It is currently 23 May 2024, 21:40

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 20 Feb 2018, 21:21 
Offline

Joined: 09 Mar 2017, 21:25
Posts: 4
Car: --
Buna seara! Sunt nou pe acest forum,am citit cateva discutii dar mai am cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti.Sunt pe punctul de am achizitiona o Giulietta SH anul acesta. Vreau sa fie pe benzina 1,4 120cp sau 170cp.Spuneti-mi si mie care sunt problemele frecvente la acest motor?(Modelul dupa 2013-2014).Cat m-ar costa o revizie totala?Consumabile,kit distributie complet,etc.Din cate am observat,stopuri sunt pe led iar la un defect nu se poate schimba banda de led,decat tot stopul intreg,nu?

La ce sa fiu atent atunci cand vreau sa o achizitionez?

Va multumesc si o seara frumoasa! :D


Top
   
PostPosted: 12 Mar 2018, 18:39 
Offline

Joined: 09 Nov 2017, 13:37
Posts: 84
Car: giulietta 1.4 ma
Location: vienna/brasov
darkdark10 Quote:
Buna seara! Sunt nou pe acest forum,am citit cateva discutii dar mai am cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti.Sunt pe punctul de am achizitiona o Giulietta SH anul acesta. Vreau sa fie pe benzina 1,4 120cp sau 170cp.Spuneti-mi si mie care sunt problemele frecvente la acest motor?(Modelul dupa 2013-2014).Cat m-ar costa o revizie totala?Consumabile,kit distributie complet,etc.Din cate am observat,stopuri sunt pe led iar la un defect nu se poate schimba banda de led,decat tot stopul intreg,nu?

La ce sa fiu atent atunci cand vreau sa o achizitionez?

Va multumesc si o seara frumoasa! :D
salut si eu am achizionat de cateva luni o giulietta 1.4ma 170 cai tct si i-am facut o super revizie, mai jos iti dau niste costuri aproximative:
distributie (pompa de apa, curea intinzator, 80 euro),
intinzator curea accesorii 20 de euro, curea accesorii 10 euro,
ulei selenia 4 litrii 50 de euro,
bujii 50 de euro,

motorul asta nu prea are probleme, grija mare la ce ulei a fost pus in ea ca de aici poate sa pice multi airul care costa destul de mult.


Top
   
PostPosted: 12 Mar 2018, 20:03 
Offline

Joined: 31 Oct 2016, 10:45
Posts: 91
Car: Giulietta QV
Sa ai grija de ea. Eu am o QV din ianuarie 2017 - pana acum am facut 3 revizii (7000km/revizie). Nu e de speriat, nu avea nevoie..doar merita. Preturile nu sunt mari. Consumabilele sunt destul de ieftine - pe mine, distributia completa m-a costat 1600 de lei in reprezentanta, totul original. Un kit insa il gasesti la sub jumatate de pret, dar conteaza si manopera. Peste asta...uleiul e la acelasi pret, filtrele la fel, bujiile la fel, bateriile la fel. Cat despre stopuri sau luminile de zi, pe led, e adevarat ca se schimba mai greu, dar se si strica muuult mai greu. In plus, se pot si repara in teorie (led-urile nu se ard, eventual se duce controllerul sau conectorii).


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]