It is currently 06 Jun 2024, 21:00

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 09:56 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
Salutare,
M-am hotarat sa imi cumpar un 155. Nu ma intrebati de ce pentru ca nici eu nu stiu exact. Sunt deja hotarat ca vreau un 155, dar nu stiu care. In romania nu am gasit ceva care sa ma atraga. Tind spre un 1.8 16v sau 2.0, ambele dupa 1995. Nu m-ar deranja nici sa platesc impozitul pentru un 2.5 v6 dar sa nu treaca de 2.5k euro. Bugetul este mic, dar trebuie sa imi pastrez si cativa banuti pentru eventuale probleme la inceput plus taxa etc.
Credeti ca e o idee buna sa apelez la cei care aduc masini pe comanda din afara sau sa ma duc eu dupa ea?
Ma mai intereseaza ce trebuie verificat la un 155 inainte de cumparare.
Multumesc!


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 10:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2929
Location: Bucuresti
Salut,

Interesanta dorinta la vremurile astea, in fine nu dezbatem problema asta.
155 buna, in Romania, vei gasi greu, daca mai e si rulata, nu recomand.
La Bacau este una argintie, varianta Super, destul de echipata, jante frumoase, neinmatriculata 3000ron, doar ca pare un pic cam neglijata, si km 180000km.
La Ploiesti este alta, tot argintie, cam blank, pare mai ingrijita, km putini: 83000km, dar are motor 1.6, 2500ron.

Afara, pe Mobile, sunt cateva interesante, cam aceleasi de ceva vreme, pe nimeni nu mai intereseaza 155, sunt destul de ieftine, iar cei care aduc masini de afara nu le mai iau in calcul.

Desi motorul de 2.0 are cativa cai in plus fata de 1.8 recomand ultima varianta, e un motor care face fata, e mai usor de intretinut, si mai putin costisitor (numai la distributie are niste costuri suplimentare considerabile: curea suplimentara si rola suplimentara pentru arborii balansieri).
Motorul 2.5 nu prea merita, e pus pe o alta caroserie si e un motor destul de pretentios.

Sunt multe aspecte de avut in vedere la achizitionare, chiar daca tabla e galvanizata, prezinta zone vulnerabile cu rugina, fiind o masina veche e predispusa sa-ti creeze probleme cu furtune, plastice, contacte, instalatie electrica, si diverse mecanisme.

Nu vei gasi niciodata oglinzi exterioare si manere.

Motoarele sunt destul de ok, daca sunt exploatate cum trebuie, sau daca au fost exploatate in parametrii. Benzina buna, ulei bun, un filtru de calitate si nu ai treaba.

155 e mai putin pretentioasa pe partea de suspensii, amortizoare, bucse, bascule, daca sunt de calitate si masina nu e explaotata in exces pe drumuri proaste.

De altfel nu se recomanda ridicarea bordurilor, si nici sa o ridici prea des pe cric, altfel ca trebui mereu sa-i reglezi usile.

Sunt multe lucruri de spus.

Succes!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 11:22 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
De la inceput imi dau seama ca 155 nu e golf 3, dar asta e si motivul pentru care vreau una. Nu ma deranjeaza ca e o masina in care trebuie sa bagi bani (nu am copii, nevasta, nu merg in cluburi), iar la partea cu piesele de schimb imi dau seama dupa cate vad pe strada.
Imi place 156 dar doar sa ma uit la ea. Mi se pare mare si nu am nevoie de atata spatiu (nu stiu dimensiunile exacte dar in mintea mea e mai mare). 155 mi se pare dimensiunea perfecta, plus ca e o masina cu istorie iar din punct de vedere al design-ului e un low-budget SZ. Nu stiu daca bat campii si par tampit, dar chiar vreau un 155. Dar nu vreau sa ma aleg cu modelul gresit.
Pe scurt: vreau un 155 decent care sa nu ceara o investitie foarte mare imediat dupa achizitie.
Intrebam de oamenii astia care aduc de afara pentru ca am vazut si am auzit ca pot aduce masini asa cum le ceri. Ma gandeam ca poate a apelat cineva la ei si e mai ok decat sa merg personal acolo.
Si daca tot a venit vorba si de alte masini, ce parere aveti de 146?


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2929
Location: Bucuresti
LaurF Quote:
De la inceput imi dau seama ca 155 nu e golf 3, dar asta e si motivul pentru care vreau una. Nu ma deranjeaza ca e o masina in care trebuie sa bagi bani (nu am copii, nevasta, nu merg in cluburi), iar la partea cu piesele de schimb imi dau seama dupa cate vad pe strada.
Imi place 156 dar doar sa ma uit la ea. Mi se pare mare si nu am nevoie de atata spatiu (nu stiu dimensiunile exacte dar in mintea mea e mai mare). 155 mi se pare dimensiunea perfecta, plus ca e o masina cu istorie iar din punct de vedere al design-ului e un low-budget SZ. Nu stiu daca bat campii si par tampit, dar chiar vreau un 155. Dar nu vreau sa ma aleg cu modelul gresit.
Pe scurt: vreau un 155 decent care sa nu ceara o investitie foarte mare imediat dupa achizitie.
Intrebam de oamenii astia care aduc de afara pentru ca am vazut si am auzit ca pot aduce masini asa cum le ceri. Ma gandeam ca poate a apelat cineva la ei si e mai ok decat sa merg personal acolo.
Si daca tot a venit vorba si de alte masini, ce parere aveti de 146?
Nu inteleg legatura cu Golf 3.
Si nu, nu e o masina in care sa bagi bani mai mult decat in alta.
Piese de schimb se gasesc, iar pe strada nu vezi doar pentru motivul ca sunt masini vechi a caror productie s-a terminat acum 17 ani.
156 nu e cu mult mai mare decat 155, portbagajul in nici un caz, iar interiorul la 155 e foarte aerisit.
Daca vrei sa respiri aer de SZ orienteaza-te catre 75, e mult mai aproape.
Afara, pe Mobile cel putin, sunt constant, de vreo 2 ani, maxim 50 de masini (in toata Europa), nici un "samsar" nu va alerga pentru o astfel de masina; eu am "pandit-o" pe a mea vreo 4-5 luni, si am batut jumatate de Germanie.
146 e mult mai accesibila, dar nu la fel de frumoasa, mie personal, mai mult imi place 145.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 11:58 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 19:21
Posts: 583
Location: Bucuresti
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=2#" onclick="window.open(this.href);return false;

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=3#" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca tot faci o treaba macar una si buna :)


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 12:11 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
antonelcodreanu Quote:
LaurF Quote:
De la inceput imi dau seama ca 155 nu e golf 3, dar asta e si motivul pentru care vreau una. Nu ma deranjeaza ca e o masina in care trebuie sa bagi bani (nu am copii, nevasta, nu merg in cluburi), iar la partea cu piesele de schimb imi dau seama dupa cate vad pe strada.
Imi place 156 dar doar sa ma uit la ea. Mi se pare mare si nu am nevoie de atata spatiu (nu stiu dimensiunile exacte dar in mintea mea e mai mare). 155 mi se pare dimensiunea perfecta, plus ca e o masina cu istorie iar din punct de vedere al design-ului e un low-budget SZ. Nu stiu daca bat campii si par tampit, dar chiar vreau un 155. Dar nu vreau sa ma aleg cu modelul gresit.
Pe scurt: vreau un 155 decent care sa nu ceara o investitie foarte mare imediat dupa achizitie.
Intrebam de oamenii astia care aduc de afara pentru ca am vazut si am auzit ca pot aduce masini asa cum le ceri. Ma gandeam ca poate a apelat cineva la ei si e mai ok decat sa merg personal acolo.
Si daca tot a venit vorba si de alte masini, ce parere aveti de 146?
Nu inteleg legatura cu Golf 3.
Si nu, nu e o masina in care sa bagi bani mai mult decat in alta.
Piese de schimb se gasesc, iar pe strada nu vezi doar pentru motivul ca sunt masini vechi a caror productie s-a terminat acum 17 ani.
156 nu e cu mult mai mare decat 155, portbagajul in nici un caz, iar interiorul la 155 e foarte aerisit.
Daca vrei sa respiri aer de SZ orienteaza-te catre 75, e mult mai aproape.
Afara, pe Mobile cel putin, sunt constant, de vreo 2 ani, maxim 50 de masini (in toata Europa), nici un "samsar" nu va alerga pentru o astfel de masina; eu am "pandit-o" pe a mea vreo 4-5 luni, si am batut jumatate de Germanie.
146 e mult mai accesibila, dar nu la fel de frumoasa, mie personal, mai mult imi place 145.
Comparatia cu golf 3 a fost facuta pentru a evidentia faptul ca alfa 155 e o masina mai rara, iar pentru mine e un avantaj.
Din ce am inteles pana acum, motorul de 1.8 16v e cel pe care sa ma axez si ca ar trebui sa o iau din strainatate.
Totusi, mi se pare ca incerci sa ma faci sa ma razgandesc, desi tu ai un 155.


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 12:12 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
zet Quote:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=2#

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=3#" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca tot faci o treaba macar una si buna :)
Singurul mod in care ma pot apropia de una e sa o gasesc la cineva care nu stie ce are in curte.


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 12:36 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Vino sa vezi 155-ul meu si iti spun exact ce am schimbat la ea si ce ar mai fi de facut, fara hibe ascunse sau secrete :D
As vrea sa fac un upgrade la 159 :drool:


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 13:11 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
Stefan155 Quote:
Vino sa vezi 155-ul meu si iti spun exact ce am schimbat la ea si ce ar mai fi de facut, fara hibe ascunse sau secrete :D
As vrea sa fac un upgrade la 159 :drool:
E ok sa imi las mailul aici? Vorbim mai bine asa.


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 21:17 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
Am gasit in Bulgaria mai multe 155 decat in Romania si la preturi foarte bune, dupa parerea mea. Ce parere aveti?
Acum ramane problema cum as putea sa le gasesc ...
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?ac ... lqp41&f1=1" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 21:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7821
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Mergi pe 155 ... Nu stiu alta masina care sa fi fost atat de wow cand a aparut si alea bine intretinute , cum e a lui antonel , inca intorc multe capete pe strada .
Vino la o intalnire saptamanala in Bucuresti , daca poti , sa o vezi live . Bine , daca vine si antonel :)
145 e o clasa mai jos , mai de pustani alergaciosi ;)
Dar foarte misto si ea dealtfel .
Multa bafta si te asteptam cu Alfa ta :peace:


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 17 Sep 2015, 22:04 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2185
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
500 (prima) si 400(a doua) , pe e-bay.


Attachments:
$_58.JPG
$_58.JPG [ 104.57 KiB | Viewed 2206 times ]
$_57.JPG
$_57.JPG [ 162.51 KiB | Viewed 2206 times ]

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps
Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 18 Sep 2015, 14:11 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
mugurel Quote:
Mergi pe 155 ... Nu stiu alta masina care sa fi fost atat de wow cand a aparut si alea bine intretinute , cum e a lui antonel , inca intorc multe capete pe strada .
Vino la o intalnire saptamanala in Bucuresti , daca poti , sa o vezi live . Bine , daca vine si antonel :)
145 e o clasa mai jos , mai de pustani alergaciosi ;)
Dar foarte misto si ea dealtfel .
Multa bafta si te asteptam cu Alfa ta :peace:
Chiar m-a prins masina asta, desi pana acum ma gandeam doar la bavareze. Masina lui stefan155 imi place si apreciez foarte mult faptul ca e documentata. Totusi, pana sa postez aici am citit ore intregi pe forumuri straine si m-au spalat pe creier cu modelele wide-body cu directia modificata de dupa 1995. Am timp pana de sarbatori sa imi completez bugetul si pentru o eventuala punere la punct a masinii si sa ma mai documentez. Ma gandesc sa imi fac un cadou frumos de craciun :)
Am mai vazut un 155 pe forum luat din bulgaria si am vazut ca au preturi bune. Dar ramane de vazut..


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 18 Sep 2015, 16:52 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
La 155 nu are rost sa ii faci modificari, e suficient sa o apropii de starea ei cum era cand a iesit din fabrica :D
Deci ai nevoie de multa pasiune si rabdare! iar in momentele in care iti vine sa ii dai foc il suni pe Sorin "userul AlfaRomeo 1750" si rezolva problema :lol:

De exemplu schimbatul pompei de benzina care mi-a dat multe batai de cap pana am descoperit ca e defecta
viewtopic.php?f=21&t=21987&p=267085&hil ... 55#p267085" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: vreau un 155
PostPosted: 18 Sep 2015, 17:25 
Offline

Joined: 17 Sep 2015, 09:36
Posts: 9
Stefan155 Quote:
La 155 nu are rost sa ii faci modificari, e suficient sa o apropii de starea ei cum era cand a iesit din fabrica :D
Deci ai nevoie de multa pasiune si rabdare! iar in momentele in care iti vine sa ii dai foc il suni pe Sorin "userul AlfaRomeo 1750" si rezolva problema :lol:

De exemplu schimbatul pompei de benzina care mi-a dat multe batai de cap pana am descoperit ca e defecta
viewtopic.php?f=21&t=21987&p=267085&hil ... 55#p267085" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu vorbeam de modificari ci mai degraba de o mentenanta preventiva. Trebuie sa gandesti mai mult daca si cum sa modifici o alfa.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]