It is currently 10 May 2024, 04:14

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 29 May 2019, 13:28 
Offline

Joined: 13 Aug 2018, 02:21
Posts: 24
Car: Alfa Romeo Stelvio
Bine v-am gasit alfisti!

As incepe prin a spune ca am un Stelvio 2.0 280PS First Edition pe care o consider o masina superba ce imi ofera de departe cea mai frumoasa experienta de condus dintre toate masinile avute pana acum (in conditiile in care precedentele au fost un BMW, un Audi si un Subaru :) ). Sunt 90% hotarat sa achizitionez una noua in momentul in care se apropie sfarsitul garantiei.

Incerc sa o intretin impecabil si din pacate sunt nemultumit de prestatia de service a filialei importatorului oficial la care sunt ”abonat”. Am senzatia ca se fuseresc interventiile desi masina este in garantie (78.000km). Am pretentia totusi avand in vedere valoarea masinii sa beneficiez de mai multa proactivitate si atentie.

In afara de campaniile de service si schimburile regulamentare (filtrele de aer/habitaclu schimbate in general mai des decat prevazut in carte/bord), am avut inlocuita pe garantie toata instalatia de cablaj si actiune a portbagajului dupa un incident destul de ciudat cu infiltratii de apa. Recent, a aparut un tacanit la relanti care a fost pus initial pe seama curelei de accesorii sau a unei patine care actioneaza cureaua respectiva. ”Rezolvarea” a constat in gresarea partilor respective, spunand ei ca nu ar fi necesara niciun fel de inlocuirea a vreunei parti. Din pacate tacanitul a ramas si nefiind multumit de rezultat am mers la o constatare la alt service autorizat, care ce sa vezi, pune sunetul pe seama actuatorului turbo si ma programeaza la o diagnoza detaliata peste 3 saptamani. Nu vor inlocui turbina pe garantie decat dupa ce fac o diagnoza si o procedura complexa cu raspuns inclusiv de la italieni din cate am inteles (totul putand sa dureze in jur de 10-15 zile lucratoare timp in care masina ramana la ei).

Acum ca v-am povestit povestea, poate cineva sa imi recomande un contact/mecanic de incredere de la unul dintre service-urile autorizate in Bucuresti, Cluj sau Ploiesti ce imi poate trata cazul cu mai multa atentie si eventual sa imi deschida un fel de ”personal account” ca sa nu mai fiu nevoit sa ma plimb pe la 2-3 ”doctori” in momentele in care apare vreun simptom?

Multumesc anticipat.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]