It is currently 27 Apr 2024, 23:31

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
PostPosted: 29 Mar 2011, 08:47 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2011, 09:50
Posts: 78
Car: Ex Chrysler 300M
Imi plac amandoua, fiecare are avantajele ei. Iata ce stiu despre ele :
Amandoua se invart pe la 15 k euro ( pe care am pus ochii )
Ambele sunt estra full ca si optiuni.
Ambele consuma multicel dar nu problematic.
Avantaj mazda ca e tractiune integrala.
Avantaj mazda ca e mai spatioasa.
Avantaj ( din citite ) tinuta de drum alfa.
Frumusete comparabila exterior.
Fiabilitate ( din citite ) mai mare mazda.
Nu stiu cum stau la silentiozitate ( conteaza pt mine )
Nu stiu testul practic.. a mers cineva cu ambele modele ( nu neaparat MPS ) ?

Dati-va va rog cu parerea, am inima indoita, mi-e si frica sa fac drive test cati sunt asa de incantat de ambele ( ca si idee ) incat nici dupa drive test nu stiu ce as alege pt ca daca mi-ar placea mai mult alfa ar fi in fundul creierului ideea nefiabilitatii. Daca imi va placea mai mult mazda ar ramane ideea ca si alfa e interesanta rau...

.. si cand te gandesti ca plecasem la cautat de masini dupa Forester 2.5xt ( deh, putere, fiabilitate, chiar si uratenia are farmecul ei .. )

Astept pareri, de orice tip, multumesc frumos !


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 08:57 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
...intr-un final te vei hotara la una. Si se strica ceva, trebuie sa schimbi o chestie ( indiferent la care din masini este )...dupa asta te vei gandi ca la cealalata nu s-ar fi stricat si ti-ar parea rau ca nu ai aleas-o pe cealalta ?
Fa si tu un drive test, poate feelingul de condus isi va spune cuvantul. Ti-am mai recomandat asta.

Despre ce motoare vorbesti ?

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 09:01 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2011, 09:50
Posts: 78
Car: Ex Chrysler 300M
2.4 disesel vs mps ( 2.3 turbo daca nu ma insel )
Ca si motorizare, daca lasam consumul la o parte, clar mazda iese invingatoare.

Voi face tot posibilul sa merg cu amandoua. In sec asta este una singura de vanzare ( ma refer la m6mps ) .
Oricum, astept parerile voastre, din cunostintele care le aveti despre cele 2 masini cat de cat comparativ.
Multumesc !


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 09:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
si 159 , 2.4 JTDm are tractiune integrala...iar greiasi din fundul creilor tai care spun ca alfa nu este fiabila se inseala amarnic... evident ca, conteaza si soferul cum conduce, daca iei toate gropile la rand, nu te astepta sa mearga fara probleme 3ani. Nici o masina nu va face asta. Cum o intretii asa o ai. Probabil ca majoritatea de aici iti vor recomanda 159 iar daca intri pe forum la mazda o sa-ti recomande mazda, asa ca cel mai bine faci un test drive cu amandoua, vezi cu care te intelegi mai bine si poate asa te poti decide.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 09:57 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2011, 09:50
Posts: 78
Car: Ex Chrysler 300M
Ma astept ca pe fiecare forum userii sa isi sustina marca.
Totusi am constatat pe acest forum ( si chiar pe mai multe in ultimul timp ) ca userii s-au maturizat, ca nu prea mai apar remarci d-alea, masina X rullz fara a fi sustinute obiectiv.
De exemplu, mai deunazi citeam aici cum unui user ii s-a recomandat passat pt ca , dupa spusele lui era evident ca asta avea nevoie, adica nu s-a sustinut aberant afla. Pur si simplu alfa nu era pentru ce vroia el.

O sa fac neaparat un test cu amandoua. Orice parere este binevenita insa si pana si dupa.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 10:55 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
In primul rand comparatie este cumva inegala, diesel vs benzina turbo. Iar asta tine de preferintele tale, este clar ca tubo benzina va fi mai performanta (in majoritatea cazurilor, ca nah..depinde si de cmc, etc..), ca multa lume ar prefera-o dieselului daca nu ar fi vorba si de costuri la mijloc.
Deci aici ar trebui sa te decizi prima data: ce vrei. Cand le vei conduce, mai mult ca sigur ca Mazda iti va placea mai mult dpdv al performantelor. Pe urma vei putea analiza si alte aspecte: cum te simti in fiecare, cum e stabilitatea, care iti place mai mult la ext, int, etc.., a.i. sa poti lua o decizie finala.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Tu cam ce vrei de la masina? Pentru ca daca comparai cu orice alta Mazda6 n-as fi stat pe ganduri ca sa-ti spun Alfa 159. Daca in schimb vrei MPS pentru ca are 260cp si face suta in 6.6s, go for it! Depinde ce e important pentru tine in momentul asta..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 12:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
Am mers, ca si pasager, de multe ori cu o Mazda 6 cu motor pe benzina (cred ca 2.0, my 2009). Merge foarte bine si designul exterior si interior e chiar OK. Dar nu e mai spatioasa ca 159-le si nici nu sta asa bine in curbe. Si designul nu se compara, totusi...
daca doresti sa ajungi repede la suta, da, probabil ca motorul mps al Mazdei e ce iti trebuie.

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Fiecare are propriile asteptari de la o masina; eu, daca mi-as cumpara o masina astazi, as vrea obligatoriu un motor supraalimentat, turbobenzina, si un design exterior rafinat. Poate ne dai mai multe detalii despre cum ai vrea sa fie "noua" masina, asa te-am putea ajuta mai bine.

Eu nu pun mare pret pe diferentele de perfomante dintre cele doua modele, ambele sunt suficient de perfomante pentru un usage normal. Mazda6 este frumusica dar frumusetea ei paleste in fata unui 159.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2011, 22:57 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2008, 02:11
Posts: 248
Am avut si eu dilema asta la un anumit moment :), insa eu luam foarte mult in calcul performanta.

Scaunele sunt mai confortabile la alfa. Sezutul la mazda e cam nasol, pentru ca e foarte scurt, si mie imi da senzatia ca stau doar cu fundul sprijinit pe scaun, nu si cu coapsele. Si nu am buci mari :).
Cat despre frumusete la MPS, daca botul mai merge, spatele mi se pare destul de urat, ca sa nu spun oribil. 159 nu se poate compara cu mazda sub aspectul asta.
MPS-ul e totusi cu o generatie mai veche, chiar daca a inceput sa fie produs din 2006 sau 2007, el se bazeaza pe platforma de mazda 6 veche. Noua generatie de mazda 6 exista deja de 2-3 ani, ceea ce invecheste mult imaginea lui 6 MPS.
La 159 nu prea este inca inlocuitor. e inca ultimul model de alfa din categoria ei.
Calitatea materialelor de la interior e indoielnica la mazda. Plasticele sunt net superioare la 159, care pare si mult mai bine inchegata.
Sistemul Bose de pe mazda e mai slab decat cel de pe alfa, cel putin la modelul vechi de mazda.
Mazdele MPS se vand foarte greu. Cea neagra de pe autovit e la vanzare de ~ 1 an cred. A avut si multisoare probleme, rezolvate pe garantie pana la urma, dar dadea impresia ca e una din masinile alea care s-au nascut ghinioniste. In plus, acum, mai mult ca niciodata, se cauta diesel-uri.
Daca performanta e un criteriu foarte important pentru tine, si te dai cu ambele, nu o sa mai vrei alfa. nici macar 3.2 de 260 cp :).
Motorul de pe MPS este foarte capabil si dezvolta un cuplu de 380NM! foarte bun pentru o benzina de 2.3. O problema cu el ar fi ca de la vreo 5.3k ture puterea scade foarte abrupt in graficul de putere(ca la niciun alt motor).
Plecarile de pe loc sunt de-a dreptul extraordinare, in testele facute de multe reviste de specialitate ajungand sa faca 0-100 cu 0.5s mai rapid decat in carte. De exemplu, fata de 3 MPS(6.1s in carte) care face in mai toate testele 6.4s, 6 MPS face cam 6.1 cand in carte specifica 6.6, datorita tractiunii integrale. Reprizele sunt foarte tari la 6MPS, insa tractiunea integrala nu e dintre cele mai reusite.
La consum diferentele sunt destul de mari in realitate, in defavoarea MPS-ului.

Una peste alta, daca nu te intereseaza prea tare capitolul performanta, ia alfa diesel. O sa fie ca monalisa cu barba daca iei dieselul :), insa e o afacere destul de buna.

_________________
Frumoasa: 159 2.4 Ti nero carbonio, DPF off, Alfatune F1 Map
Bestia: Leon Cupra 1p rojo emocion, CAI EvoMS, TBE Milltek, THS intercooler, HPFP Autotech, Revo Stage 2+


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2011, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
cunosc si eu masina (mazda)
chiar am fost s-o vad...
optic si interiorul si exteriorul sunt intr-o stare de exceptie...masina are pana in 60k km parca
m-am dat cu mps-ul (unchi-miu a avut primul mps in bucuresti) si masina e foarte rapida - e un fel de evo dar mai stilat...mult mai stilat.
comparand calitatea plasticelor din interior cu a mea...well...nu prea ai ce compara, alfa bate net
ca accesorii...mps-ul e cam "full", navigatia care se ridica din bord e de mare exceptie - cu toate ca e un bullshit, dar arata bine.
cei 260 de cai insa o sa "suga" multa benzina, fara doar si poate.
ca spatiu interior mps-ul este mult mai mare, dealtfel toata msina e mai mare, e alta categorie.
chiar imi place mps-ul insa considera ca nu e o masina de oras, autostrada e mediul ei natural.
Vanzatorul insa (daca e aceeasi masina) e cam...ciudat...si-a luat mps casa rada de bmw-uri si acum vrea un 335...
Nu stiu..poate ar trebui verificata masina klumea, sa nu aiba ceva.
Mai ia in considerare ca numeri mps-urile pe degete in bucuresti si nu stiu cat de mult se pricep "service-urile" sa umble la ea!

Parerea mea...

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2011, 21:21 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2011, 09:50
Posts: 78
Car: Ex Chrysler 300M
:p nu ma refeream la ea, este una in cluj, rosie, la care ma gandesc.
Dar am retinut ce ati spus, vom vedea sentimente dupa testdrive, sunt perfect constient caci ca si materiale alfa bate, si nu numai ca si materiale.
Vedem


Top
   
PostPosted: 02 Apr 2011, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2008, 02:11
Posts: 248
sper ca esti constient si ca nu mai vinzi o mazda 6 MPS curand :).
Am vorbit si eu cu tipul din CJ cu MPS-ul rosu, cu aproape 1 an in urma, cand aparuse pe autovit! :). Macar e un tip de incredere.

_________________
Frumoasa: 159 2.4 Ti nero carbonio, DPF off, Alfatune F1 Map
Bestia: Leon Cupra 1p rojo emocion, CAI EvoMS, TBE Milltek, THS intercooler, HPFP Autotech, Revo Stage 2+


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2011, 08:59 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2011, 09:50
Posts: 78
Car: Ex Chrysler 300M
Pai un MPS asemeni unui Forester, nu prea il mai vinzi, deloc.
Oricum, frumoasa masina are omul.
Acum, sa ie banul in mana si facem teste.
Oricum stiu ca daca va fi de ales MPS pe criterii de accelerare si 4X4 si spatiu interior ( caci n-am vazut cel putin la noi nici o alfa la vanzare 2.4d 4X4 ) voi admira si respecta intotdeauna frumusetea unei alfe. Atat interior cat si exterior cat si a esclusivitatii !


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]