It is currently 07 May 2024, 05:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 25 Feb 2020, 19:54 
Offline

Joined: 24 Feb 2020, 09:04
Posts: 1
Car: Alfa Romeo Stelvio
Salutare a tutti! :clapping:
Sunt proaspăt posesor de Stelvio, încă super entuziasmat și cu zambetul ala tâmp în colțul gurii de fiecare dată când o conduc. Sper să nu dispara prea curând.
Nero vulcano, benzina, 280 de cai și padele. Nothing else matters :twisted:

Am un Discovery 4 din 2011 pe care am vrut să îl schimb, voiam ceva mai mic și drept urmare am fost la o grămadă de test drive-uri cu diverse breakuri allroad și suv-uri mid. Alfa Romeo nu era nici măcar pe consideration list, a fost un accident, ca să zic așa. Fiind la Bavaria unde tocmai testasem un X3, am zis hai să intru la Auto Italia. Și am dat nas în nas cu Stelvio. Dragoste la prima vedere. Am facut un test-drive și apoi lucrurile s-au simplificat drastic la nivel de decizie.
Am căutat ceva second de maxim 2 ani, puțini km și în stare foarte buna mecanic și estetic. O lună mai târziu, e în garaj.

Dat fiind faptul că am luat-o cu oglinda dreaptă un pic troznită iar fostul proprietar nu a avut Casco la mașină, caut să o rezolv. Din ce am întrebat la reprezentanță, oglinda nu vine pe componente și e 425e + TVA. Singurul damage pe care îl are oglinda mea este plasticul de pe mijlocul spatelui, acolo unde e semnalizatorul. E spart cam 1.5 cm, înspre exteriorul oglinzii, către capăt. Nu mă deranjează foarte tare estetic, nu prea se observă dar mi-e oareșicare frică să nu care cumva să intre apă și să fie după probleme mai nasoale.

Are cineva idee dacă se poate găsi doar plasticul din spate? S-a mai confruntat cineva cu schimbat de oglindă?
Eu am găsit o oglindă la cineva la Timișoara, partea din spate + carcasă + geam, dar fără capac (pe care îl pot folosi de la oglinda actuală) dar proprietarul nu poate garanta că merge căblăraia pentru blind spot assist, încălzire și rabatarea electrică. În cazul în care o iau, aveți pls vreo sugestie unde aș putea să o rezolv, în București?

Mulțumesc mult!


Attachments:
stelvio.png
stelvio.png [ 4.97 MiB | Viewed 1802 times ]
Top
   
PostPosted: 01 Mar 2020, 23:13 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6615
Location: Brasov... oarecum.
Salut si bine ai venit. Sa o folosesti sanatos.
Sunt cativa baieti pe aici care au sau lucreaza la service-uri. Posibil sa te poata ajuta ei pe aici. Oricum, tot prin dezmembrari tre sa cauti, ebay, etc...daca vrei doar capacul.

Pana o rezolvi, daca ti-e sa nu intre apa, poate poti sa o carpesti cu un adeziv gen siliconic. Nu o sa fie estetic dar pana o schimbi previ alte potentiale probleme.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]