It is currently 06 Jun 2024, 18:08

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 524 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 721 Next
Author Message
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 11 Jan 2009, 22:41 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
Allex Quote:
zet Quote:
eu nu-mi las niciodata masina acasa sa merg cu metroul doar pt a avea o masina pe care nu mi-o permit pana la urma masina are scopul principal de a te duce dintr-un loc in altul(in siguranta si cu consum minim de bani) restul sunt chestii secundare...
:lol: :lol: Vei fi surprins sa afli ca in orasele aglomarate dar din tari civilizate multa lume care isi permite si detine o masina merge si cu bicicleta, scuterul si chiar metroul la munca si nu numai, daca vrea sa ajunga la timp, dar asa e la noi mentalitatea asta de am bani de masina si benzina cum sa merg cu metroul? Da de ce mi-am mai luat masina atunci?
Sa stii ca daca folosesti si metroul nu inseamna ca nu-ti permiti o masina... :lol: inseamna de fapt ca iti permiti sa-ti pastrezi o parte din neuroni la locul lor. Eu daca as fi obligat sa merg cu masina zilnic la birou as trai cu minim 10% mai putin... :lol:
in cazul meu ajung mai repede cu masina decat cu mijloacele de transport in comun.
eu vorbeam de cazurile in care unii isi iau masini pe care nu si le permit si stau cu ele in fata casei
si apropo de scuter si bicicleta nu vreau sa sfarsesc ca Pininfarina mai ales ca circul in bucuresti :thumbdown:


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 11 Jan 2009, 23:07 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2007, 21:44
Posts: 696
Location: Brasov
Ce a luat lumea foc de aseara pana azi :scratch: Acuma....motorina....benzina....unii chiar gaz :D ...care ce bagati in ele .....nu mai conteaza. Bucurati-va de ele asa cum le aveti...cu bune si rele !
Bafta !

_________________
Nu port bijuterii.
Le conduc.
Alfa Sportwagon

Dezmembrez motor 2.0 Twin Spark
viewtopic.php?f=65&t=17630


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 00:04 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
:offtopic:
Allex Quote:
:lol: :lol: Vei fi surprins sa afli ca in orasele aglomarate dar din tari civilizate multa lume care isi permite si detine o masina merge si cu bicicleta, scuterul si chiar metroul la munca si nu numai, daca vrea sa ajunga la timp, dar asa e la noi mentalitatea asta de am bani de masina si benzina cum sa merg cu metroul? Da de ce mi-am mai luat masina atunci?
Sa stii ca daca folosesti si metroul nu inseamna ca nu-ti permiti o masina... :lol: inseamna de fapt ca iti permiti sa-ti pastrezi o parte din neuroni la locul lor. Eu daca as fi obligat sa merg cu masina zilnic la birou as trai cu minim 10% mai putin... :lol:
Cu ocazia asta remarc din nou cum romanul sufera de complexul de inferioritate. Ei bine afla ca eu nu sunt surprins. Singura diferenta este ca nu sufar de complexul "sunt roman=sunt inferior" si pot sa privesc obiectiv. Da, si eu initial ma miram cand vedeam cum parcarea blocului unde sateam era ca un salon auto(porsche-uri, Subaru Impreza, care mai de care) si toate rugineau cu saptamanile in parcare si posesorii mergeau zi de zi cu bicicletele. Dar vai, in w/e le scoteau maxim 30minute si le turau sa auda tot neamu'. Mai merita mentionat ca intr-o tara cu o clima in care din cele 365 zile ale anului in maxim 30 e soare, jumatate din masini erau decapotabile si dardaiau soferii sub copertina, dar deh, au decapotabila tata. Ei bine asta mi se pare neam prost, si nu romanul de rand care cum a putut si-a luat masina si chiar isi rezolva problemele cu ea.
Sunt insa romani care trec cele de mai sus cu vederea datorita complexului romanesc. Eu nu cred ca as rezista sa am un coleg de birou care a pedalat in costum pana la servici. Poate doar cu o masca de gaze si mult odorizant.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 01:18 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Din ce vad eu pe aici, multi vorbesc doar sa se afle in treaba, nu ca ar putea judeca obiectiv sau ar putea spune ceva pertinent.
O tot dau unii cu vai, diesel are cuplu. Nu dragii mei, cuplul ala e de la faptul ca are supra-alimentare, mergeti si voi cu o masina turbo benzina si o sa uitati rapid de tractoare. Topicul se numeste diesel vs. benzina dragii mei, nu diesel vs. benzina la Alfa. Da, Alfa nu mai are motoare proprii, are ba diesel-uri bune de la VM, ba pocnitori de pe la Holden sau mai stiu eu cine. Nu au nici macar un TB decent, pina sa vina Mito 1750 probabil.

George, tu compari mere cu pere, compari motor destul de mare turbo diesel cu motor mic aspirat pe benzina, doooh, normal ca ala mai mare are cuplu mai mult, indiferent de situatia. Dar ia incearca ceva cu 6 cilindri de pe la 2.5l in sus, sa vezi, mai suferi din cauza lipsei de cuplu ?

Dragos, tu o tii una si buna, atita poti, atita dai. E bine ca am aflat acuma ca toti cei ce prefera sa foloseasca mijloacele de transport in comun si nu vor sa mearga de unul singur in masina la munca, ca asa e frumos intr-o societate de corporatisti suferinzi cu tzshpe credite la banci, sunt niste bizoni si ghertzoi, nespalati si asa mai departe. Chiar eram curios .... n-aveam de unde sa stiu daca nu sunt corporatist si mindru de asta.
Oricum, mai studiaza si tu prin trafic cite persoane se gasesc in medie intr-un automobil, si ai sa iti dai seama ce probleme isi rezolva majoritatea, la ce folosesc ei masina.

Cristi99, nu esti putin cam subiectiv ? Adica pina acuma ce vad eu este 2.4 20V suna frumos, nu are cum sa nu-ti placa, e bun, e rapid, etc, insa 1.9 bleah, e banal e nu stiu cum. I mean come on, te stiu om serios. N-a zis nimeni ca nu e mai bine echilibrat un L5 decit un L4, deci suna mai altfel, dar totusi, pina la a rivaliza un motor pe benzina de aceeasi arhitectura, mai e ceva.


PS. Subscriu la ce a zis AndreiSW, ca altfel nu ajungem nicaieri.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 12:54 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Exista o arecare baza tehnica si motivatii tehnice, insa argumentele tehnice si logice nu au succes impotriva unor impatimiti sau fanatici. Asta merge in ambele sensuri, adica nu doar o tabara are argumente impotriva celeilalte.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 13:14 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
si inca o chestie care mi s-a parut un argument stupid "motorina pute".
Da, motorina pute, iar benzina are sublimul miros de Armani.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 15:12 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Alexandrus Quote:
Exista o arecare baza tehnica si motivatii tehnice, insa argumentele tehnice si logice nu au succes impotriva unor impatimiti sau fanatici. Asta merge in ambele sensuri, adica nu doar o tabara are argumente impotriva celeilalte.
Astea da argumente tehnice
Alexandrus Quote:
Dragos, tu o tii una si buna, atita poti, atita dai.
Mai si vorbesti de fanatici. Eu cel putin am notat si avantaje si dezavantaje atat la diesel cat si la benzina. Da mai nou vad ca se poarta ochelarii de cal.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
zet Quote:
benzina are sublimul miros de Armani.
Pardon,am spus Channel ! :mrgreen:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 19:40 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2007, 17:59
Posts: 70
Location: Bucuresti
:D :lol: :P :o :) :D :o :lol: :P Daaaa.Tare de tot subiectul asta.Sa va zic si parerea mea(e doar a mea si e doar o parere,deci nu dati cu pietre).Am avut AR 147 1.6 ts 105cp si acum am AR 147 1.9 jtd 115cp.La benzina ma ungea la inima sunetul fabulos al motorului,nu existau trepidatii,se incalzea foarte repede,masina silentioasa,din pacate consum mare,cel putin la stilul meu de mers,deci multi bani pe carburant.La motorina consum mult mai mic,deci mai putini bani pe carburant(cam la asta ne bucuram noi,ca deh traim in romania si orice banut in buzunar e binevenit),trepidatii ale masinii,zgomotoasa,mai fasneata decat benzina(desi nu e corecta comparatia avand in vedere motoarele de puteri diferite),se incalzeste greu in interior.Asta asa.... la o enumerare rapida.Pana la urma cred ca fiecare isi alge motorizarea in functie de necesitati si prioritati si daca totusi nu e multumit de ceva inseamna ca undeva a ales ceva gresit.Si hai sa lasam prostiile cu mirosul benzinei si al motorinei ca doar nu ne am nascut in Armani.Daca nu vrei mirosuri ia te rog bicicleta,abia mai scapam de o masina din trafic.

_________________
Crys
147 1.6 16v 105 cp


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 19:45 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
DCrys Quote:
Si hai sa lasam prostiile cu mirosul benzinei si al motorinei ca doar nu ne am nascut in Armani.Daca nu vrei mirosuri ia te rog bicicleta,abia mai scapam de o masina din trafic.
:goodpost:

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 19:58 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
ma scuzi, dar poate eu m-am nascut in armani si mirosul de motorina chiar e greteos.
a patit-o de cateva ori ca la pompa sa ma uit daca n-am calcat intr-un rahat.
normal ca pentru taranul care se da cu tractorul nu conteaza cum pute... stii cum are casa perete in perete cu grajdul...


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 20:07 
Offline
User avatar

Joined: 31 May 2007, 10:42
Posts: 1175
Car: Skoda Superb
Location: bucuresti
ma bag si eu in discutie:
comparatie intre un diesel: 2.0 tdi cc-ul nou si o benzina accord 2.0 model 2009
am plecat la drum lung ce-i drept al passatului un pic mai lung si la un consum mediu cu tot cu plimbat prin osare cu serpentine si momente in care ti se parea ca nu mai ai loc pentru pedala, dar si momente cand strigau cei din spate si nu se depasea 100 consumul mediu al cc-ului: 6,5 iar al accordului: 8,5....

ambele sunt automate si au aproximativ aceeasi putere.
o concluzie ar fi ca la drum lung nu prea are sanse benzina (chit ca accordul e inca in primii 10mii deci sa zicem ca nu a inceput sa consume normal...)

dar in oras
consumul mediu acccord: 12
consumul mediu cc: 11 (poate 10)
facand diferenta de bani nu prea cred ca merita... decat sa te plimbi mult prin afara in rest... de ce? sa platesti mai mult la diesel? si sa iti mai bata si in cap.



acum nu sunt motoare Fiat/AlfaRomeo pe nici una din masini dar nu cred ca sunt mari diferente.

_________________
VW Passat B6 2.0 TDI DSG
Honda CBR 600 F4i
Ex: Alfa Romeo 147 Silver Angel


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 20:10 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2007, 17:59
Posts: 70
Location: Bucuresti
Cred ca ar fi mai bine si civilizat ca discutia sa fie purtata in limita bunului simt.Am specificat clar ca fiecare apreciaza motorizarea care i se potriveste cel mai bine in functie de prioritati.Si ambele au plusuri si minusuri.

_________________
Crys
147 1.6 16v 105 cp


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 20:22 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
Dupa umila mea parere de benzinar pana in maduva oaselor:
- consumul si costurile de intretinere intra la compromisuri nicidecum la avantaje/dezavantaje
- cuplul unui diesel nu se compara cu senzatia unui motor turat la 5000 - 6000rpm si nu e numai senzatie.

Singur avantaj al dieselului este pretul mare de revanzare.

In rest fiecare conduce cum ii place si ce ii place.

PS: Daca ar fi sa iau Land Cruiser sau Patrol tot pe benzinar as lua.

_________________
AR156MY2002 - Ex ex ride
AR156FL - Ex ride

AR159 2.2 JTS
Subaru Forester 2.0x - Mountain ride
TLC KDJ120 - Ultimate ride


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 20:42 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4244
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
toshy Quote:
a patit-o de cateva ori ca la pompa sa ma uit daca n-am calcat intr-un rahat.
normal ca pentru taranul care se da cu tractorul nu conteaza cum pute... stii cum are casa perete in perete cu grajdul...
Ai zis-o cum nu se putea mai bine :thumbdown: ...te credeam baiat de la oras....haide ca ai un stil de a exagera cum nu se poate
Alexandrus Quote:
George, tu compari mere cu pere, compari motor destul de mare turbo diesel cu motor mic aspirat pe benzina, doooh, normal ca ala mai mare are cuplu mai mult, indiferent de situatia. Dar ia incearca ceva cu 6 cilindri de pe la 2.5l in sus, sa vezi, mai suferi din cauza lipsei de cuplu ?
Nu my friend am comparat 2.0 jts cu 1.9 Mjet...stii bine ce as alege oricand intre cele 2...faptul ca acum conduc un Jtdm nu inseamna ca tin partea doar celor pe motorina.Ce am afirmat legat de cuplu este valabil pentru multe alte masini, unul din motivele pentru care mi-a placut vechiul passat a fost felul in care se conducea acel motor de 1.9 pompa-pipeta.

Totusi o exagerezi prea mult cu blamarea dieselurilor...am scris si mai sus... fiecare alege ce-i place.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
ex: 156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:00 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
vip007 Quote:

acum nu sunt motoare Fiat/AlfaRomeo pe nici una din masini dar nu cred ca sunt mari diferente.
Auzi, dar consumul tau de 2.0 TS Selespeed de ce nu il spui?? :clapping: Hai ca promitem sa nu ne panicam :lol:


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:04 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
:blink:

care e problema? spun adevarul si doare?

motivele pentru care iti iei diesel:
- n-ai bani de benzina (fie cand il iei, fie ca te gandesti ca il vinzi dupa)
- iti trebuie masina offroard sau care sa traga ceva
- nu te intereseaza daca mergi cu o caruta sau un rolls

sau motive mai dubioase ca al meu ca i-am crezut pe toti "meseriasii" care imi spuneau ca dieselul e tare.

cum spunea un bun prieten de-al meu: "un singur avantaj la 1000 de dezavantaje".

mai mult,
motorina PUTE mult mai urat decat benzina, si atunci cand e arsa si atunci cand o pui la pompa;
motorina e JEGOASA pentru ca e unsuroasa si eu inca n-am dat peste nici o pompa de motorina care sa aiba manerul curat - inclusiv pentru motivul ca la motorina alimenteaza toti jegosii cu diesel.

am fost "nepoliticos"? imi pare rau, dar daca imi spune cineva asta pentru ca am idei diferite, nu ma intereseaza cum m-a calificat pentru ca oricum e o persoana care e neinteresanta intelectual.

da, m-am nascut in armani si sunt baiat de oras care prefera sa nu il zgaltie masina, sa nu se murdareasca la pompa si sa nu isi imputa hainele cand ia ceva din portbagaj.

am spus ca pentru taranul care sta perete in perete cu vaca nu conteaza ca are motorina pe tractor? am spus ceva neadevarat? sa fim realisti suntem o tara preponderent rurala si asa este situatia in majoritatea cazurile. imi permit sa spun asta pentru ca nu insult pe nimeni spunand adevarul.

aveti pareri diferite? nici o problema, dar stati si ganditi-va bine pentru motivele pentru care aveti diesel (nu, nu va iau de sus si nu e o rusine ca n-ai avut bani de altceva) si dupa aia sa vad daca mai aveti pretentia de "cuore sportivo" si alte balarii pe care le visati.

nu am nimic cu nimeni, dar imi place sa judec lucrurile drept si imi plac oamenii care fac la fel - fara sa fie influentati de emotii adolescentine nereprimate de genul "pui, pui, masina mea!"

dieselul ala a intrat la lemans pentru imagine, nu pentru ca este cinestiece inovatie care o sa salveze lumea.

george, cand raspunzi cuiva, te rogm gandeste-te cu un minut mai mult decat ai facut-o in mesajul anterior - nu o lua in nume de rau.

pace voua, tuturor ipocritilor.

le: probabil ca iar o sa iau warning si o sa mi se stearga postul asta... asta e, traim balcani si bagam totul sub pres si nu spunem niciodata lucrurilor pe nume.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:13 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Toshy tu ti-ai luat diesel pt. ca ti-au zis altii? asta a fost criteriul tau? asa faci si cand iei decizii il intrebi pe nea'?
Respect pt. alegerea ta mare domn de Armani!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:15 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
toshy Quote:
ma scuzi, dar poate eu m-am nascut in armani si mirosul de motorina chiar e greteos.
a patit-o de cateva ori ca la pompa sa ma uit daca n-am calcat intr-un rahat.
normal ca pentru taranul care se da cu tractorul nu conteaza cum pute... stii cum are casa perete in perete cu grajdul...
Dude,de mult n-am mai ras asa ! :roll2:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
mi-am luat diesel pentru ca nu stiam cum e viata de zi cu zi cu un diesel si pentru ca alti mi-au spus ca e roz. (altii = astia care fac trolling aici pe forum)

am avut numai benzina pana acum si NIMENI nu-ti spune cum e sa ai un diesel zi de zi. nimeni nu-ti spune cum e la pompa, nimeni nu-ti spune cum e la rece, nimeni nu-ti spune ce nasol miroase, nimeni nu-ti spune cum e sa nu prea poti sa stai cu geamul deschis vara, nimeni nu-ti spune ce nervi iti fac toate micile astea neajunsuri. toata lumea le accepta sau le trece sub tacere...
pacat, pentru ca o masina (mai ales alfa de care voi toti sunteti asa de mandrii) inseamna mai mult decat niste cifre pe hartie si cum arata cand te uiti la ea pe strada (sau in poze cum fac foarte multi experti de pe aici).
daca nu te intereseaza lucrurile astea...

mi-au zis cativa sa ma calmez dupa ce au citit ce am scris mai sus, dar imi e imposibil cand vad cata ipocrizie e aici...


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:31 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Toshy, orice ai face man, dar te rugam frumos, sa nu faci vreun gest necugetat!! :shock:
Pai bine mai Toshy, tu baiat de baiat de la oras, ai pus gura (ca sa nu pun o sintagma care sa fie inteleasa aiurea) la ce ti-au spus prietenii? Pai nu-i pacat de Armani ala de pe tine sa nu ai putina prestanta si libertate de a alege singurel? Tz tz tz.. :D
Apropos, din cele 3 motive enumerate de tine, tu unde te incadrezi? :) Aaaa, am uitat, tu esti aerian, te-ai luat dupa altii ;) :peace:
Eu inteleg sincer ca ai avut o multime de mici belele si neplaceri cu masina (care se presupune ca trebuia sa fie noua, impecabila), dar sincer iti spun ca esti comic rau acum :). Nu stiu cum se face (probabil ca nefiind baiat de baiat ca tine in Armani, nu am gusturi asa de rafinate :lol: ) ca eu cand alimentez nu simt acel miros insuportabil de care te plangi tu (apropos, poate ar trebui sa iti iei pe altcineva sa iti bage motorina, sa nu te patezi naiba). Da, pompa murdara se intampla sa fie (de multe ori), dar nimic nu te impiedica sa fii baiat destept si sa iei inainte niste hartie din acele suluri care se gasesc la pompe mai peste tot - uite asa nu te mai patezi/murdararesti. Ce-i drept faci o chestie in plus, dar asta e.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 21:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
mda... violenta e ultimul refugiu... stii continuarea. cred ca se aplica si la ironie.

am mai spus ca mi-am luat diesel ascultandu-i pe altii si crezand ca fac o mare economie.
problemele pe care le-am avut eu n-au nici o legatura cu ce am zis aici. absolut nici una. n-am avut probleme cu motorul sau cu alte lucruri legate de subiectul topicului.
eu am spus care sunt problemele care in mod normal conteaza mai mult decat discutiile de genul "cum trage motorul" sau "ce feeling sportiv are" pentru ca sunt niste bullshit-uri astea si nu se intapla zi de zi daca ai trecut de 19 ani.

am spus faza cu rahatul la pompa pentru ca am patit-o chiar ieri seara cand am intrat intr-o benzinarie si am lasat masina pornita in fata intararii. poate sunt eu mai sensibil dar nu mi-a mirosit deloc bine cand am iesit in norul ala de diesel (si nu, n-am nici o problema cu dpf-ul sau alte chestii).

vrei sa zic ca-mi place cum merge masina mea DIZAL? da, nu ma nemultumeste deloc cum merge, este mai mult decat decenta la capitolul asta si cifrele de pe hartie nu reflecta deloc realitatea... pana opresc la primul stop si incep sa-mi tremure creierii.

daca n-ai inteles chestia cu armani hai ca ti-o traduc eu: pentru unele persoane conteaza mult mai mult confortul decat niste vise adolescentine.

vrei sa ma iei la misto, fa-o, nu stiu ce ai de castigat nici tu nici ceilalti. defapt nu stiu ce am eu de castigat incercand sa va fac sa ganditi la rece...


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 12 Jan 2009, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 17:03
Posts: 173
Location: Francia
Citesc ce se scrie pe aici si raman uimit de energiile irosite pentru a dovedi ca "noi", nu "ceilalti au dreptate... este foarte simplu, fiecare alege ce ii place, ce i se pare interesant la un moment dat etc... chiar trebuie sa dovedim ca acel lucru care ne place noua este cel mai bun si cel mai frumos si trebuie sa placa tuturor?!
Ma asteptam ca in acest topic sa se spuna lucruri de genul "am condus X masina care functionau cu Y combustibil un numar de aproximativ Z km. si mi-au placut (sau nu) urmatoarele: ........" Dar e mai "fun" sa-l scuipam pe colegul de forum pentru alegerea facuta... e pacat... este loc pentru toti... iar oamenii care nu au facut niciodata compromisuri sunt al naibii de rari, dupa parerea mea.

P.S. ceea ce mi se pare un pic ciudat este ca aceia care ar trebui sa "modereze" tonul discutiilor, intra in aceste polemici cu exact acelasi ton si argumente care mie, ce putin, mi se par inutile.

_________________
______________________
ALFA ROMEO UBER ALLES!


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 13 Jan 2009, 02:35 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pai de la bun inceput orice topic de genul asta e sortit flame-ului, nu stiu ce va asteptati de altfel.
Pina la urma argumentele, oricit de infipte in realitate ar fi ele, cedeaza, se evapora in fata pasiunii. Ce nu pot eu sa inteleg este cum pot unii fi pasionati de un motor diesel, insa asta nu e o problema, adica nu ma macina sa nu mai pot dormi, minca, exista, asa ca, pot accepta intr-un final si faptul ca anumite persoane cred cu ardoare ca un motor diesel + caroserie de Alfa = Cuore Sportivo, insa probabil un Busso, un Ferrari, un Visconti, si asa mai departe, s-ar lua cu mainile de cap auzind o astfel de afirmatie.


Top
   
 Post subject: Re: diesel vs benzina
PostPosted: 13 Jan 2009, 03:53 
Offline
User avatar

Joined: 21 Aug 2007, 16:46
Posts: 1019
Alexandrus, nu stiu sincer cati dintre noi conducem Alfa in primul rand pentru motor, stii si tu ca ar fi fost multe alte variante mai fericite daca asta era criteriul. Cred doar ca senzatia creata per-total de o asemenea masina (directie, suspensie, etc) este cea care ne-a facut sa alegem marca asta, si nu vreo tendinta de apartenenta la "Cuore Sportivo" or other bullshits pe care vad ca le cred altii pe aici..

A... si mi se rupe de Busso, Ferrari, Visconti & co, repet ce am mai spus si eu si ce au afirmat si altii pe aici:
fiecare isi justifica alegerea in functie de cerintele/preferintele personale. Si atata timp cat Alfa are pretentia de masina sportiva, iar macaronarii astia au pus pe ea niste motoare de tractor pt taranii din noi, nu vad de ce nu as avea pretentii de masina sportiva.. desi nu fuse' vorba de asta din ce am vazut eu pe aici.

Personal am incercat sa iti arat ca nu exista doar un drum catre destinatie, ci mai sunt si altele pe care tu le excluzi sau le blamezi, doar pentru ca le consideri incompatibile cu statulul pretins de posesorul unei Alfe (in cazul de fata). Cum nu e vorba aici de cine are mai multe sau cine le are mai mari, cred ca e loc destul pentru fiecare parere argumentata, doar daca e tratata ca o simpla parere si nu pur adevar. Acesta va ramane mereu la mijloc oricat ai vrea sa-l prinzi si sa-l iubesti cu forta, si va stii ca dieselul nu are doar parti rele cum crezi (si) tu. :wink:

P.S. nu mi-am permis niciodata sa blamez motorul de 1.9 pt ca stii foarte bine ca am fost FOARTE multumit de el. :clapping:

_________________
Audi S3 1.8T
Ex: BMW 120i E87 silver
Ex: Alfa Romeo 156 TI 2.4 JTD 20V matt black
Ex: Alfa Romeo 156 2.4 JTD 10V black
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 8V blue-cosmo

Live to drive, drive to live


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 524 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 721 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]