It is currently 08 May 2024, 18:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: 23 May 2022, 11:13 
Offline

Joined: 23 May 2022, 10:45
Posts: 5
Salut,

A venit vremea sa schimb fosta masina (golf 5 modificat), si sa trec pe ceva mai special, cu personalitate, pastrand placerea de masina cu feeling sport.
Dupa multe review-uri, am decis sa cumpar Stelvio (considerente de 4x4 si SUV neaparat), si as vrea sa va cer o parere legata de viitoarea achizitie si planuri pe care le am cu ea.

Masina in cauza este: https://www.olx.ro/d/oferta/alfa-romeo- ... fOdRT.html
Din ce am vorbit cu proprietarul, totul pare ok si fara semne de intrebare : masina cumparat din germania in septembrie 21 (se vede si la rar), istoric complet reprezentanta acolo dar si in romania, noul proprietar a detinut-o 6 luni facand 6k km (i-a facut un chrome off + difuzor nou), dar fiindca sta mult timp nefolosita (ar avea 2 masini, clasica problema a romanului :D ), ar vrea sa o vanda. Bineinteles, am sa o verific complet inainte, odata eu, odata prin cei de la MasinaPotrivita.

Ce as vrea sa clarific si sa ma ajutati :
1. Va pare ceva dubios la anunt ? (nu sunt prea multe stelvio benzina <30k euro cu first edition)
2. Are cam multi km in 4 ani ? Garantia ar fi 150k km, deci nu ma astept sa pice multe pe ea intre timp (asta daca sunt reali KM :lol: )
3. Va urma sa ii montez ACC+ si Android Auto. Din ce am vazut procedura este usoara, si ar trebui sa fie compatibile (are deja radar + camera).
4. Am vazut toate problemele legate de rechemari in service + problemele electrice cu bateria. In afara de cea cu bateria (ma pricep la reparat/modificat, nu ma deranjeaza sa am grija de ea), ar mai fi altceva la care sa fiu atent care apare la masini cu ~100k km (e.g. probleme de mecanica, panoramic, etc.) ?
5. Update-ul de firmware, se poate face si contra cost la service ? Pentru cei care s-au lovit de problema.
6. Ceva puncte importante de imi scapa, si pe care le-as putea clarifica cu proprietarul inainte ?
7. Intrebarea romanului : se merita ? sau sa mai astept in ideea in care "se poate si mai bine".

Multumesc :)


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 11:21 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 950
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Masina pare ok, nu e ieftina, km sunt okish (20k pe an benzina in Germania sunt mai degraba putini dar avind in vedere cit bea bestia, probabil neamtul a mers putin). ACC/Android sunt modificari facile. Cit despre alte defectiuni, daca nu are becuri aprinse si probleme in istoric si o mai si verifici cu cine ai zis, nu prea vad riscuri. Sa cumperi baterie noua/sa o mai tii pe redresor din cind in cind, nu e o problema, probabil va trebui facuta o revizie cu schimbare de ulei la ZF8 daca nu a facut-o proprietarul, trapa e problema si la alea luate de noi daca te incalzeste, trebuie bibileala permanenta la ea.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 11:37 
Offline

Joined: 23 May 2022, 10:45
Posts: 5
GiuliaLover Quote:
Masina pare ok, nu e ieftina, km sunt okish (20k pe an benzina in Germania sunt mai degraba putini dar avind in vedere cit bea bestia, probabil neamtul a mers putin). ACC/Android sunt modificari facile. Cit despre alte defectiuni, daca nu are becuri aprinse si probleme in istoric si o mai si verifici cu cine ai zis, nu prea vad riscuri. Sa cumperi baterie noua/sa o mai tii pe redresor din cind in cind, nu e o problema, probabil va trebui facuta o revizie cu schimbare de ulei la ZF8 daca nu a facut-o proprietarul, trapa e problema si la alea luate de noi daca te incalzeste, trebuie bibileala permanenta la ea.
Mersi frumos pentru ajutor, nu prea am sa folosesc asa des panoramicul (dupa mine daca nu era acolo, ar fi fost si mai bine) dar intradevar am sa o intretin, am flashback-uri cu inundatiile din masina precedenta din cauza trapei infundate :lol:


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 11:49 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 950
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nu stiu daca de inundatii trebuie sa te temi mai intai, ci de scartaieli/zgomote aerodinamice/rattles, care nu sunt vina masinii. Din ce am mai vazut, are cauciucuri 2017 deci vor trebui schimbate si alea, pui 1000 de oiro deoparte, sunt roti pe 20 plus ca la ce poate masina, ar fi pacat sa iei ceva low cost.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 13:11 
Offline

Joined: 07 Dec 2020, 00:48
Posts: 3
Car: Stelvio
Salut,

Din punctul meu de vedere trebuie verificata si eventual negociat la fata locului.
Partea cu difuzorul ala in spate nu imi place, mi se pare exagerat, dar asta nu e o problema.
Daca are garantie e ok.
Mai era la un moment dat un Stelvio asemanator, mai nou din 2018 parca, putini km ~35k, pretul era 32k negociabil.


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 14:10 
Offline

Joined: 23 May 2022, 10:45
Posts: 5
Am vazut problemele cu trapa, pe un QV la 240 km/h ... parea ca se desprinde, dar in jurul a 160 parea totul normal :)
Ar mai fi avut 1 an garantie, dar am inteles ca s-ar fi aplicat numai pentru germania, nu si in romania (asa au zis cei de la dealer de acolo) ... oricum momentan doar partea cu km ma tine un pic nelinistit, nu fac mai mult de 15k pe an, dar ramane sa ma decid acum.
Mersi pentru ajutor :peace:


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 17:38 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3230
Car: Giulietta QV
Mie asta imi pare ok , poti verifica , singurul impediment pt mine ar fi mobila de la interior .


Attachments:
07864153-A57A-43FF-850B-24B224BBF992.png
07864153-A57A-43FF-850B-24B224BBF992.png [ 2.04 MiB | Viewed 762 times ]

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 18:26 
Offline

Joined: 23 May 2022, 10:45
Posts: 5
Ciudat, merge sa vad anuntul decat pe telefon, pe calculator ma trimite automat pe autovit unde dispare :scratch: aveam impresia ca a fost sters/dezactivat si nu au facut update la site.
Intradevar arata la fel sau mai bine anuntul, ma mai linisteste ideea cu revizia la 50k km, iar lemnul acela, sper ca cineva priceput la colantat o sa ma ajute :D ca optiuni par similare.

Mersi, am sa vorbesc si cu proprietarul sa aflu mai multe,


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 18:32 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 950
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
interesanta idee sa colantezi lemnul de nuc natur cu finisare cu pori deschisi ... mai degraba se gasesc separat trimuri de la vresiunile mai ieftine :smart:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 23 May 2022, 21:29 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3230
Car: Giulietta QV
Ii da un bait negru mat si iese super fain .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 24 May 2022, 08:20 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 950
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Cu o bidinea lata sa nu faca bule :tongue:
Anuntul cu masina a doua pare ca nu e valabil, oricum nu inteleg graba ca in buget 30k sigur se gaseste ceva pe Jermanica.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 24 May 2022, 08:54 
Offline

Joined: 23 May 2022, 10:45
Posts: 5
Intradevar colant simplu ar fi prea chinezesc, ma gandeam la ceva hidrotransfer (daca o merge pe chestiile cu pori) dar oricum am vazut ca se gasesc trimuri pe net.
Al doilea anunt, mi-a raspuns proprietarul ca este inca valabil (desi pare mai mult intermediar dupa nume "autotestbacau"), dar imi apare ca ar fi avut daune (dar nu stiu valoarea lor pentru ca este in modul demo) si inmatriculat prima data in aprilie 2017 cu an de fabricatie 2017, nu 2018.
Am sa mai astept un pic, daca nu apare un alt anunt am sa platesc un raport complet si am sa ma decid atunci.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]