It is currently 28 Apr 2024, 01:48

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next
Author Message
PostPosted: 11 Jun 2022, 09:01 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
BFX Quote:
valerica Quote:
alfetta Quote:
Mai exact 22500 acasa
Doar de curiozitate, de ce o diferența așa de mare intre prețul de strigare și cel final?
+ TVA, transport, asigurare

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 09:09 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
GiuliaLover Quote:
AlexAndreescu Quote:
Si cu ce este mai buna pt diferenta de 3-4000 de euro fata de cele de mai sus? Doar pt ca are 3-40k km mai putin?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pentru ca este un Veloce, Q4 adica 4x4, 210 cai, km mai putini. Echipare superioara, tehnica superioara, putere mai mare, km mai putini, suna logic? :smart:
Intr-adevar vad avantajele in faptul ca e Veloce si Q4. Echiparea nu vad cum e superioara (am gasit anuntul si l am parcurs ft atent). Km SENSIBIL mai putini, nu cu 100k mai putini.
Zgariata pe toate partile inclusiv jantele, este in anunt specificat unde/cum.
An fab 2016, deci cu 2 ani mai veche. Avand in vedere acest lucru a parcurs aprox aceeasi km pe an ca cele cu km mai multi.
Si 3-4k mai scumpa.
Nu inteleg din ce pct de vedere esti asa vehement ca e net superioara. Poate nu vad eu bine 🥸


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 11:24 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Eu cred ca tie iti place mult masina din anunt si vrei cumva si o confirmare din partea noastra. Du-te sa o vezi si daca instinctul iti spune s-o iei, daca simti ca e masina ta, ia-o. Asta conteaza cel mai mult la o masina, sa-ti placs. Niciunul de aici nu gandim rational, altfel nu am fi aici.

Km nu spun toata povestea unei masini, e posibil ca la 200k de km, o masina rulata intr-o tara cu infrastructura decenta, sa aiba mai putine ore de functionare decat una care ruleaza intr-o tara fara autostrazi si cu orase blocate de trafic. Mai mult decat atat, la acelasi numar de ore de functionare, una le-a facut in regim de mers constant, cu racire si presiune de ulei bune, in timp ce de cealalta parte au fost facute la ralanti, cel mai nenorocit regim pentru motor.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 11:37 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
Valak Quote:
Eu cred ca tie iti place mult masina din anunt si vrei cumva si o confirmare din partea noastra. Du-te sa o vezi si daca instinctul iti spune s-o iei, daca simti ca e masina ta, ia-o. Asta conteaza cel mai mult la o masina, sa-ti placs. Niciunul de aici nu gandim rational, altfel nu am fi aici.

Km nu spun toata povestea unei masini, e posibil ca la 200k de km, o masina rulata intr-o tara cu infrastructura decenta, sa aiba mai putine ore de functionare decat una care ruleaza intr-o tara fara autostrazi si cu orase blocate de trafic. Mai mult decat atat, la acelasi numar de ore de functionare, una le-a facut in regim de mers constant, cu racire si presiune de ulei bune, in timp ce de cealalta parte au fost facute la ralanti, cel mai nenorocit regim pentru motor.
Partial ai dreptate, probabil asta incerc subliminal. Eu vin de pe masini germane, unde 200k km nu sunt ceva iesit din comun, ba dimpotriva.
Ideea in sine era ca din ce inteleg eu, colegii nu sunt de acord cu cele din anunturi nici daca le scot la 18500-19000 euro din cauza km in proportie de 90%, dar nici nu pare sa gasesc variante semnificativ mai bune la acest buget. Iar mai mult nu am, din pacate


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 12:15 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Preturile au luat-o complet razna, nimic nu mai are sens, pe unele grupuri din UK chiar spuneau ca o masina luata in leasing in 2019 si rulata in jur de 40-45k de km, e scoasa la vanzare de societatile de leasing la un pret mai mare decat a costat de noua. E greu sa treci peste absurdul situatiei, daca ai ca reper realitatile pietei de acum 3-4 ani.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 14:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
skmetaly Quote:
Suna-l pe DanS si te indruma el. Eu si inca o multime de pe forum asa am facut...
Eu deja i-am zis de doua ori, nu mai insist :)


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 14:55 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
mugurel Quote:
skmetaly Quote:
Suna-l pe DanS si te indruma el. Eu si inca o multime de pe forum asa am facut...
Eu deja i-am zis de doua ori, nu mai insist :)
Sun, sun. Mersi


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 17:58 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Valak Quote:
Preturile au luat-o complet razna, nimic nu mai are sens, pe unele grupuri din UK chiar spuneau ca o masina luata in leasing in 2019 si rulata in jur de 40-45k de km, e scoasa la vanzare de societatile de leasing la un pret mai mare decat a costat de noua.
Si pe-aici de intampla la fel. Si ce-i curios, este ca chiar si asa se vand mai repede ca acum 3 ani. :blink2:

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 18:14 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Se numește "sentiment de piață" :tongue:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:10 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Valak Quote:
Niciunul de aici nu gandim rational, altfel nu am fi aici.
Interesanta remarca.
Poti detalia? Care este motivul? Masini proaste? Sau nepractice? (Giulia chiar este.) Calitate mai slaba fata de concurenta? Alte motive?
Si care ar fi rationalul? Toyota? Kia? Mercedes Benz?


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:25 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Alfa are o latura sentimentala, la asta face referire Valacul. Mai rar intalnita la alte marci. Multi dintre cei de aici au cazut in mrejele acestui sentiment.
De multe ori treci la alta marca, si un model e clar mai bun din toate punctele de vedere. Pe hartie cel putin. Inevitabil insa in subconstient te intorci la a face comparatie cu Alfa pe care ai avut-o, si indiferent de cate hibe avea in comparatie cu modelul mai bun pe care il conduci acum, nu iti poti scoate din cap sentimentul trait la volan.

In alta ordine de idei, nu prea inteleg ce alt motiv decat unul rational te-ar impinge sa cumperi o Kia.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:35 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Eu am gandit foarte rational si economicsurile arata ca nu am gresit deloc, am cumparat ce trebuia, cind trebuia, la pretul care trebuia.
In rest, topicul trebuie redenumit “Ce Giulia cu piele, trapa si de toate cumpar cu 20 de mii de euro”, simplifica mult discutia.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:37 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
GiuliaLover Quote:
Eu am gandit foarte rational si economicsurile arata ca nu am gresit deloc, am cumparat ce trebuia, cind trebuia, la pretul care trebuia.
In rest, topicul trebuie redenumit “Ce Giulia cu piele, trapa si de toate cumpar cu 20 de mii de euro”, simplifica mult discutia.
S-ar simplifica mult discutia daca ai veni cu o varianta in bugetul disponibil. Momentan ai venit doar cu argumente si intepaturi nu foarte relevante.
Multumesc celorlalti care se exprima intr-un mod mult mai aproape de realitate si care scriu “când” nu “cind”.

Plus ca esti liber sa parasesti topicul oricand


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:40 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Amice, cred ca ai gresit forumul. Aci suntem intre prieteni si doar cei care se cunosc foarte bine se trag de bretele. Noi contribuim benevol si suntem recunoscatori oricui isi bate capul sa scrie ceva.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:42 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
GiuliaLover Quote:
Amice, cred ca ai gresit forumul. Aci suntem intre prieteni si doar cei care se cunosc foarte bine se trag de bretele. Noi contribuim benevol si suntem recunoscatori oricui isi bate capul sa scrie ceva.
Scuze ca am intrat cu forta in ceva atat de select. Una e sa contribui, una e sa zici in 10 postari ca o masina are km multi si e scumpa. In continuare nu am vazut o recomandare reala din partea ta.
Sa inteleg ca daca nu am 30k+ nu ma incadrez in acest grup? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
GiuliaLover Quote:
BFX Quote:
valerica Quote:

Mai exact 22500 acasa
Doar de curiozitate, de ce o diferența așa de mare intre prețul de strigare și cel final?
+ TVA, transport, asigurare
Ok, are sens. Thx


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 20:50 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
AlexAndreescu Quote:
GiuliaLover Quote:
Amice, cred ca ai gresit forumul. Aci suntem intre prieteni si doar cei care se cunosc foarte bine se trag de bretele. Noi contribuim benevol si suntem recunoscatori oricui isi bate capul sa scrie ceva.
Scuze ca am intrat cu forta in ceva atat de select. Una e sa contribui, una e sa zici in 10 postari ca o masina are km multi si e scumpa. In continuare nu am vazut o recomandare reala din partea ta.
Sa inteleg ca daca nu am 30k+ nu ma incadrez in acest grup? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eu nu imi aduc aminte sa fi pomenit ceva de accesul in grup. Ai cerut un sfat de la cei care cunosc masinile, dotarile, tie ti-a placut lista facuta de samsar …
Bugetul tau nu e deloc o problema in opinia mea daca vrei sa iei o masina mecanic sanatoasa … dar cu mai putine dotari si cu motoarele mai slabe (care se pot chipui daca te bagi). Se gasesc in Germania masini de 150 de cai in bugetul asta, binisor sub suta de mii de km. Restul, fiecare face ce vrea cu banii lui si nu e nimeni pe aici interesat de cit si de ce are fiecare.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Chiar vroiam sa iti recomand sa iti extinzi cautarile si pe piata europeana, poate gasesti ceva in buget.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 21:25 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
centurion Quote:
Valak Quote:
Niciunul de aici nu gandim rational, altfel nu am fi aici.
Interesanta remarca.
Poti detalia? Care este motivul? Masini proaste? Sau nepractice? (Giulia chiar este.) Calitate mai slaba fata de concurenta? Alte motive?
Si care ar fi rationalul? Toyota? Kia? Mercedes Benz?
La ce spune Yux ma refeream, la Alfa puncteaza foarte mult chestiuni care sunt mai greu de cuantificat, designul, cultura din jurul marcii si o oarecare distinctie adusa de exclusivitate. Nu cred ca au fost niciodata inferioare calitativ concurentei, cu atat mai putin acum.

As mai adauga ca, din punctul meu de vedere, motoarele diesel E6 imbatranesc urat. Daca un 1.9 JTDm 8V sau 16V putea duce linistit 3-400k de km cu mentenanta corecta - si alte motoare contemporane de pe la concurenra puteau face asta - eu unul nu prea vad un diesel E6 reusind asta. Sunt motoare chinuite, compromise de multitudinea de solutii tehnice adoptatea pentru reducerea emisiilor de NOx. Benzina mi se pare un pariu mult mai sigur, cu atat mai sigur acum cand sunt putini care mai monteaza diesel pe masini noi si calitatea motorinei din benzinarii o sa fie in cadere libera.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 21:35 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Motoarele astea 2.2 sunt cam ciudate, dupa cum se vede in anunturi, unele bat spre 300 de mii de km, altele la 20-30 de mii intorc cuzinetii, sunt masini cu 2 schimburi de motor :naughty:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 11 Jun 2022, 22:42 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jun 2017, 18:35
Posts: 202
AlexAndreescu Quote:
Una e sa contribui, una e sa zici in 10 postari ca o masina are km multi si e scumpa. In continuare nu am vazut o recomandare reala din partea ta.
Vreau sa remarc doar ca GiuliaLover chiar "a contribuit", trecand prin optionalele a 2 masini si observand ca ambele sunt anunturi mincinoase. Mi se pare o contributie semnificativa.

Altfel, nu are ce recomandare sa iti faca pentru ca nu pare foarte convins de ideea ca o masina cu 200k+ km este o alegere inteleapta in acei bani. Chestie cu care suntem mai multi de-acord. Daca nu poti mari bugetul si/sau te grabesti, poate merita sa te uiti si la alt brand.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


_________________
Actuala :evilook: : Stelvio QV
Fosta :samui:: Giulia Veloce Q4 2.0T 280cp


Top
   
PostPosted: 12 Jun 2022, 11:14 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3228
Car: Giulietta QV
Ce culoare are Qf-ul ? Felicitari !!!

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 12 Jun 2022, 11:29 
Offline

Joined: 24 Jan 2022, 14:31
Posts: 21
Car: Alfa Romeo Giulia
Uite ceva interesant , pentru bugetul pe care îl ai disponibil .


Attachments:
E1FC6537-DE38-4FC4-9065-92C6B1186BF4.jpeg
E1FC6537-DE38-4FC4-9065-92C6B1186BF4.jpeg [ 630.27 KiB | Viewed 548 times ]
Top
   
PostPosted: 12 Jun 2022, 23:53 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Totusi, nu face nimeni topicul sticky la cel de sfaturi achizitie Giulia?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 14 Jun 2022, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jun 2021, 09:33
Posts: 61
Car: Giulia 2.2 180cp AT8
Pentru cineva care a intrat anul trecut in Clubul Alfa, recunosc ca mi-am amintit de niste momente neplacute cand am citit topicul asta.

Poate nu este evident pentru cei care se cunosc de multi ani pe aici, insa e o diferenta clara de atitudine intre felul in care Alex Andreescu a abordat subiectul, si cei care au raspuns la curiozitatile lui.

Chiar daca poate nu o sa se simta toata lumea "cu musca pe caciula" si o sa credeti ca nu e nimic gresit in limbajul unora (ca sa nu dam nume), mi se pare util sa va zic ca indiferent cum sunteti obisnuiti sa apreciati calitatile si defectele unei masini, fiecare om are dreptul sa selecteze ce e relevant sau nu pentru el la o parere.

Eu mi-am luat o Giulia care nu avea nimic major schimbat la 138.000 km. Si l-am sunat pe tzivii, care m-a ajutat cu revizie, schimb de distributie, reglat ce mai era de reglat si mi-a recomandat schimbul de ulei la cutie. M-a costat cu totul putin peste 1000 de euro, folosind exclusiv piese OEM. Pana la 5-7 mii de euro mai e mult si bine, si te asigur, Alex, ca daca nu o sa ai un ghinion major, costurile de intretinere si/sau reparatie nu vor fi de speriat.

In afara de asta, imi cer scuze pentru cei care te-au insultat pentru ca nu vezi lucrurile exact ca ei, si cred ca o masina cu peste 200k km este o cazatura buna de fier vechi, fara ca ei sa fi avut asa ceva.

Amice, (si eu nu o zic deloc ironic) sfatul meu este sa ai rabdare si sa aprofundezi piata cat poti de mult inainte de a lua o decizie. Si mie mi se pare ca masinile la care te uiti tu sunt supraevaluate, si poti gasi oferte mai bune care merita atentia ta.

Diesel-ul de Giulia e excelent, si ti-o spun dupa aproape 25k km facuti in primul an. Nu este de puristi, face ca un tractor, dar poti avea incredere in el. Eu am acum 161.000 km si sunt sigur ca atunci cand o sa o vand, probabil la peste 200k km, o s-o vand unui om ca tine, care nu isi ia deciziile bazate pe frici induse de la mecanicii de service sau exemple care s-au intamplat la o masina din 20.000.

Bafta la cautari, si sper sa ne spui in curand ca vii in clubul nostru :clapping:


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]