It is currently 28 Apr 2024, 00:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 25 May 2010, 09:09 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
In viitor petrolul va fi din ce in ce mai scump pentru ca se va termina la un moment dat.
Eu astept masinuta care sa mearga cu apa (putina apa, ca si asta e pretioasa) sau aer :D


Top
   
PostPosted: 25 May 2010, 10:04 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Cea mai tare solutie electrica palpabila la ora asta mi e pare cea propusa de Honda pentru berlina FCX Clarity.
Se alimenteaza de la statii cu hidrogen lichid , converteste H2 si O2 in electricitate, prin eliberare de vapori de apa si caldura (singurele emisii). Stocheaza electricitatea in baterii Li-Ion . Clarity are o autonomie de aproxim 400 km. Spunea cineva mai sus ca masinile electrice nu au autonomie. Cred ca deja se comercializeaza in SUA.
Avantajul major fata de alte solutii electrice ar fi faptul ca nu are nevoie de prize de curent pentru incarcarea bateriilor, deci impact minim asupra retelei publice de putere. Singura problema ar fi realizarea conditiilor de siguranta pentru manipularea hidrogenului lichid.
Nu stiu costul de productie, dar faza cu hidrogenul mi se pare geniala.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 25 May 2010, 10:47 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2006, 16:14
Posts: 192
Car: GT 2.0JTS Selespeed
Location: Bucuresti
Sunt convins ca si marilor corporatii petroliere li se pare - asta va insemna in continuare dependenta de statiile de alimentare, nu cu benzina ci cu hidrogen acum. Problema pe lanaga manipulare la hidrogen este si cea de producere - se consuma mai mult curent sa il produci prin electroliza decat se genereaza ulterior. Eu consider ca solutia va fi tot cea de stocare a energiei - ramane de vazut in ce mod se va putea realiza acest lucru cat mai eficient (si hidrogenul il consider tot o stocare de energie electrica atat timp cat se produce prin consum de electricitate).


Top
   
PostPosted: 25 May 2010, 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Hidrogenul nu se produce industrial prin electroliza. IN SUA, de ex., hidrogenul se produce din gaze naturale, tot printr-un cost al eliberarii de CO2, e adevarat. Dar oricum per total costul emisiilor este mult mai mic decat prin utilizare combustibili fosili. Reducerea emisiilor ar fi 50% prin comparatie.

Exista se pare multe alte moduri "curate" de producere hidrogen, care oricum se gaseste in cantitati inepuizabile in jurul nostru.
Doar ca nu sunt deocamdata industrializate. Ar fi aici metode termochimice, electrochimice, bio.
Chiar si electroliza este o solutie, prin folosirea unei energii reutilizabile, gen eoliane.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2011, 14:12 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jul 2008, 17:56
Posts: 468
Car: 159 2.4 SW TI Q4
Location: Austria
Nu stiam unde sa pun poza , dar am vazut si eu o Tesla in "carne si oase" in Stavanger...calitatea pozei din pacate nu e ce mi-as fi dorit.
Attachment:
Tesla.jpg
Tesla.jpg [ 148.45 KiB | Viewed 3185 times ]


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2011, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Am vazut si eu Tesla la Lillestrom, langa Oslo. Voi cauta pozele si le voi posta aici.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2011, 20:10 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
Avantaje electric:
-motoarele electrice pot oferi cuplul maxim de la turatia 0 pana la turatie nominala
-in UE energia electrica folosita pt incarcarea masinilor electrice va fi subventionata de stat in proportie de 98-99%
-nu mai exista cutie de viteze, printr-un sistem de actionare performant(care nu este greu de facut) ele pot atinge turatii de 15.000rpm prin procedeul de slabire de flux, deci la un motor electric sincron sa zicem(ele sunt viitorul pt tractiune al autovehiculelor) cu turatie nominala de 3000rpm poate ajunge la de 3-4 ori turatie nominala
-dimensiunea si greutatea redusa a motoarelor electrice
-fiabilitatea foarte ridicata(un motor electric poate functiona si 100 ani fara probleme)
-intretinere aproape 0
-pt perioade scurte de timp ele pot oferi de 10ori cuplul nominal
-se foloseste franarea recuperativa->in timpul franarii sau la ridicarea piciorului de pedala de acceleratie motorul trece in regim de generator si incarca bateria
-taxa de inmatriculare 0

Dezavantaje:
-autonomia bateriilor
-greutatea bateriilor
-necesitatea de schimbare a acestora dupa un interval de timp
-pretul ridicat al bateriilor(dupa intrarea acestora in productie de masa pretul teoretic ar trebui sa scada)
-un argument mai subiectiv :lispa magnificului sunet al unui v6 v8 v12

Practic tot ce tine in loc dezvoltarea mai rapida a masinilor electrice sunt bateriile, in prezent dispunem de motoare si sistem de actionare foarte performante care pot multumi si pe cei mai pretentiosi.
In prezent se vehiculeaza 3 teorii cu privire la asigurarea autonomiei sau 3 metode de incarcare sau realimentare a bateriilor:
1.incarcarea bateriei acasa timp de 6-8h
2.incarcarea rapida a bateriei la benzinarie care timp de 30-45 min se incarca la 80% din capacitate
3.schimbarea bateriilor pe niste rampe(asemanatoare cu cele din service-uri) care dureaza in jur de 5-10min deci cat o alimentare cu benzina

Un model interesant este Chevrolet Volt
http://www.chevrolet.com/volt/" onclick="window.open(this.href);return false;

UE obliga prin lege ca fiecare companie sa comercializeze cel putin un model electric pana in 2015.
Renault deja lanseaza 3 modele
Mercedes a facut un parteneriat cu Renault si va lansa si el in curand un model
In maxim 2 ani, daca nu chiar anul viitor va iesi prima Dacie electrica, stiu ca pare amuzant dar Renault a semnat un contract de colaborare cu Facultatea de Electrotehnica de la Politehnica in vederea dezvolatarii unui sistem de actionare mai ieftin decat cel dezvoltat de Renault in vederea mentinerii unui pret scazut pt Dacia

Dupa cum vedeti treaba asta cu masinile electrice e ceva serios si de luat in seama, in 2-3 ani de zile va lua o amploare foarte mare fenomenul

Este in acelasi timp trist pt o marca ca Alfa Romeo sa treaca pe un motor electric dar sa speram ca o va face cu demnitate oferind pasionatilor solutii performante


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2011, 10:35 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Va lua ampluare in tarile civilizate si sunt convins ca nu va avea loc nici o schimbare in Romania.
In Norvegia marile companii ofera masini de serviciu(electrice) angajatilor, iar statul te scuteste de tot felul de taxe.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2011, 15:27 
Offline

Joined: 20 Feb 2009, 18:28
Posts: 1711
Location: Galati
Prima masina 100% electrica disponibila in Romania (la un pret pe masura...): Citroen C0

_________________
ex 159 SW 1750 TBI ti


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2011, 20:04 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Pentru cei interesati, Tesla va face un traseu "Sweden to Romania in 10 days!".
21.09 - Arad
22.09 - Sibiu
23.09 - Brasov

Pentru mai multe informatii http://chargehotels.de/gallery/tesla-goes-east/

Eu voi merge la Arad pe 21.

Numai bine, Andrei

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2011, 20:12 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
cred ca te duci degeaba, si mai exact cred ca au gresit luna in ultimele post-uri. pentru ca din comentarii rezulta ca au fost deja si la sibiu si peste tot...
tesla Quote:
22.09.2011 Sibiu
Charging with 32A without problems :)
The press was impressed after the test drive. The report will be broadcasted on Sibiu local TV (http://www.evenimentsibiu.ro) on Saturday 12:00 Romanian time
LE: da, trip-ul a fost facut deja, alea sunt impresii de dupa...

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2011, 20:41 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Eu m-am uitat doar la data, unde era a 9-a.

Probabil e greseala la ei pe site dar cei din Bucuresti au noroc
________________________________________________________
Remaining stops:

24.8.2011 Bukarest, Visit of TRON IT Consulting Office,

Transelectrica press event 17:00h

25.8.2011 Constanta, Continental Hotel, press event 17:00h
________________________________________________________

Si totusi, poate si cei din Timisoara vor prinde ceva :p
________________________________________________________
... to be continued by "Tesla goes south"

Sibiu, Timisoara, Graz, Mestre (Italy), Monaco, Perpignan, Andorra, Manresa, Barcelona, Murcia, Malaga, Lisboa, Madrid, Bilbao, Bordeaux, Paris, Bruxelles, Eindhoven
________________________________________________________

Numai bine.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]