It is currently 23 May 2024, 16:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 
Author Message
PostPosted: 18 Sep 2019, 11:26 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
Salut,

Vroiam sa va intreb, eu avand zero experienta cu orice masina sau chestii legate de masini: e normal sa tremure cand opresc la semafor de exemplu? Tremura la relanti ca si cum...uneori incepe si acul de la turatii sa sara….se uita lumea chioras la mine ca li se pare ca o turez si nu am rabdare :D

Are vro 30k e model 2017...


Multulmesc tare


Top
   
PostPosted: 18 Sep 2019, 12:05 
Offline

Joined: 18 Feb 2018, 22:14
Posts: 92
Car: Giulia Veloce 280cp
Location: Bucuresti
Salut, nu stiu sa imi dau cu parerea despre ce ar putea avea, dar sigur ceva are. Nu e normal sa iti tremure la relanti. Am avut o situatie relativ similara si a necesitat inlocuirea unei bobine.

_________________
Filip
Alfa Romeo Giulia Veloce Q4 280cp


Top
   
PostPosted: 18 Sep 2019, 13:09 
Online
User avatar

Joined: 30 Oct 2013, 20:33
Posts: 764
Car: Giulietta
Location: Bucuresti
duclad Quote:
Salut,

Vroiam sa va intreb, eu avand zero experienta cu orice masina sau chestii legate de masini: e normal sa tremure cand opresc la semafor de exemplu? Tremura la relanti ca si cum...uneori incepe si acul de la turatii sa sara….se uita lumea chioras la mine ca li se pare ca o turez si nu am rabdare :D

Are vro 30k e model 2017...


Multulmesc tare
Pentru a primi un raspuns cat mai la obiect, ar fi util sa spui despre ce motorizare este vorba si ce cutie de viteze ai (MT sau AT).

_________________
Youtube 100 Kmph
Alfa Romeo Giulietta MY2017 2.0 175 TCT
Ex: Alfa Romeo 147 '03 1.6 Twin Spark
Ex: Alfa Romeo 159 SW '06 1.9 JTDm
Ex: Alfa Romeo 156 '02 JTS Selespeed
Ex: Fiat Punto '97 - 1.1 - "Fortosul"


Top
   
PostPosted: 18 Sep 2019, 16:54 
Offline
User avatar

Joined: 01 Mar 2018, 10:47
Posts: 297
Location: Bucuresti
duclad Quote:
Salut,

Vroiam sa va intreb, eu avand zero experienta cu orice masina sau chestii legate de masini: e normal sa tremure cand opresc la semafor de exemplu? Tremura la relanti ca si cum...uneori incepe si acul de la turatii sa sara….se uita lumea chioras la mine ca li se pare ca o turez si nu am rabdare :D

Are vro 30k e model 2017...


Multulmesc tare
Nu stiu cat de tare se simte vibratia despre care vorbesti, dar si la mine se simt mici vibratii la ralanti. Pana la urma, e un diesel cu 4 cilindri, nu un V12 :D
Daca a ta e tot diesel, sa fie oare regenerarea de DPF care cauzeaza turatiile mai ridicate?

_________________
'16 Alfa Romeo Giulia 2.2 Rosso Alfa
'15 BMW 1 Series M Sport


Top
   
PostPosted: 19 Sep 2019, 11:51 
Offline
User avatar

Joined: 18 Oct 2016, 10:08
Posts: 266
Car: Giulia Veloce 280 CP
Location: Bucharest
duclad Quote:

Are vro 30k e model 2017...


Multulmesc tare
De cat timp se intampla asta? Ai reclamat vibratia la dealer? Au facut teste si nu au constatat nimic? Ai ajuns pe forum in lipsa de solutii sau nici macar nu ai initiat o discutie la dealer? Daca iti spunem noi aici ca e o bobina, te apuci sa o schimbi singur?

Conform kilometerajului, esti in garantie, iar service-ul Autoitalia Vest este foarte competent. Iti recomand sa te bucuri de toate avantajele perioadei de garantie si sa eviti sa devii un internaut care cauta diagnosticul online in loc sa mearga la doctor.


Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 09:07 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
Asa.... Am tot vrut să revin cu lămuriri dar am tot fost pe drumuri...


Deci, motorizare: 2.2 TD 180 CP AT8

La dealer am fost, acum câteva luni când tremuratul era un pic mai mic, eu îl simțeam totuși.... Cei la service se pare ca nu... La Auto Perugia...

De asta am întrebat aici sa vad ca poate e ceva normal și ma stresez eu degeaba... Dacă nu e sa ma duc sa insist la service


Aaa și am uitat sa zic ca e prima mea mașina ever... Deși am o vârstă nu am considerat carnetul necesar... Iar anul trecut când am făcut totuși un efort și mi-am luat carnetul am zis ca prima mașina sa fie ceva care mi-a plăcut dintotdeauna... De aici alfa...

Bottom line... Trebuie sa merg înapoi la service... Sa merg iarăși la cei de la Perugia sau recomandați un alt service alfa în București?

Mersi tare pentru răspunsuri

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 09:21 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
Și 2 poze când era fresh fresh înainte sa plec cu ea de la dealer ImageImage

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 09:59 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
Și cu îmbunătățirile de rigoare găsite după 1 luna în parcare..


Aaah iar acum câteva luni după o sesiune la un tunel de spălat a început oglinda sa se cojeasca pe la exterior...

Still... Ma gândesc cum sa fac sa pun mana pe una cu frunză Image

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 11:44 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Salut. Sa o folosesti sanatos.
Nasoala zgarietura, pare si ceva tabla indoita.
Ca service incearca si serviceul mama de pe Timisoara parca. Sau daca mai functioneaza ala de pe colentina. Cu alea am avut experiente ok, cu AP nasoale...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 14:00 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2013, 19:09
Posts: 399
Car: Giulietta
Location: Brasov
duclad Quote:
Still... Ma gândesc cum sa fac sa pun mana pe una cu frunză
Salutare, sa te bucuri de ea fara probeleme. La ce te referi cand spui "una cu frunza", la QV? Nu crezi ca e cam mult pentru cineva cu asa putina experienta? Just asking...

_________________
Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 HP
Ex: Alfa Romeo 156 1.6 TS - Nera

“We are in the realm of sensations, passions, things
that have more to do with the heart than the head.”


Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 14:26 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
Kodak Quote:
duclad Quote:
Still... Ma gândesc cum sa fac sa pun mana pe una cu frunză
Salutare, sa te bucuri de ea fara probeleme. La ce te referi cand spui "una cu frunza", la QV? Nu crezi ca e cam mult pentru cineva cu asa putina experienta? Just asking...
Claaar e prea mult.... Totuși... Dacă îți cumperi un pix folosit de astronauți nu înseamnă că o să și pleci în spațiu... Nu? Daaar dacă pleci...o sa meargă


Și pe urma ma gândesc ca dacă tot fac experienta acum... Nu mai bine o fac pe o mașină ca asta? Bine, probabil nu în modul race...de la început... zic










Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Top
   
PostPosted: 28 Sep 2019, 18:11 
Offline
User avatar

Joined: 18 Oct 2016, 10:08
Posts: 266
Car: Giulia Veloce 280 CP
Location: Bucharest
Iti recomand sa te programezi la service-ul Autoitalia Vest (Bd Timisoara cu Valea Cascadelor).
Sa ne spui si noua concluziile, te rugam


Top
   
PostPosted: 29 Sep 2019, 00:58 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Eu is de acord cu Duclad: ce are a face p... cu prefectura. Indiferent de numarul de cai putere, conteaza numarul de neuroni din capatana si modul in care ei lucreaza, cumpatat, responsabil si cu respect.

In rest, daca bugetul permite, go for it.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 29 Sep 2019, 12:08 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2013, 19:09
Posts: 399
Car: Giulietta
Location: Brasov
yux_mm Quote:
Eu is de acord cu Duclad: ce are a face p... cu prefectura. Indiferent de numarul de cai putere, conteaza numarul de neuroni din capatana si modul in care ei lucreaza, cumpatat, responsabil si cu respect.

In rest, daca bugetul permite, go for it.


Pai are, ca e oarecum firesc sa-i dai daca tot o ai, nu are a face cu neuronii, nu-mi spune tu ca iti iei qv doar ca e frumos si merge bine si nu vrei sa profiti de ce-i sub capota. Iar 512 caluti nu cred ca sunt usor de strunit, plus ca o doza de teribilism exista in orice incepator iar tendinta e sa te bazezi pe masina nu pe ceea ce poti/ stii tu ca sofer...
PS nu e hatereala, chiar m-as bucura sa fie cat mai multi alfisti/ alfe aici :clapping:

_________________
Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 HP
Ex: Alfa Romeo 156 1.6 TS - Nera

“We are in the realm of sensations, passions, things
that have more to do with the heart than the head.”


Top
   
PostPosted: 29 Sep 2019, 12:22 
Offline

Joined: 18 Sep 2019, 11:14
Posts: 6
Car: alfa romeo giulia
` tendinta e sa te bazezi pe masina nu pe ceea ce poti/ stii tu ca sofer... `


Ma întreb cu ce ma ajuta ce știu eu ca sofer care am condus 10ani o maina mai...cuminte...cand trec la ceva peste 200cai și reglata pentru viteza și precizie...

Nu intreb retoric...ci fiind începător și începând cu alfa chiar as vrea sa știu ce am pierdut...si la ce sa fiu atent


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk




Top
   
PostPosted: 29 Sep 2019, 14:04 
Online
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3787
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Dupa aceeasi logica, nu stiu cati motociclisti ti-ar recomanda un CBR 1000 ca incepator si cati ti-ar recomanda un CBR 125.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 29 Sep 2019, 15:54 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Lets get real: nu viteza ucide ci oprirea brusca. Iar oprirea brusca poate intervenii si conducand 40cp.
La ce ma refeream cu neuronii e ca un om echilibrat va sti intotdeauna cand sa ii dea si cand nu. Face diferenta intre teribilism si realitate, etc, etc...

Parerea mea e ca un incepator are sanse efectiv egale sa o mierleasca indiferent ca are 500 sau 50cp. In prima ca are prea multi si in a doua ca nu are suficienti.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]