It is currently 22 May 2024, 18:38

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Parfum de Giulietta
PostPosted: 02 Apr 2018, 17:05 
Offline

Joined: 24 Apr 2017, 21:19
Posts: 10
Car: Giulietta
Am ajuns la concluzia ca eu sunt stilul care ajunge sa posteze doar cand are probleme :)
Ca s-o iau cu inceputul, de vreo 11 luni ma tot chinui sa fac topic de prezentare la prima mea alfa. Niciodata n-am apucat, din cauza de timp lipsa.Pana m-a lovit ghinionul.
Avand in vedere ca totusi este primul post din topicul ei, frumos ar fi sa spun si cateva cuvinte despre ea pana sa incep sa ma plang :).
Deci, ea e Parfumica, cumparata la finalul lui aprilie anul trecut de la DanS. Masina de serviciu, utilizator o tanti de la Sephora. 2012, 42 000 de km, 120 de cai, echipare Distinctive.
A fost o potriveala de zile mari fiindca de o luna tot cautam o masina si mai nimic nu se incadra in cerintele mele de buget si dotari. Fie mai dotate decat voiam eu (implicit sarind din buget), fie submotorizate, fie vechi sau foarte alergate. Da, eu sunt fraierul care tine cu dintii de un kilometraj mic :D.
Si uite asa, tot frecand autovitul vad ca apare o Giulietta la vanzare. Fug repede pe forumul de marca (adica fix aici), cer niste detalii pe VIN, vad ca respectivii minciuneau caii putere. Intre timp mugurel mi-l recomanda pe DanS care si el avea una care se potrivea manusa pe cerintele mele toate. Si in plus cum arata...Sau mai bine spus, cum arata si in plus se si potrivea pe cerintele mele.
Eh, de aici treaba merge repede si complicat :). Il sun pe Dan, stabilim intalnirea, iau si nevasta si mergem s-o vedem. De ce complicat? Fiindca am luat si nevasta. L-am frecat pe bietul omul de credeam ca zice "ia mai lasati-ma dracu in pace si carati-va la altul" :). Dar totul s-a terminat cu bine, Dan a fost culmea amabilitatii si rabdarii, eu am plecat fericit si nevasta linistita :).
Atasez si o poza luata tot de pe topicul lui Dan fiindca n-am nici una disponbila.
Facand retrospectiva anului, masina se comporta excelent.
I-am pus cauciucuri de vara, i-am schimbat bieletele pe spate si i-am facut distributia si revizia imediat ce am luat-o iar apoi a bagat 2000 de kilometri rapid. Deh, perioada de vara iar marea e aproape cand mergi cu Giulietta :)
Si-acum problema:
Toate bune si frumoase pana spre iarna cand am inceput s-o folosesc mai mult ca masina secundara intrucat a aparut si o masina de serviciu, asa ca o plimbam mai mult de drag. Eh, aici a fost greseala mea intrucat peste iarna am lasat-o in parcare la hibernare. I-am pus cauciucurile de iarna si am mai mers o data-de doua ori cu ea. Asa am reusit sa-i pierd o cheie fiindca o caram tot timpul dupa mine zicand ca mai ies cu ea si nu apucam niciodata. Noroc ca o aveam si pe a doua, insa nu m-am invatat minte sa ma duc sa mai dau si cu ea cateva ture. Rezultatul, a murit bateria. Dar de tot, ca nici macar nu se mai deschide din cheie. Am incercat cu cheia in portiera si, spre surpinderea mea nu vrea sa se deschida. Se aude ca ar clampani ceva in interiorul portierei dar nu se descuie. Si acum stau si plang langa ea ca s-a facut vremea buna si vreau sa o scot la plimbare si nu pot nici macar sa-i incarc bateria.
Asa ca prima intrebare este ce solutii am sa o deschid fara sa fiu nevoit sa-i sparg geamul?
A doua ar fi de ce naiba nu se deschide portiera din cheie? Daca ar fi fost vreo masina luata de ici de colo, fara sa stiu nimic despre ea as fi zis ca a busit-o pe dreapta si i-a schimbat portiera. Dar na, ca masina de serviciu, in leasing, a bagat-o in service si ca sa-i repare zgarieturile (mi-au confirmat cei de la AutoItalia), deci nu inteleg ce poate avea butucul.
PS. Ea e impricinata :)


Attachments:
1.jpeg
1.jpeg [ 101.08 KiB | Viewed 1976 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 02 Apr 2018, 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7049
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
In urma cu cativa ani, am deschis masina sa iau ceva de pe bancheta din spate si din greseala mi-a cazut cheia in masina, iar ulterior am inchis usa, fara sa observ ca imi cazuse cheia... ghinion de nesansa, sa incuiat masina... ca dehh... daca nu bagi cheia in contact si doar o deschizi, presupune ca poate ai uitat sa o mai inchizi la loc... M-am invartit pe langa masina vreo 20min... apoi am sunat la niste baieti care deblocheaza usi ( gasiti pe oleics )... A fost cel mai scump serviciu cred... 100 lei in 20secunde, iar usa mea era descuiata si am putut recupera cheia ce se afla in masina.

Drept urmare, you can give it a try :)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 02 Apr 2018, 19:19 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1087
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
baga un spray de ungere in iala cheii si incearca din nou. Ti cu mana cheia in timp ce e invartita si cu cealalta tragi de maner. E posibil sa fie si usa blocata in urma timpului asa ca trage putin mai tare.

_________________
din 06.2021 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
din 11.2019 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 17 Feb 2019, 21:48 
Offline

Joined: 24 Apr 2017, 21:19
Posts: 10
Car: Giulietta
Attachment:
poza.jpg
poza.jpg [ 244.44 KiB | Viewed 1626 times ]
Ce as putea sa-i doresc omului care a facut chestia asta?
Probabil a considerat ca e mai ieftin pentru el sa faca rost in felul asta... :(

Acum trebuie sa vad cum fac rost de scudetto si sa vad cand are tzzivvi timp sa se inhame la treaba.


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 17 Feb 2019, 23:04 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Hai ma :(
Mai rau ca la BMW , au inceput cocalarii sa isi ia Alfe si asta e metoda lor de a face rost de piese .
Mai bine te gandesti ca e joaca unor copii retarzi .


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 18 Feb 2019, 10:57 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2013, 19:09
Posts: 399
Car: Giulietta
Location: Brasov
Ca in jungla frate, nu pot sa-i inteleg pe "oamenii" astia :censored:
Cred ca-mi statea inima daca o gaseam pe a mea in halul asta :shock4:

_________________
Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 HP
Ex: Alfa Romeo 156 1.6 TS - Nera

“We are in the realm of sensations, passions, things
that have more to do with the heart than the head.”


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 18 Feb 2019, 21:09 
Offline

Joined: 24 Apr 2017, 21:19
Posts: 10
Car: Giulietta
Nu stiu ce sa zic de joaca, sunt vreo 6 suruburi pe acolo si a tras teapan ca s-a blocat in emblema, se vede dupa cum e indoita.
Adica na, nu mi se pare ca e ca atunci cand eram noi copii si aveam amici tampiti care colectionau embleme de masini.
A necesitat destula munca sa o scoata. Daca voia pur si simplu sa o vandalizeze o zgaria, ii spargea un far, chestii cu efect chiar mai mare si mai putina munca...


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 18 Feb 2019, 22:04 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2015, 14:19
Posts: 261
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
trepadusii astia ar fi in stare sa-ti dea jos motorul pentru cateva sute. in ce zona s-a intamplat?

_________________
Servicii Chip Tuning
------------------------

Giulietta QV


Top
   
 Post subject: Re: Parfum de Giulietta
PostPosted: 19 Feb 2019, 00:38 
Offline

Joined: 24 Apr 2017, 21:19
Posts: 10
Car: Giulietta
Timpuri Noi


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]