It is currently 21 Sep 2024, 15:51

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 2237 Next
Author Message
PostPosted: 10 May 2010, 09:37 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
georgecristian Quote:
Si mai spune Base :" ..statul e de vina ca s-a ajuns aici!"
Iar acum spune ca daca aceasta masura va fi un esec, vinovate se vor face Institutiile Statului(care or fi astea...)
Ciudat e ca FMI ne-a propus o masura, iar acea masura este folosita si de celelalte state, noi am venit cu a noastra ca si cum noi suntem niste priceputi :(

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Degeaba vă certați între voi. Nici o soluție aleasă nu o să funcționeze. Nici un partid politic din țara asta nu are puterea și voința să rezolve problemele economice ale țării, jaful făcut din banii publici. E un sistem bine pus la punct care funcționează perfect: statul adună cu penseta banii de la contibuabili și apoi îi aruncă cu ambele mîini pe geam, sub care se află „băieții deștepți” (ăia care se refera Băsescu dar și restul, băieți fără culoare politică, prieteni cu toate regimurile) care îi adună cu sacul. Plus crearea de locuri călduțe pentru prieteni, membri de familie și clienți politici, bine plătite în companiile și instituțiile de stat unde nu contează ce știi să faci. Iar în afară de pile, toate instituțiile statului sînt supraîncărcate cu personal, cei mai mulți din ei vin la servici ca să aibă de unde pleca acasă la 3, oameni obtuzi, fără pregătire, dar care se cred un fel de dumnezei, fără de care soarele nu răsare, oameni care mențin în funcțiune un sistem perimat, greoi și ineficient.
Quote:
Am si eu o parere personala cu privire la ce se intampla, nu politicienii sunt de vina pentru situatia dificila din Romania, ci romanii, populatia care a ales o clasa politica care lasa de dorit. Din pacate e nevoie sa moara niste generatii ca sa scapam de infectia mostenita din comunism, muti asteapta ca para sa le cada-n gura, dar nu exista asa ceva in capitalism.
Mor cînd aud replici ca cele de mai sus, sau ca aia cu ieșiți la vot, că votul contează, etc. Unde contează? De 20 de ani aceleași fețe se perindă pe scena politică, aceiași jucători principali, toți plecați dintr-un trunchi comun. Oricîte generații ar muri tot nu vom scăpa fiindcă bătrînii au făcut pui, care vor face pui la rîndul lor, exemple nenumărate: EBA, Boureanu, Ponta, Prigoană jr., și mulți alții care nu-mi vin acum în minte

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 14:49 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
:goodpost: mi-am propus sa nu intervin pe topicul asta, dar nu pot sa nu salut o astfel de interventie.

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 18:50 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Eu sunt de acord cu Base. Romanii sunt de vina pt ca sunt prosti. Baieti destepti sunt in toata lumea dar atat de multi prosti ca la noi mai rar. Romania merita tot ce i se intampla!

LE : Eu nu inteleg de ce nu face nimeni nimic... Haideti sa facem totusi si noi ceva pt tara... :dribble: :dribble: :dribble:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 19:15 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Allex Quote:
LE : Eu nu inteleg de ce nu face nimeni nimic... Haideti sa facem totusi si noi ceva pt tara... :dribble: :dribble: :dribble:
hai la un film, la suc... :)
ce sa facem, eu nu imi dau seama ce am putea sa facem, suntem prea plictisiti si posomorati de tot ce vedem, parca am fi sedati.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 22:07 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Grecii ies in strada pentru ca nu li se mai da al 14-lea salariu . Noi iesim la un suc
Eu nu am mai vazut vreo miscare de strada masiva pentru niscaiva drepturi de 20 de ani . Dar si aia a fost o comedie romaneasca pura . Totusi , atunci am castigat libertatea . Libertatea de a fi prostiti .
Chiar asteptam la un moment dat dictatorul care sa puna ordine in lucruri, "sa se termine domne cu crimele astea si cu hotii" . Un smecher de Constanta s-a gandit si el la asta si acum ne da exact ce ne trebuie . Va pup ! Spor la suc ! Ca de-asta e cacalau... :D

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 22:18 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
NeaVictore, daca am semana cat de putin cu grecii am fi departe, noi suntem un popor de fricosi si cam atat. Cand vezi la tv ca oamenii fac protest la Victoriei si se face tevatura la tv, se face degeaba, acolo sunt maxim 200 de persoane si alea venite din tara cu cateva autocare, iar culmea, nu-i asculta nimeni, nici macar jandarmii nu sunt in numar mare, aprox 10, asta sa iti dai seama cat interes emana un protest sau o manifestare.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 10 May 2010, 22:32 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Ai dreptate . Nu ne putem compara cu grecii nici de departe . Astia au totusi o istorie de cateva mii de ani in spate . In tara asta , mandria a disparut odata cu aparitia cugetarii populare " Capul plecat sabia nu-l taie" . Chiar o sa fac ceva cercetari sa vad daca ungurii sau bulgarii au asa ceva prin folclor . Nu vorbesc de sarbi . De rusi .Sau de germani sau englezi etc.

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 00:13 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
ca sa ne descretim un pic fruntile, avea (fostul) nostru coleg, Teo, o vorba: ne mandrim in istorie cu faptul ca tara noastra nu a dus niciodata razboaie de cucerire, normal, eram prea lenesi! :lol:
Ca sa revenim la subiect, grecii care ies in strada sa-si ceara al 14lea salariu in conditiile in care tara lor este in faliment sunt niste dobitoci, la fel ca si cei 200 de manipulati de care vorbeati, adusi cu autocarele tot de niste smecheri, la fel ca cei de mai sus pe care-i criticati. Doar ca fiecare urmareste alte interese, la fel de obscure..

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 03:21 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Nu stiu daca grecii erau subiectul topicului asta . Cel putin grecii au un interes si nu e de loc "obscur"(=intunecat etc). Ce e misto e ca orice roman trebuie sa lege substantivul "interes" de un adjectiv . Obscur sau ocult(ascuns , misterios) , nu conteaza , nu ma apuc eu sa dau lectii . Ideea e ca grecii isi apara un bun dobandit cerand socoteala celor care ar fi trebuit sa gestioneze tot ce au platit ei sub titlu de impozit de-a lungul a mai multe generatii . Si nu e nimic obscur sau ocult in interesul asta .Si nu trebuie sa le tina nimeni contul la salarii grecilor , mai ales sa-i faca dobitoci. Poate doar niste FMI.

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 09:53 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Mai dobitoci mi se par cei care inghit scuzele interminabile de la noi. Chestia asta cu eu nu sunt de vina, aia dinainte, greaua mostenire, bugetarii, clima, diferentele mari de temperatura, etc nu prinde la mine.
<<Si daca si de data asta dau cu bata in balta imi asum ca vina este a institutiilor statului ca alea nu e oameni de desfintam pe nerusinate si facem altele sub alte nume. >>
Nu vad de ce as sufla in c*r statului si i-as lua apararea. Statu' nu mi-a fost prieten si nu il voi trata ca prieten. Eu platesc impozite si taxe ca*alau si ma astept sa primesc si inapoi servicii. E doar o afacere. Daca statul da faliment nu e treaba mea. Sa infunde puscariile cei care sunt de de vina. Sau mai curat sa ii "ciuruim" ca sa nu umplem puscariile.

Si acum la lupta! Nu va mai lamentati. :bandit:


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 15:17 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3311
Car: Giulia Q
...sau putem sa venim cu idei prin care sa iesim din rahatul asta ! poate o "citi" cineva topicul asta sau poate chiar este cineva printre noi membru marcant intr
-un partid politic ,poate isi formeaza niste idei noi citind ceva de" calitate" pe topicul asta . daca nu incercam nu o sa stim niciodata daca ceeace nu am facut a fost de bine sau de rau.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 20:24 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Da` cand va ganditi ce ministrii avem nu va vine sa va urcati pe pereti ? Doamneeee , zici ca cineva a adunat toti incompetentii si i-a pus acolo . Udrea ministru ? De unde stie ea cu ce se mananca treaba asta ? Videanu , Berceanu , Funeriu si nu in ultimul rand Boc ... Boc frate ? Prim-ministru ? De ce nu l-au pus pe Bula direct ?
Oricum suntem prea sictiriti si lenesi ca sa facem ceva ... la noi prinde bine si asta cu `` timpul le rezolva pe toate `` . Pana atunci romanii aleg sa ``strige`` din alte tari mai calde . Astia de aici sunt prea obisnuiti cu ideea ca ``toti sunt hoti`` .


Top
   
PostPosted: 11 May 2010, 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Cseke :dribble: ? Am auzit la radio pe unii care ziceau ca trebuia sa se faca asta mai demult ca din cauza bugetarilor traim noi rau. Adica cam cat de prost sa fii?

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 04:32 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Eu cred ca baxe citeste forumul asta . Azi a dat-o un pic la intors . Un pic de vrajeala in care CES e mai important decat BOC.
Apropos , as vrea sa vad si eu o intalnire intre Boc si niscaiva oficiali turci . Toata lumea stie ce inseamna boc in turca . Numai ca nu poate nimeni sa explice cum au ajuns turcii la vremea aia prin Ardeal ca sa puna stigmatul asta pe o familie ce a produs un doctor in drept constitutional .
Oricum , baxe , ca dobrogean prin adoptie (baiatul are origini prin Focsani) si ca demn locuitor al orasului Murfatlar (fost Basarabi) , a stiut sa faca misto de multi cand a ales numele premierului .
(nr.: boc=rahat -tr. din limba turca)

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 05:57 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Tara asta se va misca acolo unde probabil ne dorim cu totii cand vor disparea viziunile fataliste gen "oricine ar veni , tot aia avem, sau n-ai ce sa le faci dom'le, sunt toti corupti si incapabili". Sau cliseul gretos al raului care apartine tot timpul celor de dinainte. Lumea te voteaza pentru ca ai promis sa faci ceva. Daca te simti inutil sau esti incapabil, da-te naibii la o parte!
Sa vorbim concret despre raspunderi, nu intr-o retorica populista, fatalista. Trebuie sa adoptam etica raspunderii sanatoase, aia care face diferenta intre statele Europei de Nord si cele din Sud. In acest sens, nu vad nimic eroic in protestele grecilor de astazi, imi pare rau. Cat au avut 14 salarii garantate de stat, varsta de pensie rusinos de mica a fost bine, nu spargeau si nu dadeau foc. Spaga sau smecheria din Romania sunt nimic fata de spaga si smecheria din Grecia, vezi publicatii gen FT sau The Economist. "Sa muncim putin, dar sa luam mult daca se poate" pare a fi deviza Sudului Europei.
Va fi bine cand vom vota performanta si nu gargara populista. Atunci cand romanii de la tara vor vota altfel decat pentru o galeata de plastic sau o sapca de culoare oarecare.

Vina, raspunderile pentru ce se intampla acum sau s-a intamplat in trecut sunt punctuale, precise chirurgical, trebuie doar luciditate si seriozitate pentru a le identifica. Votul electoral ca vot de blam, asa functioneaza statele acelea Occidentale, si nu tocmai rau. M-ai condus prost, votez pe altul, si tot asa pana decantez mult blamata clasa politica. Chiar si cincizeci de ani de trec, e singura metoda conforma cu modelul spre care tindem.

Pur si simplu, un guvern mai inept, imbecil si ridicol ca acesta nu poate exista decat prin iresponsabilitatea aproape criminala a celui care l-a generat si care il conduce de facto. In mijlocul crizei mondiale! Cum de prostie nu il pot suspecta pe Basescu, nu imi pot explica actiunea respectiva decat prin obsesiile autoritariste care il caracterizeaza. Omul vrea sa controleze tot si numeste mereu oameni pe criteriul obedientei si nu al valorii. De un an si jumatate suntem condusi de un guvern marioneta. Presedintele a preluat complet prerogativele primului ministru, trebuie sa fii orb sau fanatic sa negi asta.

Atentie, nu mai discut competentele economice (desi aici ar fi de spus multe), caracterul, promisiunile (ne)ratate ale acestui om, pt ca Decembrie 09 e in urma si nu mai e nimic de facut acum. Doar ca nu aceasta e tara in care vreau sa traiesc , aceea care ajunge sa depinda in asemenea hal de un singur om, oricare ar fi el. Un model care seamana izbitor cu ceva din trecut, am trait si asa ceva.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 17:02 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Nea Victor Quote:
Eu cred ca baxe citeste forumul asta . Azi a dat-o un pic la intors . Un pic de vrajeala in care CES e mai important decat BOC.
crezi ca il citeste ? atunci UE Base , UEEEEEEEE ..... UEEEEEEEE ma ...


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 19:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Daca il citeste sa ii dam noutatile:
:bandit: Boc + Basescu = impuscati ca Ceausescu :death:


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 22:18 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Cred ca daca citeste, mai degrama spune sec: "Un fleac. I-am ciuruit"
;)


Top
   
PostPosted: 12 May 2010, 23:53 
Offline

Joined: 13 Oct 2008, 18:18
Posts: 186
Location: Brasov
Răzbunarea lui Vîntu şi Voiculescu: „grecizarea României”
Dacă nu a reuşit să scape de Băsescu prin alegeri libere, tagma mogulilor vrea acum să scoată România în stradă şi să schimbe guvernarea prin forţă. Prima mişcare a fost realiztă ieri: PSD a mobilizat câteva sute de pensionari şi i-a trimis în faţa Palatului Cotroceni, unde aceştia au devenit agresivi şi au rupt cordonul de protecţie asigurat de jandarmi [...] Este dreptul bugetarilor să creadă că guvernul îi nedreptăţeşte şi asta justifică greve şi proteste sindicale. Dar ar trebui să se mai gândească odată: nu vor rezolva astfel problemele economice ale ţării, ci doar vor lăsa România pe mâna unora ca Vîntu şi Voiculescu. Ne vor scoate aceştia din criză?

:coolspeak:


Top
   
PostPosted: 13 May 2010, 08:07 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
derby Quote:
Răzbunarea lui Vîntu şi Voiculescu: „grecizarea României”
Dacă nu a reuşit să scape de Băsescu prin alegeri libere, tagma mogulilor vrea acum să scoată România în stradă şi să schimbe guvernarea prin forţă. Prima mişcare a fost realiztă ieri: PSD a mobilizat câteva sute de pensionari şi i-a trimis în faţa Palatului Cotroceni, unde aceştia au devenit agresivi şi au rupt cordonul de protecţie asigurat de jandarmi [...] Este dreptul bugetarilor să creadă că guvernul îi nedreptăţeşte şi asta justifică greve şi proteste sindicale. Dar ar trebui să se mai gândească odată: nu vor rezolva astfel problemele economice ale ţării, ci doar vor lăsa România pe mâna unora ca Vîntu şi Voiculescu. Ne vor scoate aceştia din criză?

:coolspeak:
incearca sa intelegi 2 lucruri destul de simple:
1. tara asta nu e guvernata, guvernul asta de papusi-ciorap nu face nimic. nu inteleg de ce ar plange cineva dupa el
2. in loc sa incepi cu geniala masura anticriza - reducerea salariilor si a pensiilor - guvernul trebuia sa inceapa sa taie cheltuieli prostesti de sute de milioane de euro, care evident ajung la cele mai profitabile companii din europa (cele care fac afaceri cu statul roman). pentru faptul ca nici in momentele de criza grava PDL-ul nu se poate opri din furat protesteaza lumea. daar daca tie ti se pare normal ca populatia sa moara de foame iar cativa sa faca bagi cu caruta in continuare, este foarte bine.

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 13 May 2010, 08:28 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Cred ca se incadreaza in categoria "politica", in orice caz, imi provoaca greata. Masuri anti-criza

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
PostPosted: 13 May 2010, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
dati 10 bani pentru guvern

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 13 May 2010, 12:01 
Offline

Joined: 13 Oct 2008, 18:18
Posts: 186
Location: Brasov
ibiza Quote:
incearca sa intelegi 2 lucruri destul de simple:
:blink:
Stai linistit ca inteleg foarte bine, mai bine incerca tu sa intelegi conceptul de ironie.


Top
   
PostPosted: 13 May 2010, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
E destul de greu sa te faci inteles cu o ironie ca asta cand exista unii atat de batuti in cap incat chiar pun botu la texte d-astea.


PS. nu la colegu ibiza ma refer


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 2237 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited