It is currently 23 May 2024, 11:38

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 316 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 513 Next
Author Message
PostPosted: 19 Oct 2020, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
@GiuliaLover: Masina e prea misto ca sa renunti! Am mai postat fraza asta pe undeva, dar inca e 100% adevarata dpmdv: din cele aprox. 40 de modele diferite pe care am avut ocazia sa le conduc in ultimii ani (incluzand si modele mai deosebite gen Porsche Panamera sau modele mai apropiate de Giulia gen BMW seria 3 / Mercedes CLA 2020), Alfa Romeo Giulia ocupa nr 1 pe baza criteriilor mele de selectie. Si cred ca si Stelvio e la fel de misto.

Ai dreptate cu privire la unii dealeri, am avut si eu o experienta mai putin placuta cu un agent extrem de arogant.
Noroc ca au existat si persoane remarcabile, tot din Alfa Romeo (pe topicul meu am inclus si numele lor).

Schimba dealerul, nu marca :up:


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2020, 17:20 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 969
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Iubesc discutia asta si comunitatea asta :smart:
Din pacate pentru voi, oameni frumosi, masina (a doua, a treia) e si necesitate, nu doar poezie. Asa ca nu e doar faptul ca nu mi s-a raspuns la un email. Sunt mai multe ... asa ca facem risk management si nu punem toate pariurile pe aceeasi culoare. Sau poate - poate, cine stie.
Nu as vrea sa fac aici o lista cu nemultumiri, dar mie stilul asta person to person de a rezolva lucrurile la AI, Alfa Romeo etc. nu-mi face placere intotdeauna, cum nu-mi fac placere nici termenele care pot fi de 5 zile pina-ti iau banii si de 60 de zile dupa etc. Si ar mai fi.
Mai vedem ...

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 19 Oct 2020, 19:52 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4239
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
GiuliaLover Quote:
Iubesc discutia asta si comunitatea asta :smart:
Din pacate pentru voi, oameni frumosi, masina (a doua, a treia) e si necesitate, nu doar poezie. Asa ca nu e doar faptul ca nu mi s-a raspuns la un email. Sunt mai multe ... asa ca facem risk management si nu punem toate pariurile pe aceeasi culoare. Sau poate - poate, cine stie.
Nu as vrea sa fac aici o lista cu nemultumiri, dar mie stilul asta person to person de a rezolva lucrurile la AI, Alfa Romeo etc. nu-mi face placere intotdeauna, cum nu-mi fac placere nici termenele care pot fi de 5 zile pina-ti iau banii si de 60 de zile dupa etc. Si ar mai fi.
Mai vedem ...
Eu ce sa mai zic? Daily car atat al meu cat si al sotiei, plus masina de recreere, toate pariate pe aceeasi culoare. Sunt eu defect? :scratch:

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2020, 00:15 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Mister Lover, de ce nu pui mana pe un telefon pentru un follow up, sau le faci o vizita personal? Asta ca sa nu mai spun ca Laura s-a oferit sa te ajute si nu cred ca e ca pe vremea lu Ceasca sa te bage in fata ci cred ca te pune in contact cu angajatul dornic sa vanda nu sa o arda aiurea. Emailurile se pierd usor in sistem, mai ales daca la prinde la AI nu e cine trebuie.

Alta optiune ar fi o masina de la un dealer din alta tara. Nu ai fi primul...

George, nu, nu! Dar la tine cand se strica una se strica toate? Ca la mine asa e...parca se molipsesc :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2020, 08:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
georgeg Quote:
GiuliaLover Quote:
Iubesc discutia asta si comunitatea asta :smart:
Din pacate pentru voi, oameni frumosi, masina (a doua, a treia) e si necesitate, nu doar poezie. Asa ca nu e doar faptul ca nu mi s-a raspuns la un email. Sunt mai multe ... asa ca facem risk management si nu punem toate pariurile pe aceeasi culoare. Sau poate - poate, cine stie.
Nu as vrea sa fac aici o lista cu nemultumiri, dar mie stilul asta person to person de a rezolva lucrurile la AI, Alfa Romeo etc. nu-mi face placere intotdeauna, cum nu-mi fac placere nici termenele care pot fi de 5 zile pina-ti iau banii si de 60 de zile dupa etc. Si ar mai fi.
Mai vedem ...
Eu ce sa mai zic? Daily car atat al meu cat si al sotiei, plus masina de recreere, toate pariate pe aceeasi culoare. Sunt eu defect? :scratch:
Si ce daca?... :console:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2020, 10:24 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3787
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Ascultati-l pe George, ca e om patit, a avut momentele lui de ratacire, dar sangele apa nu se face ! :wave:

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2020, 11:00 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
ALXege Quote:
Dupa aproape 3 luni si peste 3k km de convietuit cu un Stelvio, confirm! Masina e poezie.
Legat de ce a spus Laura mai sus si ce a zis ALXege aici, pot sa confirm si eu. Desi detin doua Alfa, nu am un bias neaparat in directia asta, ci a fost mai degraba o chestie de conjunctura si nu m-am ferit niciodata sa critic ce era de criticat, chiar daca unii s-au simtit lezati.

Zilele trecute am fost nevoit sa conduc X4 unei prietene. Nu sunt fan suv-uri, nu-mi face placere sa le vad si sa le conduc, dar dupa cativa kilometri la bordul BMW-ului mi-am adus aminte de drivetest-ul facut cu Stelvio si trebuie sa recunosc ca in ceea ce tine de partea de condus era cu 3 clase peste X4.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 20 Oct 2020, 22:16 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Laura, eu ti-am mai spus ca tu faci un deserviciu enorm tuturor implicandu-te in relatia dintre cumparatori si AI. Orice client care cumpara ceva de la AI nu face decat sa le confime ca fac bine ce fac si ca nu au de ce sa se schimbe. Eu nu vad de ce o firma care se pisa cu atata nonsalanta pe clientii trebuie sa fie sprijinita de comunitate. Fuck them!

Sfatul meu e sa va uitati pe mobile.de la ofertele de masini noi, vorbit cu dealerii seriosi din Nemtia, Austria etc. si combinat un weekend getaway cu venitul cu masina inapoi in Romania - pe roti, ca sa se rezolve si cu rodajul. Si financiar si din punctul de vedere al experientei de cumparare/livrare o sa fie mai ok decat ce ofera AI.


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 15:19 
Offline

Joined: 10 Jun 2014, 15:49
Posts: 476
Car: BMW 320D
lauraplugaru Quote:
GiuliaLover Quote:
Stiu si nu discut despre asta si nici nu retrag :) . Am riscat deja 40k euro + pentru asta. Sa mai risc inca 50k+ cu niste baieti care nu raspund la mailurile clientilor, ar fi deja prea mult. Cumpararea si detinerea unei masini nu implica din pacate pentru Auto Italia doar placerea de a conduce ... mai ales cind ceri bani multi.
Anul asta am condus foarte multe masini de la competitie. Atat eu, cat si Catalin Ghigea, care are Stelvio. Concluzia: nimic nu se conduce ca Alfa Romeo. Daca pentru motivul asta si tu vrei Stelvio, eu zic sa nu te lasi intimidat de un mail neraspuns. Compenseaza atributele masinii din plin, iar pentru o intretinere corespunzatoare si fara griji, am de asemenea recomandare la service-ul din Vest, de exemplu. Alfa Club oricum beneficiaza de tratament preferential.
Anyway, sunt aici daca te hotarasti. Si stii tu.. Life is too short to drive boring cars.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tot citesc pe forum in ultima perioada evaluarile astea fantasmagorice vis a vis de driving pleasure si driving feel la Alfa Giulia / Stelvio, MULT peste orice alte masini din clase comparabile. Ma gandesc cat de aproape de realitate sunt si cat de mult subiectivism este implicat. Eu nu am apucat sa conduc Giulia niciodata (am vrut sa achizitionez una anul trecut - insa in cele din urma am luat un 320 d de 190 CP cu cutia ZF in 8 trepte, la fel ca pe Giulia, pentru ca nu mi-a convenit faptul ca Giulia avea la diesel doar 2.2).
Am vazut in schimb toate review-urile de pe net (filmulete youtube, etc) si de fiecare data concluzia a fost (strict dpdv driving pleasure / feel) ca in clasa compact executive se remarca Alfa Giulia, BMW Seria 3 si Jaguar XE - cu diferente marginale intre ele; unii jurnalisti dau castigator seria 3 - etalon in segment de zeci de ani, altii spun ca Giulia este acum number 1 si mai sunt unii care-l scot "castigator" pe XE.
Poate e normal ca pe un forum Alfa sa fie o doza mare de subiectivism (si eu sunt fan Alfa si am avut 3 exemplare) dar sunt curios cati din cei care emit parerile astea chiar au condus restul de "oferte" din segment. Spre exemplu eu cred despre 3-arul meu ca se conduce exceptional si cateodata cand fac un drum de munte cu serpentine mi-e greu sa cred ca exista ceva mai misto in clasa asta - insa nu as scrie pe un forum BMW ca e MULT peste o Giulia... :)

_________________
Current: Mercedes C220 (2018)
EX:
BMW 320 d (2016)
Audi A3 sedan (2014)
Giulietta (2012)
Alfa MiTo (2011)
Alfa 159 (2008)


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 18 Oct 2016, 10:08
Posts: 266
Car: Giulia Veloce 280 CP
Location: Bucharest
toshy Quote:
Laura, eu ti-am mai spus ca tu faci un deserviciu enorm tuturor implicandu-te in relatia dintre cumparatori si AI. Orice client care cumpara ceva de la AI nu face decat sa le confime ca fac bine ce fac si ca nu au de ce sa se schimbe. Eu nu vad de ce o firma care se pisa cu atata nonsalanta pe clientii trebuie sa fie sprijinita de comunitate. Fuck them!

Sfatul meu e sa va uitati pe mobile.de la ofertele de masini noi, vorbit cu dealerii seriosi din Nemtia, Austria etc. si combinat un weekend getaway cu venitul cu masina inapoi in Romania - pe roti, ca sa se rezolve si cu rodajul. Si financiar si din punctul de vedere al experientei de cumparare/livrare o sa fie mai ok decat ce ofera AI.
Eu intermediez relatii si la alte marci, nu doar la AIT. Si nu doar la AIT sunt dude.

E legit si ce zici tu, dar, bottomline, suntem o comunitate si by default ne ajutam la nevoie. Sales, aftersales samd.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 17:01 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3239
Car: Giulietta QV
AlexMito Quote:
lauraplugaru Quote:
GiuliaLover Quote:
Stiu si nu discut despre asta si nici nu retrag :) . Am riscat deja 40k euro + pentru asta. Sa mai risc inca 50k+ cu niste baieti care nu raspund la mailurile clientilor, ar fi deja prea mult. Cumpararea si detinerea unei masini nu implica din pacate pentru Auto Italia doar placerea de a conduce ... mai ales cind ceri bani multi.
Anul asta am condus foarte multe masini de la competitie. Atat eu, cat si Catalin Ghigea, care are Stelvio. Concluzia: nimic nu se conduce ca Alfa Romeo. Daca pentru motivul asta si tu vrei Stelvio, eu zic sa nu te lasi intimidat de un mail neraspuns. Compenseaza atributele masinii din plin, iar pentru o intretinere corespunzatoare si fara griji, am de asemenea recomandare la service-ul din Vest, de exemplu. Alfa Club oricum beneficiaza de tratament preferential.
Anyway, sunt aici daca te hotarasti. Si stii tu.. Life is too short to drive boring cars.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tot citesc pe forum in ultima perioada evaluarile astea fantasmagorice vis a vis de driving pleasure si driving feel la Alfa Giulia / Stelvio, MULT peste orice alte masini din clase comparabile. Ma gandesc cat de aproape de realitate sunt si cat de mult subiectivism este implicat. Eu nu am apucat sa conduc Giulia niciodata (am vrut sa achizitionez una anul trecut - insa in cele din urma am luat un 320 d de 190 CP cu cutia ZF in 8 trepte, la fel ca pe Giulia, pentru ca nu mi-a convenit faptul ca Giulia avea la diesel doar 2.2).
Am vazut in schimb toate review-urile de pe net (filmulete youtube, etc) si de fiecare data concluzia a fost (strict dpdv driving pleasure / feel) ca in clasa compact executive se remarca Alfa Giulia, BMW Seria 3 si Jaguar XE - cu diferente marginale intre ele; unii jurnalisti dau castigator seria 3 - etalon in segment de zeci de ani, altii spun ca Giulia este acum number 1 si mai sunt unii care-l scot "castigator" pe XE.
Poate e normal ca pe un forum Alfa sa fie o doza mare de subiectivism (si eu sunt fan Alfa si am avut 3 exemplare) dar sunt curios cati din cei care emit parerile astea chiar au condus restul de "oferte" din segment. Spre exemplu eu cred despre 3-arul meu ca se conduce exceptional si cateodata cand fac un drum de munte cu serpentine mi-e greu sa cred ca exista ceva mai misto in clasa asta - insa nu as scrie pe un forum BMW ca e MULT peste o Giulia... :)

pai fa un test cu o giulia sau stelvio , si daca am gresit , noi ne vom cere scuze.

ps: toshy are dreptate, dar ... suntem departe rau in romania. majoritatea service-urilor de marca au doar mecanici habarnisti, cei care stiau ceva au plecat pe drumul lor. despre ce-i din vanzari nu stiu ce sa spun , la constanta e ok , dar pana la urma tot la autoitalia ajung si cererile lor . trebuie sa te inhami cu rabdare in romania , multa rabdare .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 17:28 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 969
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Ca sa intretin discutia asta misto, i-am dat totusi PM Laurei :)
Altfel, mai sunt pe Strasse oferte si de la alte marci concurente, multe de la BMW cu X3, Lexus cu NX300h, Honda cu CRV hibrid samd. Mentionez ca la mine cerintele sunt destul de contradictorii, de genul suv maricel sau mare, benzina sau hibrid, finisare buna sau premium, minim 200 de cai, pret bun, garantie lunga sau foarte lunga, mai zic?
Si ca sa nu uit, pachetul complet de servicii aftermarket e important, nu vreau sa alreg dupa programari la revizii, nu vreau sa astept doua luni dupa piese, nu vreau sa platesc de 5 ori pretul accesoriilor fata de piata (vezi alarma Meta System de la Giulia pe care AR o vinde la de 5 ori pretul de piata fara sa o modifice cu nimic si fara sa ofere nici macar configurare la instalare).
Placerea de a conduce trebuie sa fie acolo dar totusi va fi un SUV oarecum utilitar - oras mult, cumparaturi dar si concedii incarcat full.
Sa curga criticile acum :)

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 18:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
lauraplugaru Quote:
E legit si ce zici tu, dar, bottomline, suntem o comunitate si by default ne ajutam la nevoie. Sales, aftersales samd.
Faci rau pe termen lung. Ajuti pe cineva acum, banii ajung AI in buzunar, iar la sfarsit de an isi numara vanzarile si zic "ia uite-i si pe prostii aia cum ne vorbesc aiurea de rau".


alfetta Quote:
ps: toshy are dreptate, dar ... suntem departe rau in romania. majoritatea service-urilor de marca au doar mecanici habarnisti, cei care stiau ceva au plecat pe drumul lor. despre ce-i din vanzari nu stiu ce sa spun , la constanta e ok , dar pana la urma tot la autoitalia ajung si cererile lor . trebuie sa te inhami cu rabdare in romania , multa rabdare .
Ai fost macar curios sa vezi cu cat ai putea iesi mai ieftin la un dealer din Germania?

Si mai e o chestie care nu o inteleg la AI. De ce naiba nu isi pun ofertele cu masinile pe care le au in stoc sau cu livrare imediata de la fabrica pe net? Tot timpul cand am vorbit cu ei parca era secrectul secretelor. Stai sa vedem ce putem obtine, sa vorbim cu cineva sa ne dea o lista etc.


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 18:35 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 969
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Probabil ca este strategia lor de marketing, pentru ca sunt confruntati cu solicitari de discount masive, in conditiile in care pretul de pe site are deja discount masiv ... eu am discutat cu doi dealeri care au refuzat sa-mi faca o oferta personalizata fara sa fac drive test cu masina si fara sa ne intalnim fata in fata, probabil mizind pe faptul ca orbesc si o iau razna dupa ce conduc masina si nu mai astept nicio oferta. Wrong!

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 19:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Pentru lenesi -

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sear ... lse&vc=Car

Toti au telefon de contact si email, iar daca limba e o problema, Google Translate e rezolvarea.


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 20:16 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2019, 21:10
Posts: 407
Car: Giulia Quadrifoglio
@alfetta eu am facut test drive cu 330i G30 si mi-a parut inferior Giuliei la toate capitolele de condus cu precadere la feelingul directiei. Singurul plus ar fi la evacuari. Dpdv al directiei AMG-ul a fost singurul care se apropia dar A35-ul se simte 80% din timp ca o masina cu tractiune fata. In schimb AMG face evacuari faine..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


_________________
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
# Ex: Alfa Romeo Giulia Veloce Blu Montecarlo
# Ex: Seat Leon 5F 2.0 diesel 184 cp


Top
   
PostPosted: 21 Oct 2020, 23:39 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
GiuliaLover Quote:
...
Placerea de a conduce trebuie sa fie acolo dar totusi va fi un SUV oarecum utilitar - oras mult, cumparaturi dar si concedii incarcat full.
Sa curga criticile acum :)
Man, pentru oras iti iei un Up, nu un SUV mare... restul de criterii is degustibus.

AlexMito: am condus F30 la vreun an dupa lansare iar directia mi s-a parut pistol cu apa chiar si comparat cu 47. Ma refer la feedbackul in volan. Masina decenta altfel, nimic de reprosat. Plictiseala mare la interior dar calitate buna in opinia mea.
Am facut apoi in 2016 un test amplu cu Giulia QV si diesel, desi nu stiu in ce varianta de putere era aia. Directia desi electrica e la ani lumina de F30. Uimitor a fost ca dieselul se simtea mai putin asistata decat QVul si deci cu mai mult feedback in volan. Si nu am fost singurul din gloata care a observat acest lucru. N-am primit insa o explicatie de ce, oricum nu conteaza.
Am mai condus si alte zdronge, insa notabile ar fi un Porsche Panamera diesel si un A4 3.0tdi, B8 parca. Dintre toate pot sa spun ca Giulia aia diesel a avut cel mai fain feeling al directiei, iar ca feeling per total QVul si Panamera m-au impresionat.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 09:44 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 969
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Bine ca nu mi-ai recomandat o bicicleta tandem :) criteriile nu sunt de gustibus, sunt realmente ceea ce avem nevoie, ne trebuie (si) o masina mai mare si mai versatila decit Giulia.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 10:31 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Evident, ia-ti ce ti se potriveste! Insa, de principiu, Yux nu zice rau ce zice; deocamdata nu avem nevoie de o a doua masina, insa am inceput sa gandesc in perspectiva ce bine ar sta o electrica de clasa mica langa Stelvio :) Daca ma intrebi pe mine, cred ca Giulia e variabila gresita in toata ecuatia ta :tomato:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 10:36 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu prea le am cu abrevierile de modele practicate de Zee Germans, cand am vazut F am crezut ptr un moment ca Yux a pilotat un fighter :D

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 11:41 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 969
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
@ALXege: o Giulia nu poate avea nimic gresit

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 11:49 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
GiuliaLover Quote:
@ALXege: o Giulia nu poate avea nimic gresit
:clapping:

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 11:55 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
AlexMito Quote:
Tot citesc pe forum in ultima perioada evaluarile astea fantasmagorice vis a vis de driving pleasure si driving feel la Alfa Giulia / Stelvio, MULT peste orice alte masini din clase comparabile. Ma gandesc cat de aproape de realitate sunt si cat de mult subiectivism este implicat. Eu nu am apucat sa conduc Giulia niciodata (am vrut sa achizitionez una anul trecut - insa in cele din urma am luat un 320 d de 190 CP cu cutia ZF in 8 trepte, la fel ca pe Giulia, pentru ca nu mi-a convenit faptul ca Giulia avea la diesel doar 2.2).
Am vazut in schimb toate review-urile de pe net (filmulete youtube, etc) si de fiecare data concluzia a fost (strict dpdv driving pleasure / feel) ca in clasa compact executive se remarca Alfa Giulia, BMW Seria 3 si Jaguar XE - cu diferente marginale intre ele; unii jurnalisti dau castigator seria 3 - etalon in segment de zeci de ani, altii spun ca Giulia este acum number 1 si mai sunt unii care-l scot "castigator" pe XE.
Poate e normal ca pe un forum Alfa sa fie o doza mare de subiectivism (si eu sunt fan Alfa si am avut 3 exemplare) dar sunt curios cati din cei care emit parerile astea chiar au condus restul de "oferte" din segment. Spre exemplu eu cred despre 3-arul meu ca se conduce exceptional si cateodata cand fac un drum de munte cu serpentine mi-e greu sa cred ca exista ceva mai misto in clasa asta - insa nu as scrie pe un forum BMW ca e MULT peste o Giulia... :)
Dupa cum am spus si in topicul de prezentare si mai sus, eu vin de pe un F30 320d pe care l-am condus 3 ani si nu era neaparat in plan sa trec la Giulia, ci asa a fost conjunctura, asa ca nu stiam exact la ce sa ma astept in afara de ce anume auzisem. Si mie mi s-a parut BMW-ul ca are o manevrabiliatete buna, o directie extraordinara si per total o tinuta de drum excelenta.

Asta pana cand am condus prima oara Giulia si apoi mi-am revizuit ceea ce credeam. Manevrabilitatea, directia si tinuta de drum pot sa spun fara echivoc ca sunt mult peste. SI o sa pastrez cuvantul MULT. La fel si in cazul X3/4 si Stelvio. Nu stiu daca exista un suv in care sa fie mers cu o tinuta mai buna de drum (exceptand G63 sau RR SVR care sunt totusi dintr-o alta liga).

Asadar, as spune ca desi exista o doza de subiectivism la alfisti, cei care spun ca Giulia/Stelvio se conduc mult mai bine decat concurenta, nu exagereaza cu nimic.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 14:02 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Dan, as fi vrut eu sa fi fost ceva fighter :lol:

Mr. Lover, ca e benzina, hibrid, rosie, albastra, ca are sau n-are AC, alea sunt optiunile tale si nimeni nu cred ca o sa comenteze ce iti place tie (sau o sa comenteze, dar nu despre asta e vorba). Dar sa iei un SUV de fataiala in oras in pricipal, si o data pe an, hai de 2 ori, o vacanta, asta e complet gresit, din multe puncte de vedere. Pot intelege ca iei un SUV ca all arounder, dar pentru piata si fataiala un Up, hai un Polo, mi se par arhisuficiente.
Ca sa nu mai vorbesc, o electrica exclusiv de oras ar fi ideal. Asta ca sa bifez si la topicul de vehicule electrice :D . Daca Ami avea 4 locuri, eram la dealer acum.

Tandem? Nu zici rau. Ce e rau cu un tandem? Desi nu mi-ar placea sa fiu ala din spate :lol: Eu am un scuter de 50cmc cu care fac comuting (nu atat de mult de cand cu lockdown-ul ca lucrez de acasa), ocazional piata cand nu am multe de luat. 4 biciclete (2 mtb, una de oras/showoff, una pliabila pentru comuting) si un bike trailer pentru juniori + bicicleta lu' puradelu' mai mare. Inainte de pandemie foloseam si transportul in comun. Nu vreau sa ma laud, dar ce vreau sa spun e ca folosesc fiecare unealta pentru scopul potrivit. Daca am de mers 2km pana la posta si inapoi iau bicicleta. Daca tre sa ma duc pe un santier si nu ploua, iau scuterul sau masina daca e vremea nasoala (sunt aproximativ 35km dus si tot atatia intors pana la santierul pe care il am deschis acum; pun pariu ca multi nu ar face asta cu scuterul de 50 :twisted: ). Daca mergem in weekend toti sa ne dam cu biclele pe niste dealuri, luam masina. Pana la supermarche sun 800m dus si tot atatia intors, iar daca tre sa iau 3 lulele ma duc cu bicicleta sau pe jos. Daca fac cumparaturile de sfarsit de saptamana ma duc cu masina. Intelegi unde bat?

Ege, de ce zici ca Giulia e elementul gresit?

PS Mr. Lover, one size fit all e poveste de adormit copii. O genialitate a departamentelor de marketing daca ma intrebi pe mine. Asta apropo de versatilitatea aia de care pomenesti.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 22 Oct 2020, 15:18 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
O ziceam in sensul in care, daca Giulia nu ofera suficient spatiu pentru nevoile familiei, vad mai degraba inlocuirea ei cu un Stelvio, alaturi de care poti pune o electrica de clasa mica pentru oras. That's my view at least, voi stiti mai bine ce se potriveste pentru voi :peace:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 316 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 513 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]