It is currently 29 Sep 2024, 21:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 628 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 20:55 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
toshy Quote:
de ce as vrea sa vorbesc prin PM-uri cu tine? spui niste lucruri intr-un spatiu public (atat cat de public/privat e forumul asta), asuma-ti-le, si daca esti sunt lucruri in care crezi nu renunta ducand discutia (din nou) spre o nenorocita de forma.
sau aici e iar caz de unul din romanismele mele preferate cu ascunsul gunoiului sub pres?
tu nu iti dai seama, dar lucrurile pe care tu le-ai spus (si pe care sunt sigur ca le faci, dupa tiparul ala cu ceva in rai si cu ceva in cur), ma afecteaza nu numai pe mine (intr-un mod pervers de indirect) dar te vor afecta si pe tine candva in viata asta.
iar nu ai inteles ce am zis . nu mi-am exprimat dorinta sa vorbesc cu tine pe PM ... am zis ca daca mai ai chef sa jignesti si sa vorbesti urat sa o faci pe PM si asta in primul rand din respect pentru ceilalti useri care folosesc forumul pentru destindere , discutii folositoare etc etc si in al doilea rand ca sa iti pot raspunde la fel . Am un oarecare bun simt si incerc sa pastrez niste limite in spatiu asta public dupa cum ii zici tu ...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 21:11 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
nu ma intereseaza sentimentele tale dupa prostiile pe care le-ai spus (cu toate ca tu consideri ca ai bun simt).
vad ca cu obstinatie de impiedici de forma si in continuare nu reusesti sa-mi aduci argumente si exemple pentru a-ti sustine ideea de fond.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 21:26 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Nu am nimic cu nimeni, dar sunt destul de sigur ca scrie pe undeva (negru pe gri): "nu atacati persoanele, ci ideile lor"! Si tot acolo se mai specifica si multe alte lucruri pe care ar trebui sa le retineti si aplicati.

Toshy - warn 50% (nu te poti abtine?? - e retorica!)
Mugurel - warn 45% (daca nu raspundeai, filosof ramaneai..)

Nu vreau sa mai vad astfel de derapaje.
Va rog frumos sa pastrati un ton civilizat, in caz contrar o sa imi pun eu singur intrebarea: "Acest topic - incotro??").


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 21:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Ce dovezi sa iti aduc ? Ca se da spaga in spitale ? Incepand cu doctori si terminand cu infirmiere si paznici ? Ca se moare cu zile in spitale daca nu dai ? Ai nevoie de dovezi ? Deschide televizorul ... e cel putin un caz pe saptamana cand oamenii se plang de comportamentul celor care ar trebui sa ii ajute fara pretentii materiale . Ce vrei , sa iti dau nume sau cata spaga am dat ca sa ``se poata`` ? Bine , in momentele alea as fi dat oricat pentru ca e mai presus de orice suma de bani viata unui parinte dar intelegi ca daca nu dadeam MII DE EURO ( jur ca nu exagerez ) doar pentru operatie varianta era sumbra ? Dar eu am fost un caz fericit pentru ca am dispus de banii aia .... dar daca nu ii aveam ? Si te miri ca acum gandesc astfel ? Da` tu ce dovezi ai ca viata e roz si te duci la doctor cu placere stiind ca vei fi tratat cum trebuie indiferent ca ai un plic gros de dat sau ca ai buzunarele goale ? Am cumparat perdele pentru geamurile rezervei , capac de WC pentru ca cel vechi era atarnat langa si infect , am schimbat becuri si neoane pentru ca acolo nu se sinchisea nimeni sa faca asta ... Si iti pot da exemple cate vrei , ca nu sunt singurul care a patit d`astea ....
Si dupa cum ziceai , tu esti ``din sistem ``, de partea cealalta in cazul de fata , deci e normal sa nu impartasim aceleasi opinii ....
Ma rog , daca viata era frumoasa in Romania nu scriam aici si nu exista topicul asta .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 22:04 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Bun...revenind la oile noastre, vad ca se discuta despre sistemul medical actual de pe la noi. O sa imi spun si eu parerea despre el.
Din pacate, sistemul medical la noi este la pamant (ce chestie, uite ca si Badea vorbeste chiar acum tot despre asta :) ). Spitalele sunt varza, salariile angajatilor sunt la pamant, personalul este oricum insuficient, etc.. (stim cu totii).
Pe de alta parte, personalul este in multe cazuri o problema. Si una mare. Medicii (si asistentele, etc..) sunt in mare masura pur si simplu varza, de multe ori dau senzatia ca atunci cand fac (daca!) ceva, fac dupa ureche sau dupa rezultatul unui ghicit in cafea (iar pacientul poate avea noroc sau...nu). Nu stam sa dezbatem de ce (aici nu ma refer la faptul ca sunt cu moralul la pamant datorita salariilor - lucru adevarat, dar repet, nu la asta ma refer, ci la problema de fond), important este ca multi nu stiu meserie si nu isi fac meseria cum trebuie. Mai grav - unii nu vor sa faca nimic (sau mai nimic important) pana nu le dai ceva (iar pe astia eu i-as baga in inchisoare). Nu am nimic impotriva ca oricine, dupa ce a beneficiat de niste ingrijiri medicale si a fost multumit, sa dea ce vrea si cat vrea, cu-i vrea el. Iar cei in cauza sa primeasca. Eu am o problema cu cei care conditioneaza sa-si faca munca de primirea banilor. Sunt milioane de oameni in tara asta care ar da bani cu nemiluita la doctori daca ar avea, dar pur si simpu nu ii au si nu au de unde sa dea bani la doctor! Drept urmare ajung la mila si norocul unor nenorociti, sa ii bage si pe ei in seama si sa incerce sa ii trateze. Iar aici am exemple cu nemiluita.
La fel am exemple si mai multe pentru cazuri cu doctori incompetenti. Iarasi, stiu multe persoane care merg sa se trateze DOAR in strainatate (in speta Viena de cele mai multe ori). Da, pe bani multi in general (o consultatie 200 EUR de ex..), dar unde AU SANSE REALE, nu ca la noi. Dar acestia oameni au cumva "norocul" ca isi permit sa mearga la Viena, pe cand cei mai multi dintre noi - nu.
Nu vreau sa spun ca asa sunt toti, am avut placerea sa gasesc si medici care nu au primit bani si care chiar s-au simtit jigniti de incercarea de a fi "manjiti". Bravo lor, au tot respectul meu! Un lucru normal de altfel, intr-o tara civilizata. Doar ca Romania nu este o tara normala. In Romania s-a ajuns ca atunci cand ajungi in spital sa fie o chestiune de noroc daca te vindeci ori ba.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Sep 2010, 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Exista un adevar universal valabil ca serviciile de calitate costa. Care se extinde si la sistemul sanitar. Ca sa plecam de la initiatorul acestui topic, serviciile medicale in UK sunt comparabile cu cele din Romania la nivel de NHS (asigurari de stat), si acolo poti citi de femei insarcinate intoarse din drum sau de bolnavi ce n-au mai rezistat celor 6-7 luni pana cand au fost programati la analize. Odata trecut la Bupa (privat) situatia se schimba radical. Chiar si in Germania diferenta de tratament intre asiguratul la stat si cel privat e semnificativa. Si iarasi paleste in comparatie cu Elvetia, unde nu exista decat asigurari medicale private. Dar si unde doctorii bunicei castiga de la 300k chf pe an intr-un regim fiscal relaxat. Daca treci 'balta', e si mai bine (inca). Medicina e 'pacatoasa', pe langa banii si timpul investiti in educatia initiala e ceva care nu sta pe loc, trebuie mereu sa fii in priza, sa te informezi, sa te instruiesti, daca te complaci intr-un dolce far niente atunci ramai in urma. Si ptr. asta, ca medic, iti trebuie bani. Le voila! Mi-e greu sa cred ca situatia se va imbunatati prea curand in Rom. in domeniul medical ptr. ca asta e, nu sunt bani ptr. sanatate ci doar ptr. chestii indoielnice gen frunza lui Udrea. Si un doctor care vrea sa progreseze in cariera nu sta doar de dragul meseriei, si in nici un caz nu se va intoarce de dragul poporului, odata plecat. Mai e si gradul de educatie si instruire, suntem tara cu cel mai mic consum de pasta de dinti, de sapun, lipsita de cele mai elementare reguli de igiena. Or aici iarasi nu mai e de vina doctorul. Nu contest, si gradul de pregatire a multor cadre medicale e substandard, dar din nou, asta e situatia in Romania in mai toate ramurile posibile, sistemul educational e la pamant, analfabetismul e in floare...De acord si cu ce zice Tupac, si gradul de nesimtire e mare la multi medici, insa n-as generaliza, cred ca asta e in mare parte la elefantii proveniti de pe vremea lui ceasca. Medicina astazi in Rom. nu e generatoare de bani in prima instanta (cum era pe vremea comunismului) si sunt absolut convins ca nimeni nu investeste atata timp din viata ptr. a trai din spaga, trebuie sa aiba niste targeturi mai sus de atat. Am fost la un cabinet privat de stomatologie in Rom. si pe langa faptul ca am platit de 5 ori mai putin decat as fi platit in DE la vremea respectiva (daca nu chiar mai mult), pot sa spun ca am fost mult mai multumit de calitate. Dar din nou, e problema de bani...Si din nou, ptr. a deveni un doctor bun ai nevoie de macar cei 10 ani de studiu obligatoriu pe branci si profesare. Ca finantist submediocru ai nevoie de 4 ani de ASE cu glume de examene. Mai adaugi 2 ani de MBA si tot nu ajungi la cat invata un medic, pe langa faptul ca si dupa tzaspe ani de experienta tot iti permiti sa-ti dai cu parerea si lumea inca se uita in gura ta, ca medic daca ti-ai dat cu parerea gresit o data e cam end of story.
Nu sunt asa bland fata de personalul auxiliar din sistemul medical romanesc (nu stiu daca e termenul corect). Aici in marea majoritate a cazurilor se poate vorbi de nesimtire crasa.
Naja, e un post cam in genul articolelor lui Ioanitoaia, adica care spune multe si mai nimic, si abunda in truisme, dar sper ca ideea s-a inteles :)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 18 Sep 2010, 03:10 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
toshy, nu mai fuma iarba legala, ca e periculoasa, te face agresiv; ramai pe adevaratul foc.

Am fost prin spitale, din pacate, de prea multe ori. Pt mine sau pt vreo ruda/prieten. Ultima oara mi s-a cerut pe fata de la spitalul Foisor 2000 eur pt operatia la genunchi a bunicii mele. PE FATA !!! De catre un medic cu forma de porc, care ii explica sotiei si surorii mele cum ca s-au schimbat vremurile, cand ii alergau gainile prin masina...adica onanistul facea glume pe sanatatea bunicii mele si pe banii pe care ii cerea ca sa-si faca imputita de meserie.

Pai ba toshy, fi-ti-ar profesionalismul al drek, daca ti-ar lua foc casa in timp ce dormi, ce ai zice daca pompierul s-ar juca cu furtunul intrebandu-se.....sa o sting, sa n-o sting.....plm....dai ba toshi si tu ceva acolo ca sa-ti sting cotetzu`? Eu din contra, pe cei ca tine i-as omori cu pietre, LA FIGURAT VORBIND (stiu, tu ai vb la modul propriu mai devreme). Daca voi aveti salarii de kkt e problema voastra si a statului nu a amaratului care trage sa moara. Si vrei sa stii ceva? Un singur medic am intalnit care nu pretindea si chiar refuza spaga/atentii: spitalul Fundeni, sectia oncologie. Omul ala in schimb era deosebit, nu era un imputit de macelar fara respect fata de o valoare atat de mare cum e viata unui om.

De curand am auzit ceva ce m-a oripilat: o tipa (cunostinta de-a unui prieten) a pierdut sarcina la 8 luni jumatate!!!!! Pt ca spitalul nu avea incubator disponibil !!!! Fata aia mai avea 2 sapt si urma sa devina mamica, insa pt ca a fost condamnata sa duca sarcina intr-o tara de kkt, cu spitale de kkt si personal pe masura, a trebuit sa treaca prin ceva care o va marca toata viata ei. Pentru ce draga toshy?

De mic am avut probleme cu spitalele; am fost operat de 3 ori in acelasi loc fara a trebui sa fiu operat. Copil fiind ma trimiteau singur in salon, dupa ce amanau operatia dar cu mealginul facut. M-a gasit odata tata pe culoarul spitalului, sprijinindu-ma de pereti, ca eram beat de la mealgin. A vrut sa-l omoare pe medic, poate bine facea daca ii rupea doar mainile.

Am vazut femeie ajunsa la urgenta, batuta, cu niste ochi cat cepele; s-a ridicat de pe targa, s-a asezat la marginea ei si a cazut direct in fata, unde a ramas nemiscata. A venit cineva dupa ce am inceput noi sa tipam.

Am atatea exemple sa-ti dau incat m-ar acuza astia de flood. Asa ca prietene, cu stima si respect iti zic sa-ti tii ipocriziile pentru idiotii care pun botul. Atata timp cat eu am vazut cu ochii mei si am auzit cu urechile mele tarifele care se practica direct din gura medicilor, te rog, joc de glezne.

Am pentru tine o intrebare simpla: atunci cand un student la medicina o ia pe acest drum, nu stie la ce sa se astepte din pct de vedere al salarizarii? Eu zic ca da.

dand: nu stiu unde ai auzit tu de fazele din UK, probabil ai dreptate, nu le pot contesta. Ce pot sa-ti zic insa e ca eu sunt acum cu sotia aici, ea e insarcinata si deja are toate programarile facute la spital pana in momentul cand va naste. Stie exact cand va merge la analize, ecografii, etc, stie exact ziua si ce i se va face in acea zi. Are optiunea de a naste in apa sau normal, dupa pofta inimii. Nu e optionala nasterea prin cezariana (nu incurajeaza asta, ei pleaca de la principiul ca nasterea e un fenomen natural si trebuie tratat in consecinta). Totodata are de ales intre 2 spitale din zona, unde vrea ea sa nasca. Eu unul sunt incantat so far. Probleme intalnesti, intr-adevar; dar tin de faza preliminara, cand trebuie sa mergi la GP (medic de familie) pt a te trimite la spital, unde ajungi doar cu programare si scrisoare de la ei (exceptand cazurile de urgenta). Si daca problema nu e grava dureaza. Insa e gratuit totul, iar eu unul nu am auzit de cuvantul spaga pe aici.

PS: spunea cineva ceva de veterinari; am un respect deosebit fata de ei. Aia nu numai ca nu cer spaga, insa am intalnit cazuri in care mi-au facut tratament gratuit la vreun animalutz cand au aflat ca l-am cules dintr-un santz sau dintr-o ghena de gunoi, unde a fost aruncat de vreun imbecil cu inima de gheata.

Exista oameni care intr-adevar fac ceea ce fac cu pasiune si cu respect fata de oameni (si nu numai). Oamenii aceia sunt cei pe care-i consider eroi. Sunt oamenii care intra in foc sau in apa pentru tine, un strain. Singura lor multumire e atunci cand te vad ca respiri. Nimic mai mult.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 18 Sep 2010, 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mr.D Quote:
dand: nu stiu unde ai auzit tu de fazele din UK, probabil ai dreptate, nu le pot contesta. Ce pot sa-ti zic insa e ca eu sunt acum cu sotia aici, ea e insarcinata si deja are toate programarile facute la spital pana in momentul cand va naste. Stie exact cand va merge la analize, ecografii, etc, stie exact ziua si ce i se va face in acea zi. Are optiunea de a naste in apa sau normal, dupa pofta inimii. Nu e optionala nasterea prin cezariana (nu incurajeaza asta, ei pleaca de la principiul ca nasterea e un fenomen natural si trebuie tratat in consecinta). Totodata are de ales intre 2 spitale din zona, unde vrea ea sa nasca. Eu unul sunt incantat so far. Probleme intalnesti, intr-adevar; dar tin de faza preliminara, cand trebuie sa mergi la GP (medic de familie) pt a te trimite la spital, unde ajungi doar cu programare si scrisoare de la ei (exceptand cazurile de urgenta). Si daca problema nu e grava dureaza. Insa e gratuit totul, iar eu unul nu am auzit de cuvantul spaga pe aici.
Mr.D: felicitari in primul rand si aveti grija de voi.
Cu sistemul medical din UK m-am lovit atat eu (2002-2003, deci atunci cand nu venise valul de emigranti din Polonia care zic ei, au pus presiune pe NHS) cat si sotia sau alti colegi. Tocmai cu GP-ul e problema, si modul lor de interpetare a acelor cazuri grave cand te trimit la spital in scurt timp. Trec peste acele raceli repetate cu febra si tuse la care GP-ul iti spune franc ca nu bei destul (cand in alte tari cu apa calda daca aud ca esti la a 3-a raceala in jumatate de an fara analize complete timp de o zi nu scapi), dar uite o chestie de la care era sa raman cu urmari din cele mai nasoale. Era prin februarie 2003 cand am fost la un interviu in München, la intoarcere m-am urcat racit cobza in avion (deh, n-am baut destul) si ca urmare a faptului ca sinusurile erau infundate si a presiunii din avion (mai ales la aterizare) am ramas cu urechile infundate (basca durerea din timpul zborului). M-am dus la GP (de a doua zi) si ala ce-mi spune? imi repeta ce i-am zis eu, adica ca din cauza racelii si ptr. ca acele canale de comunicatie intre nas si ureche au fost infundate de asta am patit-o. Il fac atent ca that's hardly news, de fapt asta ii spusesem eu, si el imi zice ca o sa-mi treaca de la sine (macar asta nu mi-a mai zis ca nu beau destul). Dupa o calatorie epica cu trenul apoi dupa cateva zile eram in Rom. unde am primit tratament cu hidrocortizon (deh, algocalminul, hidrocortizonul au fost folosite cu multa usurinta in Rom. dar macar si-au dat interesul) plus un control amanuntit la urechi. Dupa cateva zile de tratament infectia a cedat in sfarsit si n-am ramas cu auzul afectat. Ca fapt divers, exact acelasi lucru l-am patit in aprilie, era chestia cu norul vulcanic si decat sa raman ptr. cine stie cata vreme in Istanbul m-am urcat iarasi cu nasul infundat de la o alergie in avion. Deja-vu-ul de rigoare, urechi totul infundate, durere groaznica la aterizare - am fost imediat la spital in Zurich unde m-au analizat vreme de vreo 2 ceasuri (ziceai ca ma pregatesc de o interventie pe cord, nu examen la urechi), m-au pus sa repet toata istoria din 2003, mi-au dat tratament ptr. sinusuri, urechi (inclusiv pilule) etc. si m-au si pus sa revin ptr. o verificare peste 2 zile. Plus un raport de vreo 3 pagini despre toata situatia primit prin posta. Tocmai ptr. ca exista pericolul de a-ti fi afectat timpanul si inerent, auzul.
Un coleg a avut de curand un proiect in UK si a patit o chestie la plamani. Avea niste bule in cavitatea toracica care s-au spart si ca urmare avea probleme majore in repiratie. Mers de urgenta in Anglia (unde era), raspuns: Lasa-te de fumat ca vezi ca nu mai poti respira (nici un control, poza, nimic!). Mers la el acasa in Milano (3rd world cum ii zic aia de pe insula), facut control amanuntit si reiesit toata chestia de mai sus, operatie.
Acum cativa ani am avut un coleg turc pe un proiect, dar care era rezident in UK. Omul avea o galma destul de mare la mana. In Anglia i-au zis ca n-are sens sa-l opereze sa-l taie ca va creste la loc. Tipul a discutat cu un prieten de-l lui in Turcia si ala s-a ingrozit cand a auzit si l-a vazut, l-a programat de urgenta la teste intrucat putea fi o chestie de origine cancerigena. N-a fost din fericire, dar s-a operat (in Turcia) si n-a mai avut probleme ulterior.
Sistemul medical in UK mi se pare de origine mai spartana: adica cel mai bun remediu e sa fii perfect sanatos si sa nu ai cumva nevoie la doctor.
Revenind la cel romanesc, eu inca sustin ca porcii de care vorbeai sunt doar ramasite ale 'epocii de aur'. Cand doctorii, si daca aveau si daca nu aveau o pregatire buna, se prostituau cu gaini/sticle de whisky/kent etc. Si care au ramas cu acele deprinderi si dupa, schimband doar obiectul spagii. Eu zic ca generatia noua de doctori e/va fi mai buna, insa probabil nu-si va face meseria in Rom. datorita lipsei de bani. Si nu numai, exista si reversul medaliei: un amic foarte bun din copilarie a decis sa se mute in Anglia tocmai ptr. a-si face mai bine meseria si a fi respectat ca stomatolog, ptr. a nu mai avea contact cu indivizi ce vin putind a tuica sau cu tigani ce fac scandal pe culoar ca o sa aiba mai degraba el nevoie de stomatolog dupa ce o sa-i scoata el (tiganul) toti dintii din gura ca nu-i baga odrasla inaintea celorlalti.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Sep 2010, 02:12 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
dand, imi suna cunoscuta atitudinea GPurilor din UK; a drek indieni imbecili. Ultima oara i-am zis asa zisului medic de o durere de cap care-mi apare inca din prima faza a exercitiilor cu greutati. Stii ce-mi zice cap de guma? E posibil sa fie de la muschii fetei.....pai ba medicule care nu esti tu medic, cum spanac sa ma doara muschii fetei cand ridic bara cu nush cate kile pe ea? Poate o fi din cauza ca ma stramb la bara? Anyway, eu am inceput sa rad cand mi-a zis asta si i-am repetat ca sigur glumeste, ca daca ar avea habar ar sti ca e un caz tipic al migrenelor aparute in cazul exercitiilor cu greutati in cazul celor care, printre altele, nu sunt odihniti suficient.

In fine, personal cred ca faza cu GP in uk e deliberata; niste idioti de indieni fara habar, pusi acolo ca sa faca o sortare la sange. Problema e ca fraierii sunt subiectivi, pt ca am observat (si nu numai eu) ca trateaza preferential pacientii de aceasi natie cu ei....

PS: mersi de felicitari :wink:

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Sep 2010, 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
Mr.D Quote:
...
Ce pot sa-ti zic insa e ca eu sunt acum cu sotia aici, ea e insarcinata si deja are toate programarile facute la spital pana in momentul cand va naste. Stie exact cand va merge la analize, ecografii, etc, stie exact ziua si ce i se va face in acea zi. Are optiunea de a naste in apa sau normal, dupa pofta inimii. Nu e optionala nasterea prin cezariana (nu incurajeaza asta, ei pleaca de la principiul ca nasterea e un fenomen natural si trebuie tratat in consecinta). Totodata are de ales intre 2 spitale din zona, unde vrea ea sa nasca. Eu unul sunt incantat so far. Probleme intalnesti, intr-adevar; dar tin de faza preliminara, cand trebuie sa mergi la GP (medic de familie) pt a te trimite la spital, unde ajungi doar cu programare si scrisoare de la ei (exceptand cazurile de urgenta). Si daca problema nu e grava dureaza. Insa e gratuit totul, iar eu unul nu am auzit de cuvantul spaga pe aici.
...
inainte de toate , ii doresc sotiei nastere usoara si voua o binemeritata satisfactie(fericire) privindu-va copilul.
:bday:
apoi, as vrea sa va spun de-o intamplare(chix) petrecuta cu o luna in urma intr-un spital din Italia: gravida , care la fel cum spui tu , a fost urmarita indeaproape de medicul ginecolog ,ce printre altele avea un cabinet scump in urbe, cu vizionari in 3D, si altele ...cand sa nasca , la spital medic de garda era un altul, rivalul primului, cu cabinet scump si el, doar ca nu avea 3D...
anuntat imediat , medicul curent soseste si intra peste cel de garda , nascandu-se(sic) pe langa copil si o galceava verbala dar mai ales fizica intre cei doi...
din cauza unor complicatii, acceptate de autoritati ca au fost din pricina bataliei dintre cei doi medici, si neacordarea unor proceduri (uzuale), copilul a ramas cu traume cerebrale, iar mama are si ea complicatii...
trecand peste faptul ca orice gravida spera ca la nastere sa fie asistata de medicul curent, ramane ipocrizia faptului medical...

nu in ultimul rand , il acuzati pe toshy de tot malpraxisul din lumea medicala din Romania.vi se pare admisibil?ii sta lui in puteri sa schimbe politica medicala?

m-am confrontat personal cu acest fenomen intr-un spital din Bucovina, din pacate sfarsit in mod tragic pentru mine (moartea tatalui meu), din cauza unui tomograf ce nu functiona adecvat , si pe care ne-am increzut prea mult....
dupa mai multe cazuri de deces, autoritatile medicale au trecut serviciile tomografului la privat.

malasanita(malpraxis) exista peste tot in lume(americani inclusi)...
ca vorbiti de spaga, este cu totul o alta problema, intalnita si-n alte sectoare.

_________________
Tu chiamale se vuoi, emozioni...
1971 e dintorni...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Sep 2010, 14:38 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
max Quote:
Mr.D Quote:
inainte de toate , ii doresc sotiei nastere usoara si voua o binemeritata satisfactie(fericire) privindu-va copilul.
:bday:
.......................
nu in ultimul rand , il acuzati pe toshy de tot malpraxisul din lumea medicala din Romania.vi se pare admisibil?ii sta lui in puteri sa schimbe politica medicala?
Mersi max pt felicitari :)

Nu cred ca l-a acuzat cineva direct pe toshy; acuzele au fost la modul ipocrit in care a pus el problema.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Sep 2010, 18:29 
Offline

Joined: 08 Aug 2008, 20:52
Posts: 135
Location: bucuresti
Ma bag si eu in seama aiurea! TOT cea ce a scris Dan Puric mai jos reprezinta doar o mica parte din realitate , partea proasta este ca de ceva ani Romania numai exista dar in interiorul ei sa nascut un nou popor , un popor imbecil , unde se promoveza incultura , spaga , smecheria , combinatiile, si unde bisnitarii de altadata actualmente sant oameni de afaceri , iar putini romani care au "toata mansarda intreaga" au ajuns sa fie o minoritate . Noua tara se numeste Rromania!
Cand te desparti din vina ta, încerci o vreme sa te lupti cu
ireversibilul, îti dai seama ca n-are sens, te lamentezi de forma si
renunti. Cand te desparti din vina celuilalt, ai nevoie de o perioada de
timp ca sa întelegi ce s-a întamplat. Iei povestea de la capat, pas cu pas
si te chinui sa pricepi ce n-a fost bine si unde ar fi trebuit ca lucrurile
sa apuce pe alt drum.

La fel se întampla si atunci cand te desparti de tara ta. Dezamagit,
înselat, manios, îndurerat. Nu ti-e usor s-o lasi. Tara si mama nu ti le
alegi. Te asezi pe celalalt mal al lumii si cauti raspunsul: ce s-a
întamplat cu tara mea de-am fost nevoit s-o parasesc.

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti
voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost,
cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara
rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia, pamantul si
credinta.

Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism de 20 de ani. Îi tine în
foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii,
calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele,
momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati
prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii
nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.

Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta
si întelepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de
pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara
batrani nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant în tara aia? Cine-l
mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei
sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care
oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un
fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se întampla
vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare
de la tarile "prietene".

La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui
tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile
si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca d-aia avem UE.
Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul
lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii
si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait, nu
le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare.
Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc
acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l
munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti da,
ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri.
I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la
camp cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au
facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de
camine culturale. Pe toti astia, care au neamul îngropat la marginea
cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai
sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbracat,
greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si pus la loc în
lada de zestre împreuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca
poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-l ia cu
ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici,
prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti,
botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si
aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se
accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe
jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia
depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor,
daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se împutineaza,
sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada .

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu
bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si
beau de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani,
altfel se prostitueaza pana gasesc un italian batran cu care se marita.
Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la cur pe
vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor,
conduse de securistii nostri.

Suna-ti bunicii, pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare
pentru vii si pentru morti.

_________________
Alfa Romeo 156 1.8 ts "01 (TS Power)


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Sep 2010, 22:20 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
aalfaluk Quote:
Ma bag si eu in seama aiurea! ...
Nu te-ai bagat in seama aiurea; din contra, postul tau e un alt rezumat dureros de realist al Romaniei de astazi.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 28 Sep 2010, 22:30 
Offline

Joined: 08 Aug 2008, 20:52
Posts: 135
Location: bucuresti
Mi s-a parut un articol bun !

http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/ ... 54640.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe vremea când România era condusă de regi, valorile occidentale erau la ele acasă în Bucureşti, iar PIB-ul ne plasa în partea superioară a clasamentului.

În România capitalistă, la 10 mai se celebra Ziua Naţională: la 10 Mai 1866, Carol de Hohenzollern-Sigmaringen depunea jurământul în faţa Parlamentului, la 10 Mai 1877, principele Carol proclama Independenţa României, iar la 10 Mai 1881, Carol I devenea primul rege al ţării. Comuniştii au mutat însă sărbătorirea independenţei la 9 Mai şi au şters regalitatea din cărţile de istorie.

Dar, din fericire, Ateneul Român, Castelul Peleş, Palatul Cotroceni, Grădina Botanică, Podul de la Cernavodă n-au putut fi dărâmate. Ele au fost construite între 1870 şi 1914. Şi lista poate continua: Palatul BNR, Universitatea Bucureşti, Gara de Nord, Palatul CEC, Hotelul Bulevard, Cercul Militar Naţional, Foişorul de Foc, Palatul Poştelor (Muzeul Naţional de Istorie), Palatul de Justiţie, Palatul Cantacuzino (Muzeul Enescu), Banca Agricolă (Ministerul Agriculturii), Facultatea de Medicină, Palatul Fundaţiei Universitare Carol I (Biblioteca Centrală Universitară), Casa Assan (Casa Oamenilor de Ştiinţă), Casa Vernescu.

Iar în jurul edificilor s-au aliniat bulevarde şi parcuri: Bulevardul Elisabeta, Parcul Carol, Parcul Ioanid şi Piaţa Sf. Gheorghe, unde în 1905 a fost instalată Lupoaica.
După care, chiar mai importantă decât ridicarea clădirilor în sine a fost apariţia utilităţilor. În 1872 s-a inaugurat Gara de Nord, capătul liniei Bucureşti - Ploieşti, a doua din ţară după Bucureşti - Giurgiu.

În 1882, bucureştenii au trecut de la lampa cu gaz la lumina electrică. În 1884 apare primul cotidian de mare tiraj: Universul. În acelaşi an e instalată prima linie telefonică. În 1894 se dă în exploatare primul tramvai electric, care ia locul celui cu cai, apărut în 1872. Iar în 1909 se deschide cel dintâi cinematograf, Cinema Volta.
Prin umare, clădirile emblematice ale României s-au ridicat în timpul lui Carol I, care poate fi numit pe bună dreptate regele-civilizator. Şi este frapant faptul că în numai câţiva ani de domnie zarafii şi cămătarii care făceau legea pe Strada Lipscani au dispărut, cedând locul bancherilor. De la firfirici, mahmudele, bazaruri şi marchitani, România a ajuns să aibă monedă naţională, burse şi camere de comerţ. Într-un timp extrem de scurt am trecut de la "ritmurile" orientale la sobrietatea occidentală.

Da, dar un lucru este cert. Toate aceste palate, parcuri, universităţi ori bulevarde, poduri şi căi ferate nu se puteau face fără bani. Facem ce facem şi tot la PIB ajungem. În 1870, PIB-ul/locuitor al României era cel mai redus din zonă, dar în 1913 se situa deja peste cel din Polonia.
Mai important decât număratul metrilor pătraţi construiţi, al kilometrilor pietruiţi, al tonelor exportate este însă răspunsul la întrebarea "Cine le-a făcut pe toate?". Poporul român - aşa cum zic comuniştii? Regele - cum susţin monarhiştii? Nu, răspunsul corect e altul: elitele. Acele forţe care programează maşina politică şi dau poporului şi regelui impresia că ar conduce.

Mai bine zis, trecerea de la mahmudea la leu a făcut-o educaţia, cel mai important capital autohton şi principala materie primă cu care s-a clădit elita. Aşa se explică insistenţa cu care burghezia îşi trimitea fiii la Paris sau Berlin ca să se facă bancheri ori industriaşi. Nu emigra grosul populaţiei, ca acum, ci plecau doar vârfurile, şi nu de tot, ci doar pentru se întoarce capabile să-şi gestioneze afacerile şi ţara.

Da, dar ştiţi ce s-a întâmplat în cele din urmă cu elita românească? Munca înaintaşilor a fost aruncată la canal - Canalul Dunăre-Marea Neagră. Iar dacă acum suntem din nou în urma polonezilor înseamnă că asta e valoarea elitei noastre actuale: industriaşi şi bancheri făcuţi la apelul bocancilor ori specializaţi în cosorul lui Moceanu.

Aşadar există o tradiţie care nu s-a pierdut. Din păcate, nu e vorba despre cea impusă de elitele din timpul lui Carol I, ci despre obiceiurile din târg, din vremea când toptangiii făceau legea. După şase decenii de comunism şi postcomunism ne-am întors la nivelul de gândire din urmă cu un secol şi jumătate. N-are rost să ne mirăm că au rămas printre noi şi Tipăteştii şi Caţavencii lui Caragiale - doi la Primărie, trei la Prefectură, unul la şcoala de fete...

Poate sant persoane care vor sa ajute NOUA DREAPTA in infiintarea PARTIDULUI NATIONALIST http://blog.nouadreapta.org/2010/09/sem ... tionalist/" onclick="window.open(this.href);return false;! VA SALUT CU RESPECT!

_________________
Alfa Romeo 156 1.8 ts "01 (TS Power)


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 29 Sep 2010, 08:21 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Articolul puncteaza niste lucruri evidente, dar sincer, sunt satul de lamentarile astea cum ca vezi doamne in perioada interbelica eram miezul si acum am ajuns coaja. Din vina cui ? A comunistilor ? A rusilor ? A francmasonilor ? A FMI care are un plan obscur sa ne transforme in catei de curte ??
Daca face ceva, articolul de mai sus reintareste ideea adusa la rang de motiv national prin Miorita, cum ca nu suntem in stare decat sa ne plangem de mila.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 29 Sep 2010, 16:07 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
marius Quote:
Articolul puncteaza niste lucruri evidente, dar sincer, sunt satul de lamentarile astea cum ca vezi doamne in perioada interbelica eram miezul si acum am ajuns coaja. Din vina cui ? A comunistilor ? A rusilor ? A francmasonilor ? A FMI care are un plan obscur sa ne transforme in catei de curte ??
Daca face ceva, articolul de mai sus reintareste ideea adusa la rang de motiv national prin Miorita, cum ca nu suntem in stare decat sa ne plangem de mila.
TOUCHE!

Pai marius, sa nu uitam ca pe cand grecii se omorau cu fortele de ordine pe strazile Atenei, romanii dansau dansul pingunului in fata la guvern :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 21 Oct 2010, 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Bai, am si eu o intrebare: mai face cineva sport in Romania, sau macar mai e cineva pasionat de asa ceva? Fotbalul e o gluma proasta si cu exceptia generatiei lui Hagi probabil asa a fost mereu, n-avem talent la sportul asta si asta e - move on, dar erau alte sporturi la care ne pricepeam pe vremuri.
Acum insa, mai e vreun sport la care mai contam? Pe autoproclamatul 'ziarul de sport nr.1', printre alte stiri sportive despre irinel, bianca who, suzana, simona, printul, divizia sexy, sau despre X care face sex cu 4 deodata etc etc, am descoperit si o stire minuscula despre CM gimnastica:
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/f ... 12131.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Acum 23 de ani, fetele deveneau campioane mondiale la Rotterdam si primeau mai mult spatiu in Sportul ala comunist de 4 pagini din care 3 erau cu partidul.
Rugby e un alt sport la care chiar aveam talent (spre deosebire de fotbal). S-a dus de mult si ala...Mi-aduc aminte ca acum vreo 3-4 ani stirile despre nationala de rugby apareau la modul: Romania a pierdut in Georgia, informeaza agentia Georgpress. Acum nu mai apare nici macar atat, trebuie sa cauti pe http://www.frr.ro" onclick="window.open(this.href);return false; sau wikipedia. Nota bene, la anul e campionat mondial si macar pana acum am fost mereu prezenti. Acum afli de pe wikipedia sau bbc ca jucam cu Uruguay. Tara mica in rugby, doar ca se invecineaza cu Argentina si au prins 'microbul'.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 08:23 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
BUTE ! :first:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 11:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Bute al carui meci nu a putut fi vazut la el in tara dar care s-a transmis in Albania , China , Malayezia etc ...
ca pe astia de la TVR nu i-a anuntat nimeni ma ca e un meci si ca ar trebui sa il cumpere :)))

TVR: "Nu au existat discuţii oficiale între deţinătorii drepturilor Tv ale acestui meci şi conducerea TVR. Televiziunea Română nu a primit nicio ofertă în scris pentru acest meci".


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 12:00 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Băi, criza naşte polemici şi ură. Nu trebuie să lăsaţi diavolul să-şi bage coada între voi, fiţi uniţi în faţa Domnului! Şi în vremuri grele ca asta, e bine să vă rugaţi mai mult şi să cereţi ajutorul divin, vă zic io. Ia: http://www.icoaneortodoxe.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Doamne ajută!

P.S. Ia socotiţi banii ăştia în tifon, perfuzii şi bandaje: http://www.gandul.info/societatea/cated ... eo-4599935" onclick="window.open(this.href);return false;

LE: Valerică de mai jos, fără mânie frate, cu rugăciunea învingi tot!


Last edited by Jaggguar on 22 Oct 2010, 12:14, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 12:08 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
nu are nicio relevanta, de ce tvr ar trebui sa transmita meciul? Sunt 5 canale de sport, ele ar trebui sa transmita si in ele ar trebui sa arunci, nu in tvr, care nu ar fi avut nici un castig! In al doilea rand, meciul era in direct la ora 5, pt 1 milion de parai, audienta de la 5 dimineata era un rahat, pentru o televiziune nationala nu era atat de simplu sa scoata banii pt meci si nici macar sa scoata banii bagati.
Va agitati ca romanii, pun pariu ca putini se trezeau sa vada meciul, iar cei ce se trezeau, adormeau in urmatoarele 10min la meciurile de deschidere. Audienta kanci, nu mai zic, seara in reluare nu se mai uita nimeni, deja toata lumea stia rezultatul si automat, romanii obisnuiti cu live, nu puteau vedea reluari. Pt tvr, insemna sa arunce pe geam un milion $!
In State meciurile sunt transmise de HBO, o televiziune privata, ca si in alte tari. La noi e diferit, romanii au arama de fata si si-o arata cat pot ei de tare, lor li se pare normal ca Televiziunea Romana(unde ei cotizeaza,dom'le) sa le transmita un meci de box, "Pai cum, cu romanasul nostru Bute, sa nu il vedem si noi", iar daca e transmis nici de-ai naibii nu va uitati, da' acum o sa va bateti cu pumnu'n piept, "io ma uitam, ba si io!". Oricum, putini stiu cine e Bute, putini stiu ce palmares are, e ca un foc de paie pt majoritatea romanilor. Cand e meci, "aaa, Bute, campionul nostru", la 10min dupa, nu mai stie nimeni nimic, nici macar nu stiti ce centura are sau daca e infrant vreodata. Doar sa comentati, atat si nimic mai mult!
@Dand, ai fost vreodata la un meci de rugby in tara, de fapt a fost cineva? Multi, habar nu au unde este stadionul sau daca avem asa ceva. Stadionul nostru pe care joaca nationala, are ~2 ani de cand poate primi spectatori si meciuri, acum 2 ani s-a terminat o parte din tribuna si se munceste la finalizarea ei. E posibil ca acest sport sa infloreasca, nu ai cum sa visezi la mediatiarea unui sport, ce nu se poate desfasura, fara un stadion civilizat si curat nu poti spera la spectatori, suporteri si televizari!

Romania - incotro?
r: nicaieri, oamenii din ea sunt redusi, vb. lu' Razvan, labili! Nu conducerea ne strica, mintea asta ingusta ce ne f**e de grija altuia!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 13:29 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Cu tot respectul da aberezi grav. Costul era mult mai mic de 1 milion de usd, din ce am citit in jur de 100000 usd si intradevar tvr nu si-ar fi scos banii pt ca asta e tara, asta e publicul. Pe de alta parte tvr e finantat din bugetul de stat , adica din banii nostri si era absolut normal sa transmita meciul cu pierderile de rigoare, ca altfel bani infinit mai multi au tot bagat in emisiuni pt manelisti. Atat timp cat in Albania si alte tari de genu asta s-au facut rost de bani ca sa se vada unul din putinii nostri campioni mondiali...bine ca noi dam bani pe Andreea Marin si restul non-valorilor. TVR-ul e o mizerie folosita de baselu in interes propriu ca sa le transmita manelistilor hahaielile lui.
Nuuu, nu conducerea ne strica, ... e vina mea ca am ajuns unde suntem. Gandind asa am ajuns unde suntem si ne meritam din plin soarta.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 14:11 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1228
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Vad ca s-a trecut de la o problema spinoasa a Romaniei si anume sistemul sanitar la sport! Q.E.D. despre caracterul neamului nostru! Ma uit pe internet la canalele de stiri romanesti, citesc presa si vad ca romanii o duc din ce in ce mai rau dar nu inteleg de ce naiba nu ies odata in strada sa protesteze ca grecii sau mai nou ca francezii care au paralizat Franta de sapte zile! Mai fratilor pana unde trebuie sa ajunga cutitul ca sa va rasculati odata? Oare chiar atat de resemntati sa fim? E o motiune care se va vota in cateva zile si care ar putea sa schimbe guvernul asta de rahat dar vad ca nimanui nu-i pasa si sta si priveste la tv. Ar trebui sa fie cate 1 milion in fiecare zi pana la data respectiva in strada iar in ziua aia Toate marile orase sa paralizeze de protestatari, sa le fie de-a dreptul frica jigodiilor din parlament sa mai iasa din incinta parlamentului. Accentuez sa fie pline de protestatari si nu de grevisti, sa iasa si romanul care are ce pune pe masa si ala cu firme si afaceri si adolescenti si cei amarati, TOTI !

_________________
Alfa Stelvio Q4 2.2
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
82sas Quote:
Accentuez sa fie pline de protestatari si nu de grevisti, sa iasa si romanul care are ce pune pe masa si ala cu firme si afaceri si adolescenti si cei amarati, TOTI !
Sper că eşti conştient de naivitatea acestor gânduri...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
82sas Quote:
Vad ca s-a trecut de la o problema spinoasa a Romaniei si anume sistemul sanitar la sport! Q.E.D. despre caracterul neamului nostru!
Cred ca sportul e o problema la fel de spinoasa, tarile civilizate ii acorda o importanta marita. Chiar si prin prisma faptului ca un om care face sport e mai sanatos. Cu cat mai multi supraponderali si sedentari, cu atat mai mare e presiunea pusa asupra sistemului sanitar. Iar faptul ca nu mai exista performante la nivel national nu ajuta demersul sportiv, o campioana mondiala la gimnastica sau un campion de box, o victorie asupra Frantei/Scotiei la rugby pot oferi acel 'role model', acel impuls de care are nevoie un copil/adolescent ptr. a face sport de performanta. Multa vreme rezultatele sportive erau peste cele economice in Rom., acum desi pare greu de crezut cred ca o ducem mai bine pe 'partea economica' decat sportiva.
Cat despre greve, Franta, Italia, Spania, Grecia nu sunt chiar modelele de urmat, or? Ptr. tarile mai sus-mentionate greva a fost intotdeauna un sport national...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 628 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited