It is currently 06 Jun 2024, 15:45

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ferrari vine in Romania
PostPosted: 29 May 2007, 14:31 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
http://www.themoneychannel.ro/stiri/Eco ... omania.htm

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
PostPosted: 29 May 2007, 14:49 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Herbert Stein Quote:
"Daca vine Lamborghini, anul viitor va veni si Ferrari. Aceasta este politica Ferrari, sa fie prezenta pe toate pietele unde este si concurentul sau direct”
Adicatelea,Ferrari vine mai mult asa,din orgoliu,ca nu cunva sa ramana mai prejos decat concurenta.Si daca nu mai vine Lambo nu mai vine nici Ferrari ? :lol:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 17:08 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2006, 15:34
Posts: 623
Car: 159TI
Location: Bucuresti/Bruxelles
Cred ca joaca "obligatea" :lol:

_________________
Image
1 5 9 T I
There are many things in life that attract the eyes but very few capture the heart


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 17:44 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Oricum, gluma proasta, aduce Auto Italia masini Ferrari si apoi se roaga in fiecare zi sa nu se strice vreuna ca oricum nu stiu ce sa le faca. Imi imaginez preturi la piese, daca la astea mai normale au adaos-uri stupid de mari.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 18:45 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
@Alexandrus, observ ca esti toma necredinciosul si nu inteleg de ce trebuie sa tratezi subiectul ca pe o gluma proasta. In alta ordine de idei , ce te intereseaza pretul pieselor de schimb, atata vreme cat nu o sa-ti permiti o asemenea masina. Esti atat de sigur ca o sa se strice ? Si ce daca, credeam ca esti documentat :roll: Sau nu stii ca AI vinde Maseratti, care nu este o masina simpla si uite ca AI nu a dat pe spate, chiar si atunci cand unii dintre clienti au dat cu masinile in "pereti". Ei bine, le-au reparat ireprosabil, aici in RO.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 18:51 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
apropo de asta stiu una care era la Autoperugia...un quatroporte izibit cam dur in lateral...am revazut-o din nou acolo...si arata foarte ok..refacuta ce-i drept dupa vreo 20 ed zile..dar na o facusera..oricum scumpe masini..dar arata intr-un mare fel...

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 19:30 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Silviu, experientele mele cu AI nu au fost tocmai placute pina acuma, de fapt au fost la limita penibilului si suportabilului, asa ca din punctul meu de vedere e oarecum normal sa mi se pare o gluma faptul ca vor sa importe si sa vinda Ferrari. Si cind spun de exeperientele cu AI, nu ma refer doar la service, ci si la vinzari. La vinzari ca la vinzari, probabil depinde de cine ai noroc sa dai, dar la service....jale. Oamenii nu sunt in stare sa repare o prastie, din experienta mea, deci numai gindul ca cineva are Ferrari cu garantie la ei, si vrea sa ii repare orice, mi se pare SF.
Dar asta e situatia la noi, dat fiind ca pe marca FIAT si toate legate de ea nu exista alt dealer, deci concurenta 0, AI face legea.
Se pare ca situatia e cam la fel cu dealerii FIAT cam peste tot in Europa, de aia se zvoneste ca se vrea restructurarea retelei de dealeri, cel putin pentru Alfa Romeo. De Maserati chiar nu am auzit nimic de rau in legatura cu dealerii, dar sunt relativ putine masini si nu cunosc foarte multe persoane care sa posede un Maserati.
Si ca fapt divers, atita showroom-ul cit si service-ul spune multe despre un dealer. La AI service-urile sunt pe Timisoara, arata pe dinafara ca un service de 2 lei si 30 de bani, iar de showroom nu mai zic, e mic si aiurea. Macar showroom-ul Maserati e ceva mai bine gindit si plasat.
Chiar sunt curios cum va arata un showroom Ferrari si unde le vor repara, stoca in timpul reparatie si asa mai departe.
Ca sa nu comparam cu showroom-uri de prin afara, unde oricum n-are rost sa ne uitam, comparam cu showroom-urile altor marci de la noi, marci concurente cu cele distribuite/vindute de AI. Exista un grad de comparatie ?

Anyway, discutia nu prea isi are rostul, e bine ca vine Ferrari in Romania, desi e si rau, pentru ca or sa aiba manelistii plini de bani o noua jucarie pe linga deja comunul Gallardo.


PS. Silviu, poate intr-o zi o sa am bani de Ferrari, ce stii tu :P Raule.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 19:47 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti cumperi intr-o zi un ferrari. :wink:

Se pare ca nu ai citit tot. Pana in 2008, AI va construi un complex unde o sa cuprinda tot, de la service la showroom. Locatiile existente sunt cum sunt din cauze care nu privesc pe toata lumea. Nu uita ca AI este o afacere de familie nu o reprezentanta si nu este usor sa tii piept concurentei care, din pacate, au sprijin financiar de la fabricanti. FIAT nu "sponsorizeaza" importatorii/dealerii din piata. Nici macar la spoturi publicitare. E usor de criticat .

Ai dreptate intr-o privinta : "or sa aiba manelistii plini de bani o noua jucarie pe linga deja comunul Gallardo." :(

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 29 May 2007, 19:50 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
Banuiesc ca mecanicii vor primi specializare pe marca.. :?

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 30 May 2007, 00:10 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Silviu, afacere de familie sau nu, sunt probleme care pe client nu il privesc.
E foarte bine ca se va construi in showroom nou, sincer, chiar m-as bucura sa isi schimbe imaginea si multe altele.
Cit despre service, nu stiu ce sa zic. Pina acuma am apelat de 3 ori la AI, si de fiecare data a fost o totala bataie de joc, sau chiar mai rau. Nu e aici locul pentru detalii, dar ideea este ca "reputatia" marcilor din grupul FIAT e destul de proasta fara a mai pune la socoteala si service-urile de reprezentanta si asa mai departe, si e mare pacat ca e asa.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]