It is currently 27 Apr 2024, 17:15

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: My Giulia project
PostPosted: 25 Dec 2021, 18:29 
Offline

Joined: 25 Dec 2021, 18:14
Posts: 1
Car: Alfa Romeo giulia
Salutare tuturor,

Las și eu un topic aici poate ajuta pe cineva, sper sa fie la categoria potrivita.
In urma cu 2 luni am optat pentru o alfa Romeo giulia (am fost marcat în primul rand de frumusețe apoi de performante, consum mic etc) și am achiziționat cu aprox 11.500 e o giulia 2.2 d 180 cp cu dotări peste medie (zic eu) care a plecat din Italia în 2020 ca și defecta la 220.000 km iar la momentul cumpărării de către mine avea mai multe probleme atât mecanice cât și electrice și estetice.
Deși toți cunoscuții mi au spus ca ma voi lega la cap cu alfa Romeo mai ales mașina cu km mulți și diferite probeleme însă mai tare m au ambiționat.
Și de aici începe. La cumpărare de către mine avea următoarele probleme care le am remediat.
Nefuncționale led daylight far stânga și nici semnal care am scăpat ușor aici cu înlocuire calculator far (luat sh de pe olx 200 lei)
Arunca ulei în pe la joja dar și în filtrul de aer (curatat separator ulei) se afla în spatele întinzător ului de accesorii.
Revizie genelala motor (ulei și filtre au costat cam 400 lei) Pt resetare change oil am găsit procedura pe un forum de Italia. (din tester nu a mers) dacă are cineva nevoie de ea o voi posta.
Mici lucrări de natura estetica care s au rezolvat ca la orice alta mașina.

Mai am de rezolvat
O trepidație cardan cam la 120 km h (am găsit și sh pe olx 800 lei sau dacă nu recondiționat la Brașov)
Eroare p068a, aprinde toate becurile în mers și uneori se și oprește. (este un releu general)
Boncane un amortizor spate (ori 500 lei nou dar caut mai ieftin ori dacă nu 200 lei sh olx)
Distribuție (destul de ieftina cam 600 lei iar ca și manopera ți o poți face singur dacă ai cunoștințe de mecanica medii)
Discuri și plăcute (am văzut ca sunt ieftine noi)

As vrea sa îmbunătățesc în viitorul apropiat
Race mode install(dacă a făcut cineva as aștepta niște îndrumări)
Soft stage 1 selectabil doar pe dinamic mode(dacă a făcut cineva aștept păreri)
Egr dpf off asa preventiv.
O colantare profesionala.

Masina în prezent circula zilnic (aprox 3-4000 km lunar) se merge cu ea relativ sportiv și as vrea sa o vad în timp cum se comporta pana la 3-400.000 km și asta fără sa calc în reprezentata sau service uri partenere. Doar piese noi aftermarket sau originale sh România sau polonia făcută doar de mine ca și manopera. (îmi pare relativ simpla)
Dacă are cineva o alfa giulia sau stelvio peste 300.000 km as aprecia o părere. (deoarece cât sunt noi merg cam toate mașinile)


Attachments:
CM_20211225172629580.jpg
CM_20211225172629580.jpg [ 926.23 KiB | Viewed 821 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]