It is currently 21 Sep 2024, 13:39

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 117 18 19 20 2137 Next
Author Message
PostPosted: 16 Mar 2010, 10:18 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Pai tocmai, ca vor sa te oblige sa-l angajezi cu 8 ore (!!). De aici si revoltele.

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 17:54 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
pe cand o revolutie?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2715
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
Daca veniturile bugetare scad cu 15% si 25%, e mai ok decat marirea TVA sau a cotei unice de impozitare. Cel putin nu sunt afectati toti romanii... Dar as dori sa se inceapa cu cei ce conduc patria-muma, ministri si ai lor secretari de stat daca se poate! :bash:

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 18:26 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Da turgoane ai dreptate, m-am pripit eu, cand spagem o banca, ceva?
Salariile bugetarilor scad cu 25%, cel mai probabil de la 1 iunie. Pensiile si ajutorul de somaj cu 15%.
Pe asta cu "bine ca nu sunt afectati toti romanii", nu o inteleg, adica ala de langa poa' sa moara, da'l in...
Mai bine cresteau t.v.a si tot ce puteau creste, pt ca asa ne limitam la facturi si strictul necesar si aia era, dar asa unii platesc si platesc aiurea. Pai ala cu 800ron salariu, ce sa mai zica, sa munceasca pe gratis, nu? Las' ca mai bine sparge o banca, killăreşte pe cate unu si tot asa.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 21:14 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2007, 14:21
Posts: 840
Car: 2.0 TS
Location: CLUJ-NAPOCA
pentru conducatoru iubit boc udrea berceanu videanu blaga o dedicatie ce mare drag :

http://www.youtube.com/watch?v=pfE_98yy2iw" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL - THE ULTIMATE THRILL KILLER


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 21:49 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2715
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
valerica Quote:
Da turgoane ai dreptate, m-am pripit eu, cand spagem o banca, ceva?
Salariile bugetarilor scad cu 25%, cel mai probabil de la 1 iunie. Pensiile si ajutorul de somaj cu 15%.
Pe asta cu "bine ca nu sunt afectati toti romanii", nu o inteleg, adica ala de langa poa' sa moara, da'l in...
Mai bine cresteau t.v.a si tot ce puteau creste, pt ca asa ne limitam la facturi si strictul necesar si aia era, dar asa unii platesc si platesc aiurea. Pai ala cu 800ron salariu, ce sa mai zica, sa munceasca pe gratis, nu? Las' ca mai bine sparge o banca, killăreşte pe cate unu si tot asa.
Te-ai pripit rau! Tu vrei sa iesi din rahat si sa iesi si curat, pe deasupra... Cand surse juridice de bani la buget se duc pe apa sambetei, apelezi la popor...
De asemenea, uiti ca sunt foarte putine lucruri care nu contin tva si ca, cota unica afecteaza toate salariile. Si daca te limitezi la strictul necesar, o poti face si cu micsorarea salariului. Mai nasol e de pensionari care o bolile in plus ca povara, iar medicamentatia ca cheltuiala. Altfel, gandirea asta cu "daca mancam un rahat, sa il mancam cu totii" mi se pare paguboasa rau si are si ceva iz de odinioara... :thumbdown:

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 06 May 2010, 22:14 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
sursele juridice de bani la buget se vor tot duce pe apa sambetei, nu cred ca ai inteles, varianta aleasa e ca bugetarilor sa li se taie 25% din salarii, adica se taie din munca lor, nu se taie fonduri ci practic se creaza un fel de rate de la bugetari. Nu poti sa te limitezi, ca nu ai cum, te-ai limita daca ai avea, dar cei 25% se iau cu totul pt a plati datoriile tarii, datorii pe care le platesc bugetarii si pensionarii, din pacate.
Mda, iar iti dau dreptate, au ales varianta corecta, e absolut normal sa reduca salariile date tot de ei si culmea, reduceri unde nu sunt bani, bani care sunt dati tot de ei, asa ne vom trezi ca a fost o masura proasta si ca iar trebuie sa cerem bani la FMI, pt ca noi nu am fost in stare decat sa ii cheltuim pe aia care ii aveam cu taraita, pt ca am platit salarii mai mici. Ciudat e ca alte tari au marit t.v.a.-ul cu 3,4 chiar 5% in Ungaria. Sa fim noi mai destepti si sa fi gasit solutia corecta sau sa fi gasit una foarte proasta care nu face decat sa protejeze companiile mogulilor?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 00:09 
Offline

Joined: 13 Oct 2008, 18:18
Posts: 186
Location: Brasov
turgon Quote:
Daca veniturile bugetare scad cu 15% si 25%, e mai ok decat marirea TVA sau a cotei unice de impozitare. Cel putin nu sunt afectati toti romanii... Dar as dori sa se inceapa cu cei ce conduc patria-muma, ministri si ai lor secretari de stat daca se poate! :bash:
afecteaza pe toate lumea dar in fine... nu asta e problema. cat nu rezolva coruptia si in mare furtul nu conteaza. pai ce conteaza ca reduc pensiile si salariile, economisesc sa zicem 1mld euro.. si ala se duce pe "asfaltari", pe cel mai scump km de autostrada din lume, patinuar de 12mil euro care in Ungaria e 4mil etc etc etc :uhuh:


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 00:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
problema e ca in tara asta nu poti sa faci nimic cinstit , nu beneficiezi de nimic pentru banii pe care ii dai pe taxe ( din ce in ce mai sufocante ) si in general nicio clipa nu simti ca se face intr-adevar ceva si pentru romani . pentru cei multi adica ... ca pentru aceiasi cativa mereu apare cate o afacere de milioane . oricum , pupatul in fund se plateste cel mai bine in Romania .


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 08:54 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2007, 14:21
Posts: 840
Car: 2.0 TS
Location: CLUJ-NAPOCA
bai nasoala treaba... si ii dau dreptate lui ponta cand a zis de genocid social.
reducerea cu 25 % a fondului de salarii si nu a salariilor iar asta inseamna aplicarea concreta a trei chestiuni:
1 reducere a salariului proprui-zisa
2 disponibilizari
3 pensionarile fortate dupa o lege de curand aparuta

adica salarii mici consum automat mai mic, someri mai multi si pensionari mai multi.
somerii si pensionarii vor genera cheltuieli mai mari de la buget. ce vreau eu sa zic este ca economia facuta de pe urma salariilor se duc la pensii si somaj, iar repercusiunile asupra mediului privat vor fi dezastruoase.

_________________
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL - THE ULTIMATE THRILL KILLER


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 11:27 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Ba, e bine macar ca am scapat de moguli si de comunisti. Poate se gandesc mai atent bugetarii data viitoare cand voteaza. Nu degeaba avem cel mai prost plan anti-criza de pe planeta. Pt ca suntem prosti, si pt ca ne-au prostit unii ca astia. Ne meritam soarta din plin.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 12:01 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
O sa se resimta din plin si la privat. Cand o sa fie garla de disponibilizati, patronu nu o sa ii mai dea 15 mil lui Gigel pe care il are in firma, ci o sa angajeze in locul lui alti doi someri care fac aceeasi treaba, dar mai cu tragere de inima pe doar 5 mil.


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 15:17 
Offline
User avatar

Joined: 22 Jul 2008, 21:49
Posts: 213
Location: Marseille
Dragos Quote:
patronu nu o sa ii mai dea 15 mil lui Gigel pe care il are in firma, ci o sa angajeze in locul lui alti doi someri care fac aceeasi treaba, dar mai cu tragere de inima pe doar 5 mil.
Sigur ca da,o sa angajeze in locul lui Gigel 2 someri,fosti bugetari,care sa faca ce?????
Sa fim seriosi,daca Gigel nu isi facea treaba pentru care era retribuit cu amaratele de 15 mil.era de mult inlocuit cu de-aia care muncesc cu ¨tragere de inima¨.

_________________
166/2.0ts/150 cp


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 15:32 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Si in plus de n-ar fi atatia si acum care cauta de lucru ...

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 16:49 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
valerica Quote:
Mda, iar iti dau dreptate, au ales varianta corecta, e absolut normal sa reduca salariile date tot de ei si culmea, reduceri unde nu sunt bani, bani care sunt dati tot de ei, asa ne vom trezi ca a fost o masura proasta si ca iar trebuie sa cerem bani la FMI, pt ca noi nu am fost in stare decat sa ii cheltuim pe aia care ii aveam cu taraita, pt ca am platit salarii mai mici. Ciudat e ca alte tari au marit t.v.a.-ul cu 3,4 chiar 5% in Ungaria. Sa fim noi mai destepti si sa fi gasit solutia corecta sau sa fi gasit una foarte proasta care nu face decat sa protejeze companiile mogulilor?
Asta cu protejarea companiilor mogulilor pe care o spui este o naivitate cat casa! Daca ceva mai tine tara asta sa respire este mediul privat, nicidecum cel public. Ca sa rezisti in privat trebuie sa fii performant, productiv, plecand de la ultimul angajat si terminand cu compania , nimic din toate astea la aparatul de stat, unde prost-destept, performant-neperformant, leafa si sporurile merg! Cheltuielile salariale ale statului sunt gigantice, si nu sunt in raport cu performanta din pacate!!
In plus, mediul privat nu inseamna companiile mogulilor (eu unul nu inghit diversiunea asta cu mogulii) , ci sutele de mii de IMM-uri. Anul trecut au murit vreo 200 mii companii private (alti someri) doar pt ca foarte competentul guvern Boc a introdus impozitul minim. Nu au facut absolut nimic intr-un an jumatate pt stimularea economiei private, zero barat! De celalalta parte au amanat reducerea pierderilor din administratia de stat pana s-au terminat banii.
Marirea TVA-ului sau a oricarei alte taxe ar insemna distrugerea suplimentara a mediului care genereaza venituri in tara asta! Adica o spirala a dezastrului!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 17:18 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3311
Car: Giulia Q
nu stiu ce mint aia pe la tv sau prin presa dar pe strazi altfel sta treaba! chestia cu 25% este o masura de doi lei , nu ne ajuta cu nimic ! o sa emigram toti sau o sa incepem sa ne furam unul pe celalat , statul pe noi si noi pe el :wink: . noi , ca si generatie , nu cred ca o sa culegem ceva din pomul bunastarii , atata timp cat sefi de servicii de prin primarii sau alte institutii publice sunt fosti comunisti /militieni /militari etc care nici nu stiu sa raspunda la un Iphone... oamenilor de rand le-a disparut cheful de ,,progres,, , se limiteaza doar la ce baga-n gura si ce trag pe .... parca ne-a cuprins o mare lene nationala, nu este cazul meu :) .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 07 May 2010, 23:02 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2009, 14:20
Posts: 32
Location: Brescia IT
Am si eu o parere personala cu privire la ce se intampla, nu politicienii sunt de vina pentru situatia dificila din Romania, ci romanii, populatia care a ales o clasa politica care lasa de dorit. Din pacate e nevoie sa moara niste generatii ca sa scapam de infectia mostenita din comunism, muti asteapta ca para sa le cada-n gura, dar nu exista asa ceva in capitalism. Eu am plecat din Romania cu 2 ani in urma cu regret, ca un sobolan care pleaca cand se scufunda corabia, am inteles ca nu se poate face in Romania mai nimic, am vazut cum o fabrica de tractoare se duce naibii, cum au fost alungati italienii de la Landini pentru interese marunte, si tot se bazeaza pe export in economia romaneasca, nimic pe intern. Va veni un dus rece, poate prea rece.

_________________
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Lancia Delta II
Toyota Avensis


Top
   
PostPosted: 08 May 2010, 03:27 
Offline

Joined: 13 Oct 2008, 18:18
Posts: 186
Location: Brasov
Pai clasa politica normal ca face ce face cand vede ca poporul este de o ingaduinta incredibila (ca sa nu zic de prostie si altele). Dupa ce a zis Basescu inainte de alegeri, aia cu "Se pare ca am depasit criza, avem crestere in domeniile xyz", deci mintind cu nerusinare, ascunzand adevarul ca sa mai prinda un mandat, acuma nu ar fi drept sa intram putin peste el pe la Cotroceni? Poate sa-i oferim o excursie cu elicopteru pana la Targoviste, putin asa? Pai da' cand vede ca orice face si spune, poporu' suporta... normal ca trage tare si ii da inainte. Ce dracu, cine n-ar face la fel? :disgust1:
georgecristian Quote:
Nu au facut absolut nimic intr-un an jumatate pt stimularea economiei private, zero barat! De celalalta parte au amanat reducerea pierderilor din administratia de stat pana s-au terminat banii.
Pai da dar erau ocupati cu "pensiile nesimtite". Asta era masura anti-criza, rezolvam cu asta si gata criza.


Top
   
PostPosted: 08 May 2010, 15:26 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
http://www.youtube.com/watch?v=285OKea14Sc" onclick="window.open(this.href);return false;
:clapping:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 08 May 2010, 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
valerica Quote:
MAFIA?!? Au inceput si ei sa zica acum ce zic Parazitii si Cassa Loco de mai mult de 10 ani. Tocmai ei care fac muzica de ascultat in ursuleti la liniute s-au dat pe mesaje sociale. Niste ipocriti... :puke2:

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 08 May 2010, 23:48 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Deci...eu astept sa vad reactiile celor care l-au votat pe Basescu si gasca lui, sa ne spuna si noua cum "traim bine"?! Cum era cu "am iesit din criza!", cu guvernul cel mai bun ( Boc x 4 sau cate naiba mai sunt ca le-am pierdut numaratoare), cu alde' Videanu, Berceanu, Udrea, Blaga, VLADESCU ( OOOO DAAAA!, super mega profesor universitar, TATIC nene, nu gluma! COMPETENTI nevoie mare, cu toNtii!), Seitan, BAM-BAM, PAC-PAC, reforme, masuri ANTI (poate PRO!) - CRIZA, cum e cu mogolii, cu comunistii, etc, etc.... ?????!!!!
Nu afecteaza pe toata lumea aceste masuri? Ei nah? Dar nu are fiecare din noi o ruda care lucreaza la stat, o ruda care are pensie?? Ba chiar in familie, o mama, un tata...Nu ne afecteaza bugetul tuturor? Ba da, chiar foarte mult. Nu se diminueaza consumul in secunda 2? Nu inseamna asta restrangere? Nu inseamna asta colectare TVA mai putina, taxe si impozite colectate mai putin, adica incasari la buget mai mic? Ba da! Bineinteles ca intre a mari TVA si taxele si a scadea salariile bugetarilor (pentru ca privatul a dus greul si pana acum in "economia" noastra), da, asta aleasa e cea mai "de dorit". Dar este evident ca nu trebuia sa ajungem aici daca aveam un guvern adevarat si capabil (dar nu s-a putut, pentru ca 5.x mil romani l-au votat pe marinarul sef!). Si mi-e frica ca cele cateva mld de EUR (daca vor fi si atatea..) economisite nu vor fi suficiente si valul 2 va insemna ca se mareste si TVA+impozite, adica ceva de genul: " Eu sunt Basescu si voi (sclavii mei) sa imi dati tot! Dupa care sa va fie tarana usoara! Amin!".
Peste toate astea vine si lipsa subventiilor de la caldura si toate celelalte valuri cu tot felul de programe sociale. Oare ce va face pensionarul cu 350 RON pensie care sta la bloc?? Adica cand va avea mai putin de 300 RON pensie si intretinerea i se va ...sa zicemmm...DUBLA??!!!
Tot ce se intampla ni se datoreaza noua bineinteles. Nu pot sa nu ma gandesc de ce oare nu platesc cei 5.x mil care l-au votat pe Basescu? Ar fi trebuit ei sa aiba cam 60% reducere de salarii si pensii, sa se sature! Hai, sa vad si eu care il mai luati in brate pe Basescu acum??


PS: Daaaa, normal, daca iesea Geoana era si mai rau! Si venea si comunismul!


Top
   
PostPosted: 09 May 2010, 00:04 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
Tupac, nu venea comunismul insa ne conducea SOV. Daca iesea Geoana nu stiu cat de "mult mai bine" eram acum si mai mult ca sigur se dadea vina pe administratia de Basescu pentru situatia tarii. Fac parte din cei care n-au votat pentru presedinte cu toate ca as fi votat tot Basescu la vremea respectiva. Intre timp mi s-a scarbit si mie de unii oameni din politica noastra, unii fura, altii acuza. Nu se face nimic altceva. Dubios mi se pare ca toti vad ca e ceva in neregula cu tara asta si nu face nimeni nimic. Sincer, ma mir ca nu suntem intr-o situatie mult mai rea la ce decizii s-au tot luat in ultima vreme. Data viitoare la urne voi vota cu partidul ecologist.
P.S. - Sper ca postul meu sa nu se interpreteze ca unul contradictoriu.

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 09 May 2010, 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
Tupace, nu ai ce sa le explici. Te obosesti inutil. Din punctul de vedere al astora care au votat cu prăşădintele situatia e clara:
1. băse ia masuri antipopulare ca sa scoata tara din criza in care a bagat-o tariceanu. nu e vina lui ca tara e asa. nu e vina lui ca banii luati imprumut nu au fost folositi pentru a ridica tara. este mostenirea a 20 de ani in care el nu a fost implicat in nimic... nici macar nu ne-a scapat de flota aia care ruginea
2. băse a fost pacalit de tariceanu cum ca iesim din criza, de asta a declarat asa. nu stia mititelu de el
3. SOV este mana in mana cu geoana nu cu băse.
si nu il ultimul rand:
4. băse este singurul care sta in fata celor 8-9 miliarde de parlamentari si nu ii lase sa fure ca pe vremea psd'ului. da' lasa ca inchide el parlamentu, ca oricum nu ne trebuie. stie el ce e mai bine pentru noi

Ce daca a aranjat rapirile din irak, ce daca guvernul incompetent si hot pus de el la loc de nenumarate ori nu face nimic pentru tara, ce daca tot ce se intampla in tara este doar circ? Ce daca fica-sa si-a luat apartament de 600 de coco? Cu siguranta doar vreo 15-20 de mii erau mai putin curati, restul sunt clar munciti, sau impumutati sau din vanzari anterioare. Ce daca fiecare declaratie a lui este jignitoare pentru inteligenta oricarui animal de curte?

Nu conteaza, el se sacrifica pentru popor (chiar si aia 1% care nu asculta manele, ca sa vedeti ca el e mare om). In curand ii ridica astia monument: salvatorul neamului.

PS: din ultimele lui glume: 100 mil euro imprumut nerambursabil pentru rep Moldova (stiu ca sunt fratii nostri, dar avem de unde?) si intentia lui de a acorda cetatenia romana la cate 10.000 de cetateni moldoveni lunar (oameni care vor beneficia de aceleasi drepturi ca si noi, inclusiv ajutoare de somaj) sa mai cumpere ceva voturi pentru viitor. Partea si mai distractiva e ca UE a observat ca noi bagam cetateni in uniune la greu si nu e fericita. Sa vedem cand vom avea nevoie iar de viza.

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 09 May 2010, 16:12 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Ai perfecta dreptate.
Si tocmai ce am asistat acum 30 minute la un nou episod "Basescu salveaza Romania!" in care ni s-a explicat iar (cum bine spuneai si tu) de imprumuturile luate de prin 2007, 2008 (adica de alde' Tariceanu ;) ) si ceva din 2009 si cum daca nu luam masurile astea vom ajunge vai mama noastra (lucru adevarat ce-i drept). Dar a uitat sa ne spuna ce a pazit in 2007, 2008, 2009, si de ce nu a zis aceste lucruri ATUNCI, de ce nu a luat masuri de atunci ca sa nu ajungem in situatia din prezent?! Aaa...pai stai asa...au fost alegeri...ahaaa...si era nevoie sa mai iasa odata prezidente...Mda...NASPA!
Personal sunt foarte curios si direct interesat sa vad unde se vor face reduceri la fondurile sociale (banuiesc ca peste tot, mai putin ce a spus marinarul azi: la handicapati si copii - desi aici nu a fost prea clar ce anume). Pentru ca si din aceste reduceri se vor naste imense drame in perioada urmatoare...
Ce sa ma zici cand pana si gluma care circula pe la alegeri s-ar putea sa fie acum chiar prea otpimista - "Mai traiti? Bine!" :roll:


Top
   
PostPosted: 09 May 2010, 22:06 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Suntem intr-un carusel comic - tragic : In Noiembrie 09, El Lider Maximo prevestea in stilu-i caracteristic (hahaind) gen "sunteti toti niste prosti, eu stiu mai bine" iesirea din criza a Romaniei in primul trimestru 2010 , 6 luni mai tarziu, apare grav si anunta ca suntem la marginea prapastiei! In stilul cel mai dictatorial posibil, comunica apoi antefactum decizii critice pentru natiune. Fara dezbateri politice, economice , sociale, nimic ! "Asa vreau eu acum, maine cine mai stie"! La fel cum a promovat guvernul Boc 2-3 in Decembrie, peste orice logica, morala sau lege!
Saracu' Boc nu mai are demult macar privilegiul de a anunta ce face guvernul. Abia la o saptamana a aparut si el timid la televizor sa ne spuna ca se continua lucrarile la centura Bucuresti Nord. Masuri anticriza de anvergura. Fara alte comentarii
Si mai spune Base :" ..statul e de vina ca s-a ajuns aici!" Da' el cine aia a ma-sii este, nene , daca nu factotum al statului roman , eu centrez , eu dau cu capul , eu servicii, procuratura, guvern, majoritate in parlament, etc etc !?
Si mandatul 2 abia a inceput.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 117 18 19 20 2137 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited