It is currently 23 May 2024, 12:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 May 2024, 22:18 
Offline

Joined: 14 May 2024, 22:06
Posts: 4
Car: Alfa Romeo
Va salut, am si eu o problema cu o afla 159 Diesel 1.9, a inceput sa scoata fum(negru) foarte mult cand accelerez de vreo cateva zile, tin sa mentionez ca a fost eliminat filtru de particule dar ideea este ca inainte nu facea asa si nici nu prea simt ca trage, am inteles ca poate sa fie si de la EGR sa fie infundat sau ceva, chiar nu am nici cea mai mica idee si nici nu am timp sa ma ocup sa merg prin service-uri din cauza job-ului... daca ma poate ajuta cineva cu o idee ceva sau daca a mai patit cineva chiar va rog;) multumesc.


Top
   
PostPosted: 15 May 2024, 08:01 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Pai si cum ai de gand sa rezolvi daca nu ai timp de mers la un service ? O repari tu sau cum ?


Top
   
PostPosted: 15 May 2024, 08:12 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3787
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Poti incepe prin a verifica sa nu ai vreun furtun de intercooler spart, joc in axul turbinei, sa blindezi EGR-ul si sa incerci sa mergi si cu mufa debitmerului scoasa.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 15 May 2024, 08:21 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 303
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
SAKERSON Quote:
...... chiar nu am nici cea mai mica idee si nici nu am timp sa ma ocup sa merg prin service-uri din cauza job-ului... daca ma poate ajuta cineva cu o idee ceva sau daca a mai patit cineva chiar va rog;) multumesc.
Uite aici scriptul asta e treaba doar de 2 minute. Formatezi stickul FAT , il introduci in portul usb de la spatele motorului si il rulezi. Rezolva partea de fum, trece motorul pe alt ip.


echo Getting current IP of %interface%
ipconfig > %temp%\ipconfig.txt
for /f "tokens=2 delims=:" %%a in ('type %temp%\ipconfig.txt ^| find "IPv4" ^| find /v "127.0"') do set _IP=%%a
set IP=%_IP:~1%
for /f "tokens=2 delims=:" %%a in ('type %temp%\ipconfig.txt ^| find "Subnet" ^| find /v "127.0"') do set _IP=%%a
set MASK=%_IP:~1%
for /f "tokens=2 delims=:" %%a in ('type %temp%\ipconfig.txt ^| find "Default" ^| find /v "127.0" ^| find /v "::" ') do set _IP=%%a
set GATE=%_IP:~1%
for /f "tokens=2 delims=:" %%a in ('type %temp%\ipconfig.txt ^| find "DNS Servers" ^| find /v "127.0"') do set _IP=%%a
set DNS1=%_IP:~1%

echo Setting IP Address, Subnet Mask and Default Gateway...
echo (IP %IP%, mask %MASK%, gw %GATE%)
netsh int ipv4 set address name=%interface% static %IP% %MASK% %GATE% gwmetric=1

timeout /t 5
echo Setting Primary DNS (%DNS1%)...
netsh int ipv4 set dnsserver name=%interface% static %DNS1% primary

echo Adding secondary IP...

netsh int ipv4 add address %interface% %extra_ip% %extra_mask%
netsh int ipv4 add address %interface% %secgat%

timeout /t 5
echo.
echo New IP configuration:
ipconfig /all

del %temp\ipconfig.txt

_________________
DA !


Top
   
PostPosted: 15 May 2024, 11:52 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 140
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Imi place cand vad cum oamenii se duc fix in sensul opus sa rezolve problemele de diesel, mai ales la fum.
De obicei, fumul negru indica mai multa motorina in camera de ardere, dar nu are aer pentru combustie. Dupa cum s-a spus mai sus, poate fi ceva marunt, precum un furtun crapat pe admisie, intercooler turbo, sau mai grav, joc in axul turbinei, injectoare pe duca.

Ca EGR-ul e activ sau nu, nu prea are de-a face cu fumul.
Cand a fost curatata ultima oara admisia masinii? Dar EGR-ul? Uleiul este peste nivelul MAX pe joja? Daca da, de ce? Si asta poate duce la fel de fel de probleme, in special la motorizarile diesel.


Top
   
PostPosted: 15 May 2024, 21:26 
Offline

Joined: 14 May 2024, 22:06
Posts: 4
Car: Alfa Romeo
mugurel Quote:
Pai si cum ai de gand sa rezolvi daca nu ai timp de mers la un service ? O repari tu sau cum ?
O sa-mi fac timp, am zis macar sa am asa o idee despre ce ar putea sa fie vorba..


Top
   
PostPosted: 16 May 2024, 12:58 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 140
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Se iau toate la rand, de la mic la mare:
Verificare traseu admisie (Furtun/racord/intercooler crapat sau fisurat, clapeta acceleratie, clapete admisie daca inca mai sunt acolo sau nu, calamina din admisie)/
Verificare turbo, daca mai e in mintile ei.
Verificare injectoare, daca sunt toate in mintile lor.
Verificare EGR, daca inchide/deschide corect; daca la relantiu e 100% deschis, cum cred ca ar trebui sa fie.
Verificare ax cu came si supape, daca sunt strambe, cojite etc.

Or mai fi altele, colegii pot contribui cu ce stiu mai bine. :roll:


Top
   
PostPosted: 16 May 2024, 20:32 
Offline

Joined: 14 May 2024, 22:06
Posts: 4
Car: Alfa Romeo
Artanis94 Quote:
Se iau toate la rand, de la mic la mare:
Verificare traseu admisie (Furtun/racord/intercooler crapat sau fisurat, clapeta acceleratie, clapete admisie daca inca mai sunt acolo sau nu, calamina din admisie)/
Verificare turbo, daca mai e in mintile ei.
Verificare injectoare, daca sunt toate in mintile lor.
Verificare EGR, daca inchide/deschide corect; daca la relantiu e 100% deschis, cum cred ca ar trebui sa fie.
Verificare ax cu came si supape, daca sunt strambe, cojite etc.

Or mai fi altele, colegii pot contribui cu ce stiu mai bine. :roll:
ok, mersii mult ;)


Top
   
PostPosted: 17 May 2024, 07:25 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2929
Location: Bucuresti
Dar o diagnoza ai pus pe masina? Ai erori?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 18 May 2024, 19:27 
Offline

Joined: 14 May 2024, 22:06
Posts: 4
Car: Alfa Romeo
antonelcodreanu Quote:
Dar o diagnoza ai pus pe masina? Ai erori?
Nu am avut timp cum am specificat mai sus, o sa merg la un service sa o pun pe tester si sa o rezolv, sper...
Am vazut ca mi-au raspuns baietii mai sus cu ce ar trebuii sa verific furtune etc.. dar nu cred ca ma bag la creatie eu ca o fac mai rau, o duc la cineva care stie cu ce sa mananca, va multumesc pentru raspunsuri ;)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]