It is currently 23 May 2024, 06:03

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa 146
PostPosted: 23 Mar 2008, 10:28 
Offline

Joined: 11 Mar 2008, 04:45
Posts: 26
Location: Bucuresti
Sal. sunt si eu nou posesor de Alfa Romeo si as vrea sa intru si eu in randul celor din alfaclub.ro,masina mea e o Alfa 146 1.6 105 CP si cum am mai vazut pe aici ca nu sunt singuru imi consuma undeva la 20% destul de mult zic eu fata de ce ma asteptam macar 12-13 .Am vb cu cineva pt marti sa ma duc la un test insa pana sa descopar persoana aceasta am bagat bani aiurea in ea habar nu am cum si unde da am bagat 25 mil degeaba ca e aceaiasi masina de la inceput .Facusem eu ceva care se vedea ii schimbasem toba aiai patrata si nu se mai auzea ca prima data pentru ca atunci cand am luato avea sitele scoase si din ultima si din penultima(patrata) si dupa ce am puso paia patarta noua m-am gandit sa pun si una sport si am revenit la acelasi sunet ca prima data unu dala de tractor.Masina asta o am de o luna si as scrie 3 pagini cu perpetiile care le-am tras cu ea ,pe scurt asa sa va spun cateva planetara iesita, pompa benzina arsa , busonu de la baia de ulei are piulita pe dinauntru va dati seama desfa jumate de masina da baia jos prinde pilita pune baia vreao 5 ore asa si etc. etc.Acum ii fac consumu din nou la un mers linistit fara sa depasesc 2500/T sa ii vad consumu si asa .O sa pun o poza cu ea da cum era in anuntu pus de vanzator eu nu i-am facut inca poza poate ii fac azi.


Attachments:
SPATE(409).jpg
SPATE(409).jpg [ 2.01 KiB | Viewed 2175 times ]
FATA(379).jpg
FATA(379).jpg [ 36.12 KiB | Viewed 2175 times ]
Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Mar 2008, 11:21 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Ce spate mic ai! :)

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Mar 2008, 01:53 
Offline

Joined: 11 Mar 2008, 04:45
Posts: 26
Location: Bucuresti
Numai asa poti sa ii vezi spatele la masina mea mic :))) ca sunt mult in fata =)))


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 Mar 2008, 14:09 
Offline
User avatar

Joined: 05 Feb 2008, 13:12
Posts: 54
Location: Brasov
Pai daca ai spatele asa mic ca esti mult in fata, iata si unul din motivele pt care ai consumul de 20%. Pompa de benzina banuiesc ca nu s-a ars chiar degeaba, avand in vedere ca ii faci consumul cu rezervorul gol.......':wallbash:' Cat despre piulita din baia de ulei esti primul pe care il aud ca a trrebuit sa dea jos baia sa schimbe uleiul, si daca tot ai dat jos baia, macar ai facut ceva in sensul de a nu mai trece prin aceasi operatiune si la viitorul schimb de ulei?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 02 Apr 2008, 14:39 
Offline

Joined: 11 Mar 2008, 04:45
Posts: 26
Location: Bucuresti
Va rog eu frumos sa imi raspundeti si mie masina nu trage cum trebuie apas acceleratia la fund si ea isi ia viteza usor de la ce poate sa fie ??? ca am bagat daia de curatat injectoarele si la fel sa ma duc la srvice sa mi le curete sa fie de la injectoare ??


Attachments:
Imag096.jpg
Imag096.jpg [ 433.87 KiB | Viewed 2109 times ]
Imag097.jpg
Imag097.jpg [ 382.32 KiB | Viewed 2110 times ]
Imag052.jpg
Imag052.jpg [ 206.55 KiB | Viewed 2108 times ]
Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Apr 2008, 22:02 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 02:15
Posts: 80
Location: iasi
asa sunt ele ...nu incerca sa calci din prima pana la fund acceleratia ca ea nu+ti va dezvolta puterea maxima...acelereaza treptat...madkat are dreptate...vezi daca+ti scote fum negru cand mergi ..daca da e dus debitmetru...filtru aer sa+l ai schimbat...si cel mai important ..exista intre debitmetru si filtru un gat ...tub..uita+te sa nu fie rupt pe la margini ...
eu am alfa 146 ts si aveam consumul la fel ca al tau de mare
i+am schimbat debitmetru + acel tub si imi ia acuma in oras 10 si afara 7 jumate...daca vrei poze zi+mi


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 Apr 2008, 16:37 
Offline

Joined: 11 Mar 2008, 04:45
Posts: 26
Location: Bucuresti
Da vreau ca la debimetru ma gandeam si eu da e 3 mil si imi e sa nu il iau degeaba ....Acum a aparut o problema mare alataieri mi-a spart geamu din dreapta fata sa imi fure un gps si nu gasesc geam daca stie cineva unde as putea gasii da inafara de alea dupa mihai bravu ca am fost si nu am gasit


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 14 Apr 2008, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 29 Aug 2007, 13:29
Posts: 350
Location: brasov
sigur ai usa mai mica,as fi avut eu 2,dar mai mult ca sigur nu cred ca se potriveste. :cry:

_________________
cand e vorba de ALFA ROMEO,
doar CERUL este limita
ALFA ROMEO 145 mica rosie
ALFASUD ´82
EX:"ITALIANCA"ALFA ROMEO145,CRASH


Top
   
 Post subject: .......
PostPosted: 11 May 2008, 01:31 
Offline

Joined: 11 Mar 2008, 04:45
Posts: 26
Location: Bucuresti
Cu geamu am rezolvato am gasit la cineva care are una la fel si o dezmembreaza dar cu consumu pana la urma tot nu am rezolvat, am intalnit pe cineva care se pricepe la astefel de masini persoana care mi-a dat geamu insa nu prea are timp de mine si nici eu nu vreau sa fiu prea sacaitor a zis ca imi spune el de al ce e consumu daca se uita la ea insa ma amana mereu asa ca tot in voie speranta sa ma faceti sa nu ma mai uit cu ochi rai la aceasta masina pt ca am incercat eu sa zic daca nu o luam ce bien era si luam alta dar de fiecare data cand fac asa imi dau seama ca tot pasta as fi luato daca as fi avut din nou banii si masina nu imi palce mult cum merge cum arata insa cand incep sa o laud imi aduc aminte de consum si parca nu mai imi vine sa zic nimik de bine de ea stie cineva un service unde sa ma duc sa ii afc un test ca am fost la unu pe bobocica il intreb pe un gras ai soft pt masian aia sa imi faci si mie un test am da nu iti fac ....si il intreb pai dc ..... ca nu ma ocup cu alfe.... m-am uitat asa la el mi-a stat pe limba sa ii zic ....dc iti prinzi urechile, am plecat nu am mai zis nimik chir nu exista service sa poate sa imi spuna si mie ceva ce nu stiu ca are masina asta ????Va rog daca stie cineva inafara de autoitalia ca m-a programat pe 23 mai si imi mai mul;t decat face masina acolo ..


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 May 2008, 09:06 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Sunt sigur ca nu iti pica bine aceste probleme. Dar la fel de sigur sunt ca nu vrei nici altele in plus.
Pentru ca daca vei mai continua sa scrii in halul asta si sa siluiesti limba romana (fara nici o noima, fara punctuatie, cu greseli gramaticale si cu ingrediente sporadice de mirc), te asigur ca nu va fi bine. Omule, tu intelegi ce ai scris?? Tie iti place cum arata postul tau?? :shock:
Sper ca ai inteles ce am dorit sa iti spun


Daca AI te-a programat pe 23 mai, cred ca ai putea sa te declari foarte multumit, e chiar ok. Si pentru 145/146, pentru test de injectie de ex, iti recomand AI, ei sunt cei care au softul necesar, deci asta e solutia recomandata si de mine. Un test de injectie la ei nu te saraceste, fii fara grija, e rezonabil.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 May 2008, 10:13 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2008, 09:45
Posts: 3
Location: Buzau
care stiti de unde cumpar si eu 2 faruri pentru un 146?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 May 2008, 11:05 
Offline
User avatar

Joined: 29 Aug 2007, 13:29
Posts: 350
Location: brasov
Din cate stiu eu in Bz sunt cateva dezmembrari mari,una stiu ca e spre Ramnicul Sarat,ai incercat?

_________________
cand e vorba de ALFA ROMEO,
doar CERUL este limita
ALFA ROMEO 145 mica rosie
ALFASUD ´82
EX:"ITALIANCA"ALFA ROMEO145,CRASH


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 May 2008, 14:48 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2008, 09:45
Posts: 3
Location: Buzau
Le-as vrea noi k acolo este un singur 146 si are ala niste preturi de te intorci din drum si decat sa-i dau lu` ala atatia bani mai bine le cumpar noi si ma mai intereseaza : set tacheti,bara de torsiune si rulment la servo.....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 May 2008, 14:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Aug 2007, 13:29
Posts: 350
Location: brasov
ce motorizare ai?

_________________
cand e vorba de ALFA ROMEO,
doar CERUL este limita
ALFA ROMEO 145 mica rosie
ALFASUD ´82
EX:"ITALIANCA"ALFA ROMEO145,CRASH


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 May 2008, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2008, 09:45
Posts: 3
Location: Buzau
1.4 TS 16V benzina


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]