It is currently 23 May 2024, 07:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: 09 May 2014, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Sunt curios daca a folosit cineva ochelari de condus pe timp de noapte si ce parere are eficienta sau ineficienta lor
Am vazut cateva reclame si as vrea sa cumpar o pereche dar totusi sunt sceptic in privinta lor!


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 10:10 
Offline
User avatar

Joined: 11 Apr 2008, 13:43
Posts: 368
Car: 159 2,4/Giulietta TB
Location: Timisoara/Trier DE
Eu folosesc ochelarii si ziua si noaptea.
Sunt excelenti!

P.S. nu vad deloc bine fara ei din cauza miopiei :wave:


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 10:24 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Stefan155 Quote:
Sunt curios daca a folosit cineva ochelari de condus pe timp de noapte si ce parere are eficienta sau ineficienta lor
Am vazut cateva reclame si as vrea sa cumpar o pereche dar totusi sunt sceptic in privinta lor!
nimic nu se compara cu un ochi in stare de functionare buna pe orice fel de vreme, chiar si cand este soare.
si eu folosesc ochelari in anumite cazuri insa orice element adaugat intre ochi si imagine produce o distorsiune, deja avem parbrizul.

un ochi sanatos e capabil sa se adapteze in orice conditii de lumina/intuneric insa intr adevar procentul oamenilor cu ochi perfect sanatosi este unul extrem de mic.

care mai avem probleme sau o sa avem, nu avem ce face, e mai bine cu ochelari de vedere, mai vezi lumea!

exista tot soiul de ochelari, unii de ceata, unii de soare, de noapte, in principiu nu exista un ochelar universal si cei dedicati si calumea costa mult (minim 100 eur), tot ce cumparati sub aceasta suma sant panarame.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 11 May 2014, 04:02 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Ochelari de utilizat noaptea, in cazul in care te deranjeaza in mod excesiv lumina acelora care vin de pe celalalt sens de mers, stiu ca sunt cei de culoare galbena. Galbenul mai "indulceste" din stralucirea farurilor.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 11 May 2014, 15:54 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Si eu vad ochelarii de condus pe timp de nopate ca fiind inutili pe timp de noapte, mai ales la o persoana cu ochii buni. Folosesc insa, ochelari de condus pe timp de zi, mai ales in zilele cu soare, zapada-soare, deoarece petrec mult timp la volan si am observat ca asa e mai putin stresant pentru ochi timpul petrecut la volan.


Top
   
PostPosted: 11 May 2014, 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Special pentru timp de noapte vroiam, sunt unele masini cu xenoane puse aiurea care lumineaza de ma orbeste si daca mai au si proiectoarele aprinse nu mai vad decat luminitele de la mine din bord :lol:


Top
   
PostPosted: 11 May 2014, 22:09 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jun 2013, 12:48
Posts: 1246
Car: Giulia
Location: Bucuresti
Eu am probleme cu vederea. Nu vad la distanță. Am luat niște ochelari de soare speciali si pt noapte cu lentile Hoya cu nustiu ce contrast boost RayBan pe care am dat o grămadă de bani. Ziua sunt fantastici, noaptea însă... eu nu pot sa-i tolerez. In schimb am un prieten cu motor care are o casca cu sticla galben-portocalie pe care a dat vreo 3000 lei si care face din noapte zi, adică e criminala... deci cred ca mitul e adevarat dar nu ce vezi reclama la TV...

Sent from my beauty red Giulietta using Tapatalk

_________________
Senza cuore saremmo solo macchine

Alfa Romeo Mito QV (955) - 1.4 MT6 170 HP
EX:Alfa Romeo Giulia (952) - 2.2 AT8 180 HP
EX: Alfa Romeo Giulietta (940) - 1.4 TB Multi Air TCT 170 HP
EX: Alfa Romeo 156 SW (932) - 2.0 JTS 165 HP


Top
   
PostPosted: 12 May 2014, 09:18 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Am gasit ceva aici, cred ca ma risc sa cumpar!
http://www.bazarnet.ro/index.php?target ... duct_id=12" onclick="window.open(this.href);return false;
Sent from my GT-P6210 using Tapatalk 2


Attachments:
uploadfromtaptalk1399875538852.jpg
uploadfromtaptalk1399875538852.jpg [ 31.45 KiB | Viewed 2290 times ]
Top
   
PostPosted: 28 Dec 2018, 21:24 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
A mai incercat cineva intre timp ochelari recomandati pentru condusul pe timp de noapte ?

Din cate mai citeam pe internet singurele lentile recomandate de medici oftalmologi pentru condusul pe timp de noapte sunt cele incolore care pot fi facute si cu dipotrii , acestea au un tratament antireflex foarte bun asa incat sa reduca cat mai mult din stralucirea farului si daca am mai citit bine,cele mai cunoscute lentile ar fi :

1.Zeiss Drive Safe ,aproximativ 870 lei perechea
2.Hoya - En route ,aproximativ 850 lei perechea de lentile + rama ochelari.

Ochelari cu letile galbene sunt recomandati mai mult atunci cand sunt surse de lumina pe strada , cand este vremea mai inchisa sau soarele mai lumineaza putin.
Eu am niste panarame de ochelari galbeni ,scrie polarizati pe rama dar nu sunt de folos pentru ca stralucirea farurilor este aceeasi ,doar ca le vad galbene .
Nici nu cred ca exista ochelari cu lentila galbena sa se vada farurile prin ei ca in reclamele de la televizor sau dupa net ,cred ca majoritatea sunt reclama falsa .


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2018, 13:30 
Offline
User avatar

Joined: 13 Feb 2013, 03:34
Posts: 428
Car: 147 1.6 120CP
Location: Bucuresti
Eu am o pereche de ochelari cu lentile Essilor (fara dioptrie) si sunt foarte ok. Nu prea i-am testat noaptea incat sa spun daca ii recomand sau nu.
I-am folosit la apus, cand e soarele enervant daca-l ai in fata si isi fac treaba foarte bine. Trecand peste marketingul din spate, pare o lentila de calitate, care chiar absoarbe execesul ala de stralucire deranjant pentru ochi, dar in acelasi timp nu se "inchide" lentila incat sa nu mai vezi.
Sunt cele de aici: https://www.essilor.ro/Essilor/essilor-eyedrive.aspx
Nu stiu cat costa, i-am primit in cadrul unui parteneriat/eveniment la TitiAur.

_________________
Buburuza (147/1,6/120 CP)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]