It is currently 22 Sep 2024, 12:32

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: 03 Jan 2010, 01:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
Avand in vedere ca nu prea sunt pasionat de 'imbunatatirea' exteriorului (body kit & stuff) sau ramapari, filtre , tobe (vreau totusi usi verticale - ca masura impotriva tampitilor care parcheaza mult prea aproape de usile mele).. ma gandesc din ce in ce mai serios la asamblarea / montarea / integrarea unui Car Pc, complet cu GPS cu antena pe bluetooth sau USB, un soft multimedia generos dpdv al optiunilor si plugin-urilor, conexiune constanta la internet, webcam pt marsarier, placa tv-tuner la care sa adaptez antena masinii si bineinteles toate cele de mai sus controlate vocal.
Deci, a mai trecut gandul asta si prin alte capete de alfisti, respectiv are cineva idee daca minunatele comenzi de pe volan pot fi conectate / folosite in continuare?

Momentan din toate treburile de mai sus am preturi si softul de control vocal (il folosesc de ceva timp pe laptop, din motive de lene bruta) :)

Pentru cei interesati:
- car pc decent (proc atom 2x 1,6ghz / 2gb ram/ hdd 250gb), mai putin net, webcam, tv-tuner si antena GPS - aprox 2800 lei (DIY)
- net - intre 6 si 10 Euro
- tv-tuner pe USB - 150 lei
- webcam - 30-50 lei
- GPS receiver pe USB - aprox 300 lei
- soft multimedia special pt car pc - mocca :) > google ICT in car terminal
- soft voice control - 10$ licenta (il am deja :) )

O ultima problema ar fi conectarea mobilului la car pc (bluetooth sau USB?) + soft care sa permita nu doar verificarea sms-urilor si contactelor ci si sa initieze / primeasca apeluri.

Pareri / impresii / comentarii?

ps. pentru a fi cat mai aproape de perfectiunea mobilitatii.. mai trebuie adaugat un kit tastatura + mouse pe bluetooth.

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 01:51 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
acum cativa ani ma apucasem si eu sa fac asa ceva si m-am oprit pentru ca nu am gasit nici un touchscreen (sunlight readable) decent care sa intre intr-un 2din. ma rog, existau tot felu' de chinezarii dar trebuia sa modific frame-ul pentru ca aratau oribil si aveau si niste rezolutii groaznice.
daca conectezi telefonul cum trebuie la serviciile bluetooth nu iti trebuie absolut nici un soft ca sa routezi vocea prin pc, iar pentru sms/dialing sunt tone de softuri pe net.
oricum, iti trebuie o interfata ca sa poti sa controlezi toata dracia (pc/audio/video/telefonie/odb) si asta e partea cea mai complicata.


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 02:05 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
toshy Quote:
acum cativa ani ma apucasem si eu sa fac asa ceva si m-am oprit pentru ca nu am gasit nici un touchscreen (sunlight readable) decent care sa intre intr-un 2din. ma rog, existau tot felu' de chinezarii dar trebuia sa modific frame-ul pentru ca aratau oribil si aveau si niste rezolutii groaznice.
daca conectezi telefonul cum trebuie la serviciile bluetooth nu iti trebuie absolut nici un soft ca sa routezi vocea prin pc, iar pentru sms/dialing sunt tone de softuri pe net.
oricum, iti trebuie o interfata ca sa poti sa controlezi toata dracia (pc/audio/video/telefonie/odb) si asta e partea cea mai complicata.
se gasesc touchscreenuri decente acum cu day mode si night mode :)
pt soft.. vezi ict-u' , in caz ca nu face fata.. se gasesc si softuri mult mai competente cu licente pe la 80-100 Euro.

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 02:10 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
pe mine nu ma mai intereseaza subiectul momentan... acum am un headunit care e defapt un pc si imi ajunge.
despre ecran cred ca nu stii ce vorbesti... incearca sa iesi cu un laptop in soare si sa-mi spui daca mai vezi ceva pe el.
uite aici ceva de unde te-ai putea inspira.


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 02:19 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
toshy Quote:
pe mine nu ma mai intereseaza subiectul momentan... acum am un headunit care e defapt un pc si imi ajunge.
despre ecran cred ca nu stii ce vorbesti... incearca sa iesi cu un laptop in soare si sa-mi spui daca mai vezi ceva pe el.
uite aici ceva de unde te-ai putea inspira.

nu e frumos sa presupui ca nu as sti despre ce vorbesc..

enjoy reading:

http://www.sunlightlcd.com/sunlight-rea ... 640p1.html

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 02:23 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
"day mode" si "night mode"? clar nu stiu. succesuri!


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2010, 02:32 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
toshy Quote:
"day mode" si "night mode"? clar nu stiu. succesuri!
"multumexuri"

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 07 Jan 2010, 10:49 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
In urma cu multi ani de zile, pe vremea cand carDVDurile erau extrem de scumpe iar eu eram un biet student, aveam si eu astfel de vise uemede. Am dat atunci peste acest site care mi s-a parut extrem de util la vremea respectiva, pe la noi prin tara nici nu se auzise de asa ceva.. Arunca un ochi, idei multe iti pot veni in mod special de aici. Succes, si tine-ne la curent!

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 07 Jan 2010, 22:35 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2008, 02:11
Posts: 248
Se poate face cam orice acum. interfete se tot fac si pe linux si pe windows; interfete care suporta adaugare de programe externe(de exemplu pentru a-ti putea pune ce soft de navigatie vrei).
Centrafuse e destul de tare si suporta foarte multe chestii(soft si hard-adica au soft gata facut petru OBD, navigatie cu anumite tipuri de receivere GPS, etc.) si se fac multe plug-in-uri pentru el. sunt si pentru linux astfel de interfete. Plus ca ai SDK de la ei sa faci si tu diverse programele daca vrei si ai timp.
Pentru carpc-ul in sine se pot obtine timpi foarte buni de boot cu solid state drive-uri. TFT-uri care se vad foarte bine si in lumina puternica sunt garla si nu de ieri de azi... Desi, nu o sa fii asa afectat ca in cazul unui pda pe care-l agati de geam, pentru ca e mai greu sa-ti bata soarele direct in ecranul montat in consola, el fiind mult mai jos decat un pda agatat in geam.
Si eu sunt interesat de subiectul acesta si sper sa am putin timp in viitorul apropiat pentru a-mi instala asa ceva in masina ca sa scap de rahatul care se numeste Connect Nav+ :). Daca o sa am timp sa fac asa ceva o sa detaliez aici daca mai sunt si altii interesati de subiect.

_________________
Frumoasa: 159 2.4 Ti nero carbonio, DPF off, Alfatune F1 Map
Bestia: Leon Cupra 1p rojo emocion, CAI EvoMS, TBE Milltek, THS intercooler, HPFP Autotech, Revo Stage 2+


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited