It is currently 21 May 2024, 23:12

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Motor alfa 33
PostPosted: 23 Sep 2011, 16:59 
Offline

Joined: 12 Jun 2011, 15:22
Posts: 2
Car: Alfa 33
Salut baieti,am o intrebare la voi,motoru boxer de pe 145 de 1.6 se potriveste pe 33?Ma refer la prinderi,cutie ? Si daca stiti niste baieti seriosi care au vreun motor boxer de vanzare?Va sunt recunoscator


Top
   
 Post subject: Re: Motor alfa 33
PostPosted: 04 Oct 2011, 22:23 
Offline

Joined: 01 Jan 2011, 23:21
Posts: 32
Car: alfa 145 boxer
Location: timisoara
saluti,

lumea zice ca sunt serios, da na, este o chestie de interpretare :D
am eu un motor de 1.6 de pe 145 de vanzare, deocamdata, pt inca vreo sapt-10zile pe masina deci se poate vedea/auzi/incerca. nu stiu sa-ti spun daca se potriveste pe 33 :(
nu am ECU, nu am contact, deci strict motorul dar cu toate anexele, daca iti trebuie: alternator, pompa servo, compresor clima, electromotor. astea sunt extra, motorul se vinde asa: cu bobina/bobine de inductie, clapeta admisie+motoras pas cu pas, samd. distributia este schimbata acu aprox 10.000km (am scris exact pe caroserie), uleiul va trebui schimbat fiindca are 10mii. am bagat ulei selenia in el, deci ce scrie cartea. vreau pe el 300euro, usor negociabil fiindca pe mine ma costa cam 550-600. am si factura de achizitie de la schrott, deci poti sa-l si omologhezi sau trece pe firma la nevoie. valoarea nu este cea de achizitie, dar e ceva
il vand fiindca m-a fraierit unu si mi-la vandut de motor de 1.4 (cum am avut eu pe acte) si nu merge cum trebuie fiindca nu am ECU de 1.6. intre timp am cumparat un 145 lovit de pe care o sa iau motorul....masina lovita este relativ intreaga, deci daca mai ai nevoie de ceva, ta ajut la preturi mai mult decat rezonabile....fiind lovita stg fata, nu se pot folosi asa: bara, masca, far, capota, radiator, racitor lichid servo, punte, telescop+probabil fuzeta, posibil tobele+planetara, posibil caseta directie. daca te intereseaza, poti sa iei de pe epava suporti motor+cutie, sa-ti tai orice bucata te intereseaza de la partea frontala. eu o sa iau aripa dr, motor+timonerie stergatoare si de la usi incolo cam tot, restul ajunge la fier vechi dupa ce e demontat. fata nu ma intereseaza.
daca vrei si cutie viteze iti pot vinde una, atat ca sunt altfel rapoartele. dar de tras trage mirific, in schimb la 130km/h ai aproape ~4000ture :o
deci, avantaje si dezavantaje :D
daca te intereseaza suna la: 0731.660.373 - zoli

seara faina,


Top
   
 Post subject: Re: Motor alfa 33
PostPosted: 04 Oct 2011, 22:38 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Se poate monta boxer-ul de 145 insa vezi ca pe 33 nu a existat motorul de 1,6. Fizic intra in compartimentul motor cu mici ajustari in zona radiatorului. Tine cont insa ca daca vrei sa montezi acel motor pe 33 vei avea nevoie si de instalatia electrica impreuna cu sistemul de gestiune a motorului.

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
 Post subject: Re: Motor alfa 33
PostPosted: 11 Oct 2011, 00:03 
Offline

Joined: 01 Jan 2011, 23:21
Posts: 32
Car: alfa 145 boxer
Location: timisoara
instalatia electrica al motorului il dau mocca insa trebuie sa vii sa il iei. pare completa, sper sa si fie :D
cum am spus: suporti motor mocca (idem, sa vii sa-ti iei), ECU samd nu am.

PS: sincer?eu nu m-as baga la modificari deastea, is prea multe chestii care poa sa nu 'puste' :? mai ales la motoarele astea, la care nu poti face chestii de genu: nu trage=da-i avans; caraie=prea mult avans; nu sta la relanti=da-i debit; samd......
da na, fiecare cum considera.

seara faina :peace: ,


Top
   
 Post subject: Re: Motor alfa 33
PostPosted: 01 Oct 2012, 22:20 
Offline
User avatar

Joined: 02 May 2009, 18:56
Posts: 16
Suna-ma pe 0728/108.668 si discutam


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]