It is currently 03 May 2024, 03:00

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous 1 2 3
Author Message
PostPosted: 09 Jun 2023, 16:58 
Offline

Joined: 04 Apr 2021, 09:51
Posts: 58
Car: Stelvio 2.0 280
Uite, am ceva de intrebat si intreb aici, apropo de placute si discuri. Ultimii 10 ani masinile mele au fost de servici si nu le am reparat eu si atunci nu stiu care sunt duratele uzuale si normale de schimbat placute si discuri. Eu am 54k cu Stelvio si recent am fost sa schimb uleiul (eu il schimb mai devreme decat trebuie din motive "ca asa am citit", poate gresit). Cu ocazia asta am aflat ca pe la revizia de 60k ar trebui sa schimb si discurile pentru ca sunt relativ uzate, mai ales neuniform, uzate mai mult spre mijocul razei discului. Placutele mele mai au 6 mm pe fata (au fost schimbate prima data la 30k) si 5 mm spate (nu au fost schimbate pana acum). Pare ca discurile se uzează cam la fel de repede ca placutele, intrebarea 1: este normal? Mecanicul spune "da, de cand nu se mai pune azbest in placute". Si intrebarea 2, la schimbare ar trebui sa caut o anume combinatie de discuri si placute (brand, tip) care ar putea tine mai mult pentru viitor? Daca cumva ar trebui sa deschid topic separat, fac.


Top
   
PostPosted: 09 Jun 2023, 17:13 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 948
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Discurile au o cota minima de uzura la fiecare masina in parte sau se schimba cind se degradeaza (rugina excesiva, ovalizare, zgarieturi), iar placutele cind ajung la senzor/semn. Cit despre marca, OE sau Brembo. OE sunt tot Brembo, nu stiu daca AM sunt aceeasi calitate dar pretul e semnificatv mai mic. Exista si alte setupuri dar inteleg ca tu vrei ceva asemanator cu fabrica.
Cit despre un schimb de discuri la doua de placute, cam asa e norma pe la toate marcile. Bine, daca masina e mai putin sportiva, intervalele sunt probabil 50 cu 100 de mii, dar la Alfa Romeo nu e cazul :tongue:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 09 Jun 2023, 18:12 
Offline

Joined: 04 Apr 2021, 09:51
Posts: 58
Car: Stelvio 2.0 280
GiuliaLover Quote:
Discurile au o cota minima de uzura la fiecare masina in parte sau se schimba cind se degradeaza (rugina excesiva, ovalizare, zgarieturi), iar placutele cind ajung la senzor/semn. Cit despre marca, OE sau Brembo. OE sunt tot Brembo, nu stiu daca AM sunt aceeasi calitate dar pretul e semnificatv mai mic. Exista si alte setupuri dar inteleg ca tu vrei ceva asemanator cu fabrica.
Cit despre un schimb de discuri la doua de placute, cam asa e norma pe la toate marcile. Bine, daca masina e mai putin sportiva, intervalele sunt probabil 50 cu 100 de mii, dar la Alfa Romeo nu e cazul :tongue:
AM?
M am prins, after market. Multam frumos.


Top
   
PostPosted: 12 Sep 2023, 17:26 
Offline

Joined: 04 Apr 2021, 09:51
Posts: 58
Car: Stelvio 2.0 280
Intre timp a venit si a trecut si revizia de 60k. Fara probleme. Funny este ca pe la 55k cand am schimbat uleiul la un alt dealer, mecanicul de acolo mi a spus sa ma pregatesc de schimbat placute si discuri fata spate, asa cum va spuneam mai sus si mai demult. Si m am pregatit, la 60k am mers la AIT Vest cu portbagajul plin de placute si discuri. Le am spus "schimbati tot ce e de schimbat, nu schimbati daca nu e cazul". Rezultatul este ca au schimbat doar placutele spate. Discuri nimic, mi au spus ca placutele fata cel mai probabil mai tin pana la revizia urmatoare si atunci schimbam si discuri. Discurile spate la urmatorul schimb de placute spate care daca totul merge ca pana acum insemana peste inca 60k km si 3 ani. Misto, asta a fost surpriza placuta. Doar ca am ramas cu ele, iar discurile de spate parca n as sta cu ele 3 ani. Daca cineva are nevoie de discuri brembo pt stelvio spate, dati un semn.
In rest masina e tot ca noua si aceiasi incantare la condus.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous 1 2 3

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]