It is currently 28 Apr 2024, 01:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa 147 vs. Fiat Bravo
PostPosted: 21 Aug 2011, 15:47 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
cateva fotografii... Din pacate nu aveam la indemana decat telefonul, in consecinta calitatea pozelor nu e chiar cea mai buna. :tongue:

PS. nu stiu daca e tocmai topicul potrivit, rog un moderator sa le mute daca am incurcat topicurile.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 56.04 KiB | Viewed 3327 times ]
2.jpg
2.jpg [ 104.78 KiB | Viewed 3327 times ]
3.jpg
3.jpg [ 62.87 KiB | Viewed 3327 times ]

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.
Top
   
 Post subject: Alfa 147 vs. Fiat Bravo
PostPosted: 08 Sep 2011, 11:46 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Sunt putin offtopic insa tu esti cel mai in masura sa ma ajute in problema mea.

In toamna o sa vand alfa mea 147 si sunt pus pe ganduri rau in sensul urmator:

Ori iau Alfa 147 cu facelift si km mai putini ori iau Fiat Bravo care e mai pt oras...e mai confortabil, are motoare de 1.4 turbo benzina insa nu stiu cum se comporta si cat de rafinat e fata de alfa. Stiu doar ca m-am urcat intr-un grande punto si cand am dat sa coboare geamurile parca demontam masina (Exagerez putin) pe cand la alfa era mult mai silentios.

Daca poti sa faci o comparatie asa ca masini de zi cu zi oras, afara cum se simt sa imi pot face o impresie

P.S : desi stiu ca umblu cam 80 la suta prin oras tot nu m-as impaca cu gandu sa iau un bravo si cand ies in afara orasului sa simt lipsa stabilitatii si directiei de la alfa :D

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
 Post subject: Re: 147 blue monte carlo
PostPosted: 08 Sep 2011, 12:07 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2011, 13:37
Posts: 620
Sorry de offtopic

@thenuts Si eu am vrut fiat bravo insa mi-au spus persoane de la dealership-uri (cunostinte) ca sunt foarte proaste si mereu le vin bravo-uri prin serviceuri. Acum sincer depinde si cum te porti cu ea insa fiaturile sunt mai predispuse la probleme decat alfele. Unchiul meu are motorizarea de 90bhp (daca nu ma insel) si a zis ca se merita ceva mai puternic pe masinuta asta in rest ar fi destul de okay.


Top
   
 Post subject: Re: 147 blue monte carlo
PostPosted: 08 Sep 2011, 16:48 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Incep prin a ruga un moderator sa mute aceste post-uri in aria corespunzatoare. Le consider utile insa nu au legatura cu raposatul topic. :lol:

Thenuts: Nu o sa vorbesc prea mult de alfa intr-ucat ai una, voi incerca sa prezint doar diferentele. Daca ai drum prin bucuresti, poti chiar sa vezi tu insuti care sunt diferentele, nu trebuie decat sa dai un semn.
thenuts Quote:
nu stiu cum se comporta si cat de rafinat e fata de alfa
Rafinament : Nu stiu exact la ce te referi: zgomote, trepidatii, sunetul evacuarii, stabilitate (etc) insa, Bravo e ok, nu dezamageste (sau, nu dezamageste mai mult decat competitorii sai directi – e mai corect zis asa).

thenuts Quote:
Daca poti sa faci o comparatie asa ca masini de zi cu zi oras, afara cum se simt sa imi pot face o impresie
oras: alfa in oras, merge dar nu e in elementul ei. Eu merg zi de zi cu ea in oras, nu am ce sa-i reprosez dar, daca ar fi sa aleg, pentru aventura de oras, as alege Bravo. (Suspenii mai moi, consum mai mic, costuri de intretinere un pic mai mici, intervale de revizie diferite s.a.m.d.). Bravo in oras e mult mai usor de condus decat alfa, directia asistata electric iti permite sa manevrezi destul de usor volanul, pedelale sunt o idee mai moi - nu mai faci febra musculara calcand ambreiajul. Pentru deplasarile zilnice, in oras, recomand din toata inima Bravo.

in afara orasului: Pentru deplasarile in afara orasului, alfa e peste Bravo. (Nu vorbesc de varianta acea “sport”, exclud variantele sportive atat de la alfa cat si de la Fiat.) Pot conduce alfa 300+ Km fara nicio oprire si sa fiu fresh la destinatie, insa, cu Bravoul nu, ma plictisesc. Bravo merge liniar, merge bine - merge exact cum te astepti, uu are nicio supriza pentru tine, nici placuta, nici neplacuta.
O diferenta notabila am sesizat in ceea ce priveste stabilitatea. E mai buna in cazul alfei, muuult mai buna. Setarile suspensiei sunt altele la Bravo, suspensia este mai moale, pare mai degraba a fi inclinata catre comfort. (Curbe in care intru cu 110-120km/h cu alfa nu le pot lua cu mai mult de 90-100 km/h cu Bravo).

Fiabilitate: asta e un subiect prea delicat si nu vreau sa intru in polemici aiurea. Unii vorbesc din auzite cat de fiabile sunt Bravo-urile, eu prefer sa ma rezum doar la experienta mea cu masina asta, atat. Singura problema pe care am avut-o a fost inlocuirea unor bucsi de la puntea spate. Practic se auzeau niste zgomote la denivelari, foarte putin sesizabile. De altfel, mi s-a spus ca asta este o problema cunoscuta a Bravo-ului, se remediaza fara niciun fel de probleme pe garantie.

Legat de geamurile Grande Puntoului, sunt curios cati ani avea masina aia si cat de bine a fost intretinuta. Daca era noua, e o problema acolo. Din punctul asta de vedere, nu am ce sa ii reprosez Bravo-ului. Toate sunt acolo unde trebuie, functioneaza asa cum trebuie. (trebuie sa mentionez insa ca masina a fost cumparata de noua si a fost ingrijita corespunzator, chiar excesiv.) Da, intr-adevar motorasul geamului e mai galagios decat al alfei, dar nici pe departe deranjant.
thenuts Quote:
P.S : desi stiu ca umblu cam 80 la suta prin oras tot nu m-as impaca cu gandu sa iau un bravo si cand ies in afara orasului sa simt lipsa stabilitatii si directiei de la alfa
Citind acest paragraf cred ca decizia e luata, sufletul a ales deja. Cred ca cel mai important e sa fii constient de un lucru: fiat nu e alfa, nu te astepta sa se comporte ca si cum ar fii. Ambele te duc din punctul A in punctul B, dar fiecare o face in felul ei. Cu alfa ajungi in B cu zambetul pe buze sau plin de nervi – niciodata indiferent. Oricum ar fi, dintre cele doua, Alfa e responsabila cu voia buna.

Daca sufletul te lasa si esti impcat cu asta, poti trece la Bravo. Insa, daca nu esti 100% sigur ca vrei asta, daca vei face mereu comparatia Bravo vs. Alfa, invariabil vei ajunge la aceeasi concluzie, alfa este mai buna.

Eu nu pot fi decat subiectiv in tot ce spun aici, le iubesc pe amandoua la fel de mult. Pentru mine sunt doua lucruri diferite, nu se exclud reciproc: alfa e asemenea unei femei sexy, imprevizibila, irezistibila iar Bravo e ca o femeie normala, docila si previzibila – care tine cu casa. Intr-o viata ideala, cred ca fiecare dintre noi ni le dorim pe amandoua sau chiar mai mult... :naughty:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: 147 blue monte carlo
PostPosted: 08 Sep 2011, 17:55 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Mersi frumos de postul detaliat. Sunt de acord se pot muta posturile intr-un topic Alfa 147 vs Fiat Bravo la sectiunea versus desi nu prea se pot compara intre ele.

Grande Punto in care m-am urcat era de prin 2006-2007 parca si avea 120 de mii de km ~ si era luata de noua de catre baiatul respectiv...ce ii drept ca au umblat mai multi cu masina aia, a fost un fel de masina de firma. Exact la zgomot ma refeream la faza cu geamul + ca antifonarea era mai proasta si auzeai cum lucreaza motorasul ala la geam.

Oricum cred ca o sa merg pe un 147 cu facelift am vazut ca pe la 7000-7500~ gasesti alfe din 2008 cu km putini ( sunt 2 pe autovit una e 6900 parca si alta 7500 si au 50-60 de mii de km.)

Daca merge treaba prin octombrie o sa postez noua achizitie :D ( vreau naparat 1.9 de 150 de cai)

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]