It is currently 27 Apr 2024, 19:53

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Schimb ulei motor
PostPosted: 26 May 2023, 20:49 
Offline

Joined: 01 Jan 2023, 17:40
Posts: 11
Car: Alfa Romeo Stelvio
Salut !

Urmeaza intr-o luna de zile sa fac prima revizie, la ~ 10,000 km si as dori sa folosesc ulei MOTUL 0W30.

Ce experiente ati avut cu cei de la reprezentante? Stiti cumva ce ulei folosesc ei?


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 26 May 2023, 20:51 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Vad ca nu scrii ce masina, ce motorizare etc. dar, totusi, pentru informarea ta, motoarele curente Alfa Romeo folosesc DOAR ulei Selenia specific. Asadar, uita de Motul.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 26 May 2023, 21:08 
Offline

Joined: 01 Jan 2023, 17:40
Posts: 11
Car: Alfa Romeo Stelvio
GiuliaLover Quote:
Vad ca nu scrii ce masina, ce motorizare etc. dar, totusi, pentru informarea ta, motoarele curente Alfa Romeo folosesc DOAR ulei Selenia specific. Asadar, uita de Motul.
Asa e, am uitat sa mentionez... Alfa Romeo Stelvio 2.0T 200HP AT8-Q4...

Multumesc pentru info referitor la Selenia, o sa ma documentez.

[ Ca orice alt producator, fiecare are un parteneriat cu un anumit producator de uleiuri... asta nu inseamna ca e si cel mai bun pentru toata gama de motorizari (evident, fiecare cu parerea/experienta lui, personal am avut o experienta pozitiva cu MOTUL, la mai multe marci de masini si am simtit diferenta fata de uleiurile recomandate de producator care veneau cu masina).


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 26 May 2023, 21:10 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Asa este si nu discutam experienta. Daca ai masina in garantie si vrei sa ramana in garantie, vei folosi la revizii doar Selenia. De ce? Din cauza de Multiair.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 27 May 2023, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
GiuliaLover, bati campii oleaca...
Ideea e sa folosesti un ulei care respecta specificatiile pentru motorul respectiv.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 27 May 2023, 22:48 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Well mai citeste si poate batem amindoi. Sau doar matale singur daca preferi.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 00:21 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Domnilor, aveti un ditamai topicul, intins pe ani de zile despre ulei, aici.
zveroboy78 explica pe la paginile 50-53 succint la ce trebuie sa fii atent, dar nici parerile altora nu sunt de neglijat. Pentru linistea mea, ma documentez inainte, vad, citesc teste si fise tehnice si trag concluzia. Selenia nu-i cel mai super mega ulei, cum nici Motul nu este. Nu exista ulei perfect, ci ulei potrivit pentru felul in care exploatezi masina. Fabrica va recomanda cu cine are contract.
Eu tin cont de cateva lucruri simple: sa fie aprobat de marca, sa fie mai bun decat ceea ce a recomandat fabrica, sa fie 100% sintetic, sa-l gasesc relativ usor, sa aiba un pret rezonabil pentru performantele sale si sa nu depasesc 10k km intre schimburi (chiar daca unii spun sa faci schimbul la 15k sau 30k km, ceea ce este aberant).
Pentru a mea, folosesc Motul, pentru ca asta se incadreaza cel mai bine pentru motorul si stilul de condus pe care-l am.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 06:28 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Se pare ca vorbim lucruri diferite si sincer, ca ignorant ce sunt intr-ale tehnicii, ma simt usor depasit de o discutie despre care substanta are molecule care aluneca mai bine.
Omul care a deschis topicul are masina in garantie, se apropie de prima revizie. La reprezentanta, unde se fac reviziile ca sa nu pierzi garantia, se lucreaza doar cu ulei Selenia, care e de altfel ulei de prima echipare si care a fost dezvoltat special pentru generatia asta de Multiair (fluidele de fabrica si specificatiile lor sunt in manualul proprietarului).
De ce m-as duce la reviziile din garantie cu consumabilele mele? Sa-mi scrie aia in istoric ca nu garanteaza materialele folosite? Sa castig 50 de lei la o revizie de 1000 de lei? Sa le arat la italieni ca eu aleg uleiul mai bine decit ei? Nu de altceva dar garantia, mai ales aia de Romania, de 5 sau 7 ani, e o valoare in sine, vorbind de o masina de 50k euro.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 09:24 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Eu nu cred ca AI o sa ii puna lui Motul pentru ca asta ii place lui sa puna la masini. Ori il refuza instant, ori isi pierde garantia cu manevra asta. Cand iei o masina noua cu garantie, iti asumi nu doar pretul manoperei de reprezentanta la revizii, dar si pretul pieselor, unde nu prea vei avea mare lucru de spus. Daca vrei sa pastrezi garantia de 3-4-7 ani sau cati or fi, nu ai de ales. Cum s-a precizat mai sus, garantia la o masina noua e foarte utila si te scuteste de batai de cap ani de zile, iar lipsa de input la alegerea pieselor folosite la revizii face parte din costul acestei garantii.

Am avut aceasi reactie precum @fdragos acum aproape un an cand ma apropiam de prima revizie la o masina noua, voiam neaparat Motul, nu voiam ce imi oferea reprezentanta, etc. Aveam chiar vise ca schimb eu uleiul lor imediat dupa. Dar m-am linistit. Realizarea a fost ca oricum nu voi tine masina 7 ani cat am garantie, o voi schimba oricum inainte, asa ca pana la urma mi se rupe de ce ulei vor folosi, daca nu e ok, garantia ma va acoperi. Si cu asta m-am calmat :)

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 12:26 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Eu m-am dus in service cu consumabilele mele pe perioada garantiei la 47. Am verificat cu AI in prealabil ce e nevoie sa indeplineasca produsele ca sa nu imi pierd garantia.
Pentru linistea mea interioara am ales materiale OEM. Luate separat, materialele m-au costat cam cu 30-50% mai putin decat cele furnizate de AI.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
In cartea masinii scrie Selenia SAE 0W-30. Ma gandesc la faptul ca niste ingineri au proiectat un motor pe care l-au testat apoi sute de ore pe un banc motor, la diverse turatii, folosind uleiul pe care il recomanda. Si, in urma testelor care au urmarit si durabilitate, fiabilitate, imbatranire etc., a rezultat ca motorul este bun de comercializare. Deci si uleiul folosit. Sa vii si sa spui ca un alt ulei este mai potrivit decat cel recomandat de catre producator, fara un argument tehnic care sa combata ceea ce producatorul recomanda, nu face decat sa confirme faptul ca romanul se pricepe intr-adevar la toate.
Daca insa la baza alegerii unui alt ulei este calcul financiar, ma gandesc ca poate alegerea masinii nu a fost cea corecta.
In rest, fiecare sa faca ceea ce vrea.


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 15:25 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nu cred ca e vorba neaparat de ce spui tu. Motul are renume bun, mai ales ca pe vremuri se facea doar in Franta. In rest, cam de acord cu ce spui, motoarele astea cu Multiair 2 sunt mai pretentioase, pentru ca filtrul sistemului nu se mai poate demonta sa-l cureti, se curata gravitational cind schimbi uleiul si ma gandesc ca e mai safe sa mergi pe ce recomanda producator.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 28 May 2023, 22:17 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Eu cred ca ar trebui sa cititi topicul despre uleiuri sa intelegeti mai bine ce vorbim aici. Unii chiar au venit cu temele facute, altii nu sunt chiar pafaristi si mai inteleg oleaca de tehnica, etc.
In alta ordine de idei, uleiul tre sa aiba aceleasi specificatii, nu acelasi brand. E o diferenta.

Autorului:
- the safe one: mergi la reprezentanta sa iti faci revizia, manopera si materiale incluse.
- the bold one: faci research, vorbesti la reprezentanta si ceri aprobari in scris, etc

Eu ma opresc aici bajetii.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 29 May 2023, 09:46 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
E reglementata situatia la nivel de UE. Si de ceva ani bunicei.

De altfel, dpmdv este scris foarte clar si in manual. Folosirea unui ulei cu specificatii mai slabe...

Situație reala. @autoitalia

Duc masina pt schimb accesorii. Cu tot ce era pe acolo.

Suna teletonul:
- gogule, avem o problema. Nu avem pompe de apa pe original
- :))) pai si cand primiti?
- esti obraznic!.... putem sa iti montam after-market. Punem ce consideram noi ca e mai ok, daca esti de accord.

Am primit factura etc. Toate bune!


Attachments:
Screenshot_20230529-084326_Drive.jpg
Screenshot_20230529-084326_Drive.jpg [ 1.66 MiB | Viewed 358 times ]

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.
Top
   
 Post subject: Re: Schimb ulei motor
PostPosted: 29 May 2023, 11:56 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Imi propusesem sa nu mai scriu, pentru ca deja suntem offtopic binisor, dar asta e. (ciocnirea de idei duce la progres)
Dupa cum am mai spus, eu nu am negat niciodata ca se poate folosi ulei Motul sau de orice fel in motoarele GME T4 cu Multiair 2. Puteti folosi ce vreti voi si ce accepta reprezentanta, iar dupa revizie daca piticul vorbeste tare, puteti sa goliti ce a pus reprezentanta si sa puneti si Unisol in loc sau ulei de masline. Toate sunt fizic poibile. NU vreau sa discut nici ce poate face omul cu masina lui dupa garantie sau dupa ce pierde garantia. Cerul este limita si cred ca traim intr-o tara cu suficienta toleranta fata de reguli, ca sa ma exprim elegant. Eu am vrut sa spun cu totul si cu totul altceva.
La alti producatori auto (in experienta mea de exemplu VAG) la reviziile in garantie reprezentantele ofera clientului, cel putin la anumite motorizari, posibilitatea sa aleaga marca de ulei de motor folosita (la VAG, Castrol, Mobil, Shell sau VAG original). Nu se aplica peste tot sau la toate motorizarile dar e o situatie pe care eu am intalnit-o in practica si am apreciat-o, desi a avut consecinte negative pentru mine (cu Mobil in loc de Castrol, motorul a inceput sa manice ulei, situatie remediata dupa ce am trecut din nou la Castrol).
In cazul Alfa Romeo, cel putin din experienta mea (limitata, am trei masini aproape noi de la ei), situatia e un pic diferita, in sensul ca nu se prea pot alege consumabilele si asta i-am spus colegului cu Motul. Side discussion, Multiair 2, eu m-as increde in primul rind in uleiul de motor cu care s-a dezvoltat motorul asta, adica Selenia Digitek, avind in vedere ca sistemul electrohidraulic care comanda distributia variabila foloseste acelasi ulei ca si restul motorului, ulei care este supus degradarii prin procese de ardere, contaminare etc. dar asta sunt eu, am aversiune la risc si nu as vrea sa aflu pe pielea mea ca italienii au fost mai destepti decit mine cind au recomandat Selenia. Faptul ca mai sunt si alte uleiuri cu specificatia Fiat din carte vine in primul rind de la reglementarile europene antimonopol, nu neaparat ca exista si uleiuri mai bune decit cel recomandat de producator (asta au aflat-o pe pielea lor cei cu DSG care s-au bucurat ca uleiul Febi cu specificatii VAG e mai ieftin decit cel OE ... pina au schimbat cutia cu totul).
Acum, cazul doi: vin la revizie cu consumabilele mele (OE sau nu, nu are importanta). Deja fac impartirea garantiei de fabrica in doua, in sensul ca daca voi avea o problema de motor si Alfa Romeo da vina pe calitatea uleiului, ma voi duce sa cer garantie si reparare la ala care mi-a vandut uleiul. Daca cumpar totul din retea, la plingere e one shop stop, nu mai spun ca reteaua va exista tot timpul si raspunderea este la Alfa Romeo, pe cind magazinul care mi-a vandut consumabilele poate disparea peste noapte si nema garantie. Pe scurt, fiind lenes, prefer sa iau totul de la o singura sursa si raspunderea sa fie la unul singur. Nu vreau sa fiu pus in situatia sa sparg motorul (chestie care s-a mai intamplat pe aici) si Alfa Romeo sa ma trimita la epiesa si epiesa inapoi la Alfa Romeo.
Sper ca acum demersul e clarificat si ne putem bucura de masini :smart:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]