It is currently 11 May 2024, 22:54

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 17 Dec 2009, 02:13 
Offline

Joined: 17 Dec 2009, 02:03
Posts: 2
acu recent miam luat o alfa 155 twin spark 1.8, benzina. si am urm probleme la ea: directia, se aude un zgomot, mam uitat in paharelul de la lichid, si parca face bule lichidul de servo, nu stiu ce poate sa aiba, poate are aer. si ambreiajul, este hidraulic, imi merge foarte greu, trebuie sa il apas foarte tare, la maxim ca sa pot schimba viteza. va rog sa ma ajutati ca nam nici o treaba!! :uhuh:


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2009, 08:28 
Offline
User avatar

Joined: 10 Dec 2009, 21:42
Posts: 164
Car: Alfa Romeo 159 2.0
Location: Tg. Lapus ; Maramures
Problema sunetului la caseta e simpla, ai scurgeri de ulei undeva, si oricat o sa completezi uleiul din vas tot asa va face atata timp cat sunt scurgeri, de obicei se duce simeringul de pe partea dreapta, eu am desfacut o caseta si e un simering special, nu se poate aduce pe comanda numai sa gasesti o caseta in dezmembrari, una noua, dar noname am gasit si eu la 1100 RON. nu mai stiu exact dimensiunile de la simering dar tot ce imi aduc aminte e ca are interiorul de 23mm latime 5mm iar diametrul exterior nu il mai stiu, dar azi am sa-ti pun si o poza cu el sa stii despre ce este vorba.
Cu ambreiajul e alta poveste ala ar trebuii sa mearga usor complecteaza prima data lichidul de frana ca vasul de la lichidul de frana e acelasi si pentru lichidul de la ambreiaj, vezi sa fie plin vasul ca furtunul de la vas care merge la ambreiaj e pe partea dreapta a vasului , cum te uiti la masina in partea din spate a lui si e putin mai sus, iar daca e lichid de frana putin acolo nu mai ajunge lichid, apoi te apuci de aerisit, aerisitorul de la ambreiaj e in partea de jos a pistonului care impinge parghia de la ambreiaj, deasupra pe cutia de viteze.

Multa bafta si sa o stapanesti sanatos.

_________________
Alfa Romeo 159 2.0 JTDM
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
Alfa Romeo 155 1.8 TS


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2009, 20:35 
Offline

Joined: 17 Dec 2009, 02:03
Posts: 2
multumesc mult de sfaturi! imi place masinuta, mai sunt chestii minore de facut la ea, dar se rezolva.mai e o chesti, am geamurile electrice pe fata, dar ala din dreapta nu se deschide deloc, nush de ce, nici din stanga nici de la butonul din dreapta!! nu stiu unde sa ma uit si de aia mai bine intreb.


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2009, 23:56 
Offline
User avatar

Joined: 10 Dec 2009, 21:42
Posts: 164
Car: Alfa Romeo 159 2.0
Location: Tg. Lapus ; Maramures
Geamurile au sigurantele si releele in bord in spatele butonului de unde ridici farurile, acolo este si un releu temporizator pentru geamul din stanga, care face ca la atingere scurta sa urce singur.
Verifica odata treaba asta, daca nu e siguranta arasa sau releu. o sa incerc sa vad daca pot sa pun si schema electrica de la geamuri aici.

_________________
Alfa Romeo 159 2.0 JTDM
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
Alfa Romeo 155 1.8 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]