It is currently 27 Apr 2024, 20:15

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: 30 May 2023, 20:52 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jun 2006, 12:32
Posts: 90
Cei care v-ati adus masini de prin Europa pe platforma, aveti vreo recomandare? As prefera oameni care asta fac, asta e business-ul lor, nu firme cu zeci de soferi angajati. Dar nu exclud nici firmele, daca primesc un feedback bun.

Vreau sa aduc o masina din Belgia. Si fiindca e prima experienta de genul asta, daca aveti sfaturi, tips&tricks... sunt binevenite.


Top
   
PostPosted: 30 May 2023, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3228
Car: Giulietta QV
Vezi la publi , de la autorulate DansS.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 30 May 2023, 22:38 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Noi la serviciu am lucrat mult cu Hoedlmayr Lazar, au locatia la Bascov. Iti las si mesaj cu un contact sa suni si sa ceri oferta de pret.
Iti las si numarul celui cu care mi-am adus o masina din Germania, poate merge si in Belgia, e un privat din Bucuresti.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 31 May 2023, 07:44 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
EXS Quote:
Cei care v-ati adus masini de prin Europa pe platforma, aveti vreo recomandare? As prefera oameni care asta fac, asta e business-ul lor, nu firme cu zeci de soferi angajati. Dar nu exclud nici firmele, daca primesc un feedback bun.

Vreau sa aduc o masina din Belgia. Si fiindca e prima experienta de genul asta, daca aveti sfaturi, tips&tricks... sunt binevenite.
In general toata lumea vrea ieftin, repede si in siguranta. Se poate si asa, dar doar daca se aliniaza astrele.
Dupa ce suni pe la 10 platforme, abia ai 2-3 raspunsuri, dar nu ferme.

Depinde si de ce masina vrei sa transporti: dimensiuni si daca e functionala.

Daca se duce special pentru masina ta o sa te coste mult, trebuie sa gasesti o platforma care e ramasa in Europa si asteapta o cursa, hint: nu suna luni sau marti, suna joi sau vineri, sau trimiti mesaje in week-end.
Depinde ce platforma gasesti: mica, cu remorca, sau mare; cele mici au soferi care de obicei sunt si proprietari si care merg la ciupeala si in ilegalitate, cei cu remorca sunt cei mai accesibili, cei cu platforme mari sunt restrictionati, nu pot intra oriunde si nu pot circula tot timpul, in plus in functie cum sunt incarcati sau asteapta incarcare, iti pot aduce masina in 2 zile sau in 2 saptamani.

Sa nu le spui ca vrei acum ci cand au ei legatura.
Sa nu le dai bani in avans.
Sa iti dea posibilitatea sa ii urmaresti traseul, adica sa-ti dea share location din cand in cand, spre linistea ta.
Ar fi bine sa aibe asigurare pentru transport, tot spre linistea ta.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 31 May 2023, 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jun 2006, 12:32
Posts: 90
Vreau doar sa fie in siguranta, cu cat mai putine batai de cap. De asta prefer pe cineva care face asta cu simt de raspundere. Ideal ar fi sa bifeze tot ce ai scris tu, dar deja cred ca se ajunge la acul in carul cu fan.

Multumesc celor care mi-au trimis recomandari si sfaturi, am primit cateva si pe PM, vedem daca se concretizeaza. Dar pana atunci lista ramane deschisa, in caz ca mai aveti.

O sa las feedback aici dupa ce ajunge masina, in caz ca are cineva nevoie pe viitor.


Top
   
PostPosted: 31 May 2023, 17:26 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Salut,

Foarte buna întrebarea ta. Te rog după ce rezolvi problema, te rog sa lași un feedback dacă este posibil.

Si eu am cautat la un moment dat o platforma sa-mi aduca o masina din nordul Italiei si m-am lasat pagubas intr-un final.

Toate bune!

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]