It is currently 27 Apr 2024, 17:46

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pareri Giulietta
PostPosted: 09 Feb 2021, 16:14 
Offline

Joined: 28 Jan 2021, 11:59
Posts: 1
Salutare alfisti, sunt Robert am 20 de ani si sunt in cautarea unei Alfa Romeo, mai exact Giulietta, de cand eram mic ma atragea brandul si citind atat de multe despre el nu am mai stiut deloc ce sa inteleg ba ca e proasta ba ca e buna ba ca nu e adevarat ce se aude si multe altele. Am mai citit si pareri si discutii pe forum dar vreau sa va cer niste pareri despre fiabilitate si costuri de intretinere, masina mi-o voi intretine singur si vreau sa stiu la ce sa ma astept.. Din start vreau sa exclud diesel pentru ca nu ma atrage deloc, as vreau sa stiu mai multe despre motorizarea de 1.4 in special cea pe gaz pentru ca vreau sa fie pe GPL viitoarea Giulietta, si de ce se gaseste asa de greu pe GPL in Romania ? Motorul de 1.4 120 pe gpl nu-l gasesc pe nici un site de vanzari din RO dar cele de 1.4 170 sunt foarte multe, am auzit multe despre sistemul de multi-air si a cam bagat putin frica in mine... Vreau sa stiu daca se poate ce parere aveti despre 1.4 120 cu GPL si despre 1.4 170 ( daca ar fi sa cumpar 1.4 170 tot i-as pune GPL, oare cat ar costa operatiunea? ) si comparari intre ele. Bugetul meu ar fi de cam 7000 E, daca nu gasesc una prin RO ma gandeam la cele din Italia sa aduc de acolo, este mai mare bataie de cap decat cele din Germania sau daca stiti cumva daca sunt mai intretinute in IT decat in DE . Multumesc.


Top
   
 Post subject: Re: Pareri Giulietta
PostPosted: 09 Feb 2021, 16:29 
Offline
User avatar

Joined: 19 Oct 2020, 09:23
Posts: 114
Car: Giulietta qv
Pe 1.4 170 e chiar pacat sa pui gaz si nu stiu cum se pupa cu gpl. Pe parte de intretinere ca si probeleme au urmatoarele: apare o usoara rugina sub capota motor, se rup firele din haion si nu ti mai merg stopuri stergatoare etc. incearca sa gasesti una care a avut turbo-ul schimbat ca in general se duc pe la 90-120 de mii daca nu au fost exploatate corespunzator, unele am auzit ca au mai avut probleme la sistemul ac si senzorii de temperaturi si ideala e una cu xenon, halogenul pe lupa e destul de slabut, in rest sunt masini ok cu care in mod normal nu ai probeleme mari iar ca si costuri de intretinere sunt medii nu apar niste sume care sa te aduca la sapa de lemn.
Sper ca am ajutat!


Last edited by Mihai_M on 09 Feb 2021, 16:35, edited 2 times in total.

Top
   
 Post subject: Re: Pareri Giulietta
PostPosted: 09 Feb 2021, 16:32 
Offline
User avatar

Joined: 19 Oct 2020, 09:23
Posts: 114
Car: Giulietta qv
Ps: mai bine iti iei din germania austria etc. din cate am auzit la italieni e mai greu cu actele putin, nu gasesti la fel de multi oameni dispusi sa aduca de acolo masini(cel putin eu nu am gasit) si din cate am auzit au drumuri ceva mai proaste. Cam cu atat am putut sa ajut. :)


Top
   
 Post subject: Re: Pareri Giulietta
PostPosted: 21 Sep 2021, 21:01 
Offline

Joined: 12 Jul 2012, 00:15
Posts: 15
Salut,
nu stiam unde sa postez mai exact.
Tocmai mi-am cumparat in aceasta vara un alfa giulietta qv, din Germania, din 2010 cu 103.000 km, si istoric service complet, de la un posesor italian din Nurnberg.
Ca senzatie la volan, acceleratie si design, alfa e de departe cea mai speciala, comparativ cu ce am mai avut in trecut (2 diesel-uri, un c class w203, si un a4 b8 ).
Am insa o mica problema pentru care as avea nevoie de ajutor.
Echiparea nu este una de varf, si scaunele sunt normale, fara incalzire sau reglaje electrice, iar mie scaunul soferului imi este cam incomod. Sunt relativ inalt si slab, am jucat basket multa vreme, ca hobby, si acum imi cam resimt genunchii, astfel incat orice drum mai lung de 1h-1.30h imi creeaza disconfort, scaunele sunt cumva plate jos si imi amortesc compet genunchii, incat abia mai pot apasa pe pedale, problema ce nu am avut-o la masinile precedente. ( nu am inca nici 40 de ani, nu sunt inca atat de batran :)) )Si e pacat, deoarece am achizitionat masina asta in ideea de a face drumuri mai lungi, locuiesc intr-un oras mic unde ma deplasez zilnic la servici cu bicicleta.
Nici nu mi-a trecut prin minte ca scaunele ar putea fi o problema la drum lung.
Citeam pe diferite forumuri cum ca scaunele de 159, in special cele de echipare TI, care au extensie la genunchi ar fi foarte confortabile, si voiam sa intreb daca stie cumva cineva, in cazul in care dau peste niste astfel de scaune, ar putea fi montate sau adaptate pt giulietta? Sau exista alte variante mai confortabile care se potrivesc? Nu ma intereseaza sa aiba incalzire, stiu ca acolo sunt ceva mufe speciale; doar partea de confort la drum lung, pe care din pacate scaunele actuale (si genunchii) nu mi-o ofera.
Multumesc


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]