It is currently 28 Apr 2024, 01:05

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 244 posts ]  Go to page 1 2 3 4 510 Next
Author Message
PostPosted: 28 Aug 2021, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Buna dragilor,

Sunt la a treia tentativa de achizitie Alfa Romeo, sa vedem daca iese de data asta :)
Asadar, mi-ar prinde bine ajutorul vostru :

1. Alfa Giulia Veloce (280 cai, Q4) s-a fabricat din 2016 sau 2019? Pe net sunt informatii diferite.
2. Sistemul Q4 este standard pentru toate modelele Veloce sau e optional?
3. Scaunele sport sunt doar din piele? Am vazut ceva poze si cu alcantara, mi-ar placea mai mult, desi rosu arata intr-un mare fel.
4. Au si carplay sau doar android auto? Ma intereseaza in mod special sa pot pune Waze pe display.
5. Pilotul adaptiv este similar cu cele din grupul VW sau BMW? Adica franzeaza, accelereaza singur?
6. As prefera, chiar daca e second, sa o achizitionez de la un dealer din Romania, cu km putini, pana in 50.000, recomandati unul?

Sigur imi vor mai veni intrebari pe parcurs, insa momentan e sufucient sa ma ajutati cu acestea de baza. Multumesc!


Top
   
PostPosted: 28 Aug 2021, 22:09 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
1. 2017 noiembrie
2. Nu e standard, exista si Veloce 2wd dar sunt rare, nu s-au importat oficial in Ro
3. Scaunele sport cu piele perforata si extensie de sezut sunt doar din piele
4. De la mijlocul lui 2018 dar daca nu are, exista implementari aftermarket foarte bune
5. Da
6. In acest moment, la dealeri in Ro exista o singura Giulia Veloce sh 280 Q4, circa 10 k km, 38 k euro. La nou, de la 48k in sus.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 28 Aug 2021, 22:45 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Multumesc pentru raspunsuri. Da, am vazut-o pe cea de 38.000, dar nu-mi place cum arata pe albastru. Daca ar fi sa aleg, as prefera in ordine rosu, negru, gri inchis...si cam atat. Nu prea am vazut altele sa imi placa. Sau poate sunt dar nu am vazut eu.


Top
   
PostPosted: 28 Aug 2021, 22:52 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Despre scaunele astea vorbeam:

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Alfa ... 43573.html


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 01:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Daca e sh, cat mai noua.
Rosie, din lista ta.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 09:45 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
mar33 Quote:
Alea nu sunt scaune sport de Veloce, alea sunt scaune de QV din piele cu alcantara. Cit despre eu as prefera, la dealerii din Romania nu prea ai ce sa preferi iar la aia din strainatate nu prea mai au garantie masinile. Aia e …

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 10:25 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
A treia oara e cu noroc :)

Varianta din link e o editie putin mai speciala "Veloce TI". De aceea are scaunele si pragurile de QV.
Observ ca are si niste modificari: arcuri sport, distantiere. Oricum, arata misto.

Achizitia din exterior merita in special daca o poti lua fara TVA (achizitie intracomunitara). Bineinteles, trebuie verificata istoria cu unul dintre site-urile de profil.
Merita sa te documentezi si legat de MY modelului ales, tinand cont ca exista destul de multe diferente.
Enumar cateva:
- Android/Apple Car play - de la MY18
- garda la sol ridicata cu aprox. 1.5cm - de la MY18
- upgrade interior (volan, schimbator, autonomous driving) - de la MY20 - pe forumurile din afara, se pare ca exista unele nemultumiri cu privire la schimbarile aduse directiei cu acest MY. Mai grea ca si feel si mai putin directa.

Dpdv dealeri (Bucuresti, tinand cont de locatia ta), eu am avut o experienta placuta cu cei din Colentina.
Poti lua legatura si cu colegul Tzzivii (Alfa guru), reprezentanta din Militari (Auto Italia Vest).


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 12:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
- Achizitia fara TVA nu prea se mai poate, cel putin din Germania. Trebuie achitat TVA-ul acolo integral, dupa inmatricularea in tara, se trimite dovada inmatricularii si apoi nemtii iti vireaza TVA-ul integral. Care ulterior se recupereaza 50%, sau cine sta sa faca foi de parcurs si toate hartiile in fiecare zi, 100% . Asta in cazul in care Germania iti adauga si TVA-ul. (Fac asta din cauza unor romani, multi din pacate, care au facut combinatii cu firme fantoma.) Nu stiu daca e la fel si cu Italia, dar nu prea sunt fan achizitii auto din Italia, desi, fiind marca lor, poate ar fi mai bine, nu stiu ce sa zic.

- Ce inseamna MY18...MY20? Este un facelift ? Cum imi dau seama, scrie undeva? Daca ar fi sa aleg, ce MY recomandati?


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 13:13 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
MY2020: alt volan, alt selector de viteze, alta consola centrala, unitate media cu touchscreen si functionalitati extinse, alt meniu de bord, TSR, geamuri acustice optionale, TJA optional, incarcator de telefon wireless optional, ACC+. Și preț mai mare.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 14:03 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
MY18 - made year 2018, sau ceva de genul. Adica anul de productie.
Eu iti recomand cat mai noua.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Da, si eu prefer cat mai noua, insa preturile nu sunt chiar prietenoase. De exemplu: Veloce nou 47.000 euro este similar cu un BMW seria 3 , 330i, adica 2 litri turbo 258 cai. Insa in banii astia la BMW ai dotari mult peste Alfa. Am facut comparatia cu BMW pentru ca asta detin acum si le cam cunosc. Am fost si sunt foarte multumit de BMW, insa as vrea sa mai schimb marca , parca m-am cam plictisit si as incerca ceva nou, iar Giulia e singura care mi-a atras atentia, poate si pentru faptul ca am cochetat demult cu ideea de Alfa si nu s-a concretizat pana acum. Stiu insa ca nu voi avea pe nicio Alfa Veloce optiunile care le am acum pe seria 5 si imi asum asta. Doar ca e usor frustrant cand vezi ca trebuie sa platesti la fel de mult sau chiar mai mult pentru dotari mai putine. :) Dar sigur imi va trece :)

Ce ziceti de masina din link?

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo ... GO9z5.html


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 14:52 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Inainte de a cumpara Alfele, am facut si eu o comparatie cu BMW, nou si sh de 1 an, la dotari aproximativ egale Alfa e mai buna la pret cu 20-25%.

Pe autovit singurul 330i comparabil care are ceva cai in minus si ceva dotari in plus e 46k euro.

Cit priveste masina din anunt, e un Veloce cu black pack, e de deva vreme la vinzare, nu imi dau seama daca are xenoane cu AFS, daca e luata din Romania pare ca e din oferta cu 7 ani de garantie. Nu are ACC dar e un retrofit simplu si rapid.

Personal as alege masina de la dealer, am ambele culori, MY2019 si MY2020, cum am mai spus interioarele MY2019 sunt mai sportive, alea 2020 mai luxury, culoarea Blu Montecarlo e foarte complexa, in lumina e glossy, in intuneric bate in bleumarin.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 15:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Frumoasa rau asta...dar e peste bugetul meu.

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo ... GNz0D.html


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 15:32 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
@mar33: cand eram in cautari (sfarsit de 2019/inceput de 2020) gasisem cativa din Germania care erau de acord cu varianta fara TVA.
Pentru mine a contat insa decisiv oferta interna: garantie 7 ani (5+2), dar care cred ca e valabila doar pentru achizitii pe firma.

Legat de preturile vehiculate pentru masinile de pe stoc, cred totusi ca mai exista loc de discutie.
Indiferent de contextul pietei auto, Alfa e un brand care trebuie sa isi extinda baza de cumparatori. Mai important decat profitabilitatea strict %.


Top
   
PostPosted: 29 Aug 2021, 15:32 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Probabil ca poti negocia un discount de 2-3 mii … MY2021 se aduc la comanda si la Veloce preturile incep cu 5 :smart:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 09:36 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jun 2017, 18:35
Posts: 202
Ce pacat ca nu vrei albastru, iti rezolvam problema

Am avut si eu aceeasi comparatie de facut cu BMW cand am cumparat Velocele. Nu ma pot pronunta in ceea ce priveste noul serie 3/4, dar mi s-a parut mult mai misto Alfa decat BMW-ul de atunci.

Acestea fiind spuse, cand am cumparat eu masina pretul oficial era 43k (negociabil), nu 53k, adica mult sub un BMW configurat similar. Daca era 53k, iti spun sincer ca nu as fi ales Alfa, in ciuda unui downgrade la "feeling".

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


_________________
Actuala :evilook: : Stelvio QV
Fosta :samui:: Giulia Veloce Q4 2.0T 280cp


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 11:17 
Offline
User avatar

Joined: 01 Mar 2018, 10:47
Posts: 297
Location: Bucuresti
Mie o serie 3 configurata aproape identic cu Giulia mea imi iesise cu €7k in plus la dealer - si asta pe vremea cand F30 fl era cel mai nou. Inteleg ca au crescut preturile de cand cu MY20, dar tot mi-e greu sa cred ca o Giulia Veloce configurata like for like cu un 330i xDrive iese mai scumpa, second sau noua.

Daca cea rosie are si CarPlay eu as pune-o pe #1 pe lista, are cam tot ce trebuie.
Sau pe a lui Jull, ca sa grabeasca upgrade-ul


Sent from my Apple A2411 using Tapatalk

_________________
'16 Alfa Romeo Giulia 2.2 Rosso Alfa
'15 BMW 1 Series M Sport


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 12:23 
Offline
User avatar

Joined: 09 Jul 2008, 12:32
Posts: 191
Car: Giulia 280 Q4 KUC
Location: Bucuresti
Stiti, eu sunt constient ca sunt pe un forum Alfa si nu e ok sa laud alta marca. Dar eu sunt in general destul de obiectiv si daca e de laudat, laud, daca e de criticat, critic. Si fac asta indiferent daca e masina mea sau a altuia. Pe scurt, eu nu stiu cum comparati voi aceleasi dotari, dar eu am la BMW dotari de genul: Led adaptiv, night vision, soft close usi, lumini ambientale, Carplay wireless, ....etc. Optiuni care pe Alfa nici nu cred ca exista. Intr-adevar am un seria 5 iar pe seria 3 nu se regasesc toate, dar majoritatea sunt. De exemplu pe seria 3 ai portbagaj electric, iar pe Veloce se balangane ca la Logan (cel putin asa era pe masina care am testat-o eu ).

Asa ca haideti sa fim obiectivi cand facem comparatiile. Repet, nu ma pricep la Alfa de asta am si deschis topicul, sa aflu mai multe de la voi. Dar mie nu mi se pare ca primesc aceleasi optiuni la acelasi pret. Pai cu 53.000 euro deja pot sa imi gasesc un M340i, care are vreo 340 cai si poate vreo 10.000 de km, ceea ce e aprope nimic. Iar daca ma uit dupa 330i, clar sunt dotate mult peste Alfa.

Dar repet, nu de asta sunt aici, sa critic sau sa compar masinile. Ambele au bubele si calitatile lor. Sunt producatori diferiti, clienti target diferiti, se conduc si se simt diferit, iar pana la urma eu zic sa e chestie de gusturi. Insa din ce am citit, cautat, comparat, la acelasi pret, BMW ofera mai mult ca si dotari. Strict ca si dotari. Nu discutam de design, stil de condus, etc. Acolo clar fiecare alege ce ii place.

Asadar Jull, daca a fost 43k pretul negociabil si ai luat-o cu 40K, e destul de bine. 40k as da si eu pe cea rosie . Dar 50k nu dau.

P.S. Iertati-ma daca am suparat pe cineva expunandu-mi parerea, dar eu sunt un om sincer si deschis si cand laud si cand critic :)


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 12:46 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nu ai ce sa critici dar esti usor pe linga subiect.
Alfa are o mare parte a dotarilor de care vorbesti, unele personalizate in stilul Alfa (da nu ofera leduri adaptive, exista xenon cu AFS, eu la una am si la alta n-am, nu face diferenta), multimedia de dupa 2018 inclusiv are tot ce zici tu, mai putin mirroringul telefonului wireless care nu exista desi conectica este buna (are 3 porturi USB in locatii diferite care suporta AA/Carplay). Skoda ofera acum de serie AA wireless, asta inseamna ca Skoda=BMW sau mai buna? (din ce stiu BMW cere bani pe AA wireless).
Unele optiuni nu exista pentru ca nu se potrivesc cu conceptul masinii (softclose? nu, lightweight da, caroserie de aluminiu, suspensii de aluminiu si cardan de fibra de carbon da).
La final, nimeni nu contesta ca exista in clasa de lux masini mai bine dotate sau cu optiuni mai sofisticate - apropos, seria 5 de care vorbesti e noua? ca noua la puterea si dotarile astea, pretul incepe cu 8 ...
Cit priveste masina pe care ai da tu 40k euro, eu iti spun ca e o asteptare nerealista, este o masina cu pret de configurare 53k si una din putinele, daca nu singura pe stoc. Repet, MY2021 se aduc doar la comanda, pretul incepe cu 5 si discount foarte putin sau deloc. Ce a fost inainte cu modelele 2018 sau 2019 (cazul meu), in criza de masini noi de azi, nu cred ca o sa mai vedem curind la Alfa Romeo. Ca e comercial sau nu, daca te documentezi, o sa vezi ca AR a vindut Giulii de cind exista ele putin peste 100 de mii, pe cind BMW vinde sute de mii de serii 3 anual ... it is what it is.
Si mai are defecte masina: rad posesorii de germane de tine, publicul zice ca nu e fiabila si ca nu ai avut bani de BMW, au buguri marunte dar enervante si mecanicii care se pricep la ele sunt putini. Dar se conduc si arata intr-un mare fel, iar pe mine m-a aranjat nu doar pretul ci si garantia oferita (7 ani la una si 5 ani la alta). Per total, la mine satisfactia e aproape maxima, am deja 20k km cu ele adunate si 0 probleme si cred ca nu pot fi suspectat ca nu puteam sa cumpar alte marci.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jun 2021, 09:33
Posts: 61
Car: Giulia 2.2 180cp AT8
Salut, o sa scriu si eu parerea mea fara sa ma fi intrebat cineva, sper sa nu supar pe nimeni.

Atata timp cat exista variante MY19 care sunt 98% identice, nu o sa vad vreodata sensul de a plati 15-20k eur in plus pe o masina nou nouta. Chiar si cu garantia intacta (in sensul in care iti raman 2 ani in plus cu varianta 2021), nu iti garanteaza nimeni ca masina noua(indiferent de marca) nu va avea greseli de fabricatie. Si daca ar avea, cel mai probabil ar aparea in primele luni de utilizare, si ar presupune o interventie (intr-adevar, gratuita) pe garantie, care poate dura de la o saptamana la cateva luni, in functie de piesele ce trebuie schimbate.

Asadar, masinile care au rulat deja primii doi ani si cateva mii/zeci de mii de km fara a avea vreo chemare in service... si-au demonstrat calitatea si faptul ca nu vor avea probleme pe termen lung. Practic, singurul loc in care m-as folosi de garantia masinii dupa primii 2-3 ani de utilizare este in discursul de vanzare, atunci cand incerc sa aburesc un potential cumparator ca "poti sa stai linistit, masina e inca in garantie".

Din nou, diferentele de dotari intre o Giulia MY19 si MY21 sunt mai mult de update la cerintele pietei de acum, cand toata lumea cauta dotari multe multe. Dar esti dispus sa dai diferenta aceea de 15k Eur pentru ca volanul si schimbatorul au o alta forma? Also, daca vrei atat de mult sa ai optiunile acelea (de exemplu ecran cu touchscreen), exista oricand varianta de retrofit. Din nou, muuult mai ieftina decat deprecierea pe care o va simti masina noua. Il avem pe Tzivii, care e in stare sa iti faca orice mai bine decat orice mecanic de la Autoitalia pe garantie.

Ca si concluzie la rant-ul meu, iti propun o varianta pe care as lua-o eu in considerare:
https://www.autoscout24.ro/oferte/alfa- ... -544295204

Mai sunt si alte variante, dar si-asa am scris prea mult :) Stima!


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 14:02 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Well, de ce e buna garantia, stiu niste colegi de-ai nostri si diesel si benzina ...

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 14:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
Teoretic, Giulia concureaza cu Seria 3. Spun teoretic, pentru ca banuiesc ca aceasta e strategia brandului. Pozitionare la un index de pret x% vs principalul concurent.
Insa perceptia consumatorului e de multe ori e diferita. In lipsa unor studii de consumator care sa tina cont de specificul local, arborele decizional e doar teorie. Dar sa nu divagam de la subiect.
Sa incercam sa-l sprijinim pe mar33 cu informatii obiective, in speranta ca il vor ajuta sa ia cea mai buna decizie pentru el.

Personal sunt foarte multumit de alegerea facuta. +10K km fara probleme cu o Giulia Veloce Q4 MY19.
Dar la randul meu sunt si eu influentat de cumulul de informatii/experiente, de aceea consider ca un pret corect pentru o Giulia Veloce noua (MY20) ar fi pana in 47K, pret final de achizitie dupa discount. Corecta sau nu, aceasta e perceptia mea.

Nu stiu daca propunerea de mai jos se incadreaza in cerintele tale, o fac totusi tinand cont ca ar putea bifa partea de pret (in special pentru MY19), mare parte din sportivitate si un plus pe partea practica. Cu un set de arcuri AM, poate fi chiar mai apropiata de Giulia:
https://www.autovit.ro/autoturisme/alfa ... wheel-auto
Bafta!


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 14:17 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Prima din lista e identica cu a mea ... cu exceptia celei rosii de la Braila, care e frumoasa si bine dotata, inclusiv cu interior sport si pachet piele, preturile sunt maricele ...

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 24 Jun 2017, 18:35
Posts: 202
mar33 Quote:
Asa ca haideti sa fim obiectivi cand facem comparatiile.
Pai nu stiu cine de-aici nu a fost obiectiv, toti am recunoscut (intr-un fel sau altul) ca preturile actuale ale AR sunt greu de justificat.

Exact asta spuneam, ca la aceste preturi merita Alfa doar in varianta SH.

Asta cu "feelingul de condus" cred ca doar pare o chestiune subiectiva. S-ar putea sa fie ceva obiectiv, din moment ce toti cei care au condus ambele marci au ajuns la aceeasi concluzie. Evident, sub rezerva ca nu am condus noul serie 3.

Succes la cumparaturi!

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


_________________
Actuala :evilook: : Stelvio QV
Fosta :samui:: Giulia Veloce Q4 2.0T 280cp


Top
   
PostPosted: 30 Aug 2021, 14:28 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2018, 17:27
Posts: 370
Car: Giulia Veloce
Sunt sigur ca la cele MY19 se poate discuta.
Bazat strict pe perceptia mea, pentru cea argintie cred ca ar fi loc de -3k.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 244 posts ]  Go to page 1 2 3 4 510 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]