It is currently 30 Sep 2024, 05:33

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 110 11 12 13 1428 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:28 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
tzivi, la ce anume te referi? ca nu m`am prins.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:32 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
ma refer la ce faceti acum. mentineti discutia pe un ton normal si fara glume "greu de digerat"! jucati-va pe PM daca vreti neaparat.

@cristian_nita - nu stiu cine crezi tu ca este admin-ul acestui topic, dar daca continuati asa acesta se va inchide. cel mai destept cedeaza!

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:40 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
sper ca nu o sa inchideti un topic din cauza unor contre . oricum , pe aici fiecare duce un razboi cu cineva deci e ceva obisnuit .
sper ca problema cainilor nu se rezolva aici . ar fi grav . sper totusi ca sunt unii cu capul pe umeri care sa isi dea seama ca eutanasia nu e o solutie buna . o afacere insa sigur este ...
cand se va termina povestea asta care va fi urmatoarea mare amenintare ? pestii , furnicile , libelulele ?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:44 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
topicul se va inchide daca aceste discutii continua in acest fel. pana la proba contrarie ramane deschis pentru a discuta de libelule..

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
tzivi, las`o mai moale, pana una alta nu s`a injurat nimeni de mama si nu s`a scuipat nimeni intre ochi; cum zicea si mugurel, discutiile de genul asta apar de multe ori involuntar, motivele fiind evidente, de la temperament, educatie, etc pana la nivelul de testosteron.
Pana una alta topicul este adresat Romaniei si problemelor ei in general, fie ca e vb de politicieni, caini sau libelule; asa cum am mai spus, daca vrea cineva sa`si dea cu parerea sa o faca pertinent, pt ca a interveni intr`o discutie sustinand o idee contrara insa neavand un minim de argumentatie este cat se poate de infantil.

PS: a inceput adunarea cainilor si (cica) vor urma un program de sterilizare a lor.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 08:35 
Offline

Joined: 10 Apr 2008, 20:49
Posts: 151
Location: Bucuresti
@mugurel: ca sa ne mai si distram un pic: avand in vedere ca vine vara, urmatoarea mare amenintare la dresa romanilor sunt tantarii! astia ataca in haite si musca milione de oameni.
recunosc, in cazul lor, nu sunt de acord cu sterilizarea. sustin eutanasierea tantarilor! fara anestezie prealabila


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 08:43 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Sunt iubitor de animale, familia mea la fel. Am pe langa casa vreo 5 caini comunitari de care am grija, initial au fost mai multi. Femela am castrat-o, cand au fost bolnavi unii din ei i-am dus la doctor, am cheltuit o groaza de bani cu ei (mai ales pe la inceput cand am incercat sa scap de babesioza 3 pui mici care mi-au murit), pe strada la mine mai sunt vreo 8 caini pe o raza de 150m. Nu mi-e frica de caini.
Cu toate acestea nu pot sa nu observ ca sunt totusi foarte multi pe strazi si pentru multa lumea reprezinta o MARE problema. Unora le e frica de ei, sunt muscati, latrati, etc.. Am copil, ma duc sa il plimb cu caruciorul trebuie sa am grija si la ei, latra imi trezesc copilul din somn, sotiei ii e frica de ei. Ai un copil care merge la scoala, ii e frica de ei ca ii intalneste in drumul spre scoala. Daca cinevca are "noroc" mai e si muscat.
Deci oricat de dragi mi-ar fi, maine daca ar disparea de pe strazi eu unul as fi foarte fericit. Nu imi place ideea de eutanasiere, deci daca exista metode alternative REALE, sa fie aplicate.
Frica mea este insa ca la noi, in Romania, nu va functiona nici o metoda alternativa (la mine in zona acum, 2 ani nu era nici un caine aproape, dar nenorocitii de oameni i-au adus si lasat de mici pe strazi, ba muncitorii, ba taranii prosti si nenorociti..). Drept urmare in ultima instanta eu as alege raul cel mai mic. Intre oameni si animale aleg totusi oamenii..


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 12:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Eu nu . Un caine , daca primeste iubire raspunde tot cu iubire . Unui om poti sa ii dai tu si mama iubirii si bani si ce vrei tu pe lumea asta . Cand va avea ocazia te va arde . Deci nu aleg parsivul in locul bunului . Clar ...
Dar oricum aici sunt doua grupuri care sustin cauze diferite ... Unii isi doresc ca amaratii astia sa isi traiasca viata asa scurta si urata cum e dar intr-un adapost si nu pe strazi astfel rezolvand problema celor care se tem de atacuri pe strazi iar altii sunt inversunati si ii vor morti pentru ca ``asa vor ei`` sau ``ca nu exista alta solutie`` . Ba chiar organizeza detasamente de vajnici luptatori ....

L.E ... Tupac ... de violatori , hoti si criminali nu trebuie sa iti aperi copilul si familia ? Si atunci de ce nu zici ca iti doresti sa moara si niste oameni d`astia ???? Si de ce i-ai alege pe astia in locul cainilor cu mult mai putin violenti ? Ca ai vazut la TV cum o batranica a fost atacata de un caine ... Dar ca sunt zeci de batrane violate , talharite , batute si omorate nu conteaza ?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Mr.D Quote:
Madkat, in calitatea ta de moderator pe acest forum te anunt ca suntem pe o sectiune de...offtopic; ciudat nu?

Discutia asta referitoare la caini n-o sa duca nicaieri; taberele sunt bine definite, fie ca e vb de un forum sau de societate in general. Fiecare are dreptul la o opinie, insa de multe ori pentru a nu cadea in penibil trebuie sa nu vb de dragul de a te baga in seama ci sa aduci niste argumente fondate. Cele de genu` "a fost un nene ucis de caini" sau "trebuie adoptata o solutie radicala" sunt ineptii emise de oameni cu perspective f inguste, din pacate, cel putin in acest context.

Acum avem un nou subiect la nivel national iar modul de tratare din partea politicienilor si a unei parti din societate confirma,again, acele trasaturi de caracter tot mai pregnante ale societatii romanesti, care ne-au adus atatea "beneficii" in raport cu statele civilizate.

Mergand pe principiile acestor oameni atunci ar trebui sa omoram tigancile ca sunt fabrici de infractori, sa omoram tiganii ca ucid,fura,talharesc, etc, sa omoram drumarii ca au lasat gropi in sosele si ca au murit oameni dupa ce au iesit in decor din cauza acestor gropi. Sa omoram in general pe toti cei care cauzeaza o problema.

Zicea un intelept mai sus ca "ce ba, du`te tu si adopta haita de caini..." prietene, am adoptat eu caini si pisici cat n`ai mangaiat tu in viata ta. Din pacate multe dintre animalele adoptate erau bolnave de boli din care doar un procent infim scapa. Si cu toate astea am incercat sa le ajut si ma bucura faptul ca pe unele am reusit sa le salvez. Le-am adoptat, sterilizat, crescut. Am vazut cum se scurge viata dintr-un animalut care se uita la mine cu speranta ca poate reusesc sa fac ceva pt el si nu am reusit. Pe de alta parte m-am bucurat de giumbuslucurile unui animalut salvat si care, de fiecare data cand veneam acasa dupa o zi super stresanta, imi aducea zambetul pe buze, si mie si familiei. Astea sunt lucrurile pe care voi, ceilalti, nu le veti intelege niciodata si motivul principal pentru care o lupta cu cei ca voi e pierduta din start.
Acum probabil o sa vina alt intelept sa-mi zica ca mai bine dadeam banii aia la biserica (eventual catedrala neamului) sau mai stiu eu ce asociatii. Poate ca am facut-o (bine, nu cu bisericile)...insa intrebarea mea e urmatoarea: lasand deoparte faptul ca nu va plac animalele, lucru pe care in definitiv il pot accepta, cati dintre voi, cei cu solutii radicale, ati intins o mana de ajutor unui om amarat si cati dintre voi i-ati intors spatele ? Sunt singur ca balanta inclina covarsitor in favoarea lasilor.
Mr. D, cu regret iti spun ca tenta de nervozitate remarcata si de moderatori tu ai adus-o aici, si iti exemplific cu postul tau de mai sus care contine elemente de mare tendentiozitate si e jignitor pentru oricine are un nivel de inteligenta cat de cat ridicat (si multi oameni de pe forum il au, crede-ma).
Sa ma explic, pe rand:
1.Au fost aduse argumente foarte fondate, mai fondate decat ale tale, de exemplu, de partea noastra a celor ce sunt (repet, cu mare regret si in lipsa de alte solutii viabile) de acord cu eutanasierea. Iar "a murit un nene" e cel mai bun argument posibil, nu unul nefondat! Si au murit mai multi, nu unul.
2. Eutanasierea cainilor NU poate fi comparata in nici un fel si resping orice apropiere fortata cu eutanasierea talharilor, tiganilor etc si nu cred ca ai vazut vreo atitudine de acest gen la mine, Jaggguar, yux_mm, tupac, si altii care au avut posturi foarte responsabile, moderate si mai mult decat OK, sustinand punctul lor de vedere.
3. Atitudinea de genul " am adoptat caini si pisici cat n-ai mangaiat tu vreodata" si "Astea sunt lucrurile pe care voi, ceilalti, nu le veti intelege niciodata si motivul principal pentru care o lupta cu cei ca voi e pierduta din start" e jignitoare. Avand in vedere diferenta de varsta dintre noi iti pot spune ca eu am caini de cand aveai tu un an si pot intelege ce e bine sau ce e rau pentru caini mult mai bine decat tine, fiindca pot intelege psihologia canina, ceea ce tu, in mod evident, nu poti. Mai demult, la TV, Gabriel Cocu a incercat sa explice problema cainilor vagabonzi si din punctul de vedere al unui caine (cum se explica agresivitatea lor, cum se organizeaza in haita, cum gandesc in raport cu oamenii, etc). Din acest punct de vedere nu rezolvi nimic cu sterilizarea, cu tinutul lor pe langa bloc si nici cu uitatul in ochisorii lui dragalasi. Greseala maxima pe care o faci tu si altii este ca te gandesti la ei ca la animalele tale domestice iubite si ei nu sunt asta! Unii fac greseala si mai mare de a le atribui insusiri, reactii si rationamente umane, ceea ce face problema si mai complicata! Adoptiile pot rezolva un numar finit de cazuri, dar prea putine!
4. Nota in care inchei, atribuindu-ne noua, care avem alta parere decat tine, prezumtia de insensibilitate (ca sa ma exprim eufemistic), e iarasi jignitoare. Nu ai de unde sa stii pe cine si cat am ajutat si e exagerat sa ne consideri lasi doar fiindca avem alta parere despre cainii maidanezi. Ai sa ramai surprins sa afli ca, probabil, suntem oameni mai buni decat tine, doar ca putem gandi rational intr-o problema care a iesit de mult din normele oricarei abordari lacrimogene si, asa-zis, umane.
Te rog sa citesti cu buna credinta posturile mele si ale altora, inainte sa insinuezi diverse...
Si cu asta inchei. Te rog, nu-mi purta pica, cum nu iti port nici eu tie.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Nu stiu de ce continuati de parca trebuie sa ne convingem unii pe altii ca trebuie sa gandim la fel ... e stupid . Nici nu vreau asta ... Doar ma oftic ca voi , astia contra adaposturilor , nu credeti intr-o cale de mijloc ( aplicata cu adevarat ) si credeti ca eutanasia va rezolva problema . Nu o va rezolva decat temporar si doar se vor incasa alte sume uriase de bani ... Cretini care vor elibera pui de caini pe strazi vor exista in continuare .
Propun sa trecem la alt subiect ca doar avem la alegere ...
Uite , divorteaza Pepe ... e bine ?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:33 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2935
Location: Bucuresti
Ba Oana!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Astia sunt din alfaclub?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:46 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
nope ... din CocaClub .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:23 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Mai oameni buni, problema cainilor comunitari se poate pune la modul "hai sa ii lasam ca sunt si ei suflete" atata timp cat nu reprezinta un pericol. Si nu mai e cazul, pericolul e real! Sunt complet de acord cu opinia exprimata de @tupac mai sus. Si eu iubesc animalele, cainii in special, dar problema imediata e sa dispara de pe strazi. Daca exista buget sa fie tinuti in adaposturi atunci ok (desi ma indoiesc), daca nu ... eutanasierea e solutia. Castrarea si eliberarea nu rezolva nimic. Voi care tot pretindeti ca exista solutii alternative (care au mai fost incercate si numarul cainilor comunitari a tot crescut) chiar nu va puteti imagina ca copii si batranii in special sunt fara aparare in fata haitelor? Si nu e ca si cum nu ar exista exemple concrete de oameni care au murit! Chiar sustineti lasarea cainilor pe strazi fiind constienti ca oameni sunt atacati si chiar mor din cauza asta?
@mugurel spui ca preferi loialitatea unui caine, fata de ipocrizia unui om. Ce vina au copii aici? Ii vezi si pe ei la fel de vinovati incat sa preferi un copil atacat decat un caine eutanasiat?

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
nu ai inteles ce am zis ... asa cum iti aperi copilul de un talhar , criminal , de o masina condusa de un cretin beat etc cred ca il poti apara si de un caine . Nu ? De ce saracul ala trebuie omorat nu pot intelege ... adica voi vedeti doar cainii ca fiind un pericol , restul ce sunt ? Adica un criminal poti accepta sa fie ``doar`` inchis dar un caine e musai sa fie transat/impachetat , nu ? Nu vi se pare ca exagerati ? Si culmea e ca generalizati la toti chiar daca marea lor majoritate sunt blanzi si se bucura la copii , parinti , babe , mosi etc ....


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Prieteni..eu de doua saptamani ma tot gandesc, impreuna cu parintii si asta seara am luat decizia de a-mi eutanasia cainele, cum crezi ca ma simt????? Stii cum e cand ma uit in urma si in ochii lui?Nu-i gasesc nici o vina..nimic...doar dragoste si prietenie in 14 ani de zile.Eutanasierea este o solutie numai in cazuri extreme, izolate.NU IN MASA.Si eu sunt de acord ca batranii si copii si femeile nu se pot apara in fata unor gasti de maidanezi, Trebuie tramsmis un semnal, mesaj pe toate posturile tv, radio...afise...pliante, sa-i castram, sa-i adunam in adaposturi si sa nu se mai "arunce" cu pui de caini pe strada.NOI trebuie sa fim educati in asa fel incat sa diminuam inmultirea lor necontrolata, dar nu o sa reusim niciodata.NICIODATA.
Numai bine.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:54 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Partea trista e ca tot ce am dezbatut noi aici e chiar degeaba. Guvernul jegos va lua hotararea care va fi cea mai profitabila pentru buzunarele celor care au initiat campania asta (intr-o perioada in care , zic eu , sunt probleme cu mult mai stringente). Lor clar li se rupe de animale, de iubitorii de animale, de victimele cainilor maidanezi,de orice principii sau ideologii , morala sau conduita etica, etc. , dar trebuie sa mai creasca o vila, un porsche cayenne...
Eu sustin in continuare varianta sterilizarii si a educarii procentului populatiei de idioti nenorociti care arunca pe strazi animale (si apoi se plang). Solutia aceasta a functionat in alte tari (minus idiotii, bineinteles) , nu vad de ce nu ar functiona si aici.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
@mugurel exista politie, procuratura etc care se ocupa de criminali si ar trebui sa ma protejeze. Exista legi care ii condamna, si pana acu ceva timp exista si pedeapsa cu moartea, insa nu sunt eu in masura sa spun cine trebuie sa moara si cine sa traiasca. Totusi nu poate exista niciun fel de comparatie intre cele doua situatii. Vorbim de animale, nu de oameni. Eu inteleg ca iubesti animalele (si nu esti singurul), dar nu crezi ca trebuie sa existe o limita pana unde poti alege intre viata unui om fata de viata unui animal?

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Jaggguar Quote:
Astia sunt din alfaclub?
Dupa BMW-ul X6 alb al lui PP si Porsche-le divei, si, mai ales, dupa fetzele lor :boxing: , n-as zice :uhuh:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 16:12 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Dany Quote:
@mugurel exista politie, procuratura etc care se ocupa de criminali si ar trebui sa ma protejeze. Exista legi care ii condamna, si pana acu ceva timp exista si pedeapsa cu moartea, insa nu sunt eu in masura sa spun cine trebuie sa moara si cine sa traiasca. Totusi nu poate exista niciun fel de comparatie intre cele doua situatii. Vorbim de animale, nu de oameni. Eu inteleg ca iubesti animalele (si nu esti singurul), dar nu crezi ca trebuie sa existe o limita pana unde poti alege intre viata unui om fata de viata unui animal?
nu stiu , sincer m-am saturat .... parca nu vreti sa intelegeti . se mai trezeste cate unu care zice si el doua vorbe si pune aceeasi intrebare ... oameni buni, cititi mai sus , poate va raspundeti singuri .
ia sa vad daca merge asa ....

NU E NEAPARAT SA MOARA CAINII . ACESTIA POT FI INCHISI IN ADAPOSTURI . CUM EXISTA PROCURATURA SI POLITIE PENTRU OAMENI , ASA AR TREBUI SA EXISTE ECARISAJ PE BUNE CARE SA SE OCUPE DE CAINI , SA II INCHIDA SI NU SA II HACUIASCA . E CLAR ACUM CE SUSTIN ? SI DA , INTRE UN CRIMINAL SI UN CAINE AGRESIV PREFER SA TRAIASCA ASTA DIN URMA . VOI NU ... OK . EU AM INTELES .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
mugurele, eu zic sa inchei discutia pe tema cainilor asa cum am si eu de gand sa fac; argumentele pro eutanasiere sunt in continuare puerile, de vreme ce pe o scara a pericolului la adresa sanatatii si vietii umane acestia ocupa probabil un loc undeva la sf listei.
Continui sa afirm cu tarie ca natia romana e formata in mare majoritate din oameni cu viziuni atat de inguste in ceea ce priveste siguranta si securitatea lor incat tind tot mai mult sa cred ca MERITAM cu varf si indesat sa fim "violati" de clasa politica.
Explicatia dpmdv e foarte simpla; romanu`, in general, prefera solutiile radicale pt ca de cele mai multe ori acestea sunt cele mai simple de inteles. Caini = problema: solutie guvern = eutanasiere de unde rezulta ca romanu` a inteles ca exista o problema si ca nu`i asa, ia uite ce usor se poate rezolva. That`s it, job done. Cand insa vine vorba de adevaratele probleme ale societatii romanesti, zecile de miliarde pe care noi si copii nostri (inclusiv al tau tupac ...btw, sa`ti traiasca :) ) dar si nepotii nostri vor fi nevoiti sa le plateasca, in calitate de sclavi ai UE, ce facem noi? NIMIC. Ne uitam ca prostii la gunoaie ca videanu, udrea, berceanu, etc cum plimba zecile, sutele de milioane afara din tara fara sa miscam un deget dar ne cramponam ca niste eroi cand vine vorba de niste paduchiosi de caini. Asta e marea rusine a natiei romane....caci amaratii aia de caini nu vor mai exista, probabil, in curand insa adevaratele probleme vor ramane in tara si noi toti va trebui sa ne confruntam cu ele.

Luciane, in ceea ce priveste cele afirmate de tine eu am remarcat de mult ca suntem pe paliere diferite, ca si nivel de perceptie. Am spus`o si o mai spun, nu e un concurs care a crescut sau ingrijit mai multi caini sau care a facut mai multe psiho-terapii cu ei. Am zis ca am facut ce am facut ca sa se inteleaga ca nu sunt deloc strain de aceste aspecte. Ai zis ca te pricepi la caini motiv pentru care probabil ca stii ca acestia sunt diferiti de oameni prin faptul ca noi suntem considerate fiinte evoluate in primul rand datorita discernamantului care ne ghideaza actiunile, in comparatie cu instinctul ca trasatura de baza a animalelor. Din acest motiv as prefera sa eutanasiez o jigodie care a violat si omorat un copil (chiar cu mana mea) pt ca nenorocitul a facut`o cu discernamant. Un caine e f posibil sa muste fara a fi provocat pt simplul motiv ca ai trecut pe langa un gard pe care si`l marcase el mai devreme ca fiind teritoriul lui si in nici un caz de dragul de a te musca. Tu imi zici ca ce s`a adus ca argument de catre tine sau altii pro eutanasiere e viabil; atunci trebuie sa ma inarmez, pt ca voi deveni in curand criminal in serie. Si ca mine inca cateva sute de mii sau milioane de romani.

In final, rog sa incheiem acest subiect , iar pt cei care totusi au curiozitatea sa vada care ar fi solutiile alternative, acestea exista mentionate pe scurt aici.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 12 Mar 2011, 00:17 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Merci D :)
Mugurel, eu am zis ca prefer orice alta metoda in locul eutanasierii cu conditia sa rezolve problema. Doar ca nu cred ca se vor aplica la noi (nu ca nu s-ar putea face in sine, ci din cu totul alte metode ce tin de caracteristicile noastre...).
Oricum, ca sa fiu sincer pana la capat, astia nu cred ca sunt in stare sa faca nimic, nici chiar sa-i eutanasieze la o adica. Asa ca in final tare imi este ca vor fi tot pe strazi, oricare ar fi decizia autoritatilor (vor omora/steriliza/deporta niste mii de caini si gata, restul de sute de mii vor ramane tot pe acolo..)


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 12 Mar 2011, 18:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Da, cred si eu ca e mai bine sa lasam subiectul asta deoparte! :peace:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Mar 2011, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
De omorat in masa i-a mai omorat odata base, de adunat in lagare sau castrat i-au mai adunat altii, dar cainii tot pe strazi sunt. Doar banii pe campaniile respective au fost topiti.
Degeaba incerci sa scapi de cainii de pe strada daca nu controlezi modul in care ajung acolo. Iar povestea cu educatul romanilor nu tine, pt ca nu ai pe cine educa. Orasele sunt populate 90% cu parveniti si oameni de la coada vacii adusi de ceasca in perioada "marii industrializari". Astia de isi cara catelul in poseta si se cred parapsihologi canini nu sunt prea departe de coboratul din copac si pierdem vremea educandu-i. Problema lor e ca odata ce au fost coborati din copac si pusi in casa cu gaz si apa si wc au inceput sa si creada ca sunt si oameni educati si au inceput sa isi dea cu parerea. E clar ca nu ai pe cine educa. Astia trebuie manati ca vitele, cu mila nu cu forta, dupa niste reguli clare. Educatia e pierdere de vreme.

Singura solutie de controlare a numarului de caini comunitari este introducerea unor norme clare pt posesorii de caini. Contra unei sume modice, in loc de sterilizarea sau eutanasierea comunitarilor, se poate face pe banii posesorilor de caini un recensamant al cainilor cu proprietari si o baza de date cu adn-ul lor. Cand se mai gaseste un caine aruncat in strada toate costurile de crestere a lui in adapost se imputa proprietarului animalului care l-a avut inainte de a ajunge pe strada sau proprietarilor cainelui care l-a fatat. Daca proprietarul in culpa ii gaseste o familie scapa de cheltuieli.

Simplu, nu? Aaa, si ieftin.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Mar 2011, 22:31 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Probabil cel mai pertinent comentariu Dragos, si la obiect. Acum tine garda sus, ca e posibil ca ceea ce ai spus sa fi avut conotatie peiorativa pt diverse persoane :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 110 11 12 13 1428 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited