It is currently 04 Jun 2024, 07:48

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 524 posts ]  Go to page Previous 113 14 15 16 1721 Next
Author Message
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 14:22 
Offline
User avatar

Joined: 25 Mar 2008, 16:07
Posts: 340
Location: Constanta
Daca ne referim strict la Alfa Romeo, sa-mi exprim si eu punctul de vedere. Am luat 1.6 TS 120 cai pentru ca, citez:" Benzinarele sunt de oras" ... o la la la la e ... In principiu singurele avantaje care au urmat dupa alegerea mea au fost sau este: toba sport :disgust1: , deoarece de clank clank tot nu am scapat. Nu se compara un aspirat 1.6 cu un 1.9 turbo diesel nici la consum nici la senzatie. In oras supraalimentarea face toti banii, te tine in scaun bine si asta e frumos. Cu alte cuvinte la un consum de 11.6 % ( comparabil cu un 3.0 TDI de audi ) si in continuare cu clank clank in brate, raman dezamagit rau de benzinarele noastre. Da sunt motoare vechi, dar da-l in colo de variator o fi atat de greu sa-l repare?
Si legat de sunetul dieselului pe masina ca Brera si altele in stilul ei... raman la aceeasi parere ca cea de pe topicul lui Alexx... Nu! In niciun caz diesel, un 2.5 Turbo ar fi extaz....

Offtopic: Votez unban Alexandrus, ma distreaza posturile lui :lol:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6 TS - ERZ
"Alfa cannot live by charm alone. Oh... hang on, yes it can."


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Nu am comparat, am zis ca nu exista nici un diesel in lumea asta care se ajunga la un asemenea nivel. Tu crezi ca nu isi permit marii producatori sa faca motoare diesel de 400 500 cai pe masini de sub 2 tone? Faptul ca NU o fac ar trebui sa te faca sa iti pui semne de intrebare. Good posting Bubu :D :D Sa iti permiti o masina nu inseamna doar sa o poti cumpara, la pretul de cumparare se adauga multe printre care si combustibilul, daca chiar esti pasionat iti permiti plusul de consum, iar daca nu iti permiti iti iei o masina mai ieftina si restul banilor ii dai pe benzina :lol: Mi-ar fi placut ca GT-ul sa aiba gama de motorizari cam ca la GTV adica fara diesel, as vedea atunci cati pasionati ar mai avea un astfel de model pe benzina care nu inegreste zapada in spatele lui iarna.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 03 Mar 2006, 03:55
Posts: 498
Location: Brasov / Ploiesti / Bucuresti
Oricine ar prefera un motor 2.5 V6 pe alfa lui decat 1.9JTD probabil, eu unul asta as prefera, dar trebuie sa gandim si rational :D In + motoarele noastre diesel nu scot fum, asa cum scot astea, deci inca e ok http://www.youtube.com/watch?v=jsl26iWsl1M" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 14:42 
Offline

Joined: 10 Jan 2009, 22:43
Posts: 460
Discutia asta n-o sa se sfarseasca niciodata, pe nici un forum :ouch:
Cred ca fiecare isi lauda ce are sub fund, posesorii de benzina pe ale lor, 'tractoristii' la fel. Fiecare dintre motorizari are avantaje si dezavantaje, personal, la paritate de cilindrata prefer oricand un diesel pentru potentialul mai mare de tuning pe care il are, costurile fiind relativ mici. Vorbesc aici de benzina aspirat vs turbo diesel. Nu zic insa ca nu sunt cateva motoare de 2.0 aspirate care mi-ar displacea, vezi honda...

_________________
http://squadracorse.ro - Passione per Chiptuning


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:05 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
andrei, sa fim seriosi si sa revenim cu picioarele pe pamant, ca doar nu conduce nici unul din noi GranTurismoS sau GTR..
Si sincer, ai cateva greseli in rationamentul tau, in oras nu te pune nimeni sa mergi cu viteza 1, poti schimba linistit in 2 si sa dai drumul la ambreiaj, masina va merge singura :wink: Nu o sa ai ever turbolag daca stii sa o conduci, in nici un caz atunci cand te dai la ea si schimbi in rosu! Turbolag-ul este foarte similar cu senzatia de lipsa de cuplu la benzina cand esti subturat, si ai sanse mai mari sa fii subturat cu o benzina decat cu un diesel, si dureaza si mai mult sa o aduci in turatia de la care incepe cat de cat sa prinda viata..
Andrei.P Quote:
Sa iti permiti o masina nu inseamna doar sa o poti cumpara, la pretul de cumparare se adauga multe printre care si combustibilul, daca chiar esti pasionat iti permiti plusul de consum, iar daca nu iti permiti iti iei o masina mai ieftina si restul banilor ii dai pe benzina :lol:
Incepusei bine ideea asta, dar s-a ales praful de ea pana la sfarsit.. Adica ce, daca sa zicem ca nu imi permit sa tin un 2.0JTS din cauza consumului, atunci sa imi iau 1.8TS, dar sa nu care cumva sa iau 1.9JTDm, ca altfel nu sunt pasionat? Vorba reclamei: c'mon!

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:14 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Bine m-am exprimat gresit iar acum daca revin la idee imi dau seama ca un 1.9 JTD cu KM putini e oricum mai scump decat un 2.0 jts cu acelas nr de km, pentru ca cerinta de diesel e mai mare in anumite cazuri, deci ramane o diferenta de bani care poate fi consumata pe conbustibil in cazul achizitionarii unui JTS. Subtil dar totusi in acelas text am vrut sa subliniez ca daca gama de motorizari de pe GT era lafel de reusita ca cea de pe GTV sigur nu mai aveai tu 1.9 JTD ci probabil vreun 2.0v6tb, m-am exprimat putin prost.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:27 
Offline
User avatar

Joined: 13 Aug 2008, 09:35
Posts: 150
Location: Bucuresti. Sector3
propunere: diesel contra benzina pe asfalt ..... :naughty:

o putem tine asa cu replici acide la nesfarsit si ne suparam unii cu altii si mai luam si banari si tot n-o scoatem la capat. Mai bine dam o liniutza dupa care impartasim impresii --- sau scuze si motive pentru care am pierdut....

cautam locatie?

_________________
ALFA 147 -1.9 mJTD 16v


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:32 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
O sa vina acum ceva party pooper sa zica ca domne noi suntem oameni seriosi la 40 ani etc. Eu sunt de acord doar ca eu nu prea intru in aceasta confruntare, cred ca bataia se da intre 2.0 jts vs 1.9 jtdm pe GT, oare bubu02 cu spiderweb ? 1.9 jtd 8v cu 1.8 tspark pe 156, niste modele des intalnite. Daca e nevoie ma arunc si eu cu voi acolo la o liniuta chiar daca am doar 1.7 :oops:

LE: 3...2...1... LUAM WARN :lol: :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Hai ca ma bag si eu in discutia asta desi nu am prea multe de adaugat. Dupa experienta mea de benzinar pana acum am tras unele concluzii: in oras (cum bine spuneau antevorbitorii mei) degeaba conduci benzinar care se aude frumos peste 3000 rpm pentru ca perioada in care motorul e tinut in regimul asta e foarte mica. Si da, imi place al naibii cum suna un benzinar turat, dar de asta te bucuri in general doar pe drumuri virajate unde ai loc de cox. Pe autostrada mergi cvasiconstant asa ca e mai important un nivel de zgomot redus - turatie mai mica, aici e de obicei mai putin obositor de conduc un diesel (pe de alta parte la viteze de peste 120kmh zgomotul din habitaclu e in principal aerodinamic).
Avand in vedere ca traim timpuri de criza economica, motivele care avantajeaza dieselul (consum si costuri mai mici) ar putea avea castig de cauza, facand abstractie de motivele subiective care il dezavantajeaza. Pe de alta parte suntem posesori de Alfa ceea ce oricum da dovada de mult subiectivism si mai putin rationalism in alegerea masinii, asa ca in nici un caz nu prea putem avea o discutie obiectiva.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:36 
Offline

Joined: 26 Aug 2008, 13:56
Posts: 52
Location: Bucuresti
Si totusi, Alfa sta cat de cat bine pe benzina...adica 1.8 si 140 de cai sau 2.0 si 165 de cai....e chiar ok....fata de alte marci care din 2.0 scot 130-140 cp (la care ma referisem eu de fapt ca le fac mucii cravata cu motoare de 2.0, dar am uitat sa precizez ca nu e vb de alfaromeo), poate de-aia au sarit oamenii in sus putin...dar orice disputa e binevenita daca e constructiva.

_________________
Alfa GT 1,9 Jtd MultiJet 150 Hp


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
adaugare la postul lui spiderweb constructiva +fun :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Maine poimaine apar pe forum si GPL-istii .
Ce o sa ma mai distrez ..............

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:50 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
Andrei.P Quote:
am vrut sa subliniez ca daca gama de motorizari de pe GT era lafel de reusita ca cea de pe GTV sigur nu mai aveai tu 1.9 JTD ci probabil vreun 2.0v6tb
Since you brought up the subject, nu mi-as luat in viata mea 2.0V6TB de pe GTV; motive: fiabilitate precara (n-am vazut in viata mea unul in mintile lui, in schimb pe toate pe care le cunosc au dat foarte multe batai de cap proprietarilor), piese rare si scumpe, consum enorm! Recunosc, in schimb, din gama actuala de benzinare, 1.8TBi i would :naughty:

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:54 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Bine, na vroiam sa zic ca daca existau pe GT motoare pe benzina mai puternice si saltul de la 2.0 pana la 3.2 nu era atat de mare probabil nu mai erau asa multe JTD-uri.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 15:58 
Offline

Joined: 26 Aug 2008, 13:56
Posts: 52
Location: Bucuresti
Andrei, Andrei, de ce doresti tu moarte dieselului? Lasa-l si pe el sa traiasca bre, ca sa ne permitem si noi astia fara bani de combustibil sa ne plimbam ieftin.

_________________
Alfa GT 1,9 Jtd MultiJet 150 Hp


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Nu le vreau moartea motoarelor diesel, ba chiar mi-as lua in paralel un 166 diesel sa fie asa contrast cu 33-ul meu. Una rapida care consuma si iti rupe oasele la gropi iar cealalta mai chill care consuma mai putin si care e si comfortabila. Cred ca un 1.8 tbi ti-ar placea si tie daca l-ai testa. Am impresia ca topicurile astea se termina in general in "Nu poti sa le ai pe toate" si sunt reinceput de o noua generatie de Alfisti(sau ce mai sunt ei depinde de forum) care nu au citit posturile dinaintea lor si care ajung si ei intr-un sfarsit la concluzia ca NU POTI SA LE AI PE TOATE. Fiecare motor isi are avantajele si dezavantajele, depinde de om ce motor ajunge si ce crede el ca il avantajeaza.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 16:09 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2007, 14:21
Posts: 840
Car: 2.0 TS
Location: CLUJ-NAPOCA
spiderweb de ce te victimizezi???

_________________
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL - THE ULTIMATE THRILL KILLER


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 16:30 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
andrei, de cel putin 3 posturi reformulezi ce vroiai sa zici si de fapt zici altceva, mereu gasesc contraargumente, de data asta m-ai pierdut, pentru ca pur si simplu nu am inteles ce-ai vrut sa zici :lol:
@madkat: hai totusi sa nu exageram cu fiabilitatea, au ceva mai multe weak-point-uri, that's all, nu inseamna totusi ca-s praf!
PS: japoneze mai rasarite = Civic 1.6VTEC 160cp 8)

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 16:31 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
1.8 8v de pe 155 se spunea ca este indestructibil. Din cate am auzit si 2.0 tspark de pe 75 era un motor reusit, problema cred ca a aparut dupa ce si-a bagat fiat ghearele mai adanc, zic si eu.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 17:05 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
http://www.zeperfs.com/duel2470-2445.htm" onclick="window.open(this.href);return false; o comparatie virtuala intre doua motorizari de top de la MITO, pentru rautaciosii care vor observa diferenta de 35 hp le voi arata diferenta de 90nm.
Interesant nu?

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 18:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
La care post te referi EGE, cel pe care nu l-ai inteles?

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 19:34 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
Cred ca EGE este in masura sa-si spuna o parere mai obiectiva pt ca el a avut o alfa pe benzina iar acum are una diesel.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 20:45 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
fratemeleu ce i aicea :fight:
sa zic si io - in sufletul nostru toti ne dorim o masina benzinara , eventual V6 sa trezim cartierul daca ne dorim neaparat si sa trecem silencio pe langa militie cu 2000 de ture, sa fuga in draci si sa consume .. nuci , dar ioc asa ceva.
asa ca fiecare a facut dupa cum l a taiat capul sau buzunarul , unii benzinare aspirate ca sunt mai ieftine la achizitie<sh sau nou> suna bine , se tureaza sus , dau satisfactii , altii diesel ca au turbina si i zgaltaie bine intre cele 17 trepte schimbate in decurs de 1 minut in oras sau pe serpentine, consuma decent indiferent de cat o sa i rupi gura , si ultimii mai norocosi care au avut rabdare sau au cautat de le a cazut ochiu n monitor, turbo benzina - vezi Kali <159 1.8 tbi> sau Xti <155 2000 16v turbo Q4> sau Firestarter <Geta Gtv 20000 v6 TB>
asa ca nu i vreuna mai breaza sau mai proasta atata timp cat sunt ale noastre :lol:
viitorul suna bine , motoare mici turbo benzinare cu cai multi si cuplu bun , vezi Mito 1.4 tb 155 hp care fuge tare bine , are taxe mici , intretinerea va fi decenta deci ... se poate.

cat despre ala face pe ala si tot asa , exista sosele slab circulate , mereti o tura si descarcati va acolo sau daca nu aveti timp play this http://jujitzu-den.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 26 Nov 2009, 21:23 
Offline

Joined: 08 Aug 2008, 20:52
Posts: 135
Location: bucuresti
:goodpost: domn' dima ! eu unul sant fan benzina ,dar cu toate astea motoarele diesel nu mai sant cum erau odata ,(in opinia mea) spre exemplu: eu am un 156 1.8 ts (140 cp) un motoras destul de ok vizavi de raportul consum ,performante ( cu 9 l de benzina am mers 128 km din care 58 in oras , va jur) dar cu toate astea un tip cu un opel astra 1.7 tdci de 125 cp ,mia rupt gura . din aceasta cauza ii dau dreptate lui alxege, ca intr-un versus diesel de aceasi putere ca benzinarul, primul va castiga ( mam uitat la o emisiune auto si era un vs intre un diesel de 200cp si un benzinar de 248 cp, si sincer se tinea al naibi de bine dieselul). deci daca as avea posibilitate acum, mi-as cumpara un diesel pentru raportul: putere,consum, fiabilitate. cu toate ca benzinarul imi face cu ochiul , dar de este criza. aa si acum pe buna dreptate ia uitati-va ce sound are v 6 ala tdi de pe audi ? destul de interesant zic eu !!! baieti eu zic ca acest vs e binevenit fiindca in 50 de ani nu o sa mai fie pic de petrol , atunci o sa avem topicuri gen :unde gasim carbuni( pt motoare electrice) ieftini, ce curent folositi 95,98 , sau super plus?.... etc!!! va salut cu mult respect!!

_________________
Alfa Romeo 156 1.8 ts "01 (TS Power)


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 08 Dec 2009, 23:14 
Offline

Joined: 08 Dec 2009, 21:41
Posts: 46
Salutare tuturor! E primul post si asa se cuvine..
Discutia a degenerat foarte mult, in principiu cel mai bun motor este cel care se potriveste cel mai bine soferului respectiv. Unii conduc mult sau nu au bani de cheltuit pe carburanti si sunt inclinati spre diesel, altii merg putin sau fac sacrificii doar pt a avea un motor sport cu pedigree sub capota.
Dupa parerea mea, daca cei de pe acest forum, si nu numai, ar avea bani multi, 98% ar avea motoare pe benzina.
Alfa cel putin chiar nu da bine cu un diesel sub capota... hai sa zicem 166 ca e mare si confy, 159 pt ca e cam low la sportivitate dar restul pur si simplu nu merg. Cand am venit la intalniri si am vazut cate dieseluri sunt cu cuore sportivo lipit pe caroserie si stantat in mintea soferilor parca imi parea rau. Un diesel nu poate fi niciodata sport, indiferent de cat de repede ajunge la 100 si cate titluri ia audi pt ca intra rar la boxe...
Nu poti sa spui ca sunetul acela e placut, ca turele putine sunt placute, e un motor construit pt cuplu si consum.
Sa spui ca un diesel este sport/rapid/mai bun/etc e ca si cum ai spune ca m5, care are performante asemanatoare sau mai bune ca 8c este supercar si nu saloon. E o aberatie, sustinuta prin argumente dar nu si in subconstient (cred) de toti soferii de diesel din lume.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 524 posts ]  Go to page Previous 113 14 15 16 1721 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]