It is currently 28 Apr 2024, 00:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 15 Mar 2023, 17:57 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Va salut!

1. Sunt curios ce trebuie facut daca as avea un autoturism in posesie, dar nu vreau sa-l vand mai departe (din considerente de siguranta) si as vrea sa-l radiez complet.
Adica ma gandesc sa vand pe bucati cam ce se poate refolosi din ea, restul sa ajunga la REMAT, sau s-o fac bucati.

A facut cineva o miscare de genul? Nu stiu unde trebuie mers si vorbit, si de ce acte as avea nevoie.

2. Tot legat de aceeasi masina - are asigurare relativ noua, pe 1 an. Dar are si un accident la activ, din cauza mea. Stiu ca daca masina se vinde, sau se scoate din circulatie, pot cere restituirea contra-valorii asigurarii pe timpul ramas. Pot cere restituirea acelei valori reziduale, chiar daca am provocat o tamponare? N-a fost dauna prea mare, daca are importanta. Doar am crapat o bara spate cuiva si am zgariat vopseaua altuia.

Multam fain de eventualele raspunsuri.


Top
   
PostPosted: 16 Mar 2023, 09:21 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Am dat doua Alfe la distrugere, chiar in Iasi. Prima mea masina si inca una ce am dezmembrat-o. A doua era a unui prieten (pe numele mamei sale de fapt ca sa fie RCA mai ieftin), dar mi-a vandut-o fara sa facem acte fiindca astia ziceau ca s-o inmatriculez, sa-i fac itp, tot, insa era cu motorul praf. Dupa logica lor, trebuia sa o repar ca s-o pot distruge. Aberatii fantastice! Așa ca am demontat-o complet si la sfarsit m-am dus cu mama lui. In ambele cazuri am dus doar caroseria, pe platforma. Un surub n-am lasat. Sunt baliverne daca cineva iti spune ca trebuie sa fie intreaga, cu motor si restul. Unii refuza ca deh, motorul are ceva greutate. Prima am dus-o in Manta Rosie (in 2012/13 parca), a doua (2017/18) undeva pe Chisinaului, deci vorbesti cu cei de la fier vechi. Iti dau vreo 150-170 lei pe caroserie.
Trebuie sa ai cartea de identitate si certificatul si sa fie proprietarul in acte prezent acolo si iti vor elibera certificatul de distrugere pe care trebuie sa scrie seria sasiului. Cu asta te duci si la inmatriculari si la impozite sa o scoti din evidente. Cred ca intai la primarie. Vezi ce acte sunt necesare pe ambele site-uri si da niste telefoane sa fii sigur.

Daca ai facut accident si s-a folosit asigurarea nu mai poti recupera banii ramasi din pacate.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]