It is currently 28 Apr 2024, 07:45

All times are UTC+03:00




Post new topic  This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 345 posts ]  Go to page Previous 110 11 12 13 14 Next
Author Message
PostPosted: 03 Mar 2015, 21:15 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
La fel, fara nici o rautate sau ironie te intreb si eu: de ce vrei sa o "macelaresti" cu swap-ul asta? Nu e treaba noastra ce faci tu cu banii tai, dar e ciudat ca ne zici ca ti-ai luat un Jag de xxxxx EUR, dar Spider-ul e masina de suflet, tii la ea iti place etc, si culmea ai si finantele necesare, insa preferi sa te zgarcesti sa o faci cum trebuie.

Ceva clar nu se leaga, caci solutii de a face masina exista, cu garantie, cu ce vrei tu. Costisitor, dar exista. O tratezi ca pe un Golf diesel obosit.

Sa auzim de bine ...

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 21:27 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Pun si eu o intrebare... Oare in italia la Fiat SPA, nu se mai gaseste vreun motor nou pe undeva? Cat poate costa?


Sent from my mobile

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 21:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Nu mai exista Fiat SPA :lol:

Uite aici motor http://ricambi.alfisti.net/product_info ... 6-24V.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Esentialul : 4.998,00 EUR

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 21:37 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Razvan29 Quote:
Nu mai exista Fiat SPA :lol:

Uite aici motor http://ricambi.alfisti.net/product_info ... 6-24V.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Esentialul : 4.998,00 EUR
poate mai rupem ceva :lol:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2011, 22:49
Posts: 124
Car: Alfa Spider 3.0
Location: Cluj-Napoca
Jaguarul il am pentru ca face parte din afacerea mea.
Momentan chiar sunt prins cu banii, mi-s investiti in diverse alte afaceri in curs de lichidare. Oricum ar fi, ar trebui sa fiu nebun sa bag 4k euro intr-o masina care, dupa parerea unora, nici nu valoreaza atat :)
Investitia va fi facuta cu cap si ca sa ma scuteasca de batai ale aceluiasi cap.

Nu inteleg ce inseamna "macelarit". Cu ce anume ar fi afectata masina, daca e posibil transplantul? Sau e doar o chestie de principiu si... dogmele Alfa nu permit? (asadar, e normal sa fiu biciuit in public la Alfa fest:) ) E la fel cu discutia legata de a pune sau nu GPL pe motor. Toata lumea a sarit de c.r in sus, sa nu comit un sacrilegiu, dar nimeni n-a stiut sa-mi dea un motiv concret, inafara de "figurile de romania" pe care nu dau doi bani. Altii dinafara, cu mult mai multi bani decat noi n-au nicio treaba si merg bine-merci pe gaz, da` noi, saracii europei suntem mai gingasi.

E mai ok sa incerc sa peticesc un motor care e desfacut a 3-a oara si sa ma coste cel putin de 2 ori mai mult?
Da, e o masina de suflet, singura dintre cele pe care le-am avut care inseamna mai mult decat o adunatura de piese intr-o carcasa de tabla... dar si la o fosta prietena am renuntat, dupa o buna perioada in care mi-a facut mai mult rau decat bine :). De doi ani incoace am un Porsche in materie de iubita. Arata muuult mai bine, e foarte performanta, dar nu consuma asa mult si ma pot baza pe ea oricand. M-a facut sa ma uit cu groaza in spate la timpul in care aveam o Alfa veche si imposibila.

ps: iarasi va luati de golful diesel. E cea mai buna adunatura de piese intr-o carcasa de tabla, din oricate masini am avut :) E drept, nu ai nicio bucurie, nicio emotie... dar SI NICIO SUPARARE. :)

_________________
Se spune ca a avea o Alfa Romeo e ca si cum ai avea o sotie fotomodel. Majoritatea or sa spuna ca-i proasta, dar toti barbatii or sa te invidieze. A mea e ca si o iubita capricioasa, pretentioasa, costisitoare, temperamentala, cu un mare respect de sine, uneori imposibila. Niciodata fidela pe deplin si o excita mecanicii, din cand in cand... dar de fiecare data cand ne intelegem bine si suntem doar noi doi, ma face sa-mi aduc aminte de ce iubirea noastra sfideaza logica si moralitatea.


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
e bine sa nu amesteci masinile cu fimeile, tu stii socoteala, eu presupun (gresit dupa multa lume) ca masina va ajunge o cotineatza, nu tre sa te superi dar pana acum am avut dreptate, momentan avand acel status, oricum e masina ta, ai putere deplina.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 22:25 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
@tudorbuda: am un prieten care isi castiga painea lucrand la motoare...V6 Busso, Twin Spark si JTD.

Problema este ca locuieste in Lisabona. :P
Totusi, s-ar putea trimite motorul pe un palet dus-intors. Nu stiu ce preturi se practica pe la noi la ceva de genul asta.

El mi-a facut motorul la al meu 156 Twin Spark, sunt ceva poze pe topicul masinii mele.
Daca intr-adevar vrei sa repari motorul, in cazul tau incepand de la zero, pot sa intreb sa vad cat ar costa. E foarte greu de zis, nu are motorul sa il vada ca sa iti spuna exact, dar dupa descrierea ta imi fac o ideee.

p.s: lucreaza foarte organizat si pe langa asta e si pasionat.

p.s1: cand te gandesti sa o dai cu 2000 da-mi un mesaj. :tongue:

Image
Image

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 23:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Nessule ... Cam cat estimai tu ? Doo , trei sutici ? :lol:


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 23:15 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Pai dezmembreaz-o atunci, desi e pacat de masina... Masina se poate face, dar nu stiu de ce, nu prea pari tu genul in stare sa o faca. Iti alegi extrem de prost mecanicii, nu faci minimul de efort sa te documentezi ce presupune un engine swap (sau crezi ca gata, daca ai scris aici o sa-ti zica cineva mura-n-gura ce ai de facut), excluzi din start posibilitatea de a duce masina in alta parte decat in Cluj, la cineva care sa mai fi vazut Busso...
Ca sa fiu totusi ontopic, cauta pe-afara un 3.0 12v, e de departe cea mai facila solutie.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 
PostPosted: 03 Mar 2015, 23:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@mugur, ma gândeam undeva la 3000... Suticile sunt pr bujii si ulei ;)

Am alfa de 5ani... In toate vremea asta am învățat multă mecanica fără sa vreau neaparat... Se pare ca sa ai o astfel de mașina implica sa ai si astfel de cunoștințe si o ureche rafinata... Sau uneori sa lași muzica mai incet.

Masina ta mi se pare f misto, iar Motorul este unul deosebit, care din păcate nu știu dacă i-l vei mai putea salva... Cred ca cel mai ok ar fi sa cauțiune altul sau sa te intereseze dacă are elemente comune cu alte motoare ( ex. 3.2) si sa faci din 2 unul bun.

Swap-ul implica mai multe printre care alt ecu si poate chiar alta instalație electrică.

Probabil cel mai ok ar fi sa găsești un 3.2 tot dp un 916 ( GTV/Spider ) si sa-l iei cu tot cu ecu si instalație electrică. Așa ai fi sigur ca funcționează.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 00:00 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Deci parerea mea este ca atunci cand motorul este intr-o stare jalnica, de obicei cel mai viabil e achizia unui motor second-hand, in mintile lui de preferinta.

In cazul acesta, fiind 12v...mai greu. Totusi nu imposibil.

Din cate am inteles ai o afacere cu masini din Germania. Nu reusesti sa gasesti pe-acolo un Spider 3.0 V6 12v, complet si ieftin?

Dus la extrem, trimiti motorul tau afara la cine se pricepe si il primesti ca nou, sau mai bun, etc. Depinde de buget.
Daca tot vrei sa il repari, chiar nu este nimeni in RO, capabil? :scratch:

Nu trebuie sa trimiti masina cu o platforma. Daca e meserias omul, trimiti doar motorul. Mult mai ieftin ca transport, daca intr-adevar in Ro e asa scump cu platforma.

Cum s-a mai scris, e possíbil si un swap. Trebuie totusi cautat informatiile necesare. As incepe sa trimit niste e-mail-uri la EB Spares spre exemplu, sa ceri un sfat. Sal altele de genu'.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 01:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Ca si triesse, vroiam sa iti propun sa gasesti un atelier care reconstruieste motoare, prin afara tarii. Asta daca vrei sa pastrezi masina in ideea de a o trece la clasice cand va veni vremea. Vorbesc de flacai care reconditioneaza alfe clasice si altele de ani buni. Bine, pretul s-ar putea sa se apropie de achizitionarea acelui motor nou, dar nah, ramai cu motorul original.
Eu ma refer la flacai gen Alfaholics. Guru intrase in vorba cu astia pentru gtv-ul lui. Nu spun ca tre sa fie astia musai, poate sa fie si amicul lui triesse sau oricare altul. Ideea e sa fie un atelier, niste oameni care desfac si refac toata ziua motoare de alfa. Poate si alte motoare, dar multe de Alfa.

Parerea mea este ca ai investit o caruta de bani in masina si degeaba. A cui a fost vina cred ca e mai putin important acum, mai important este ce vei face de acum inainte. Eu iti recomand sa iti iei o mica vacanta de la masina asta si intre timp sa te gandesti foarte bine ce vrei, pentru imi faci impresia ca nici tu nu sti exact ce vrei. Ai vrea si una, ai vrea si alta, ai vrea si sa o ti, ai vrea si sa o vinzi, etc, etc... In minivacanta de care iti ziceam vreo 2 propozitii mai sus, gandeste-te bine si cati bani vrei sa investesti in ea. Asta e unul din punctele cele mai importante dar si sensibile in acelasi timp. Practic iti trebuie un plan de lucru, exact ca pentru o afacere. Plan care pana acum bag de seama ca ti-a lipsit cu desavarsire.

Iata si optiunile in opinia mea, intr-o ordine absolut aleatoare:

- faci swap-ul. Eu in locul tau nu l-as face pentru ca m-as lega la cap fara sa ma doara iar rezultatul s-ar putea sa fie dezamagitor
- vinzi masina. O optiune pe care momentan o respingi, dar care se dovedeste foarte comoda sau la indemana
- cumperi motorul nou. buget considerabil pentru treaba asta
- te continui sa mesteresti la el in tara cu sanse de izbanda incerte
- trimiti motorul la un atelier din afara tarii recunoscut pentru refacut motoare, in special de Alfa. Asta as face eu
- cauti inca un motor identic si din 2 faci unul
Cred ca am sumarizat aici de fapt ideile colegilor de mai sus, pe care le-am mixat cu ale mele :D

Mult succes!

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 01:43 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2011, 22:49
Posts: 124
Car: Alfa Spider 3.0
Location: Cluj-Napoca
Ba, zici ca (unii) nu sunteti normali! Cine plm vorbeste despre dezmembrari&shit? MASINA NU E DE VANZARE! Si daca ar fi, nu m-ar intereseaza nici s-o dau asa cum e, pentru ca nu stau in aia 2.000 (de care nici macar un golf 4 nu-mi iau), daramite sa ma apuc sa vand cate-un far cu 50 lei si o aripa cu 65. Zici ca daca nu sunt un obsedat sa cumpar chestii nejustificat de scumpe (again, pentru o masina care, din punctul de vedere al cel putin unuia dintre voi, valoreaza 4.000 in perfecta stare), nu sunt suficient de bun pentru forumul asta! Mai lasati-ma naibii in pace, ca n-am chef de discutii de 2 bani, povesti pe langa subiect si pareri malitioase. Daca stiti sa-mi raspundeti la intrebari, foarte bine! Daca nu, nicio problema! Nu am pretins sa stiti ce inseamna engine swap, ci doar am intrebat daca stie cineva exact/a mai facut. Cu ECU, computere, benzina originala din rezervor, bujiile norocoase si whateverthefuck mai trebuie.
Inca o data revenim la povestea cu fucking mecanicul mega priceput si nici acum nu dam de el, inafara de tipul din Lisabona. O fi ceva creatura mitologica, ca tot aud de el, da` nu l-a vazut nimeni la fata. CARE E ACELA CARE SE INCUMETA SA-L FACA, indiferent in ce oras din Romania SI-MI GARANTEAZA CA MERGE??

_________________
Se spune ca a avea o Alfa Romeo e ca si cum ai avea o sotie fotomodel. Majoritatea or sa spuna ca-i proasta, dar toti barbatii or sa te invidieze. A mea e ca si o iubita capricioasa, pretentioasa, costisitoare, temperamentala, cu un mare respect de sine, uneori imposibila. Niciodata fidela pe deplin si o excita mecanicii, din cand in cand... dar de fiecare data cand ne intelegem bine si suntem doar noi doi, ma face sa-mi aduc aminte de ce iubirea noastra sfideaza logica si moralitatea.


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 02:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Uite, incepe cu astia. Arunca si tu un mail cu o intrebare:
Alfaholics
Autolusso

Si zi-ne ce ti-au raspuns. Si apoi mai cautam si altii.

In alta ordine de idei, daca nimeni nu ti-a raspuns ceva concret la treaba cu swap-ul cu pricina, nu te panica si nu te agita, ca iti plesneste o vena in cap si nu prea e chef de inmormantari in perioada asta. Inseamna ori ca nu stiu, ori nimeni de pe aici nu a facut... Mai tre' sa citesti si printre randuri cateodata :blink:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 03:43 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
Autolusso la motoare, hmm….au un review "interesant" pe AO, eu nu as recomanda.

Alfaholics da, insa au preturi mari si nu cred ca e cazul sa ajungi acolo.

sunt oameni si la noi care pot face motorul ala.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 06:17 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Cine sunt acești oamenii? Oare chiar pot garanta un rezultat pozitiv?

Personal mi se pare este o Operațiune destul de grea...


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 08:59 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Cu siguranta e mai usor sa faca swapul ala (cu putina documentare) decat sa faca un motor care are uzura vizibila cu ochiul pe arbore. Verifica pe Alfa Owner, cauta topicuri despre asa ceva pentru ca la noi nu prea s-au facut chestii de genul (exceptand 3.0 v6 de 164 pe Power care mi se pare mult mai greu avand in vedere ca a trebuit sa il faca longitudinal...)

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 09:23 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
tudorbuda Quote:
Ba, zici ca (unii) nu sunteti normali! Cine plm vorbeste despre dezmembrari&shit? MASINA NU E DE VANZARE! Si daca ar fi, nu m-ar intereseaza nici s-o dau asa cum e, pentru ca nu stau in aia 2.000 (de care nici macar un golf 4 nu-mi iau), daramite sa ma apuc sa vand cate-un far cu 50 lei si o aripa cu 65. Zici ca daca nu sunt un obsedat sa cumpar chestii nejustificat de scumpe (again, pentru o masina care, din punctul de vedere al cel putin unuia dintre voi, valoreaza 4.000 in perfecta stare), nu sunt suficient de bun pentru forumul asta! Mai lasati-ma naibii in pace, ca n-am chef de discutii de 2 bani, povesti pe langa subiect si pareri malitioase. Daca stiti sa-mi raspundeti la intrebari, foarte bine! Daca nu, nicio problema! Nu am pretins sa stiti ce inseamna engine swap, ci doar am intrebat daca stie cineva exact/a mai facut. Cu ECU, computere, benzina originala din rezervor, bujiile norocoase si whateverthefuck mai trebuie.
Inca o data revenim la povestea cu fucking mecanicul mega priceput si nici acum nu dam de el, inafara de tipul din Lisabona. O fi ceva creatura mitologica, ca tot aud de el, da` nu l-a vazut nimeni la fata. CARE E ACELA CARE SE INCUMETA SA-L FACA, indiferent in ce oras din Romania SI-MI GARANTEAZA CA MERGE??

am vazut ca esti genul de om care sare in sus ca ars, avand in vedere cum ai procedat, gresesti din nou.

trebuie sa intelegi un lucru, masina nu are nimic, adica buba nu e la masina, e atitudinea ta si habarnismul in care te zbati care nu te ajuta sa ai grija de acea masina, nu te reprezinta.

sfatul meu la modul cel mai sincer:

vezi ce cote de reparatie suporta arborele, nu te lasa pe vazut si pipait, vezi la un atelier de rectificari daca se poate scoate ok la o cota de reparatie si astfel ai construit bottom end ul motorului.

inlocuieste pompa de ulei complet si fa ceva la indicatia de temp.

pregatesti chiulasele, in caz ca masina se infierbanta ai de inlocuit doar o chiulasa sau doua, e mult mai ieftin decat un motor si poti lucra deasupra, important e ca odata inchisa partea de jos a motorului sa ramana ok, nu sa pleci la plembare cu ochii pe dupa curve noaptea si apoi sa zbieri cu muschiuletii tai ca alfele e de cacat, din pacate tu nu ai inca statutul de alfist, indiferent cate alfe ai in batatura, demonstreaza ne ca nu e asa!

ps: alfele e de cacat dar trebuie sa ai statutul sa spui chestia asta, trebuie sa iti permiti sa o spui, tu nu iti permiti inca, ai facut greseli grave ca nu iti permit.

nu mai cere garantii, cum sa iti dea cineva garantie la un fer incins de zeci de ori vechi de cand pamantul, oamenii care sant ei oameni nu iluzii au garantia lor in viata, nu cauta garantia altora.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 09:48 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Sincer, acum tind sa-l inteleg pe bietul om de ce sare ca ars!

Cred ca s-a repetat de vreo 3 ori pana acum:

1. Masina nu este de vanzare, cu atat mai mult o s-o dezmembreze ever.
2. A cautat sfaturi in privinta unui eventual engine swap sau ...
3. Unui mecanic care sa-i garanteze o lucrare OK.

Nu inteleg de ce tot se mai aduce vorba de punctul 1. Pentru mine ar fi jignitor. Legat de punctul 2, la fel, tot se pomeneste de engine swap cand nimeni nu are vreo experienta in aceasta privinta. Un research/intrebare pe AlfaOwner e cel mai indicat. Pe Squadra916 s-a incercat aflarea de informatii fara succes. Ramane punctul 3. Au fost vreo 2-3 care au afirmat ca exista mecanici capabili pentru un rebuild (si eu cred acest lucru). Sper c-au trimis pe PM colegului informatiile necesare.

:peace:

Era sa uit!

http://www.ebay.de/itm/alfa-spider-916- ... 1407641469" onclick="window.open(this.href);return false;

Poate e de folos.

L.E.

http://www.ebay.de/itm/Alfa-Romeo-Spide ... 339de8a0c7" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ebay.de/itm/Alfa-Romeo-Spide ... 4ae46df20f" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 12:40 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Ma, rareori mi se intampla sa fiu de acord cu Coman, dar asta e unul din acele momente...
S-a incercat aflarea de informatii de pe Squadra as in i-am deschis eu topic, omul nici nu cred ca are cont acolo. Fara succes e un fel de-a spune, personal am tras o concluzie de-acolo, si-anume ca mai bine sta cuminte. Swap-ul se poate face atat cu 3.0 24V cat si cu 3.2, dar nu va fi genul de swap in care iei motorul, il montezi si gata, merge. Ori el cam asta cauta, nu-l vad in stare sa piarda nopti pe net cautand ce piese o sa aiba nevoie (de ex. ECU dedicat 916 aferent motorizarilor respective), punand intrebarile care trebuie, unde trebuie. Nu stiu, pur si simplu imi pare prea comod pe de-o parte, prea pretentios pe de alta (cine naiba sa-i dea garantie la motorul actual!?) pentru a face masina asta sa mai mearga (bine) vreodata! De aceea i-am sugerat sa o vanda unui pasionat :wink: Acum eu sper sa se ambitioneze si sa-mi dea peste nas si sa faca masina, dar e greu daca se rezuma la a pune intrebari sporadice pe-aici...

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
Arborele este nitrat, nu exista cota de reparatie pentru el.

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 12:49 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
mda, am mai intalnit cazuri in care exista anumiti fabricanti de nisa care produc piese(cuzineti) la o cota de reparatie pentru masini la care fabrica nu da cote de reparatie, la lamborghini vazusem ceva, in acest caz achizitia unui motor second este o solutie viabila cum a pus link urile Hermanoli, dar si acolo este loterie, nu stii ce iei, trebuie sa mirosi bine monitorul si sa ai noroc.

http://www.alfaworkshop.co.uk/parts/Alfa_Bearings.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;


ultima pozitie de acolo.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 13:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
@nae: defineste putin termenul de 'nitrat'. Mai invat si eu cateceva :D

@tzzivii: ok, Deci autolusso pica, insa sunt sigur ca se gasesc altii. Totusi, crezi ca ai putea sa imi dai un link cu topicul respectiv? mie mi s-au parut destul de ok oamenii, odata ce reusesti sa te faci inteles :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nitrurare se referea :)

uite la nenea asta, poti sa il suni pentru cuzineti de +0.25 scrie in anunt!

http://www.ebay.com/itm/ALFA-ROMEO-166- ... 1364566644" onclick="window.open(this.href);return false;


este exact despre ce vorbeam eu mai sus! firma ARCOPISTON cautasem ceva la ei mai demult dar uitasem cum ai cheama.

ps: sant o gramada de posibilitati, ideea e sa vrei sa faci ceva si sa fii in stare, eu pot sa fac acel motor insa nu repede si nu cu acel tip de client, clientul la mine trebuie sa aiba un singur atribut, sa faca fix ce vreau eu sa faca, sa vorbeasca doar cand il intreb, eu nu lucrez pentru bani, iar daca nu i convine sa si ia tigaia in alta parte.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 04 Mar 2015, 13:18, edited 1 time in total.

Top
   
 
PostPosted: 04 Mar 2015, 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 28 Sep 2009, 00:36
Posts: 183
Location: Bucuresti
un motor 12v dupa un 166 si facut unul din doua nu se poate ? ca s-ar putea gasi in tara unul cred

_________________
Alfa GTV V6 TB
Toyota Auris
1.6
Alfa 147 1.9
Fiat Fiorino
Suzuki Ignis
Dacia Solenza 4.4 V8
Tico 5.0 V12
Chrysler Voyager
Ford Siera Cosworth


Top
   
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 345 posts ]  Go to page Previous 110 11 12 13 14 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]