It is currently 13 May 2024, 21:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: 19 Apr 2015, 11:43 
Offline
User avatar

Joined: 19 Apr 2015, 10:36
Posts: 63
Car: alfa 159 1.9jtdM 150
Location: Firenze(IT)Tulcea(RO)
Salutare.multumesc pentru accept in marea familie al acestui forum ,Alfa Romeo.
Sa ma prezint zic...:-).ma numesc Aurelian,sunt din Tulcea,dar de ceva vreme muncesc prin peninsula,locul de nastere al acestui faimos brand,Italia.mai pe scurt fac parte din asa zisa si mult discutata ,ca si multi altii,diaspora :-))-
cu ce ma ocup?..pai..sunt ,mecanic ,si ca sa fie treaba buna ,reprezentanta Alfa Romeo .de la bune inceputuri,sunt membru al mult accesatului forum italian http://www.159ownersclub.it/" onclick="window.open(this.href);return false; unde incerc sa deslusesc multele probleme si dubii ale membrilor,mai pe scurt dau o mana de ajutor.
ce masina am? pai..am doua de care sunt mandru mai ceva ca stefan ce mare :-)
ALFA 166 2.4 JTD din 2001 inscrisa deja pe Romania si bineinteles alta cea de zi cu zi ALFA 159 1.9 jtdM 150 cv,care urmeaza cit de curind sa paseasca si ea pe teritoriu romanesc pentru ca am intentia de a ma intoarce pe meleaguri parintesti cit de curind.
primul model este cit de cit exclusivist fiind modelul Elegant,cu interni Momo si full.iese pe strada doar la sarbatoare fiind complet revopsita si revizionata in cel mai mic detaliu.detinatorii acesui model va pot descrie pe larg confortul si tinuta pe strada .
a doua masina ..sa va spun sincer am cumparato la doi lei doar pentru ca aveam nevoie de o alta masina pentru a ma deplasa ,dar pasiunea nu ma lasa sa fiu asa indiferent.adica,din moment ce a intrat pe usa serviceului a fost pusa pe elevator si dat jos motorul.curatata pe interior,inclusiv colectorul de aspirare ,revizie injectoare,chiuloasa si inlaturarea fap/dpf.remontat totul la loc,am blocat valvola Egr si inlaturat valvolinele swirl de dinauntrul colectorului stiind deja prea bine ca reprezinta o problema al acestui model iesit pe piata in 2005 pina in 2007,mai exact modelul de motor 939A2000 cu colector de aspirare in aluminiu.la sfirsit a fost pusa pe bancul rulat si refacuta centralina Ecu cu modificarile de rigoare si 30 de cv in plus.va puteti imagina cum rage leoaica la drum.estetica externa mai nimic,urmeaza a fi revopsita cit de curind total in culoarea originala gri sobolan.
cam atit deocamdata.incerc sa fiu cit mai prezent in forum si sa dau o mina de ajutor acolo unde stiu si pot.va salut pe toti si sper sa ne cunoastem cit mai multi si cit mai bine.
va salut. :D :D :D

_________________
AR 159 1.9jtdM 150cv 16v


Top
   
PostPosted: 19 Apr 2015, 11:57 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Bine ai venit . Asteptam sa prezinti si masinile , poti face macar un topic daca nu doua . Sa le vedem si in poze . Ma bucur ca vrei sa dai o mana de ajutor ca e nevoie . Cred ca sunt cativa colegi care stau in Italia si ar vrea sa te viziteze , inteleg ca e greu sa gasesti un service bun si cu oameni seriosi .

P.S. De ce naiba ai vrea sa te intorci aici ????


Top
   
PostPosted: 19 Apr 2015, 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 19 Apr 2015, 10:36
Posts: 63
Car: alfa 159 1.9jtdM 150
Location: Firenze(IT)Tulcea(RO)
Attachment:
2 copy.jpg
2 copy.jpg [ 95.77 KiB | Viewed 1534 times ]
Attachment:
166 2.jpg
166 2.jpg [ 152.13 KiB | Viewed 1534 times ]
Salut...treaba cu reintoarcerea e mai complicat de explicat...sunt mai multe de povestit.
deja am rasfoit topicul cu cererile de piese si cred ca o sa postez cite ceva.
cele doua sunt masinile,

_________________
AR 159 1.9jtdM 150cv 16v


Top
   
PostPosted: 19 Apr 2015, 17:38 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Bine ai venit printre noi. Frumoase amandoua si sunt sigur ca sunt si foarte ingrijite. Personal am o slabiciune pentru 66, arata ciudat cu numarul pe partea aia.:)
Esti de mult timp plecat din tara? Fiecare are povestea si experienta lui, clar nu sunt reguli universal valabile, dar daca nu te intorci de pe o pozitie de immeasurable wealth cum zicea unu' din clanul Soprano, toate neajunsurile vietii de zi cu zi din Romania nu vor compensa bucuriile.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 19 Apr 2015, 18:00 
Offline
User avatar

Joined: 19 Apr 2015, 10:36
Posts: 63
Car: alfa 159 1.9jtdM 150
Location: Firenze(IT)Tulcea(RO)
ai perfecta dreptate!
aceiasi slabiciune o am si eu,si ca sa te uimesc si mai tare ,e ca o am la primul model,nu la a doua serie de 66,nu stiu de ce.
sunt plecat di tara din 2000 si sincer aceleasi probleme de zi cu zi sunt si in italia,sau oriunde ai fi.hotarirea e legata din pacate din cauza pierderii unuia dintre parinti,e mai delicat.

_________________
AR 159 1.9jtdM 150cv 16v


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]