It is currently 27 Apr 2024, 18:02

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 00:59 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
vipi77 Quote:
stiam filmuletul; in ciuda tractiunii fatza (comparativ cu tractiunea integrala folosita de concurenta din film) gta`ul a iesit primul in linie dreapta, pierzand pe circuit insa. Era de asteptat, tinand cont de animalul de motor pe care`l are, greutatea acestuia, tractiunea fata lipsita de diferential ....
oricum, e o masina a naibii de sexy...si personal, cum de altfel am mai spus`o, ma kk pe testelede circuit; eu fac parte din inconstientii care ar cumpara oricand asa ceva.
Si ca tot veni vb de diferential ...look at the "devil's work" :twisted:

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 01:05 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Apropos de teste pe circuit, se pare ca pus un Q2 pe GTA face destule chestii bune.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 03:41 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
Stiu ce inseamna o persoana care mananca la mic dejun aceste softuri ! imi petrec aproape toata ziua langa ea si o apreciez ;) ! nu m-am simtit ofensat sub nici o forma ! Mi s-a parut insa ca nu esti prea incantat de faptul ca masinile turbo castiga din soft cai buni ( comparativ cu aspiratele ! ) Asta e viatza !
Iar la teste , din cate stiu eu pe 400m GTA spulbera R32 !
Referitor la Q2 - cel mai bun feed-back il putem primi de la Tantza ! Pentru cine nu stie masina lui poarta in acest moment in cutie acest Q2 ! Eu pot sa confirm eficacitatea lui , insa nu atat de mult pe plecare cat pe viraje ! acolo el arata ce poate cu adevarat !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 04:06 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Ma rog, fiecare cu idolii lui, dat fiind ca la noi nu exista firme producatoare de masini, iar firmele de tuning sunt cam la fel de profesionale ca producatorii de masini......
But anyways, nu stiu daca pe linie dreapta GTA e peste R32-ul nou, mai ales varianta cu DSG, insa pentru multi nici nu e foarte important, pentru ca in general, cine cumpara un GTA nu ar alege niciodata un Golf, indiferent de motorizare, si invers.
Cit despre Q2, parca mai mult feedback se gaseste pe alte forumuri, unde oameni cu GTA-uri de 400+CP se alearga weekend de weekend pe circuit. Nu ca ar conta citusi de putin pentru mine, dat fiind ca, Q2 or no Q2, la noi nu prea exista circuit, nu exista multe din posibilitatile celor de afara, si apoi, chiar daca ar exista, nu sunt eu deloc apt pentru a merge pe un circuit, decit poate in vizita, ca spectator :) Dar macar in teorie e bine de stiut ce poate acel diferential, care ii sunt avantajele si care ii sunt neajunsurile.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 07:20 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Acel Q2 este o piesa dupa care salivez si eu un pic :D. Sper ca in momentul in care va fi nevoie sa schimb ambreiajul, sa am finantele necesare astfel incat sa introduc prin cutiuta si o jucaria din asta :oops:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 11:16 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
zi-mi si mie te rog un nume de firma de tuning profesionala din punctul tau de vedere ( de pe afara , ca la noi nu sunt - dupa cum spui tu ) !
referitor la Q2 - ajungem iarasi la discutia despre viteza - in care tu mergi legal - legalitate ce permita si unui matiz sa nu se rastoarne pe viraje ( sa nu mai zicem de alfa ! ) si deci nu ai posibilitatea de a verifica ce poate un Q2 ! Uite insa ca Alex face foarte des drumul pana la Slatina , si pot sa iti spun ca portiunea Pitesti - Slatina este nu numai foarte buna ca si suprafata de rulare , dar si bogata in viraje de tot felul ! Dar ajungem la o alta discutie contradictorie - respectiv ce inseamna pentru fiecare placerea de a sofa ( pt unii sunetul motorului - pentru unii sofatul in sine ) !
partea cu idolul - iarasi te-au luat suferintele . Asta e ! Nu toti avem aceleasi oportunitati :twisted:

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 11:41 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
1: terminati drek cu injectiile de 2 lei.
2: autodelta ar fi o firma de tuning care stie ce are de facut cu o alfa romeo.
3: pe alexandrus il inteleg intr`un fel pt atitudinea de pro-legalitate in privinta sofatului, chiar daca este oarecum exagerat; omu` nu are foarte mult timp de cand a comis`o destul de grav.
4: meme, tu inteleg ca ai fi pe undeva pe la extrema opusa, un fel de fast and furious; daca ma insel, atunci nush unde te ajuta pe tine secunda aia in plus pe care ai scoate`o in fata unui gta, pe 400m. parerea mea e ca nu e decat o problema de orgoliu masculin adolescentin.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 11:54 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
Suntem la sectiunea de versus ! Eu unul asta inteleg prin versus ...... poate sunt adolescentin , dar asta inteleg eu prin versus ( in conditiile in care la noi nu prea ai cum sa faci un versus pe circuit - verificam si noi pe 400m ) .
Referitor la auto-delta - intrebarea mea a fost putin retorica - vroiam sa evidentiaz ca nici un mare tuner nu isi face singur softurile ! pentru aceasta exista alte firme , respectiv persoane , care se ocupa de acest lucru .
De exemplu saptamana aceasta MTM a sunat o firma de tuning electronic din Romania pentru a incheia o colaborare . . . .

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 12:00 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
man, intelege o chestie ... nu o zic cu rautate; ash fi ipocrit, tinand cont de faptul ca si mie`mi place sa ma iau din cand in cand la "hartza" cu vreun passat what so ever. Dar hai sa nu ne scoatem ochii acum din chestii de nimic...a fost fun...ascutitoarea aia a castigat...felicitari...dar asta nu inseamna acum ca tre` sa trambitzam si sa facem lobby la o caterinca de masina care fuge repede si sa punem intr`un con de umbra o masina care poarta un motor destul de vechi ca filozofie, un motor care acum tz ani echipa un 155 care facea ce facea in DTM.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 12:16 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
Daca ti-am lasat impresia ca vreau sa ridic in slavi o ascutitoare si sa denigrez un motor care a facut istorie - te inseli ! Vag se chinuie cu acest v6 de ani buni si abia acum a reusit sa ajunga la 250 cp ! Alfa are acest motor scos de ceva timp ;)
Stiu ca ma intelegeti gresit , dar chiar apreciez aceasta marca !!!!!! ( Alfa Romeo ) . Insa nu poate trai doar cu istoria ! Trebuie sa tina pasul cu prezentul !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 14:06 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
pai...ce sa zic...tu fa o petitie catre alfa romeo si eu promit sa o semnez ;)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 14:17 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
:)) daca treburile ar fi atat de simple ...... !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 14:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
daca treburile ar fi atat de simple nu m`as mai gandi la alternative de la concurenta :?

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 15:05 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Mr.D Quote:
in ciuda tractiunii fatza (comparativ cu tractiunea integrala folosita de concurenta din film) gta`ul a iesit primul in linie dreapta, pierzand pe circuit insa. Era de asteptat, tinand cont de animalul de motor pe care`l are, greutatea acestuia, tractiunea fata lipsita de diferential ....
oricum, e o masina a naibii de sexy...si personal, cum de altfel am mai spus`o, ma kk pe testelede circuit; eu fac parte din inconstientii care ar cumpara oricand asa ceva.
Amin!! Exact asta incerc sa spun de la inceputul discutiei, dar n-am cu cine sa ma inteleg..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 15:09 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Meme, hai sa zicem 9ff, Novitec, Brabus, HGP. Lista ar putea continua, dar nu are rost. Explica-mi tu asemanarile dintre astfel de case de tuning si ce exista pe la noi in materie.
Cit despre drumul Pitesti-Slatina, nu mi se pare deloc challenging, de fapt e chiar usurel, mai ales ca sunt localitati de ti se acreste. Si eu fac si am facut drumul ala de sute de ori, si nu vad cum ar putea fi acel drum mai edificator decit un circuit. De altfel ti-am scris clar ca eu nu as putea verifica niciodata ce poate si ce nu un diferential Q2 pentru ca nu avem nici un circuit si eu nu sunt capabil de a alerga pe circuit, insa pina la a spune ca un test bun pentru Q2 e drumul Pitesti-Slatina e cale lunga.
Si tot o dai in diverse cu viteaza, ti-am zis, la noi nu exista nici un drum decent, cel putin din cunostiintele mele, care sa imi permita sa merg cit poate masina. Zicea cineva ca A2 e asemanatoare cu un autobahn, ca e facut nu stiu cum, nu am comentat pentru ca afirmatia este cel putin extrema, insa ca argument contra ii pot aduce evenimentele intimplate ieri, cu accidente in lant.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 15:14 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
as explica insa suntem off topic si ceea ce ar urma sa zic ar putea fi considerata reclama sau mai stiu eu - deci ma abtin ! poate ne vedem maine la intalnire si discutam mai mult ! e mai simplu zic eu si mai eficient !! Daca puteti veni ( tu , Mr. D , Ege ... ) cei implicati in aceasta discutie ar fi super ! va pup !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Jul 2007, 15:19 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
ca tot vbea despre S3, poate ne povestete aicu cate ceva despre ultimele modificari :D

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Jul 2007, 18:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Mda, m-am abtinut pana acum dar .....
Discutia cu Seat-ul ar trebui sa iasa din discutie avand in vedere ca este o corcitura de masina si nu una originala. Daca SEAT ar fi produs masini proiectate si produse fara "copy right" mai ziceam, ....dar cand te gandesti ca FIAT a "inventat" SEAT ...... acum este un " " de VAG dopat .

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Jul 2007, 22:20 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
multumesc nea silviu ! ma abtin sa raspund la acest flame !
P.S. cand veti avea un adversar pt corcitura mea va astept !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Jul 2007, 22:25 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Meme Quote:
cand veti avea un adversar pt corcitura mea va astept !
Dar ai deja adversar draga Meme :oops:

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Jul 2007, 22:54 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
Alexx Quote:
Meme Quote:
cand veti avea un adversar pt corcitura mea va astept !
Dar ai deja adversar draga Meme :oops:
]
din cate stiam tu imi esti prieten ! ;) dar si pe tine te cam refuza membrii cu benzinare potente ! nu ?

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Jul 2007, 00:14 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2005, 23:07
Posts: 413
Location: Oradea
ALXege Quote:
ca tot vbea despre S3, poate ne povestete aicu cate ceva despre ultimele modificari :D
:D

Je vs E46 M3 cu evacuare si suspectat de soft :)

De la start http://www.youtube.com/watch?v=uOXc8qKVdhI

De la finish http://www.youtube.com/watch?v=zhGpuUoiM90

_________________
Superchips - Be Driven


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Jul 2007, 02:25 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
de ce ne-ai rapit placerea sunetului ? cred k se aude :x !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Jul 2007, 08:24 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
apropo de Seat ...corcit necorcit il consider o masina buna, iar ibiza ala mic sincer se misca al naibi de repede....asa corcit cum este...Noile modele sincer cupra FR..sunt masini cu un ridicat potential de ..alergare,chiar la niste preturi bune, ca si micutul 1.4 turbo de 160 cp de la WV...asta e parerea mea, pana si colt are un 1.5 de 150 cp..care alearga de te iau draci....

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Jul 2007, 09:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
copii...nu stiu daca v`ati dat seama, dar titlul thread`ului e "gta vs restul lumii" :?

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]