It is currently 07 Oct 2024, 19:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: 20 Jan 2010, 22:21 
Offline

Joined: 25 Aug 2008, 11:30
Posts: 110
Location: Briston. UK
Hello, am observat de curand ca pedala de ambreiaj face un zgomot la debreiere, ca un zgomot metalic, nu tot timpul.M-am uitat la cilindrul de sub ambreiaj si tija care apasa pistonul din pompa nu este corp comun si se misca libera in corpul pompei.Asa trebuie sa faca? Nu trebuie fixata cumva de pistonul din pompa? Am impresia ca pistonul ala nu vine inapoi pana la capatul cursei si in cei 2-3 mm ramasi, tija metalica, sub actiune arcului de la pedala revine cu putere si face zgomot. Ma enerveaza la maxaim ca nu face asa inainte.De mentionat ca am gasit ceva lichid pe tija, dar fara sa se observe pierdere din borcanel.
Multumesc anticipat.
Am dat search dar nu am gasit vreo diagrama sau vreo poza cu master cylinder in sectiune.


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2010, 11:00 
Offline
User avatar

Joined: 24 Apr 2007, 13:15
Posts: 674
Car: AR 156 1.9 JTD
Location: Bucureşti
Şi eu am cursă moartă la pedala tot cam doi sau trei milimetri dar nu face zgomot.
Cu toate astea pare să funcţioneze corect.
Cine ştie, poate că-i aşa on purpose să nu se prăjească placa de ambreiaj în caz că se uită piciorul pe pedală. :lol:

_________________
Cuore Sportivo


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2010, 14:47 
Offline

Joined: 02 Aug 2006, 12:24
Posts: 1140
Location: Bucuresti/Alexandria
http://forum.alfaclub.ro/viewtopic.php? ... &start=200" onclick="window.open(this.href);return false;

Vezi al 2-lea post, presimt ca ti se potriveste.


Top
   
PostPosted: 01 Mar 2010, 08:43 
Offline
User avatar

Joined: 05 Dec 2009, 18:58
Posts: 30
Location: Craiova
sal
o problema asemanatoare o am si eu ,nu e joc de la bucsa. ci joaca din pistoas ,si cateodata mai ramane jos pedala.
dca ma poate ajuta cineva. scz ca nu-s on my toppic.
ms anticipat.

_________________
156 2.4jtd


Top
   
PostPosted: 01 Mar 2010, 09:11 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Sa te ajute cum ?


Top
   
PostPosted: 04 Mar 2010, 20:00 
Offline
User avatar

Joined: 05 Dec 2009, 18:58
Posts: 30
Location: Craiova
Alexandrus Quote:
Sa te ajute cum ?
sal.
pai nu prea ma pricep la mecanica si nu stiu exact din ce joaca.dar se misca di interior.nu stiu ce e dus sa schimb , sa nu fie costisitor ,sau sa schimb cu totu altceva.merci

_________________
156 2.4jtd


Top
   
PostPosted: 06 Mar 2010, 14:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Daca nu te pricepi la mecanica, la ce bun sa ti se spuna pe forum ce sa schimbi, cand oricum te duci la mecanic pentru costatare si iti spune el ?


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2010, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 05 Dec 2009, 18:58
Posts: 30
Location: Craiova
ce va mai place sa fi-ti respingatori, la ce bun forumu asta daca nu sa te documentezi si sa afli mai multe. aaa si pe partea mecanica nu-s chiar asa varza ,dar un sfat nu strica niciodata nu?
mai e o chestie cu mecanicu,......stii f bine ca sunt f putini de incredere. si tin prea mult la masina sa o las pe mana oricui dar nici nu dispun de f multi bani sa o duc la reprezentanta. ms celor care au fost de ajutor.

_________________
156 2.4jtd


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2010, 23:38 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Da, ne place sa fi-m respingatori, iar pe forum nu te documentezi, documentarea se face in alte parti, dar in fine....
Ah, si tu ai pus problema la genul "vreau sa fac si eu ceva si am nevoie de ajutor", iar cand si fost intrebat ce anume vrei sa faci raspunsul tau a fost "pai nu stiu, de aia am nevoie de ajutor".

PS. Si mai hilara partea "sunt putini mecanici de incredere, de aia vreau eu sa stiu ce trebuie facut, dar oricum tot un mecanic din asta va executa operatiunea". Ideea e sa gasesti un mecanic bun, nu sa stii tu teoria si el deloc practica.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited