It is currently 27 Apr 2024, 19:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3
Author Message
PostPosted: 14 Jun 2022, 14:59 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Cind te referi la atitudine, te referi probabil la atacurile la persoana si la criticile opiniilor solicitate de el, date benevol de noi, tocmai pentru ca nu corespundeau cu propriile preconceptii? Sau la invitatia facuta de a parasi topicul, venind de la cineva care intrase aici cu o zi inainte?
Lasind la o parte asta (pare ca lupta de clasa de care vorbeau comunistii e reala, exista), discutiile din acest topic, asa cum le-am inteles eu, nu sunt despre dreptul constitutional de a-ti face praf banii pe ce-ti trece prin cap. S-au solicitat opinii de la cei de pe forum, care opinii, fata de cineva care nu stie nimic despre masinile astea, sunt niste opinii de expert :smart:
Trecind si peste asta, aprecierile pe care le dam aici provin din experienta personala dar si din alte surse (da, eu sunt o persoana care citeste mult). Ceea ce am afirmat eu despre acest 2.2 diesel are la baza un minim research, nu numai aici pe forum ci si aiurea, pe afara. Experienta ta relevanta despre aceasta masina este la fel de relevanta cu a celor care au schimbat 2 motoare in garantie (DanS stie) si a celor care au mai luat asa ceva cu multi km si apoi au scris aici de lista de probleme. Voi ati citit topicurile astea?
La final, nu ca-mi doresc sa am dreptate, ne vedem de treaba.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 14 Jun 2022, 16:04 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jun 2021, 09:33
Posts: 61
Car: Giulia 2.2 180cp AT8
Fiecare poate sa aiba ce preconceptii vrea, atata timp cat nu huiduie oamenii care nu gandesc la fel. Avem loc cu totii pe forumul asta, si expertii, si neinitiatii. Problema e ca daca vine un neinitiat si e luat la misto de experti, pierdem sansa sa marim clubul si sa lasam mai multi romani sa se bucure de Alfe misto. Intelegi?


Top
   
PostPosted: 14 Jun 2022, 16:23 
Offline

Joined: 09 Jun 2022, 07:17
Posts: 14
Car: Alfa Romeo Giulia
RSTGL Quote:
Pentru cineva care a intrat anul trecut in Clubul Alfa, recunosc ca mi-am amintit de niste momente neplacute cand am citit topicul asta.

Poate nu este evident pentru cei care se cunosc de multi ani pe aici, insa e o diferenta clara de atitudine intre felul in care Alex Andreescu a abordat subiectul, si cei care au raspuns la curiozitatile lui.

Chiar daca poate nu o sa se simta toata lumea "cu musca pe caciula" si o sa credeti ca nu e nimic gresit in limbajul unora (ca sa nu dam nume), mi se pare util sa va zic ca indiferent cum sunteti obisnuiti sa apreciati calitatile si defectele unei masini, fiecare om are dreptul sa selecteze ce e relevant sau nu pentru el la o parere.

Eu mi-am luat o Giulia care nu avea nimic major schimbat la 138.000 km. Si l-am sunat pe tzivii, care m-a ajutat cu revizie, schimb de distributie, reglat ce mai era de reglat si mi-a recomandat schimbul de ulei la cutie. M-a costat cu totul putin peste 1000 de euro, folosind exclusiv piese OEM. Pana la 5-7 mii de euro mai e mult si bine, si te asigur, Alex, ca daca nu o sa ai un ghinion major, costurile de intretinere si/sau reparatie nu vor fi de speriat.

In afara de asta, imi cer scuze pentru cei care te-au insultat pentru ca nu vezi lucrurile exact ca ei, si cred ca o masina cu peste 200k km este o cazatura buna de fier vechi, fara ca ei sa fi avut asa ceva.

Amice, (si eu nu o zic deloc ironic) sfatul meu este sa ai rabdare si sa aprofundezi piata cat poti de mult inainte de a lua o decizie. Si mie mi se pare ca masinile la care te uiti tu sunt supraevaluate, si poti gasi oferte mai bune care merita atentia ta.

Diesel-ul de Giulia e excelent, si ti-o spun dupa aproape 25k km facuti in primul an. Nu este de puristi, face ca un tractor, dar poti avea incredere in el. Eu am acum 161.000 km si sunt sigur ca atunci cand o sa o vand, probabil la peste 200k km, o s-o vand unui om ca tine, care nu isi ia deciziile bazate pe frici induse de la mecanicii de service sau exemple care s-au intamplat la o masina din 20.000.

Bafta la cautari, si sper sa ne spui in curand ca vii in clubul nostru :clapping:
Multumesc de sustinere si explicatii. Asa este cum zici tu in totalitate. Ce incercam eu inca din primele zile sa sugerez este ca vin de pe masini nemtesti unde este 99% normal si obisnuit sa aiba multi km.
Nu stiam ca asta e un factor decisiv la Alfa, si oricum cred in continuare ca nu km sunt totul la o masina.
Si da, unele atitudini fac ca acest club/forum sa ramana select (nu in sensul bun) doar pt ca nu mananc, beau si citesc doar Alfa Romeo.

Spor in toate


Sent from my iPhone using Tapatalk


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2022, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jan 2011, 14:32
Posts: 458
Car: Giulia Veloce Q4
Location: Braila
Salut, pana la urma sper ca ai luat macar o parte din informatiile de care aveai nevoie de pe acest forum, chiar daca este posibil ca unele interventii sa para tendentioase. Ca si detinator de 2.2 si anterior de multe motoare diesel si benzina de Alfa, pot sa te asigur ca marca nu are probleme de fiabilitate chiar, din punctul meu de vedere, fiind peste medie. Rezistenta in timp tine si de mentenanta, etc insa pentru motorul de 2.2 din punctul meu de vedere nu avem suficente date sa tragem o concluzie, asa cum a fost metionat anterior avem exemplare cu cateva sute de mii km dar si exemplare care au avut probleme, nimic diferit de orice alta marca. Per total placerea de a conduce o Alfa si designul marcii fac diferenta.

_________________
Actual : Giulia veloce 2.2 210 cp Q4
Am avut:
Alfa GT 3.2 Q2
Alfa Giulietta QV Rosso Competizione
Alfa Giulietta 1.4 170 CP Rosso Competizione
Afa MiTo QV
Alfa Brera 2.0 170 cp
Alfa 166 2.4 180 cp 2007
Alfa159 SW 2011
Alfa159 SW 2009
Alfa 159 2,4 2010
Alfa GT 2.0
Fiat Grande Punto Arancio Capriccioso
Fiat Uno
Fiat 850


Top
   
PostPosted: 10 Sep 2022, 10:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Sep 2014, 14:51
Posts: 27
Car: Alfa 159
Location: Brasov
Mama ce de experți iară peste tot. 5-7000 euro revizie. Eu am luat Giulia 2.2 pachet super-veloce (asa se numea oferta în Olanda. E de fapt super cu diverse opțiuni de la veloce. Scaune, xenon etc.) la 170.000km 2018. Am luat-o în 2020 16.000 euro. Am oscilat între asta cu mai mulți km dar făcuti afara și mai era una din București cu vreo 80K km făcuți evident în România dar cu dotări mai puține. Km aia de afara dacă sunt reali merita. Trebuie sa vezi mașina. Apoi legat de revizii. Am schimbat ulei cutie: 2200 RON. Distribuție 4200 Ron. Ulei și filtre 1100 RON. Nici 2000 Euro. Pana pe la 7000 e cale super lunga. E clar ca la revanzare vei pierde ceva dacă ai mulți km. Dacă asta e important atunci iei una mai scumpa cu mai putini. La final tot aia e! Ori dai acum mai mult pe ea ori o vinzi la sfârșit cu mai puțin!

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.2 AT
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v (DPF Out/EGR Off)


Top
   
PostPosted: 15 Sep 2022, 22:13 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2019, 21:10
Posts: 397
Car: Giulia Quadrifoglio
@AlexAndreescu pana in final sa stii ca GiuliaLover a fost 110% bine intentionat ptr ca, stiind foarte bine dotarile de Giulia, ti-a semnalat instant dotarile false care apareau in anunturi. Eu unul la astfel de anunturi ce contin info false as da cu flit instant ptr ca dispare factorul increderii.

Uneori in scris tonul poate parea inselator, face to face e altceva. In fine, eu unul fiind ars cu masini de sorginte VW sh, am adversitate la risc si daca as dispune de un buget la limita pietei as cauta o Giulia mai "slaba" ca dotari dar cat mai noua/cu mai putini km etc. In maini dibace, Giulia & 150 cp sunt fenomenali (vezi threadul lui @gvladm de pilda sa vezi ce a povestit din festul 2022 cu a sa Giulia de 150cp si cum s-a tinut pe viraje dupa masini mult mai potente ca si cp). Dotari (ACC,volane sau scaune profilate etc) poti adauga si mai tarziu si poti gasi ajutor chiar pe forum de la oameni super faini. Insa motoare, transmisii etc mai greu.

E vorba de profilul de risc si de experientele personale ale fiecaruia atata tot.
Bafta!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk



_________________
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
# Ex: Alfa Romeo Giulia Veloce Blu Montecarlo
# Ex: Seat Leon 5F 2.0 diesel 184 cp
# Ex: Chevrolet Cruze 1.8 mpi, 141 cp
# Ex: Skoda Fabia 1.4 16V 101: o cazatura din pacate
# Ex: Dacia SuperNova 1.4 mpi


Top
   
PostPosted: 15 Sep 2022, 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 01 Mar 2018, 10:47
Posts: 297
Location: Bucuresti
Indeed, treaba cu puterea se rezolva relativ usor si fara probleme mari de fiabilitate (cel putin vs stock), atat pe 2.2 cat si pe 2.0 - daca mi-as cauta o Giulia sh acum, m-as axa pe una intretinuta corespunzator cu dovezile necesare, cat si cu dotarile carora le poti face retrofit mai greu si mai costisitor, gen interior, sistem audio, performance pack.
Daca nu ma insel, cei de la Squadra pot face limiter delete la cele 2.2 150, ajungand la 180, asta daca nu vrei sa traiesti cu potentialele riscuri ale stage-ului 1 la ±220 hp.

Iar da, continuand spusele lui Iftao, sasiul Giuliei e intr-atat de bun incat te face sa uiti, cel putin pe sectiuni mai virajate, de lipsa de putere pe versiunile mai slab motorizate. 150 hp nu e deloc o cifra cu care sa te mandresti pe o masina de genul (desigur ca si mie mi-ar place mai multi cai), dar macar dezamagirea iti dispare de pe chip odata cu prima curba. Chiar as zice ca am fost o prezenta destul de constanta in oglinzile lui Iftao pana a ramas fara frane, in ciuda diferentei de putere :lol:

_________________
'16 Alfa Romeo Giulia 2.2 Rosso Alfa
'15 BMW 1 Series M Sport


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]