It is currently 15 May 2024, 22:38

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 138 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next
Author Message
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 11 Aug 2013, 21:10 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jun 2009, 21:02
Posts: 991
Location: Brasov
Numai sa prind unu care face asa ceva :censored: ...chiar daca nu e masina mea.

_________________

166 V6 TB Zender
147 1.6 TS ECO

GT 2.0 jts
156 SW 1.9 8v
147 FL 1.9 8v
GTV 2.0 ts
146 1.4 ts


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 11 Aug 2013, 22:50 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 13:02
Posts: 668
Car: Alfa 156 1.8 ts
Location: Bucuresti
Imi pare sincer rau pt patanie! Am vazut-o live si stiu cat suferi! Ma gandesc ca si cel care a facut asta tot la lucrul asta s-a gandit-vazand-o ca arata super, sa ti-o "dreaga el...". Camerele video auto sunt din ce in ce mai folositoare... :(


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 14 Aug 2013, 18:19 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
Sa le dea dumnezo pamant pe cruce la boschetarii astia ce se ocupa cu mizerii deastea, asa am patit si eu la bloc la parinti , o cheie de toata pomina , neblocand sau incomodand pe nimeni , iar cand am aprins farurile , ghici , 10 masini numarate erau proaspat dungate . Asta se intampla dupa ce la interval de 2 luni vopsisem masina aproape integral , mai putin pavilionul , iar recent a aparut un insemn si pe masina surioarei . Eu stiu un lucru din trecut, ca mi se va arata in cale la un moment dat (asa am norocul) boschetarul si 3 luni papa cu paiul si masa la capul patului.

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 15 Aug 2013, 23:22 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Asta cu boschetarii, la propriu, am patit-o acum vre-o doi ani.
Spargeau masinile doar ca sa fure maruntisuri. Nici a mea nu a scapat. De atunci usa pasagerului fata se deschide doar din interior.
Trebuie sa marturisesc ca si mie mi s-a ridicat tensiunea mai sus decat as fi crezut ca sunt capabil!

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 12:31 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6624
Location: Brasov... oarecum.
O sa imispuneti ca faceti treaba degeaba, insa e foarte important ca pentru toate maruntisurile astea sa faceti musai plangere la politie. Anual se fac statistici despre infractiuni, pe categorii. Din cand in cand se mai trezeste cate unul sa tina cont de ele. In cazul asta este posibil sa va treziti cu patrule noaptea, ziua prin zona. Lucru care incepe sa schimbe situatia. Spre exemplu, cand si cand, prin cartierul unde stau, prin spatele blocurilor, mai vad patrule de militie defiland. Eu spun ca e un lucru bun.
Din punctul meu de vedere, a face plangere la politie pentru orice nedreptate ti se intampla este unul din pasii spre civilizatie.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
Ai perfecta dreptate , odatata m-a blocat un vecin din blocul de visavis de blocul parintilor ( neincomodand pe absolut nimeni cu nimic), si boschetarul m-a blocat ostentativ deoarece credinta i-a dictat asta . Am sunat la ridicari , dupa ce am clacsonat seara la 11:00 de eu m=am plictisit . Au venit indivizii pana la colt si au constatat ca nu incap pe alee cu camionul, au dat individului o amenda militienii ce au constatat fapta, iar eu am ramas cu masina blocata. Romanul din mine a trecut la fapte dupa plecarea lor, 2 portiere infundate.

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
ai procedat aiurea distrugand masina omului, la urma urmei el nu ti a stricat nimic la masina. suna a marlanie dupa mine ce a facut el iar ce ai facut tu e la fel de marlanesc.dupa cum descrii, ce ar fi urmat e ca el sa vina cu o sticla cu benzina sa ti dea foc la atelaj....si tot asa

sa va zic cum am facut eu cu unu din asta care m a blocat.

obiectul care statea in calea fericirii, o dacie papuc , ora 23.00 , iar masina mea(un logan), blocata desi era parcata regulamentar intr o parcare in oras, eram la o lucrare care s a prelungit.

vin frumos pe jos acasa, iau masina de teren , ajung la locul de distractie, pun sufa, cuplez reductorul in 4x4 si o tarai (era in viteza cu frana de mana trasa) pana in mijlocul strazii practic blocand aleea de langa bloc , eu am iesit apoi tot inainte , masina mea blocata a iesit prin partea opusa , masina lui dacie papuc a ramas regulamentar blocand vreo 250 de masini care probabil vroiau sa tranziteze zona in acea noapte.

ps:
lucrarea a fost facuta intr o liniste desavarsita , foarte rapid , totul a fost pregatit sa dureze 22 secunde , plan facut de acasa.am mai avut un om pentru a pleca cu ambele masini odata de la locul crimei.

banuiesc ca nu o sa mai faca ce a facut.
mentionez ca nu i am distrus in nici un fel masina, doar am tras o traita cu toate rotile blocate 6 metri.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 16 Aug 2013, 14:46, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 16 Mar 2009, 13:53
Posts: 1203
Car: Spider 916
Location: Valcea/Bucuresti
22 secunde? Nicolas Cage e invidios!


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 14:50 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
it's about safety my friend. riscam sa mi o iau daca iesea ala , asa ca a fost musai sa rezolv totul sub 30 secunde cam atata poate face omul daca sta la parter si vrea sa intervina.

cu marlanu nu te pui ca te omoara cu securea pentru masina intreprinderii deci tre sa fii ca ceasul sa i o dai frumos, elegant.
nu recomand decat pentru meseriasi, e foarte greu sa faci totul perfect in conditii de stres.
transpirasem, eram leoarca , dupa aia am realizat ca nu respirasem mai deloc, vroiam sa aud totul in jurul meu.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 16 Aug 2013, 23:16 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
yux_mm Quote:
O sa imispuneti ca faceti treaba degeaba, insa e foarte important ca pentru toate maruntisurile astea sa faceti musai plangere la politie.
La faza cu spartul masini am facut plangere si asa am aflat ca erau niste boschetari care spargeau masini pentru maruntisuri.
Pentru vandalizare am vorbit cu politistul de sector si mi-a spus ca sa fac plangere si ii va lua pe toti cu masini rosii la impins (masina parcata langa mine in acea noapte era tot rosie dar din pacate nu mi-am dat seama de model).
@Coman> Foarte tare faza cu sufa. E bine sa ai un 4X4 la indemana. Felicitari!

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 17 Aug 2013, 12:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6624
Location: Brasov... oarecum.
In 2009 cand trebuia sa plec la fest la Suceava, m-am trezit cu masina blocata de un berbec. E drept ca era locul omului, dar doar prin prisma faptului ca se comportase precum cainii, a facut pipi acolo si a zis ca e proprietatea lui. Locurile nu sunt platite, in zona respectiva deoarece primaria e in litigiu cu nu stiu cine si deci nu poate inchiria locurile respective. Totul se intampla la 5 dimineata. Sunat la militie, trimis la ADP, trimis din nou la politie. Intr-un final vine un logan rosu simplu cu 2 militiei. O masina cu radar. Facut poza la berbec. Imi spun apoi: e unul din vecinii dumneavoastra. Le raspund: daca stiam care e ma duceam deja la usa la el. Ma rog, dau baietii si verifica unde sta. Ii rog sa vina cu mine pentru ca este posibil ca individul sa fie agresiv si nu am chef de complicatii. Zis si facut. Berbecul si-a mutat masina si am insistat sa isi ia amenda. Si-a luat, pentru obstructie in trafic.

Si aici inchei offtopicul.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 17 Aug 2013, 12:35 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Corect asa se face insa mie nu mi place deranju plus ca e prea monoton sa chemi militia sa se adune ca la urs, plictisitor, asa cu sufa mai simti ca traiesti plus ca ai ce povesti si e foarte mult fun :mrgreen:
tre sa recunosc ca nu mereu ai posibilitatea sa tractezi, depinde ce e obiectu, ca daca e un camion trebuie sa vii cu o Tatra 8x8, bine eu am si aceasta posibilitate dar doar in Galati , costa scump sa te deplasezi in alt oras cu Tatra.
pur si simplu mi s a parut o idee atat de misto incat a trebuit sa o incerc musai.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 18 Aug 2013, 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
Cu tractatul , am vazut si de-astea :) a lot of fun de-a dreptul .... in trecut cu niste amici am tractat o masina ce avea lipit pe geam hartie de la primarie sa o duca la fier vechi , si un imbecil de batran a abandonat-o intr-o noapte pe locul de parcarcare a unuia din amici. Ca batranul o miscase dupa 15 ani de stat cu alt batran si ca locul pe care un "tanar" plateste la primarie este al lor deoarece sunt mai batrani ... Blocat cale de acces pe aleea dintre blocuri cu epava ... aceeasi miscare ca mai sus . Am mai mutat masinile unor pietari "rusi" / moldoveni.. ce stateau in chirie si ocupau ei abuziv locuri , la solicitarile unuia 5 oameni , jeep platforma = masina mutata la 2 strazi distanta in spatiul unde se tin tomberoanele , unde se baga camionul sa le ridice... nu e o lauda e un kkt de treaba , dar o amenda ce unii datorita statutului din acte / pasaport pot sa nu o plateasca si sa continue cu fapta abuziv nu ma coafeaza si nici pe inca 20 de amici ce platesc la stat taxe . Eu inainte sa parchez oriundeeeeee ma uit de 10 ori sa nu incomodez , ar putea face oricine asta , si in Cluj in centru intotdeauna gasesc loc de parcare in timp util . Ma repet nu este o lauda sunt gesturi ce rezulta din frustrare si nervii momentului , deoarece ca entitate nu esti obligat si nu trebuie deloooocccc niciodaaatttaaa sa pierzi secunde din viata pentru imbecilitatea altora . Ieri am patit o chestie in care mi s-a urcat tensiunea instant cu o cioara borata , am crezut ca-i scot inima din piept, a intrat invers pe sens unic cu o ruptura de masina , blocand iesirea intr-0 strada principala , ce facea cioara ? incarca niste presuri uzate ce un magazin le-a aruncat afara. Ii zic frumos sa isi mute masina sa putem trece trece toti , acesta nici nu m-a bagat in seama , am ridicat tonul deoarece am crezut ca nu m-a auzit , ce imi raspunde : asteapta si tu 2 minute !! si a facut un gest cu mana ( ca si cel de stop) , instant mi -a explodat capul , si l-am lasat , dar alea 2 minute au fost mai multe.... si m-am luat de viata lui si ala lafel nici o treaba... evident ca dupa ce recurgi la diferite lucruri si-a tras masina .... in 2013 in Cluj Napoca , parca eram in 95 cand era haos....pe planeta ....
Gata offtopic ...

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 18 Aug 2013, 13:59 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Eu de exemplu daca as avea loc platit(in galati nu e ca in bucuresti desi probabil ca o sa fie peste o vreme) si as gasi pe altul in locul meu mai ales din alt judet nu m as agita ca un pepsi.
ma seaca faza de bucuresti cu ridicatu stergatorului , e de kkt la fel aia cu indoitul zgariatul. Lumea poate nu stie, nu vrea musai sa iti faca rau.
cand te trezesti blocat si ai treaba e foarte nasol , indiferent ce urmeaza sa faci ia timp si te da peste cap.primul lucru simplu ar fi sa impingi masina daca se poate, apoi militie, etc.
in nici un caz nu trebuie sa ne razbunam pe bunul omului desi pare primul lucru bun de facut!

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 19 Aug 2013, 17:54 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
Ai perfecta dreptate , sunt situatii si situatii, incerc sa evit pe cat posibil... dar daca dai 3 sanse... si tot nu si nu atunci ce sa faci? In fine am poluat destul topicul colegului si poate ne luam :fuck:

Numai bine .

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 21 Aug 2013, 18:59 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1977
Location: Bucuresti
Bine, man, dar daca pe doua locuri de parcare, gasesti parcat un berbec in diagonala si cu rotile din fata pe trotuar iar in fata lui e un semn " parcare platita, autorizatia nr" , daca are nr de brasov sa nu-i ridic stergatorul?
Ce n-a stiut? Ca parcheaza pe doua locuri si la Bucuresti n-are voie?
Sau ca la Bucuresti poti bloca si jumatate de trotuar?

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 06 May 2014, 18:22 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Noutati si probleme!
Intrucat pe langa zgaraieturile binevoitorilor s-au mai adunat tamponari usoare ale barilor fata si spate precum si vre-o doua crapaturi in vopsea, frumoasa doamna rosie a intrat la cosmetica. A iesit o revopsire aproape completa.
Acuma partea interesanta.
Dupa ce am luat-o de la atelier am constata ca motorul nu merge rotund si nu are putere.. Am zis ca o fi vina bujiilor dar isi vor reveni dupa ce se mai incalzesc.
La un moment dat un nene in trafic imi spune: vezi ca tragi ceva dupa tine.
Si intradevar asa era. Am scos din toba cca. 5 m de fuior de fibra de sticla. Dupa asta motorul si-a revenit in sensul ca mergea rotund.
Problema care am constata ca persista e lipsa puterii. de la 3000 de ture trage ca un logan.
Mentionez ca anul trecul am scimbat toba intermediara, cea de dupa catalizator cu una facuta la un atelier de tobe din Oradea. Presupun ca din toba intermediara provine fuiorul de fibra desi e ciudat cum areusit sa treaca prin toata linia de tobe care la 75 e destul de serpuita.
Toba finala am schimbat-o in 2011. Nu cred ca provenea din cea finala pentru ca nu era foarte afumata.
Puteti vedea in pozele atasate ce am scos.
E vre-o legatura intre pierderea puterii si chestia care am scos-o din ea? Pareri sau solutii?


Attachments:
fibra.JPG
fibra.JPG [ 63.89 KiB | Viewed 2435 times ]
un soi de hartie cerata.JPG
un soi de hartie cerata.JPG [ 44.42 KiB | Viewed 2435 times ]

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)
Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 06 May 2014, 18:27 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
salut,

bai deci pa bune stii ce am crezut, ca ai inghesuit o pe una in spate pe bancheta si apoi ai facut o scrumbie la gratar, asta din poze :clapping:

probabil ai traseul infundat partial inca, verifica tot traseul.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 06 May 2014, 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Da da, o blonda platinata sa apucat sa s_ _a esapamentul dar esapamentul a fost mai tare.
Nu cred sa mai fi ramas ceva pentru ca fluxul de gaze pare normal si motorul merge rotund. Pana sa o scuie pe blonda trepida ca dracu si la relanti si in sarcina.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 06 May 2014, 18:36 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
ovidiule sa stii ca tobele conteaza foarte mult la o masina, fa un pustiu de bine, stiu ca ai si junghiul celalalt pe cap, stiu ca e greu dar pune niste tobe sanatoase ca masina aia chiar merita.

eu am stricat un motor din cauza ca s a infundat o toba pe care o tot carpeam ca nu ma lasa sufletu sa iau alta noua.

in principiu garnitura de chiuloasa am stricat o pentru ca a fiert, daca nu ai evacuarea calumea fierbe motorul.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 12 May 2014, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
In weekend m-am ocupat de elucidarea misterului Elodiei (asta zicea un prieten ca am in portbagaj)
Mai erau in toba finala inca vre-o doua elodii. Se pare ca producatorul tobelor a optat pentru fibra de sticla ca sa captuseasca toba. Structura metalica a ruginit iar fibra a blocat calea gazelor. Acum nimic nu mai blocheza traseul gazelor iar sunetul evacuarii e mai strident.
Masina merge mai bine dar nu asa cum ar trebui. Are intreruperi scurte in sarcina intre 2500 si 3000 de ture.
Voi schimba bujiile care au cel putin 80.000 km si daca gasesc piese intentionez sa desfac si variatorul.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 18 May 2014, 19:53 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
In primul rand trebuie sa pun o fotografie de saptamana trecuta:
Attachment:
sticker.JPG
sticker.JPG [ 116.11 KiB | Viewed 2296 times ]
Multumesc Mihai.P :wave:

Am schimbat bujiile.
Attachment:
bujii.JPG
bujii.JPG [ 163.5 KiB | Viewed 2296 times ]
Si-a revenit acum. Trage frumos si constant.
Bujiile vechi erau oricum terminate. Erau Golden Lodge, echiparea de fabrica, si aveau izolatia ceramica ciupita in zona electrozilor.
Incidentul cu Elodia le-a terminat pentru ca erau si usor afumate.
Urmeaza sa mai fac niste teste sa vad daca si variatorul necesita reparatii.
Stie cineva ce rezistivitate trebuie sa arate? L-am masurat si arata 11,5. Am citit ca la TS-urile noi, cele de 156 ar trebuie sa arate 13. La 75 nu am gasit referinte.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 18 May 2014, 21:37 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nu are o mare importanta, e vorba de deparazitare, am observat si la alte masini ca ceramica de la electrodul central se sparge, e foarte tare ceramica aia si iti da de gandit cand vezi ca disparut.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 18 Mar 2015, 21:24 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Aproape se face anul de cand nu am mai scris.
Sa fac o trecere in revista>
Kilometri s-au adunat fara probleme majore.
Am facut schimbul de ulei acum cca. 5000 km cu Ravenol 10W40 TSi. Sunt multumit de aspectul uleiului dupa 5000 km. Consumul de ulei era oricum in limite normale. Am completat saptamana trecuta 300 ml ca sa il aduc la 2/3 peste minim, acelasi nivel care l-am avut dupa schimb.
De marcat un incident in parcare, cu un vecin care e suspect si pe care il tin sub observatie. Rezultatul il vedeti in poza.
Vecinul se jura ca nu a fost el da nici eu nu am dovezi foarte solide.
Deoarece Crossul a avut un accident acum cca 2 luni si de aproape o saptamana e in service, 75-ul a ramas singura masina in familie si a incasat cateva drumuri mai lungi.
Drept bonus a primit un far stanga fata si un semnalizator nou-nout. O super afacere, le-am gasit in Arad la o firma de dezmembrari care a cumparat lichidari de stocuri de pe-afara. Din pacate doar atat se potrivea la mine. M-a costat 100 de lei.
Acuma sunt in cautarea unui semnalizator dreapta fata pe alb. Asa e cel noul, pe alb. Daca aveti vre-o idee anuntati-ma. In cel mai rau caz o sa iau unui de pe ebay.

Despre aventurile Crossului, intr-un topic separat!


Attachments:
victima.JPG
victima.JPG [ 121.99 KiB | Viewed 2201 times ]
presupusul agresor.JPG
presupusul agresor.JPG [ 131.29 KiB | Viewed 2201 times ]

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)
Top
   
 Post subject: Re: Alfa 75 TS rosie
PostPosted: 19 Mar 2015, 02:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6624
Location: Brasov... oarecum.
Mda, pacat de incident. Dar fara vopsea rosie pe bara lui nu sunt prea multe de zis...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 138 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]