It is currently 07 Oct 2024, 10:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 111 12 13 14 15168 Next
Author Message
PostPosted: 05 Oct 2010, 20:47 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
Salutare tuturor, sper ca in cel mai scurt timp sa fiu posesorul unui alfa romeo 2.2 jts selespeed.ar fi prima masina alfa romeo pe care o am si o conduc.vreau sa va spun ca sunt fan bmw si nimic nu ma va face sa renunt la aceasta marca( am doua in dotare).vreau sa aleg si alfa pt ca asa cum am spus mai sus nici macar nu am mai condus una pana acum si caut ceva nou, aparte( satul de vw, audi, seat, skoda, mercedes...etc) si cred ca alfa romeo e masina potrivita.sper sa nu fiu dezamagit.va rog sa mi da ti niste repere despre acest model(159, 2.2 jts, selespeed).multumesc


Top
   
PostPosted: 05 Oct 2010, 20:52 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jul 2008, 20:39
Posts: 527
Location: Timisoara
Salut.
Informatii gasesti cat cuprinde pe aria 159.

Ca o curiozitate....daca mereu vei fi fan BMW,de ce vrei sa treci la Alfa?Te contrazici singur singurel.
In altaordine de idei,daca e sa iti iei o alfa,iti doresc sa te bucuri de ea fiecare km.

_________________
156 1.6TS•••》2.0TS 150 Hp 2001- "ANGELina"
166Fl 2.4JTDm 185Hp 2007- "Leia"
AR-Creating legends since 1910


Top
   
PostPosted: 05 Oct 2010, 21:20 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
nu am zis ca vreau sa trec de la bmw la alfa.la bmw nu o sa renunt niciodata.am M3 care e o masina ce nu poate fi explicata in cuvinte si X5 de care iarna nu ma pot desparti.imi trebuie o masina de toata ziua si cum am spus mai sus sunt satul de grupul vw..si alte marci germane.vreau sa incerc ceva nou si am pus ochii pe 159.


Top
   
PostPosted: 05 Oct 2010, 21:34 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
ma intereseaza informatii despre cutia selespeed si care ar fi diferentele intre aceasta cutie si cutia q-tronic.mentionez ca masina are 0 km este din 2008 si inca e in showroom.


Top
   
PostPosted: 05 Oct 2010, 22:08 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
bobi111 Quote:
...la bmw nu o sa renunt niciodata.am M3 care e o masina ce nu poate fi explicata in cuvinte...
:scratch:
Dupa modul total neinspirat prin care ai inceput sa-ti justifici decizia de include o Alfa in parcul de bavareze pe care il detii, deja prevad cum in acest topic se va contura un VERSUS...
:fight:

...In coltul diiiin dreaptaaaa, Bobi111 - zis si M.3... boxeaza pentru titlul mondial cu furia latina Aleeeeeeexandrus, a.k.a. 3.2 GTA !!!! :clapping: :lol: :lol:

............................................................................................................................

Mai sus era o simpla previziune hilara..., acum la modul cel mai serios, daca tot te-ai orientat catre 159 (si vad ca optezi pentru benzina), de ce nu incerci varianta 1.8 TBI ? Mie personal mi se pare superioara motorizarii 2.2 JTS, nu din toate punctele de vedere ce-i drept, dar in orice caz are unele atuuri demne de a o expune ca o varianta de luat in considerare...

Succes in a-ti alege Alfa care sa te satisfaca... apropo, dupa ce ne-am luat Alfe multi dintre noi au cam vandut BMW-urile... n-o interpreta drept aluzie tendentioasa, ci mai degraba un sincer "Bine ai venit printre noi !"

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 08:54 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
BZ-76-DIA Quote:
de ce nu incerci varianta 1.8 TBI ?
Pentru ca aia nu sta de doi ani nevanduta cu o reducere de 30% sau cat o mai fi acum. :wink:

Una peste alta, atat M3 cat si X5 sunt masini serioase, ma bucura faptul ca proprietarul unor astfel de masini isi indreapta atentia inspre Alfa, dar imi pare rau sa vad ca motivatia este una de conjunctura, pretul si mai ales reducerea substantiala atragand atentia asupra lui 159, si nu alte calitati.
Exista riscul ca acea masina nevanduta de doi ani sa prezinte ulterior ceva probleme, cu sau fara legatura cu faptul ca a stat in showroom atata timp, iar faptul ca pretul platit initial pentru ea nu a fost cel intreg, sa-l faca pe proprietar sa considere ca a cumparat ceva second best, iar acest lucru sa se reflecte in felul in care va intretine masina.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 11:05 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
eu nu vad niciun motiv de VS pe aici ... omu` trebuie incurajat si felicitat ca isi ia si o Alfa ... dupa umila mea parere cea mai frumoasa Alfa si cam peste tot ce e pe piata in ceea ce priveste look-ul . Acum chiar daca masina asta are o reducere mare nu inseamna ca isi va bate joc de ea ... si cum pretul de lista e cam piperat astea sunt chiar ocaziile de care trebuie sa profiti .
in ce priveste masinile pe care le are deja , se stie ce poate un M3 si nu exista competitor la Alfa pentru masina asta ... nici GTA-ul nu se apropie . senzatia pe care ti-o da masina asta si tractiunea spate sunt incredibile si chiar si Alexandrus poate confirma , ca doar are unu` in familie . despre X5 nu am o parere la fel de buna , nu isi merita banii , sunt masini mult mai bune pe piata in acelasi segment si la pret mai bun . asta daca vrei fiabilitate ...
ma rog , baiatul vrea impresii despre 159 si cred ca aici ar fi bine sa scrie posesorii de 159 pentru ca ei stiu cel mai bine cum e . mie personal imi place foarte mult si as alege oricand un 159 3.2 sau un TBi chiar si ca masina de zi cu zi ...

felicitari pentru alegere si speram sa scrii pe aici multa vreme . asteptam poze si impresii ...


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 12:44 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
alfa 159 o vroiam inainte sa stiu vreun pret.intamplator un prieten proprietar de reprezentata alfa o are in stoc


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 12:48 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
te referi la cea de la suceava cumva? iti recomand sa iti completezi si locatia.

referitor la diferente dintre selespeed si q-tronic. selespeed este o cutie manuala cu un actuator care ajuta la schimbarea treptelor si la cuplare/decuplare. iar q-tronic este o cutie complet automata, care mai este folosita si pe alte marci. (Citroen, Toyota etc..)

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 13:00 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
nu e din suceava.locatia nu o pot da pt ca e o intelegere intre mine si dealer si tre sa respect promisiunea.
dar cutia selespeed se comporta ca una automata, ok?


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
aproximativ, este o idee mai lenta.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 19:56 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
2.2JTS e un motor excelent bun, cutia nu a fost niciodata stralucita si il va "handicapa". Masina e o idee grea si performanta pe linie dreapta nu te va da pe spate, in rest stabilitatea este excelenta.


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 20:58 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
Nu iau masina pt a face liniute, ci pentru o utilizare de zi cu zi.multumesc pt informatii.din ce am citit pe aici despre 159 nu am vazut sa aiba cineva modelul 2.2jts selespeed, daca totusi e cineva il rog sa mi scrie niste impresii.multumesc


Top
   
PostPosted: 06 Oct 2010, 21:29 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
mugurel Quote:
eu nu vad niciun motiv de VS pe aici ... omu` trebuie incurajat si felicitat ca isi ia si o Alfa ... dupa umila mea parere cea mai frumoasa Alfa si cam peste tot ce e pe piata in ceea ce priveste look-ul . Acum chiar daca masina asta are o reducere mare nu inseamna ca isi va bate joc de ea ... si cum pretul de lista e cam piperat astea sunt chiar ocaziile de care trebuie sa profiti .
in ce priveste masinile pe care le are deja , se stie ce poate un M3 si nu exista competitor la Alfa pentru masina asta ... nici GTA-ul nu se apropie . senzatia pe care ti-o da masina asta si tractiunea spate sunt incredibile si chiar si Alexandrus poate confirma , ca doar are unu` in familie . despre X5 nu am o parere la fel de buna , nu isi merita banii , sunt masini mult mai bune pe piata in acelasi segment si la pret mai bun . asta daca vrei fiabilitate ...
ma rog , baiatul vrea impresii despre 159 si cred ca aici ar fi bine sa scrie posesorii de 159 pentru ca ei stiu cel mai bine cum e . mie personal imi place foarte mult si as alege oricand un 159 3.2 sau un TBi chiar si ca masina de zi cu zi ...

felicitari pentru alegere si speram sa scrii pe aici multa vreme . asteptam poze si impresii ...
OFFTOPIC Tu imi povesteti despre alfa romeo si eu citesc cu atentie si interes, lasa ma sa ti explic si eu cum e treba cu X5-ul si Bmw-ul in general.voi care conduceti o marca cu valente sportive daca faceti un test cu Mercedes ML(penalizata f mult de cutie) sau Audi Q7(penalizata de gabarit) o sa vedeti ca nu se compara cu X5.din punctul meu de vedere singura masina cu care se bate X5 este Porsche Cayenne(si pe care il invinge in varianta cea mai puternica Mx5 conta turbo s)- nu vorbesc din carti , ci am condus toate masinile de care v am povestit mai sus.ai dreptate daca vrei fiabilitate iti iei un hyundai ix35 cu garantie 5ani sau altceva asemanator.daca vrei un SUV cu o tinuta de drum ireprosabila, care scoate 6.6 sec pana la 100km/h cu un motor 3 litri diesel(2998 cmc biturbo 306cp - ''4.0d'') si care da peste nas multor berline ce se vor a fi sport iti spun sa alegi x5 fara nici o ezitare(nu o sa fi deloc dezamagit).treaba la bmw e in felul urmator- orice motor ai avea sub capota simiti ca trage simti ca e exploatat pt a da maxim - si asta datorita cutiilor de viteze.e important sa ai putere, oricine isi doreste sa aiba cat mai multa, dar e mult mai important cat de eficient transmiti rotilor aceasta putere.asta este marele ''secret'' bmw- cutiile de viteze.am condus f multe masini(mai putin alfa :) ) si pot spune ca doar dsg-ul de la vw este ceva asemanator cutiilor bmw.Nu mi luati in nume de rau ce v am povestit mai sus, primiti ma in randul vostru si povestiti mi ce nu stiu despre ''cuore sportivo''.va multumesc


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 09:12 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
... da , poate am uitat sa mentionez ca mie nu imi place deloc ideea de SUV ``de oras`` sau pentru drumuri lungi ...adica vad masina de teren exclusiv pentru teren accidentat si ca sa ma intelegi mi-as lua un Land Rover Defender pentru asta iar daca nu mi-as permite doua masini ( limuzina pentru oras si alta de teren ) si as avea nevoie neaparat de asa ceva mi-as lua un Land Cruiser care sta extraordinar la fiabilitate iar pe teren accidentat se descurca foarte foarte bine. E adevarat ca nu poti iesi la agatat cu un banal Land Cruiser ... :) . normal ca parerea mea nu poate fi a tuturor si inteleg ca unii vad SUV-ul ca pe o masina super misto , comoda si se simt bine acolo deasupra celorlalti participanti la trafic . da cel mai mult ma dispera cand vad cate o femeie la volanul unui Q7 , LandCruiser V8 , Hummer etc cum se chinuie sa parcheze ... la ce draq le iau futacii lor asemenea masini cand ele abia reusesc sa parcheze o bicicleta intr-un loc de 5 m. ???
oricum , ma bucur ca alegi si o Alfa printre masinile tale , o sa vezi ce inseamna o masina frumoasa in care te simti foarte bine si in care abia astepti sa urci din nou chiar daca nu ai la dispozitie sute de cai .
eu am o Alfa veche de 11 ani dar care imi place la fel de mult ca si una noua . exagerez un pic , 159 e muuuult muuult mai frumoasa dar deocamdata nu imi permit inca o masina ... si nici nu as putea renunta la puterea unor zeci de cai in plus ca sa iau una mai ieftina . dar in cazul tau e o alegere perfecta pentru masina de zi cu zi avand in vedere ca pentru ``alergat`` ai un M3 ....
si hai odata , ia-o ca nu mai am io rabdare . aaa , si baga poze imediat ce o iei .....


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 16:33 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
ai perfecta dpretate in tot ceea ce spui si te aprob 100%.cum o iau o sa si pun pozele si mai discutam atunci


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 20:08 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
tzzivii Quote:
te referi la cea de la suceava cumva? iti recomand sa iti completezi si locatia.

referitor la diferente dintre selespeed si q-tronic. selespeed este o cutie manuala cu un actuator care ajuta la schimbarea treptelor si la cuplare/decuplare. iar q-tronic este o cutie complet automata, care mai este folosita si pe alte marci. (Citroen, Toyota etc..)
Este identica ca si configuratie cu cea din suceava


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 20:19 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
In ciuda aspectului futurist al modelului 159, motorizarea 2.2 JTS mi se pare greoaie din toate punctele de vedere... Indiferent ce parametru ai lua in considerare (putere, cuplu, consum, vit. max., etc, etc.) vei constata ca de fiecare data e loc de mai bine, de mult mai bine chiar...

In final, gandindu-ma ca parcul auto pe care il detii te recomanda ca pe un tip suficient de potent financiar, de ce sa faci compromisuri pentru o reducere de pret ? Raman la ideea mea ca varianta 1.8 TBI ar fi cea recomandata, asta fiindca iti doresti benzina, senzatia va justifica toate costurile de achizitie platite suplimentar... chiar si in exploatarea de zi cu zi, asa cum iti doresti tu !

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 21:26 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
BZ-76-DIA Quote:
In ciuda aspectului futurist al modelului 159, motorizarea 2.2 JTS mi se pare greoaie din toate punctele de vedere... Indiferent ce parametru ai lua in considerare (putere, cuplu, consum, vit. max., etc, etc.) vei constata ca de fiecare data e loc de mai bine, de mult mai bine chiar...

In final, gandindu-ma ca parcul auto pe care il detii te recomanda ca pe un tip suficient de potent financiar, de ce sa faci compromisuri pentru o reducere de pret ? Raman la ideea mea ca varianta 1.8 TBI ar fi cea recomandata, asta fiindca iti doresti benzina, senzatia va justifica toate costurile de achizitie platite suplimentar... chiar si in exploatarea de zi cu zi, asa cum iti doresti tu !
Nu e vb de un parc auto, ambele masini au fost achizitionate in leasing, nu a fost usor, a fost paiune ff multa, pt ca masinile astea le am ales cu inima nu cu capul.daca e sa aleg alfa aleg modelul 2.2jts selespeed, care in primul rand are un pret imbatabil, e pe stoc si sint in relatii ff bune cu dealer ul.singurul lucru de care ma tem este fiabilitatea in special a cutiei de viteze(din ce am citit aici pe orum si prin alte parti) :scratch:


Top
   
PostPosted: 07 Oct 2010, 22:08 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
pe modelul 159 echipat cu selespeed nu am auzit sa fie probleme. se pare ca le-au facut ceva. am tot citit despre motorizarea/echiparea asta si nu par sa fie probleme. si oricum, e noua, in caz de doamne fereste, ai garantie.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 08 Oct 2010, 13:42 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
asta e avantajul ca e in garantie, dar nici sa stau toata ziua cu ea prin service nu mi convine.


Top
   
PostPosted: 08 Oct 2010, 14:40 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1611
Nu chiar toata ziua.


Top
   
PostPosted: 08 Oct 2010, 20:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2128
Car: 156 GTA
2.2 JTS are cateodata probleme cu lantul de distributie.
Se intinde, distributia iese din faza si masina nu mai trage bine/consuma mult.
Ai grija sa faci reviziile la timp, problema este se pare un canal de ungere pentru intinzator.
Daca maresti intervalul in care schimbi uleiul canalul se infunda incet-incet cu depuneri=>lant care nu mai este tensionat corect, probleme si un pret mare pentru inlocuirea distributiei.

In rest mai este problema cu o pierdere de putere in turatii mici, destul de ciudata, mai multe poti sa citesti aici:
http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-159 ... ation.html

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2010, 21:51 
Offline

Joined: 05 Oct 2010, 20:31
Posts: 19
multi de pe forum posesori si de alte modele se plang de cutia selespeed.care e treaba, ce bube are cutia asta?


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2010, 21:52 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
probleme cu actuatorul in general. sau cu furca actionata de el.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 111 12 13 14 15168 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited