It is currently 27 Apr 2024, 18:36

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Inca un 146
PostPosted: 18 Oct 2022, 10:45 
Offline

Joined: 12 Oct 2022, 12:55
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 146
Domnilor,

Dupa multa cautare, inceputa prin Aprilie 2021, am reusit sa gasesc (si sa achizitionez) o Alfa Romeo 146 1.6 TS 16v din 1998, cu istoric, facturi, asigurari, impozite, tot tacamul. Domnul italian a fost extrem de scrupulos. Km: 96,486
Dotarile nu sunt foarte multe, i.e. doar geamuri electrice - fata, A/C si pregatire audio, adica boxe in toate cele 4 usi si tweetere in usile - fata, dar... fara casetofon si antena, daca va vine sa credeti.
Masina merge foarte bine, si este intr-o stare... ([*]perfecta... nu, nu scriu asta, ca o sa para ca ma laud) foarte buna, fara niciun fel de rugina. Ca probleme as sublinia doar rontaitul de diesel, ce apare intermitent, cauzat probabil de mult-hulitul variator de faza.
Sunt "fresh from the boat" in relatia mea cu Alfa Romeo (bine, recunosc, am facut un drive-test extensiv cu un 156 GTA acum 12 ani, dar am ramas pentru totdeauna in memorie cu senzatiile oferite de acea masina... ma urmaresc si acum, numai ca pretul si impozitul spun "nu"), asadar - cu permisiunea voastra - ma voi bizui pe orice sfat, indicatie venite din partea participantilor la acest forum.
Voi pune poze imediat ce masina va fi spalata si curatata, asa incat sa va faceti o idee.
Pentru moment, as dori sa ii fac imediat o revizie, ulei, filtre, deci va rog sa ma indrumati cum sa iau legatura cu tzivii, sau cine m-ar putea ajuta in acest sens (adica, de a stabili o relatie cu un mecanic, pentru orice probleme vor aparea ulterior).
va multumesc, si ma bucur ca in sfarsit am devenit parte a acestui forum.
D. Radu


Top
   
 Post subject: Re: Inca un 146
PostPosted: 18 Oct 2022, 10:55 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2013, 20:33
Posts: 760
Car: Giulietta
Location: Bucuresti
Salut si bun venit!
146 a fost prima Alfa din "viata mea", a avut tata una pentru aproximativ 1 an pe vremea cand eram copil. Periodic cochetez cu ideea de a lua una de dragul amintirilor, dar oferta este foarte restransa, iar cele care sunt intr-o stare intr-adevar buna au un pret cam mare pentru ce ofera :lol:
Asteptam poze :clapping:
Datele de contact ale lui tzzivii le gasesti aici: viewtopic.php?f=65&t=23418

_________________
Alfa Romeo Giulietta MY2017 2.0 175 TCT
Ex: Alfa Romeo 147 2003 1.6 Twin Spark
Ex: Alfa Romeo 159 SW '06 1.9 JTDm
Ex: Alfa Romeo 156 '02 JTS Selespeed
Ex: Fiat Punto '97 - 1.1 - "Fortosul"


Top
   
 Post subject: Re: Inca un 146
PostPosted: 18 Oct 2022, 11:20 
Offline

Joined: 12 Oct 2022, 12:55
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 146
Multumesc frumos!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]