It is currently 02 May 2024, 21:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 12 Oct 2023, 08:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
O sa fiu un pic off topic, acum 2 ani a trebuit sa ma orientez catre o masina mare (spatioasa) si sigura, bineinteles ca am luat in calcul Stelvio, sh, ca asta era bugetul, insa am avut o lista cu optiuni obligatorii, pentru ca doar ele vand o masina veche si cu km.
Am facut toate artificiile posibile insa nu s-a finalizat cu Stelvio, nu am gasit compromisul optiuni pret.
Am luat un Audi, din 2010, cu cam tot ce s-a putut pune atunci, optiuni care sunt valabile si acum, o parte din ele nu sunt pe Stelvio, dar chiar si asa, acum as alege fara ezitare Stelvio, este mai putin frustrant cand ai probleme cu Alfa decat cu Audi, si cred ca iesi si mai ieftin si mai bine ca timp...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 12 Oct 2023, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
GiuliaLover Quote:
Eu disponibilitate si bunavointa am avut mereu :smart: unu' n-a plecat nemultumit de la mine :clapping:
Multumesc anticipat atunci! :D
centurion Quote:
Doar o vorba sa spun: nu am fost adeptul SUV-urilor (si nici nu pot spune ca am devenit). Imi plac astea joase. Mi-as fi cumparat Giulia cu ochii inchisi (daca pot spune asa) daca ar fi existat versiunea break. Am fost de 4 ori sa vad Giulia, sa ma conving ca portbagajul imi va fi suficient. De fiecare data concluzia era aceeasi. Imi place enorm Giulia, dar nu era pentru nevoile mele. Aveam deci de ales: alta marca, alt model din clasa D (medie), versiune break sau Stelvio. Am ales marca asta, am ales Stelvio si nu am niciun regret. De ce? Pentru ca ma simt bine in masina asta, ma simt bine avand marca asta, imi provoaca mereu zambetul idiot cand cobor din ea, intorc mereu capul sa o mai vad o data dupa ce o incui si incep sa ma indepartez ..... adica lucruri subiective care imi mintea mea & sufletul meu sunt pozitive si imi dau satisfactie. Nimic altceva nu mai conteaza. Bineinteles ca la toate astea au contribuit si aspectele tehnice (platforma, manevrabilitatea, lipsa ecranelor & briz-brizurilor inutile etc.).
Alege in functie de ceea ce conteaza pentru tine. Tu te vei bucura de masina si nu altcineva, atat timp cat alegerea unor marci/modele inca mai contine si o latura emotionala. Spor!
Eu detest suvurile cu toata fiinta si nici macar nu am nevoie de spatiu, deci pentru mine o Giulia ar fi fost excelenta din mai toate punctele de vedere (dovada sta faptul ca am si avut una si mi-a placut extraordinar de mult), dar din motive obiective (si din pacate) am nevoie de ceva cocotat. Si daca tot fac ditamai compromisul, atunci am zis sa merg full on. Altfel, in alte conditii, as fi luat direct Giulia QV.
dand Quote:
În ceea ce privește opțiunile, BMW e puțin mai complicat din punctul ăsta de vedere....
In cazul meu nu prea mai conteaza toate aspectele acestea pentru ca voi lua o masina second, deci altcineva a bifat in trecut optiunile pentru mine.
nesquick Quote:
Portbagajul este o gluma la Giulia... dar arata bine din exterior :)
Asa este, este relativ mic. Dar pentru mine (o persoana) a fost suficient in 99% din cazuri.
antonelcodreanu Quote:
...si cred ca iesi si mai ieftin si mai bine ca timp...
La ce te referi, mai exact, cand spui asta?

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 12 Oct 2023, 11:01 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
...si cred ca iesi si mai ieftin si mai bine ca timp...


Mentenanta la Alfa Romeo este mai putin costisitoare, ora de lucru in service dedicat pare-se ca este mai ieftina decat la brandurile premium, si timpii de interventie sunt mai mici, diferenta facand-o si complexitatea sistemelor.
Cu privire la timpi, raportat la numarul de masini (brand), este clar ca un service Alfa Romeo e mai putin aglomerat decat un service VAG, Mercedes, etc.

Nu am stat cu Alfa in service cat si cum am stat cu Audi (programare de pe o luna pe alta, apoi inca o luna pe elevator, piese comandate pe rand, si care vin dupa 5zile...).

Ca idee, aveam o problema la panorama, perdeluta, la revenire iesea de pe culisa si nu mai statea intinsa, am programat-o in service, aici am avut "noroc", i-am pus in tema, si m-au sunat la un moment dat sa-mi spuna ca le pot duce masina in urmatoarea saptamana. Le-am dus-o, au desfacut tot, si au constatat ca nu au ce repara, ca trebuie inlocuita perdeluta, care nu era pe stoc nicaieri, iar pe afara o aduceau pe comanda, dar "ghinion" nu aveau nuanta respectiva (se gaseste doar pe crem si negru, nu si pe gri). Pana la urma puneam crem, dar ambele, dar cand mi-au spus pretul: un pic peste 1000 Euro, m-am potolit. Plus ca dura o saptamana pana venea piesa. Masina a stat in service 4 zile, prima zi sa desfaca, a doua zi sa constate, a treia zi sa ne decidem ce facem, a patra sa remonteze. Mi-au remontat tot, au si curatat si uns mecanismele, si am scapat cu 1200 roni. Acum merge, dar nu ma risc sa deschid perdeluta mai mult de jumatate, ca iar sare de pe culisa. Intre timp am gasit ce imi trebuia, am cautat personal, am intrat in posesia piesei, dar acum trebuie sa-mi fac (iar) curaj, sa sun, sa ma programeze, sa duc masina, sa desfaca, sa inlocuiasca, poate in maxim 2 zile va fi gata, plus inca 800 roni, cel putin.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 12 Oct 2023, 11:28 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
Am inteles la ce te referi acum, dar avand in vedere ca as vorbi despre o masina care este iesita din perioada de garantie, nu mai am niciun motiv (si nici incredere) sa o duc la service in reprezentanta. Pentru servisare as apela la serviceurile unor prieteni in acest caz.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 13 Oct 2023, 15:00 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6614
Location: Brasov... oarecum.
@m3ph0: cred ca mai bine iei Bimmerul. Pare mai inclinat nevoilor tale, cu turma de gadgeturi. QV-ul e mai inclinat catre experienta condusului.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 14 Oct 2023, 00:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4236
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
yux_mm Quote:
@m3ph0: cred ca mai bine iei Bimmerul. Pare mai inclinat nevoilor tale, cu turma de gadgeturi. QV-ul e mai inclinat catre experienta condusului.
Subscriu, tu cauti confirmare ca trebuie sa iei bmw desi nu e asa. Deci da, go for the bimmer!

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 14 Oct 2023, 20:00 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3229
Car: Giulietta QV
+1

Vorba lui Chirila : “Lumea asta moarta va-ncerca sa-ti fure dragostea”

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 15 Oct 2023, 19:58 
Offline
User avatar

Joined: 31 Jul 2021, 00:22
Posts: 101
Car: Stelvio
GiuliaLover Quote:
Eu disponibilitate si bunavointa am avut mereu :smart: unu' n-a plecat nemultumit de la mine :clapping:
Dar suparati au mai plecat...ntz ntz ntz.

Citind topicul, nu prea vad unde e versusul. Lasand de-o parte dotarile "obligatorii si necesare" ( aici mi-am dat cu tesla-n oo, se stie), nicio propozitie concreta nu este despre feeling, drivability, sportiness si altele asemenea.

Parerea mea, ca doar d'asta e forum, un x3 40i cu mpack si dotarile alea absolut necesare e ce trebuie. Si mai raman si bani la ciorap.

_________________
Stelvio Super 280 Basalto Brown
ex: A4 B9 2.0 tdi quattro Sline/Stronic
ex: Leon 5F 2.0 tdi m6
ex: Jetta 2.0 tdi m6 not stock :twisted:


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 11:41 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
georgeg Quote:
yux_mm Quote:
@m3ph0: cred ca mai bine iei Bimmerul. Pare mai inclinat nevoilor tale, cu turma de gadgeturi. QV-ul e mai inclinat catre experienta condusului.
Subscriu, tu cauti confirmare ca trebuie sa iei bmw desi nu e asa. Deci da, go for the bimmer!
Eu va multumesc pentru recomandarea cu X3-ul, dar nu inteleg de ce luati lucrurile atat de personal si sunteti deranjati de faptul ca la momentul acesta am mai multe argumente in favoarea BMW-ului. QV a fost si este in continuare o optiune, de-asta am si postat aici si am discutat cu oameni care chiar detin masina. Nu am facut-o ca sa ma aflu in treaba, nu aveam nevoie de socializare fortata pe internet.

Nu ma grabesc nicaieri momentan cu achizitia, pentru ca mi se pare ca este ceva ce trebuie sa cantaresc destul de bine.

Repet: am fost si sunt un mare admirator al AR, insa doar pentru ca o masina sau un model are reale calitati nu inseamna ca ii anuleaza automat neajunsurile si ca ar trebui sa privim intr-o alta parte ca sa nu le vedem. Neajunsurile acestea, in mare parte, sunt cunoscute si de catre voi. Unele persoane pot face abstractie de ele, pentru ca pachetul complet este suficient de satisfacator (si m-am numarat si eu aici), iar altele nu. Si e perfect in regula.

Dar nu am cum sa inteleg ofuscarea vadita cand aceste neajunsuri sunt amintite. Vorbim, totusi, despre niste masini, nu despre persoane la care tinem ca sa luam lucrurile asa personal.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 12:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6614
Location: Brasov... oarecum.
Man, eu nu am luat-o personal si bag mana in foc ca nici Guli sau Alfetta. Cred ca suntem prea vechi (precum vinul) ca sa mai luam lucruri de-astea personal. In plus, ai pus problema foarte cinstit pe masa...
Dar sincer, din discursul tau pare ca esti foarte chitit pe diverse optiuni care iti fac viata mai usoara si mai fericita. Pe care de asemenea bag de seama ca nu le gasesti la QV. Drept urmare, alegerea logica este cea care bifeaza cele mai multe casute, The Bimmer.
QVul, fara sa conduc Stelvio, dar am condus Giulia (chiar in varianta manuala) este, si multe reviewuri o spun, plus mapa de presa, o masina inclinata placerii condusului. Drept urmare unele optiuni legate de comfort (discutabil comfort daca ma intrebi pe mine, dar nu cred ca sunt eu buricul targului si nici oracol sa detin adevarul absolut) au fost omise. Acum ca intentionat sau tehnic atat s-a putut e o alta poveste, cert e ca nu sunt.
Ai o alegere destul de grea de facut aici. Tehnic vorbind, Bimmerul bifeaza cele mai multe din casutele rationale. Dar exista afectiunea pentru marca Alfa Romeo. De unde si o frustrare interna bag de seama (hai ca sunt si psiholog acum). Imi si inchipui discursul interior: "de ce naiba nu a pus Alfa toate optiunile astea, asa imi era alegerea usoara...".

Sfatul meu? Alege-o pe aia care iti va produce cele mai putine regrete dupa. Eu zic ca Bimmerul, dar nu vreau sa te influentez :lol:

Pot sa mai dezvolt putin. Ai zis ca vrei sa fie the daily drive. Sincer, in traficul bara la bara nu e nici o diferenta ce e sub capota. E ce e in cabina, si acolo daca esti chitit pe gadgeturile alea, acolo o sa te enervezi cu QVul. Apoi la drum intins, sincer nu cred ca poti intinde masinile astea la limitele lor, uita de reviewuri si teste unde Bimmerul scoate 0.2 secunde mai putin pe circuit. Nu cred ca ai dexteritatea sa vezi diferenta aia (no ofence mate), deci iar iesi castigat cu Bimmerul.

Mno, spor la cumparaturi.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 12:27 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
yux_mm Quote:
...De unde si o frustrare interna bag de seama (hai ca sunt si psiholog acum)...
Nu ca este o frustrare, ci este o adevarata revolta interioara pentru ca, da, asa este, planul ar fi fost sa cumpar Stelvio. Acum 3 ani cand am vandut Giulia, fix asta era planul: o dau, mai astept o perioada si ma voi intoarce aici cu un topic nou de prezentare, cu un Stelvio QV. Si ma oftic ca AR nu mi-a facut viata mai usoara :lol:

Dar uite ca au trecut anii, probabil am devenit si eu o idee mai comod si mai putin dispus de a face unele compromisuri si de unde BMW nici nu intra in carti acum 3 ani, in momentul acesta exista aceasta dilema interioara suparatoare.

Poate dupa ce ma voi intalni cu colegul Giulialover si vom face acea tura cu masina lui, lucrurile vor lua o alta turnura. Ramane sa vedem. Dupa cum spuneam, momentan nu ma grabesc, cred ca mai am la dispozitie cel putin jumatate de an pana la achizitie, deci e suficient timp sa ma gandesc si sa ma razgandesc de mai multe ori.

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 12:45 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
m3ph0 Quote:

Poate dupa ce ma voi intalni cu colegul Giulialover si vom face acea tura cu masina lui, lucrurile vor lua o alta turnura.
Nu da curs invitatiei, e capcana. :tongue:
Nea Lover a vandut mai multe alfe decat marketingul alfa in ultima decada. Ai grija :lol:

Din ce zici, poate ca nu ar strica sa te uiti mai cu interes si spre Grecale. In buna traditie Maserati, masinile se devalorizeaza teribil in primul an. Poate pica ceva bun. :naughty:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 14:04 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6614
Location: Brasov... oarecum.
Nu mai stiu lineup-ul motorizarilor la Maerati, dar cred ca m3ph0 se uita la 6+ cilindri, 500cp+. Adica variantele high performace ale modelelor respective.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 17 Oct 2023, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Au de toate, yux. Bani si dorinta sa fie! 2l, 3l, twin spark, e bine!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 18 Oct 2023, 09:52 
Offline
User avatar

Joined: 06 Oct 2018, 11:15
Posts: 405
Car: eGolf
Location: Brasov
goldfinger Quote:
m3ph0 Quote:

Poate dupa ce ma voi intalni cu colegul Giulialover si vom face acea tura cu masina lui, lucrurile vor lua o alta turnura.
Nu da curs invitatiei, e capcana. :tongue:
Nea Lover a vandut mai multe alfe decat marketingul alfa in ultima decada. Ai grija :lol:

Din ce zici, poate ca nu ar strica sa te uiti mai cu interes si spre Grecale. In buna traditie Maserati, masinile se devalorizeaza teribil in primul an. Poate pica ceva bun. :naughty:
Asta nu am mai zis, dar sigur ca mi-ar placea un Grecale Trofeo, insa cel putin la momentul asta imi depaseste cu mult bugetul, fiind 100k+. Si ma indoiesc ca pana la anul vor ajunge la 60k ca sa scot de tot BMW din schema :lol:

_________________
ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm Distinctive
ex: Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T Q4


Top
   
 Post subject: Re: Garantie Stelvio
PostPosted: 18 Oct 2023, 11:47 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mai ales ca dpv vizual, Bimmerul asta (X3), ca sa-i citez pe cei de la TopGear, "unlike the most recent BMW models, it does not want your clothes, your boots and your motorcycle":)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]