It is currently 28 Apr 2024, 12:47

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 26 Feb 2024, 18:35 
Offline
User avatar

Joined: 19 Dec 2020, 12:22
Posts: 27
Car: Alfa Romeo Giulia
Location: Brasov
Scopul nu a fost sa fac un versus... Sunt sigur ca Michelin, Continental sau Pirelli fac fata cu brio la 200-280hp. Mai mult eram curios daca ati fost incantati sau placut surprinsi de altceva decat "maretul" PS4.

@Cristi511 - Primacy nu gasesc pe dimensiunea 225/40/19. Dar am avut o scurta perioada pe Seat, si da, am fost si eu multumit de ele.

Ma doare mai mult sa stiu daca merg 255 pe 8". Unii zic ca da, altii ca nu :bash:

Pentru setup-ul de acum, stiu ca 225 e suficient, dar ptr viitor, cand voi face softul, cred ca ar fi optim anvelopele late (Q2 @280hrsprs :evil: ). Asta, dar si din punct de vedere vizual :clapping:
Sigur, n-o sa merg tare majoritatea timpului, dar si cand voi "evada" :woot:

_________________
Alfa Romeo Giulia BluMontecarlo 2.0 Q2
Ex: Seat Leon 5F FR 2.0TDI
Ex: VW Polo 1.2 FSI


Top
   
PostPosted: 26 Feb 2024, 18:45 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Uhp urile tin mai bine la golaneala. Evident, de altfel, nu !? :))

Medium range, all rounder e mai versatil. Eu merg cu uhp acum (alta dimensiune, alta tigaie, alta treaba). Dar cu siguranta nu voi merge pe uhp la viitorul schimb (poate doar printr-un exces de nebunie: sa am doua seturi, unul de circuit si altul de strada). Uhp-urile au o plaja ciudata in care livrează impecabil, nu intalnesti mereu conditiile necesare pt ele pt drumurile patriei. Bune din cale afara, experienta deosebita, dar viata nu e mereu doar roz si golaneala.

PS. 30-40k km pt o anvelopa mi se pare foarte, foarte bine. Te invidiez aici :lol:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 26 Feb 2024, 18:55 
Offline
User avatar

Joined: 31 Jul 2021, 00:22
Posts: 99
Car: Stelvio
Am avut 245 pe 8j (18inchi) si veneau ok, la fata.

255 pe 8j difera foarte mult de la producator la producator si de la model la model. 255 de la michelin NU este la fel de lat ca 255 de la nexen, spre exemplu.

Iti voi pune o poza cand trec acu la vara si ai sa vezi ca e diferenta mare intre modele diferite ale aceluiasi producator (latitude greenx vs alpin5).

_________________
Stelvio Super 280 Basalto Brown
ex: A4 B9 2.0 tdi quattro Sline/Stronic
ex: Leon 5F 2.0 tdi m6
ex: Jetta 2.0 tdi m6 not stock :twisted:


Top
   
PostPosted: 26 Feb 2024, 20:43 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Salut,
Acum am citit topicul tău.

1. Scartaitul / greierasii la interior nu sunt normali. Nici Giulia mea nu e la prima tinerete, insa nu se aude absolut nimic in interior
2. Referitor la scârțâitul spate, iarăși nu este normal.
3. Referitor la jante. Dat fiind ca ești proaspăt tătic (să-ți trăiască), ti-aș recomanda varianta de compromis si anume 18 inch. Personal mi se pare ca arată destul de bine si nici la capitolul comfort nu pierzi foarte mult.
4. Anvelope... Orice din segmentul premium tind sa cred ca ar face fata cu brio... Bridgestone, Michelin, Continental sau Pirelli in funcție de oferta de preț.

Drumuri faine!

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 27 Feb 2024, 11:26 
Offline

Joined: 02 Feb 2022, 13:10
Posts: 29
Car: Alfa Romeo Giulia
Ripper_624 Quote:
Step 1 complete. Am montat folie atermica Llumar fata-spate. Multumit de rezultat, nu innebunit ca pare din doua bucati :scratch:

IMG_6770 Copy.JPG

Urmeaza sa ne pregatim de vara, asa ca vin cu o intrebare la voi. A montat cineva anvelope 255 pe jante cu latime 8"? Am gasit un set de jante, dar nu sunt in doua latimi. Pe cateva forumuri din afara sunt baieti care au montat 255/35/19 pe jantele de 8. Ma intreb daca merita sau sa merg pe toate 225.

IMG_1259.jpg

Exemplu 225/35/19 pe janta 8J.

Inca nu sunt hotarat nici pe ce producator sa merg. Pe Seat am avut Michelin PS4, mi-au placut mult, dar s-au consumat foarte repede, cred ca in vreo 30-40k km. As trece la Continental sau Pirelli. Cu care ati avut experiente placute/neplacute?
din pacate nu te pot lamuri cu dimensiunea... la fosta masina aveam 225 spate, in loc de 215, si a fost ok dar diferenta este mult mai mica decat la 225vs255.
asa cum mai spunea cineva, pentru ca urmeaza sa ai bebe, si eu as recomanda sa mergi pe 18. este un compromis ok din punctul meu de vedere...roata nu arata subdimensionata si ai si ceva confort....iti spun asta din experienta pentru ca si eu am bebe de 1 an si putin si nu cred ca ar fi fost ok ca masina sa fie si mai rigida decat este.
referitor la ce tip de cauciuc..eu am pentru vara pirelli p-zero pz4. sunt foarte multumit de ele. da, nu am mers "golaneste" pentru ca 90% din drumetii sunt facute cu bebe in spate, dar nu pot spune ca merg "batraneste", chiar departe de asta. cele de pe spate, dupa ~20-25k km se prezinta foarte bine. cele de pe fata trebuiec chimbate pentru ca am mers cu ele cu geometria anapoda si le-a facut slick-uri pe jumatatea interioara (lucru pe care l-am observat cand le-am schimbat cu cele de iarna...).

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.2 180HP AT Blu Monte Carlo


Top
   
PostPosted: 27 Feb 2024, 12:59 
Offline
User avatar

Joined: 19 Dec 2020, 12:22
Posts: 27
Car: Alfa Romeo Giulia
Location: Brasov
Hmm, ma speriati dar jantele de 19 deja au fost cumparate, doamna se bucura sa le avem in dormitor :clapping:
Attachment:
WhatsApp Image 2024-02-27 at 11.39.41.jpeg
WhatsApp Image 2024-02-27 at 11.39.41.jpeg [ 371.6 KiB | Viewed 419 times ]
Voi merge pe prinicpiul fuck around and find out; Daca intradevar va fi prea dura configuratia asta, voi trece pe 18" :(
Attachment:
fposter,small,wall_texture,product,750x1000.jpg
fposter,small,wall_texture,product,750x1000.jpg [ 61.85 KiB | Viewed 419 times ]
@nesquick
1. Parca s-au estompat. Nu am mai auzit ceva suparator. Oricum, in vara voi face o mica insonorizare in portiere. Am facut si la Leon, si mi-a placut si rezultatul dar si sentimentul de a lucra ceva la masina.
2.Scartaitul pe spate inca ma streseaza. In vreo 2k km fac revizia, si daca nici atunci nu sunt in stare sa identifice problema, cred ca voi merge la doctorii de Alfe din Bucuresti (cine stie ce retrofit se mai lipeste de ea pe acolo)
3.Multumesc de urare. :drunksinging:
4.Da, voi merge pe ceva din gama premium, vedem ce gasim pe stoc. Diferentele de pret sunt infime intre brandurile consacrate.

@goldfinger
Au fost multi km pe autostrada, de aici rulajul oarecum mare.

@crosu87
Tu ai pe spate 9J?

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

_________________
Alfa Romeo Giulia BluMontecarlo 2.0 Q2
Ex: Seat Leon 5F FR 2.0TDI
Ex: VW Polo 1.2 FSI


Top
   
PostPosted: 27 Feb 2024, 13:22 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Sunt dator cu o completare: Eu nici nu am masina d-asta smechera care sa stie temperaturi in frane sau anvelope (ajuta mult tare, e drept). E la feelingul lui soferache si ala vai mama lui.... :lol:

La rece si umezeala/ mie nu imi plac, mi-au livrat niste surprize demne de cascadorii rasului. La bine sunt minunate.

De asta, strict din pct de vedere siguranță, in conditiile de saracie digitala a masinii, parca nu le mai vad ca pe un upgrade, care sa faca față unei utilizarii cotidiene complexe.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 27 Feb 2024, 14:08 
Offline

Joined: 02 Feb 2022, 13:10
Posts: 29
Car: Alfa Romeo Giulia
Ripper_624 Quote:
Hmm, ma speriati dar jantele de 19 deja au fost cumparate, doamna se bucura sa le avem in dormitor :clapping:

@crosu87
Tu ai pe spate 9J?
da, am 9j si nu as schimba asta pe nimic in lume :lol:

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.2 180HP AT Blu Monte Carlo


Top
   
PostPosted: 27 Feb 2024, 15:30 
Offline
User avatar

Joined: 31 Jul 2021, 00:22
Posts: 99
Car: Stelvio
crosu87 Quote:
Ripper_624 Quote:
Hmm, ma speriati dar jantele de 19 deja au fost cumparate, doamna se bucura sa le avem in dormitor :clapping:

@crosu87
Tu ai pe spate 9J?
da, am 9j si nu as schimba asta pe nimic in lume :lol:
Inca se vorbeste de jante?

Deci jantele noi sunt toate 4 cu 8j?...but why? :))

_________________
Stelvio Super 280 Basalto Brown
ex: A4 B9 2.0 tdi quattro Sline/Stronic
ex: Leon 5F 2.0 tdi m6
ex: Jetta 2.0 tdi m6 not stock :twisted:


Top
   
PostPosted: 28 Feb 2024, 10:58 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Ripper_624 Quote:
Scopul nu a fost sa fac un versus... Sunt sigur ca Michelin, Continental sau Pirelli fac fata cu brio la 200-280hp. Mai mult eram curios daca ati fost incantati sau placut surprinsi de altceva decat "maretul" PS4.

@Cristi511 - Primacy nu gasesc pe dimensiunea 225/40/19. Dar am avut o scurta perioada pe Seat, si da, am fost si eu multumit de ele.

Ma doare mai mult sa stiu daca merg 255 pe 8". Unii zic ca da, altii ca nu :bash:

Pentru setup-ul de acum, stiu ca 225 e suficient, dar ptr viitor, cand voi face softul, cred ca ar fi optim anvelopele late (Q2 @280hrsprs :evil: ). Asta, dar si din punct de vedere vizual :clapping:
Sigur, n-o sa merg tare majoritatea timpului, dar si cand voi "evada" :woot:
GY F1 Asymetric
Dunlop RT2

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 28 Feb 2024, 11:42 
Offline
User avatar

Joined: 31 Jul 2021, 00:22
Posts: 99
Car: Stelvio
Cu RT2 era sa fac masina dauna totala pe o ploaie pt ca am acvaplanat. Cauciucuri nou noute. Asa ca n as putea sa recomand. Plus ca sunt zgomotoase. Dar da, cand era uscat si cald afara erau o placere.

_________________
Stelvio Super 280 Basalto Brown
ex: A4 B9 2.0 tdi quattro Sline/Stronic
ex: Leon 5F 2.0 tdi m6
ex: Jetta 2.0 tdi m6 not stock :twisted:


Top
   
PostPosted: 28 Feb 2024, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Eu personal nu am avut probleme cu RT si nici RT2 indiferent de conditii. Conteaza mult si cata apa era pe drum la momentul respectiv, in locul cu pricina. Cauciucurile, indiferent de marca si model au o limita peste care e vorba de sofer si mai putin de atelaj.

Pentru mai multe info si teste comparative: https://www.tyrereviews.com/ . Gasesti video-urile si pe YT. Pe site ce mi se pare interesant e ca ai 5 subiecte pentru care poti varia nivelul de importanta astfel incat sa intelegi care e cel mai potrivit cauciuc pentru nevoile tale. Ca sa dau un exemplu, pentru mine nivelul de zgomot si pretul e irelevant deci le-am setat 0%. Dar mno, asta variaza de la persoana la persoana.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 28 Feb 2024, 21:55 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Ripper_624 Quote:
...Pe Seat am avut Michelin PS4, mi-au placut mult, dar s-au consumat foarte repede, cred ca in vreo 30-40k km. ...
Cam atat duc UHP-urile. 40k as zice ca e chiar bine.




Ripper_624 Quote:
...
Ma doare mai mult sa stiu daca merg 255 pe 8". Unii zic ca da, altii ca nu :bash:
...
Daca nu ma inseala memoria 225 merg pe 8J ca sa stea cauciuucul corect.
Dar vezi ca gasesti pe net calculatoare unde potrivesit marimea de cauciuc pe latimea de janta.





Voi astia care recomandati 18 ca sa stea kinderul confortabil nu aveti copii, nu-i asa? :lol:
Pai man, daca poti sa pui jante de 20" - 21" cu cacuciuc 1cm si sa mergi tot timpul pe dale de beton cu rosturile fu*ked up (vezi sa fie dalele la fel de lungi, distanta intre rosturi egala :naughty: ), pai sa vezi ce liniste ai in masina, cand masina face zdrang-zdrang, regulat, ca trenul pe sine. Doarme kinderul de poti sa tai lemne pe el. Bine, nici articulatii la masina nu mai ai, dar ce conteaza, e liniste :lol:
Nu gasesti dale de beton? incearca niste piatra cubica. Same.

Lasand gluma la o parte, kinderii astia nu sunt asa de sensibili cum cred unii. Ia-ti ce jante iti doreste pipotica.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Last edited by yux_mm on 28 Feb 2024, 22:08, edited 2 times in total.

Top
   
PostPosted: 29 Feb 2024, 11:59 
Offline

Joined: 02 Feb 2022, 13:10
Posts: 29
Car: Alfa Romeo Giulia
yux_mm Quote:
Ripper_624 Quote:
...Pe Seat am avut Michelin PS4, mi-au placut mult, dar s-au consumat foarte repede, cred ca in vreo 30-40k km. ...
Cam atat duc UHP-urile. 40k as zice ca e chiar bine.




Ripper_624 Quote:
...
Ma doare mai mult sa stiu daca merg 255 pe 8". Unii zic ca da, altii ca nu :bash:
...
Daca nu ma inseala memoria 225 merg pe 8J ca sa stea cauciuucul corect.
Dar vezi ca gasesti pe net calculatoare unde potrivesit marimea de cauciuc pe latimea de janta.





Voi astia care recomandati 18 ca sa stea kinderul confortabil nu aveti copii, nu-i asa? :lol:
Pai man, daca poti sa pui jante de 20" - 21" cu cacuciuc 1cm si sa mergi tot timpul pe dale de beton cu rosturile fu*ked up (vezi sa fie dalele la fel de lungi, distanta intre rosturi egala :naughty: ), pai sa vezi ce liniste ai in masina, cand masina face zdrang-zdrang, regulat, ca trenul pe sine. Doarme kinderul de poti sa tai lemne pe el. Bine, nici articulatii la masina nu mai ai, dar ce conteaza, e liniste :lol:
Nu gasesti dale de beton? incearca niste piatra cubica. Same.

Lasand gluma la o parte, kinderii astia nu sunt asa de sensibili cum cred unii. Ia-ti ce jante iti doreste pipotica.
bai, kinderica mea (1 an si 3 luni) este cam sensibila...poate nu sunt toti la fel...acum, mna, fiecare cu ale lui.... si bineinteles, fiecare isi cumpara ce ii pofteste inima, dar asta nu inseamna ca nu putem avea pareri, mai ales daca sunt bazate pe experienta.

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.2 180HP AT Blu Monte Carlo


Top
   
PostPosted: 05 Mar 2024, 22:13 
Offline
User avatar

Joined: 19 Dec 2020, 12:22
Posts: 27
Car: Alfa Romeo Giulia
Location: Brasov
The deed is done!

Am ales sa merg pe Pirelli P-Zero PZ4 XL - MOE (RunOnFlat). Ar trebui sa fie ceva mai moale deact un runflat obisnuit, si mai comod. Voi reveni cu feedback in privinta asta.

Mai pregatim cateva imbunatatiri, ca pana la Fest sa fie ce trebuie :clapping:

_________________
Alfa Romeo Giulia BluMontecarlo 2.0 Q2
Ex: Seat Leon 5F FR 2.0TDI
Ex: VW Polo 1.2 FSI


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]