It is currently 27 Apr 2024, 22:38

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 17 Feb 2012, 12:22 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
De ceva vreme a trebuit sa predau 159-le sotiei intrucat si-a schimbat job-ul si are nevoie de masina, transportul public nefiind o optiune din motive de timp. Intrucat proiectul meu e la Muenchen si urasc aeroportul de acolo (unul din cele mai proaste din Europa in materie de conexiuni catre centru cu SBahn-ul), plus mi-e mai usor cu masina si in oras, am inceput sa recurg la inchirieri. Ieri am predat si 159-le la garaj ptr. a verifica inca o data problema cu 'Have Engine checked' si am primit o Giulietta ca ersatzwagen, asa ca parcul meu auto s-a 'imbogatit' peste noapte cu 2 masini: un Audi A3 1.4 TFSI 125PS inchiriat din MUC ptr. o luna si o Giulietta 1.4TB 120PS ptr. 2 zile. Ambele au cam acelasi kilometraj (8000) si evident au fost supuse cam acelorasi conditii de exploatare pana acum (e evident cum te porti cu o masina cand nu e a ta).
Unde sa incep comparatiile:
1. Look. Hmm, no contest whatsoever.
2. Audi e evident mai bine inchegat, degaja mai multa soliditate, prin contrast in Giulietta se aud cam tot felul de zgomote in interior :) Iarasi la materiale din pacate Giulietta pierde destul de masiv. Cel putin eu nu sunt chiar un fan al bordului nou, nici al ergonomiei. Sunt insa cateva lucruri care-mi plac mai mult la Alfa: pozitia cotierei (mult mai buna decat in A3) si faptul ca nu deschid/inchid luminile old fashion style de la butonul de langa volan (Audi). Niciuna dintre masini nu are un loc unde se poate depozita usor si la indemana un iPhone, doar in cotiera usii. La Audi e extrem de dificil sa culeg cartela de intrare in parcare din usa de lateral. Butoanele de pe volan la Audi sunt deloc prietenoase, gen rotite, la Alfa pe langa faptul ca sunt mai stylish sunt si mai usor de manevrat. Pana si rotita de aranjat oglinzile e mult mai spectaculoasa la Alfa decat la A3 (parerea mea). Butoanele din bord insa sunt putin cam ciudate la Giulietta, mai degraba prefer abordarea clasica de la A3. Imi mai plac chestiile din aluminiu de la aeratoare (sau cum se cheama chestiile alea de clima) A3, very neat.
3. La mers A3-ul mi se pare mai sprinten in treptele inferioare. Giulietta pare sa inceapa sa se simta mai in elementul ei de la 100 in sus. A3-ul incepe sa devina galagios de la 3.000 de ture in sus, iar de la 160 ai senzatia ca mergi cu geamurile deschise. La 180 am senzatia ca zboara acoperisul. La Giulietta n-am trecut de 140 intrucat n-am condus decat in Elvetia si am inca nevoie de carnet :) Oricum la zgomot ori Audi a facut ceva pasi inapoi, ori Alfa s-a imbunatatit usor (probabil ambele). A3-ul e extrem de silentios in schimb in trepte superioare si viteze mici, ai tot timpul indicatia aia pe bord care-ti sugereaza in ce treapta sa conduci, la 70 deja sugereaza a 6-a. De curiozitate am urmarit indicatiile de bord si recunosc ca la 50 in a 5-a si 80 in a 6-a cred ca A3-ul respectiv merge cel mai bine :)
4. La consum A3-ul castiga detasat. 7.5 consumul pe ultimii 400km, la Giulietta vreo 9.2 in 100km, acelasi regim de mers pe autostrada in proportie de 90%. Doar ca la Giulietta am mers "normal" (adica a 5-a bagata doar de la 100-110, a 6-a doar la 130 de curiozitate ptr. ca si la 159 bag de regula a 6-a doar de la 150-160).
Overall A3-ul e mai premium, o calitate superioara de finisaje/materiale, insa Giulietta e mai "fun" de condus. Concluzie realmente suprinzatoare :) . Daca ar trebui sa fac o alegere de cumparare, ar fi la fel ca in urma cu 7-8 ani cand am ales 147 in detrimentul A3 (alegere influentata de varsta, eram mai tanar si nelinistit), insa de atunci gap-ul calitativ mi se pare ca s-a mai redus in vreme ce diferenta de pret a ramas cam aceeasi. Deci Giulietta for me :)


Attachments:
photo1.JPG
photo1.JPG [ 172.81 KiB | Viewed 3386 times ]
photo2.JPG
photo2.JPG [ 165.34 KiB | Viewed 3386 times ]

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp
Top
   
PostPosted: 17 Feb 2012, 13:04 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Nice review!
Am condus si eu (ce-i drept nu la fel de mult ca tine) atat A3 cat si Giulietta, nu includ in discutie motorizarile, insa la interior, cu parere de rau, in A3 cred ca stai ceva mai bine, pozitia de condus e ceva mai joasa, iar cotiera are o pozitie mai naturala. La Giulietta atat scaunele cat si cotiera sunt cam sus, coiera cel putin mi se pare cam inalta si cam scurta in raport cu pozitia schimbatorului. In acelasi timp, tocmai aeratoarele imi displac la A3, niste forme bulbucate care "cresc" din bord :)

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2012, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Ciudat cu cotiera, mie tocmai mi se pare mai joasa si mult mai comoda la condus la Giulietta, primul lucru care m-a enervat la A3 a fost ca nu puteam sa-mi sprijin ca lumea mana. Cred ca e de pozitionare sau naiba stie. La Giulietta intr-adevar, un minus e ca stai putin cam 'cocotat'.
Aeratoarele as such sunt urate cu spume la Audi, insa mi-a placut ideea de a le pune cel material (nu sunt convins ca e aluminiu totusi) in jur, efectul de oribilitate per total e diminuat :) Haha, nu puteam spune exact de ce-mi displac, dar cred c-ai gasit cel mai bine exprimarea, ca ies ca niste alien din bord.
Aaa, si un alt lucru ce ma enerveaza la A3 dar e probabil din obisnuinta, turometrul si vitezometrul sunt 'pe invers' :) Serios vorbind, mi se pare mai deranjant vizual vitezometrul VAG cu cele milioane de gradatii.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2012, 15:05 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Incerc sa fiu cat se opate de obiectiv, dar nici pentru mine nu e nici un concurs aici : intre astea doua as alege si eu Giulietta. Ce-i drept, eu sunt familiarizat mai bine generatia precedenta de A3, cu asta pe care o conduce sotia ta nu am avut de-a face decat ocazional. Sunt curios ce ar avea de spus un sofer mai obisnuit cu Audi, daca nu chiar un fan. Poate ar gasi toate neajunsurile alea enumerate de tine ca fiind "trasaturi de caracter". :) Sa vedem cum va sta situatia dupa faceliftul anuntat la Geneva, pardon, schimbul de generatie pentru A3.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2012, 17:16 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
A3 (exeptie S3 si RS3) este o masina care nu spune nimic si nu iese cu nimic in evidenta, pare mai comuna chiar si decat Golf. Comparatia este pertinenta si corecta probabil. Si eu as alege Giulietta, chiar daca masina in sine are cateva aspecte care ma nemultumesc (legate de calitatea interiorului comparativ cu asteptarile mele, mai ales pe fondul excelentului interior de 147/156/GT..).


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2012, 21:31 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Iertati-ma, insa voi comparati interioarele unei masini din 2003 cu una din 2010. Sunt sapte (opt) ani in care gusturile sau preferintele pietii s-au schimbat si bineinteles ca noua aparuta s-a mulat pe rezultatele focus-grupului. Insa sunt de parere ca desi designul interiorului Giuliettei arata fi oarte bine "din poze", in realitate, in masina, traind cu ea zi de zi, calitatea este cel putin indoielnica, rezultat din pacate al lipsei de infuzie de bani catre brandul nostru. Si mai am o frica, anume ca acele plastice ordinare vopsite frumos in sidef si aluminiu vor imbatrani ingrozitor dupa cativa ani de rulaj.
Revenind la primul meu rand, anume la decalajul de varsta dintre cele doua masini, si mai pline de tristete mi se par concluziile voastre, sunt convins, adevarate, anume ca Audi-ul cu tehnologia din 2003 are un tren de rulare mai solid decat noua platforma Alfa.

MiTo si Giulietta, in umila mea parere de alfist, nu sunt masini Alfa Romeo, sunt fiaturi vopsite cu sclipici.

Concurenta? Poate KIA, Hyunday, Honda, Seat, ca de premium nu mai poate fi vorba... Si totusi parca imi place mai mult Hyunday-ul, ala trei usi.

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 18 Feb 2012, 14:12 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Asa este mai Alexx, dar asta avem, cu asta defilam...Intre timp, citez de pe un alt forum pe altcineva care a mai facut comparatia A3/Giulietta :
" I had a bad 159 - a bit of rarity I know ... Anyway, I said never again, bought an A3 TDi because by this time I was looking for something that was going to be reliable. It was reliable, uncomfortable, unresponsive, dull, basic, thirsty. I only had it 6 months - the shortest amount of time I've ever owned a car. I changed it for a GT and that restored my faith in Alfa. I've since had the opportunity to change that for a Giulietta and to compare the 'G' to an A3 is like comparing a silk purse to a sow's ear. Will I stay with Alfa - probably because there isn't anything else out there that is as engaging, soulful, charismatic, elegant and entertaining."

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]