It is currently 27 Apr 2024, 17:48

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: 26 May 2023, 09:00 
Offline

Joined: 24 May 2023, 11:52
Posts: 4
Salutare, comunitate!

In urma unor cautari de masini SH, pe care doresc sa o achizitionez pentru mine si sa ma tina cativa ani, am dat si de aceasta Alfa Romeo Giulia, de care efectiv m-am indragostit, cel putin din poze. Cautarea a inceput initial "all brands", deoarece sunt surprins ce preturi ridicate au unele cazane, in general, nu doar o marca anume.

Anuntul cu pricina:
https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo ... HboyQ.html
VIN: ZAREAECU8H7554619

Recunosc ca nu am experienta pe Alfa Romeo, dar nici cu alte marci, in general. Ce stiu de la un amic impatimit ca e foarte multumit de 159-ul sau, si in general comunitatea, desi e mai mica, pune ceva mai multa emotie in aceste masini, decat o fac cei cu restul marcilor consacrate.

M-am uitat cateva zile la toate articolele si review-urile pe youtube, forum-uri, etc si pot sa zic ca daca inainte eram romanul clasic care stie doar de masinile nemtesti premium, in momentul de fata clar recomand oricui sa analizeze de 2 ori daca sa nu ia in calcul si o Giulia, pentru segmentul ei.

Cum ziceam, fiind chitit pe aceasta Giulia, de care am auzit numai de bine, am facut research cat am putut, in sine, despre model, dupa care am luat contact telefonic cu vanzatorul. In anunt, desi initial am crezut ca e postat de un samsar, exprimarea si gramatica sunt de calitate... altceva. La telefon, persoana e serioasa, povestea clasica, a luat-o un amic pentru fiul sau, e prea puternica, a dat-o dupa 2 luni si luat-o el cu ochii inchisi de la amic... deci nema istoric si raport carVertical, autoDNA, etc, dar stie ca "nu are nici o problema". I-am propus sa o testam in Bucuresti, daca cumva are drum pe aici. Cica, doar vizual... ca e ocupat, ca e cu alta treaba. Pana mea, cand vrei sa vinzi ceva care nu e la un pret de ici, de colo, nu mai stai jumatate de ora pentru o inspectie pe rampa si un tester pe banii cumparatorului? :blink: Mno, bun, am zis sa nu fiu prea sceptic sau conservatorist, asa o fi, desi e cam ciudat sa iei acum cateva luni o bijuterie din asta "pentru tine", iar apoi sa te grabesti sa o vinzi, cum s-a grabit si predecesorul. Ceva imi da cu virgula... :scratch:

Caut pe RAR dupa VIN, nu are accident in istoric, cel putin din preview, de aceea nu am mai platit raportul complet.
Am zis sa trec la carVertical... si aici surpriza: 3 accidente in istoric. Primul a fost destul de serios, de vreo 8000 de euro in Noiembrie 2017... Ce e mai amuzant, ca dupa accident, a fost vanduta imediat.

Dupa cum ziceam, nu am experienta deloc. Sunt in continuare chitit pe model. Dar, totusi, sper la un sfat, daca are rost sa mai fiu optimist si sa mai testez aceasta masina la un mecanic bun sau sa zic pas complet si sa mai astept alte oportunitati? Cum as putea sa aflu mai exact ce au implicat acele daune? La reprezentanta?

Va multumesc de sprijin.
Attachment:
ZAREAECU8H7554619 carVertical.pdf [1.08 MiB]
Downloaded 45 times
Attachment:
RAR_istoric_vehicul ZAREAECU8H7554619.pdf [7.13 KiB]
Downloaded 18 times


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 09:42 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
In Olanda se sparg masinile en-gros, eu nu stiu cum am scapat ani buni fara incidente. Avand in vedere costurile reparatiilor din Olanda, eu cred ca e posibil sa fi fost asta. Incidentul din Germania pare sa fie ceva mai serios. Eu nu cred ca ar trebui sa te mai gandesti la ea daca nu o poti verifica mecanic undeva, fie un AI fie la cineva priceput din Bucuresti.

Fiecare cu socotelile lui si dorintele proprii, dar are si accidente, are si kilometraj ridicat, mai bine mai cauti, dar daca esti chitit pe asta, fa-i o verificare amanuntita.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 09:48 
Offline

Joined: 24 May 2023, 11:52
Posts: 4
Clar fara mecanic nu iau nici de la vecin. Nu ma deranjeaza sa platesc o diagnoza completa si profesionala. Pana la urma e vorba de multi bani in joc.
Dar ma deranjeaza mieluseii astia care "nu au stiut", "e totul ok", "merg cu ochii inchisi", "nu stiu sa fi avut vreodata o problema".

Am observat si km multi, dar eram dispus sa inchid ochii, la cat de bine arata. Iar motoarele am inteles ca sunt facute bine, si km ar fi ultima problema.


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 09:54 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2013, 20:33
Posts: 760
Car: Giulietta
Location: Bucuresti
Vezi aici:
viewtopic.php?f=90&t=29047&start=15

_________________
Alfa Romeo Giulietta MY2017 2.0 175 TCT
Ex: Alfa Romeo 147 2003 1.6 Twin Spark
Ex: Alfa Romeo 159 SW '06 1.9 JTDm
Ex: Alfa Romeo 156 '02 JTS Selespeed
Ex: Fiat Punto '97 - 1.1 - "Fortosul"


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 09:57 
Offline

Joined: 24 May 2023, 11:52
Posts: 4
Vlzz Quote:
Stiu. El e. :)
Am urmarit tot ce se poate despre masina asta din anunt. :))))


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 10:03 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2019, 21:10
Posts: 397
Car: Giulia Quadrifoglio
Eu unul as ramane chitit pe model dar nu pe aceasta masina. Daca acum are 240k km si ultima revizie a fost facuta la 221k km e clar ca nu are grija de ea. 19k km intre revizii este prea mult mai ales ca din aug 2022 pana acum sunt doar 9 luni deci masina a fost folosita din plin, nu cum sustine in anunt.
2) anuntul e plin de greseli:
-Q4 exista doar pe veloce (model care in varianta diesel are 210 cp),
-nu exista pachet Quadrifoglio dpdv suspensii si nu exista un pachet denumit astfel pe motorizari diesel. Echipare ce duce estetic la interior cu QV sunt pe echiparile Estrema aparuta in 2022 si respectiv Veloce TI (280cp benzina) ce avea doar Q2 (propulsie) si a fost disponibila doar pe anumite piete
-suspensiile la care face referire (daca exista ar trebui sa apara si in lista de dotari din car vertical aferenta VIN-ului) se numesc Alfa SDC suspension (Synaptic Dynamic Control) si nu ce mentioneaza in anunt
- pilot adaptiv nu exista standard pe masina din acel an. Era level 1 care reduce viteza dar fara a reveni la viteza initiala decat cu interventie retrofit.
-cutia de viteze este ZF 8hp care-i producator independent de bmw, cel din urma fiind doar un alt producator de masini ce foloseste aceleasi cutii de viteze dpdv hardware dar cu alte specificatii software.
-pozele par prelucrate si au aspect tipic de samsar. Daca nici nu accepta verificare tehnica pe banii tai, as zice pas.
Si la final, ceea ce pare prea frumos sa fie adevarat de regula e o farsa si e pacat sa dai vina mai tarziu pe marca. Keep looking #dontgiveup sfatul meu. Spor

_________________
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
# Ex: Alfa Romeo Giulia Veloce Blu Montecarlo
# Ex: Seat Leon 5F 2.0 diesel 184 cp
# Ex: Chevrolet Cruze 1.8 mpi, 141 cp
# Ex: Skoda Fabia 1.4 16V 101: o cazatura din pacate
# Ex: Dacia SuperNova 1.4 mpi


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 10:13 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Simplu, eu nici nu m-as uita la o masina cu trei daune cu asemenea valoare. Lasand la o parte riscul sa nu fi fost bine reparata (si nicio reprezentanta nu iti poate evalua integritatea structurala decit la defecte evidente de reparare), va fi foarte greu de revindut. Oricum are km multi. Mai bine una mai noua si in mintile ei.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 11:14 
Offline

Joined: 24 May 2023, 11:52
Posts: 4
Va multumesc pentru sfaturi. Mai astept alte oportunitati. Nu ma grabesc.

In schimb, sunt deranjante anunturile astea pompoase, frumoase, "fara nici o problema". Nu ar trebui sa fie permise astfel de gherle, legal vorbind, nu doar etic. Sau macar sa puna anuntul real, cu bune si rele, sa mentioneze de daune. Probabil ca daca il sun si ii zic ce am observat, va intra prezumtia de nevinovatie "ca nu a stiut", ca el a luat-o pe incredere de la cel mai bun amic si ca nu are nici cea mai mica problema. Ce poti sa mai zici... romanul e negustor cinstit.


Top
   
PostPosted: 26 May 2023, 11:46 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
E o masina destul de rara, deci sanse sa gasesti in Romania una cinstita sunt la dealer cu istoric sau la un privat care a folosit-o doar el si a avut grija de ea. Oricum pretul trebuie sa fie semnal de alarma.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]