It is currently 27 Apr 2024, 16:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4141 posts ]  Go to page Previous 1161 162 163 164 165 166 Next
Author Message
PostPosted: 19 May 2022, 10:06 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Tomi, acum Emag e un marketplace, vinde oricine si pune preturi mari pentru ca si Emag practica niste comisioane de ii dărâmă pe comercianți. Scopul e mai mult promovarea si gasirea de clienți decat profitul in sine.
Eu de exemplu in urma cu cativa ani am cautat un produs si bineînțeles ca prima apariție a fost Emag. Am vazut cine vinde si am cumpărat direct de pe siteul lor la un pret mai mic, nu de la Emag unde acel comision era inclus in pret.
Ce am mai observat pe emag, produse la preturi exagerate, nu stiu de ce. Vezi poza unde e un mic joc lego de maxim 50-60lei.


Attachments:
Screenshot_20220519-100553.png
Screenshot_20220519-100553.png [ 396.33 KiB | Viewed 1069 times ]

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts
Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 10:07 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
valerica Quote:
Cum ar mai fi sa te impoziteze pentru orice obiect sh pe care il vinzi!? Presupunem ca ai niste ceasuri, vreo 20 si vrei sa le vinzi pe olx, cum te-ar impozita?
Mi-e clar ca majoritatea doar cautati motive sa va enervati. Daca citea vreunul ce zicea propunerea de lege, era vorba de impozitarea peste o anumita suma, suma pe care un om obisnuit care isi mai vinde un ceas, telefon sau vreun joc de playstation ocazional, nu o va atinge. E vorba doar de bisnitereala din care unii traiesc si pentru care nu platesc niciun impozit. Asta vor sa stopeze. Cand observa ca x-ulescu trimite 10 pachete pe saptamana la diverse adrese din tara, cu ramburs, e posibil sa obtina profituri nedeclarate, iar asta merita investigat. Nu te va cauta nimeni ca iti vinzi chilotii pe olx.
tomi_alfa Quote:
Nu inteleg de ce va place sa platiti impozit la orice :disgust: Cu ce te ajuta ca X-ulescu va fi impozitat? E traiul personal mai fericit dintr-odata? Asta e clar pe principiul "sa moara si capra vecinului". Sa i se aplice aluia, da' nu mie, nu? De aia suntem unde suntem!
Asta e comentariul dinala pe care il mai vezi postat pe net din cine stie ce grupuri de Facebook :lol:

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Asa o fi sunand in ureche, dar vrei sa zici ca n-am dreptate cu capra vecinului? E plin de egoisti in loc sa ne ajutam sa nu mai ia astia hotarari impotriva noastra.
Am incheiat. Mi-am spus of-ul.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 10:23 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Tudyniuz, nu caut, ci chiar iti expun un fapt. Uite mie îmi plac ceasurile, astea ieftine. Cumpar des, vând des, imi place sa le rotesc. Uneori iau din magazin la reducere, le port, vand pe blana, alteori iau de pe ebay si fac un ciubuc. Intr-un an poate am 50 de tranzacții, daca le par alora dubios ca am afacere la negru, ma cheama la declarații, ma cheamă.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 11:03 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Aia cu declararea rambursurilor este o vrajeala; firmele de curierat nu vor putea sa diferentieze expeditorul (ca e din online, ca e firma, ca e ocazional, etc.) ca sa raporteze corect.
De fapt, si nu e prima data cand se pune problema, doar ca acum legislativul a aruncat o astfel de lege, din disperare, dar vizate sunt firmele de curierat, care se folosesc de banii din rambursurile clientilor, pentru o zi, doua, noua; ca idee e vorba despre cel putin 10 milioane roni, zilnic.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Daca am un magazin și vand chiloți cu bon fiscal, se numește afacere (business)... Daca ii vând pe oleics se numește bișniță... Diferența? Unul plătește minim 22% taxe către stat (TVA + impozit pe venit fara angajați), altul cheltuie după bunul plac cei 22%.
Proiectul de lege nu se referă la cei ce vând bunuri de ocazie ... Gen telefonul folosit 2ani... Sau un aparat foto sau colecția de cd-uri audio...
Tomi, îți înțeleg frustrarea... Însă nici în alte țări nu umblă câinii cu covrigi in coada... Și pe ei tot legile bine puse la punct și aspre i-au educat.

Am văzut o știre la tv ieri ... 1 din 3 șoferi circula fara RCA... Am rămas efectiv uimit.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
La comertul online mai este o problema cu costul transportului; cand se face plata in momentul comenzii, de cele mai multe ori se plateste tariful standard, dar, clientul expeditor are tarife personalizate, mai mici decat cele standard, lui i se emite lunar o factura, iar diferenta ajunge in buzunarul comerciantului; de asta unii vand produsele mai ieftin, decat altii, pentru ca au acoperire.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 16:04 
Offline

Joined: 13 Feb 2019, 20:45
Posts: 65
Car: Jeep Compass Limited
Location: Finland
nesquick Quote:
Și pe ei tot legile bine puse la punct și aspre i-au educat.
De aceea cei din vest/occident sunt un pic mai avansati.

_________________
Jeep Compass Limited 4Xe
Ex Alfa Romeo 159 SW 3.2 V6 Q4
Ex Alfa Romeo Mito 1.4 TB
Ex Alfa Romeo 159 SW 2.2 JTS
Ex Fiat Croma 2.2 Mpi
Ex Fiat Stilo Coupe 1.6 16v


Top
   
PostPosted: 19 May 2022, 22:06 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
nesquick Quote:
Daca am un magazin și vand chiloți cu bon fiscal, se numește afacere (business)... Daca ii vând pe oleics se numește bișniță... Diferența? Unul plătește minim 22% taxe către stat (TVA + impozit pe venit fara angajați), altul cheltuie după bunul plac cei 22%.
Tomi, îți înțeleg frustrarea... Însă nici în alte țări nu umblă câinii cu covrigi in coada... Și pe ei tot legile bine puse la punct și aspre i-au educat.
Faci misto cred, nu exista tara in lumea asta unde este reglementata bisnita.
Ce treaba ai tu ca iau eu jucarii de 1 iunie reduse cu 50% si le vand de Craciun la pret intreg? Stii tu ca o sa le dau pe toate atunci sau ca nu le fac cadou intre timp?
Apoi tu poate nu ai colectionat niciodata nimic, de fapt romanii nu prea au treaba cu colectionatul in general. In afara e o cultura pentru asa ceva, strainii astia de care zici chiar fac ciubucuri bune umbland prin targuri si vanzand pe ebay. Absolut nimeni nu ii controleaza si nu verifica ce bani au luat ei pe x produse vandute.
Uite eu colectionez masinute Hot Wheels, am mii, daca ma apuc sa le vand cred ca imi ia 10 ani sa scap de ele la bucata. Pe ideea asta imi bat astia la usa ca iau mult ramburs si mai fac si profit, vorba unuia, sunt colectionar, nu prost sa le dau sub pretul real al pietei.
Dar na, pe mexicanii astia cu vile, masini de zeci de mii de euro, care nu au lucrat o zi in viata lor, au ajutor social nu ii mai vede nimeni, problema e cu parlitii astia care vand ceva ramburs si nu platesc taxe. Taxe pe ce?

Voi stii cum e asta, asa ca o gluma, ca investitul la bursa, ai scos profit, statul iti e prieten si trebuie sa dai declaratie sa platesti impozit pe profit, cand bursa pica si pierzi bani, nu iti da o mana de ajutor, nu mai e prietenie.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 07:43 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Mă îndoiesc sa fie vizate astfel de tranzacții.
Vânzările de ocazie sunt vânzări de ocazie și nici un stat nu cred că le impozitează până la o anumită sumă.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 08:31 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Ma, da, or sa mai pice si oameni cu intenții bune în capcana, invitații la anaf, explicații, popriri, etc

Ce mi se pare mie aiurea, identificarea expeditorul se face printr-o declarație pe propria răspundere. (Probabil un tipizat la punctele de depunere). Iar pt online, atunci când vei bifa plata ramburs, iti vor apărea căsuțe suplimentare de completat. Nimic complicat pana aici.

Doar ca e declarație pe propria răspundere.

Unul cu comportament infracțional, care a făcut ani de zile tot felul de lucruri lq limita legii sau chiar ilegale, nu va avea niciun stress sa completeze la mișto acea declarație.

Abia qstept sa vad: Stefan cel Mare din Iași a trimis doi cocoșei, vii, catre Mircea cel Bătrân din Colentina, București. Pentru a 5-a oara pe anul asta. Parca și vad autoritățile constituind echipa operativa, antifraudă, politia economica, analizând cazul. :lol:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 09:21 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
De fapt fondul problemei e mai adanc. Nu ar fi nici o problema daca sistemul ar face ca tot omul care desfasoara o activitate economica (chiar si un maruntis gen mic comert cu trimitere prin curier, cum fac unii) sa plateasca in mod egal si impartial taxe.
Problema e ca sistemul fiscal e facut in mod deliberat sa fie clientelar, sa protejeze niste evazionisti cu legaturi in cercurile politice si de putere, mai mult sau mai putin oculta, si sa ia sapte piei de pe amaratii fara protectie.
Cine a incercat sau chiar a lucrat pe cont propriu stie exact despre ce vorbesc. Sunt firme si persoane netaxabile si necontrolabile sau, macar, neamendabile si sunt amaratii care sunt taxati, controlati si amendati de le merg fulgii, pana renunta sau intra in undergroundul cvasi-infractional.
In loc sa faca ceva sa mareasca incasarea taxelor care exista, de la "jmecheri", statul roman incearca sa mareasca impunerile pentru cei care oricum platesc, ca sunt prosti si nu au scapare: impozit progresiv, CAS pe pensii, taxe mai multe si mai mari, impozitarea unor activitati oricum de neimpozitat, etc.
Iar partea si mai nasoala este ca, pentru taxele pe care le platesti, primesti foaaaarte putin: servicii medicale, drumuri, servicii administrative, etc.
Eu, daca as avea cum, nu as plati nimic, dar absolut nimic, la stat. :censored:

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 09:29 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
lucianm Quote:
Eu, daca as avea cum, nu as plati nimic, dar absolut nimic, la stat. :censored:
Doar o vorba spun pentru toti cei care declarati asa ceva: atunci cand veti avea nevoie (voi sau cineva din familia voastra) de spitalizare, atunci sa vad daca va veti permite sa platiti atat patul din spital, cat si serviciile medicale primite (analize, operatii, medici, asistente etc.).
Pe copii cred ca ii trimiteti la scoli/licee private, nu-i asa?
Etc.


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 09:53 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
@centurion, mesajul ar fi ca in tot acest timp in care s-a contribuit la stat, toata infrastructura s-a degradat si continua sa o faca. Vedem cu ochii noștri cum banii nu ajung nicăieri, cel puțin sa fie de folos omului de rând.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 10:13 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
va imaginati viata fără toate aceste servicii de stat, asa slabe cum sunt ele!?

Cum ar fi sa nu mai existe politie!? Ne mâncăm între noi, la propriu.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Credeam ca nu mai am de scris aici. Ma insel amarnic! Aseara ma duc pana la masina si gasesc numarul indoit de la idiotul asta! Partea buna e ca doar numarul e indoit. As vrea sa-i stric ziua, luna, chiar anul astuia care e atat de prost incat nu stie sa-si parcheze uraciunea aia de masina, dar cum traim in tara asta, politistul va zice sa-mi vad de treaba si sa indrept numarul! La cealalta masina am patit ceva similar si l-am prins in flagrant ca eram in masina lasand si o urma pe bara. L-am articulat cu asigurarea si amenda, dar nu-ti despagubesc si placa de inmatriculare! :censored: :censored:

A revenit OF-ul anterior si sunt total de accord cu lucianm. Ori din taxele astea fac servicii de super calitate, ori daca nu, lasa-ne, ca ne descurcam mai bine fara!
Inca una noua, care sa ma enerveze!
"începând cu anul viitor, includ o reevaluare a cotelor de TVA, introducerea impozitului pe locuință exclusiv în funcție de valoarea acesteia și nu de numărul de proprietăți, precum și eliminarea treptată a facilităților fiscale"
https://www.profit.ro/taxe-si-consultan ... r-20711674

@centurion Hai sa-ti expun cazul recent care s-a intamplat in familie la mine. Matusa-mea era impreuna cu vecina in autobuz si se indreptau undeva in oras sa faca niste analize medicale si subliniez, ambele stateau pe scaun! Pe drum, soferul a pus o frana puternica sa evite un drac de copil, prin urmare, toti pasagerii au luat traiectoria spre in fata. Matusa mea a zburat de pe scaun, dand cu arcada de fiarele de prin interior, rupandu-si vreo 3 coaste si un picior luxat. Vecina s-a ales cu mana dreapta rupta, deci in ghips si stanga cu niste lovituri. A fost matusa mea la spital si aici nu glumesc: a stat la urgente de la 8 si ceva dimineata cand s-a intamplat accidentul si au bagat-o in seama pe la ora DOUA NOAPTEA!! Cu curs de sange, cu tot tacamul ala care il tot repeta ca papagalii la tv "urmeaza imagini care va pot afecta emotional" :death:
Pe deasupra, ii vine hartie de la politie sa se prezinte in ziua x data y sa dea declaratie, altfel amenda vreo 5000 de lei sau ceva de genul. Deci daca esti victima unui accident, cu dureri, poate in ghips cu ceva, indiferent ce, trebuie tu sa te deplasezi, pentru ca curul lor nu se poate misca sa vina la tine sa dai declaratia.
Cazul 2: Durere de genunchi, platit servicii medicale de-a lungul anilor, mers la consult, mers la clinica X pentru tratament decondat. Raspunsul? Daca veniti luna viitoare pentru tratament, va fi decontat. Aha, deci sa te doara genunchiul luna viitoare. Am inteles. :scratch:
Sa mai spun de incendiile din spitale? Te duci cica sa te faci bine si te intorci cenusa. Sa mai adaug si ca multi de la Colectiv au murit din cauza infectiilor facute in spital? :wink:

Acuma, te rog frumos sa-mi spui, daca mai vrei servicii medicale, servicii pe care le-ai platit deja de-a lungul anilor absolut degeaba si "siguranta si incredere" de la astia! Politaii, daca ar vrea cu adevarat sa fie apreciati, nu injurati, ar face bine sa umple carnetul de amenzi la administratorii drumurilor pentru gropi, canale, hopuri, lipsa marcaje, obstacole pe sosea (cai liberi, prundis varsat pe carosabil, glod lasat de astia care merg pe camp si nu-si curata rotile (da, este articol pe baza caruia pot amenda) si tot asa mai departe :censored: :censored:


Attachments:
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg [ 542.39 KiB | Viewed 787 times ]

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)
Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 10:28 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
valerica Quote:
Vedem cu ochii noștri cum banii nu ajung nicăieri, cel puțin sa fie de folos omului de rând.
Eu fac parte din omul de rand. Si folosesc lucruri platite din banii nostri. Sotia a nascut la spital de stat. Copii au mers la gradinita de stat si acum sunt in clase primare la scoala de stat. Etc. Parintii/bunicii au avut pensie de stat. Etc.

Strict legat de infrastructura, da, suntem de toata jena. Dar una este bataia de joc a politicienilor, votati de noi, legat de tot ce tine de tara asta, si alta este sa spui ca daca ai putea nu ai plati taxe si impozite.


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 10:48 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
tomi_alfa Quote:
Matusa ta si vecina ei (care sper ca sunt OK acum) ar fi platit enorm pentru acele servicii medicale daca nu existau taxe si impozite. Nu putem trai fara servicii de la stat, asta este ideea pe care vreau sa o expun. Faptul ca in Romania multe servicii de stat sunt deficitare nu inseamna ca e mai bine fara ele.


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 11:35 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
centurion Quote:
Nu putem trai fara servicii de la stat, asta este ideea pe care vreau sa o expun. Faptul ca in Romania multe servicii de stat sunt deficitare nu inseamna ca e mai bine fara ele.
Ti-ai gasit cui sa explici. Te lupti cu

Image

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Pe banii mei, pe timpul meu, si pe munca mea, vreau sa fac ce vreau.

N-as da la stat nici o ata, iar pentru ce imi iau ei obligatoriu, vreau sa-mi stea in genunchi orice serviciu sustinut din veniturile mele, si nu voi avea nici o ezitare sa semnalez, sa avertizez, sa reclam orice mi se pare nefunctional, sau prost functional.
Urasc cozile, urasc birocratia, urasc sfidarea din spatele unui ghiseu, puturosenia, si tot ce deriva.

Sistemul sanitar, si tot ce e in spatele lui este infect, si la propriu si la figurat.
Daca am ajuns la spital "de placere", am facut-o in sistemul privat, pentru ca mi s-a parut sigur, si pentru ca mi-am permis, dar cand o sa am o urgenta (sper sa nu), nu vreau sa stau intr-o camera de garda, jegoasa, printre ipohondri, asistati sociali, 5 ore, si sa fiu tratat de catre o asistenta cu buzunarele desfacute ostentativ, pentru ca atunci o sa mor cu ei de gat.

Gradinita, scoala generala, liceu, educatia adica, pfff, o mizerie, as vrea sa-mi duc copilul la ce e mai aproape de casa, nu la ce e mai bun, doar pentru ca sistemul nu intelege ca directorul unei institutii de invatamant nu trebuie sa fie cel mai vocal cadru, ci un manager profesionist, si ca totul se rezuma la cadre performante, evaluate corect, remunerate corect.

Politia, care politie? Niste unii, slab pregatiti din toate punctele de vedere, cu ei sau fara ei, tot jungla e, iar atunci cand intervin, mai tare incurca (trec in fiecare dimineata prin aceiasi intersectie, imi dau seama cu 2 semafoare inainte ce politist dirijeaza).

Nu cred ca voi ajunge sa traiesc din somaj, desi mi se iau bani pentru asa ceva; cat despre pensie, o gluma proasta, tu ca stat sa ajungi in situatia, ca din contributia mea la pensie sa se plateasca pensia parintilor mei, iar eu sa sa ma uit in zare ca la ce vine din urma s-ar putea sa nu mai primesc nimic. Cum sa te imprumuti tu ca stat, ca sa platesti pensiile?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 11:53 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
centurion Quote:
valerica Quote:
Vedem cu ochii noștri cum banii nu ajung nicăieri, cel puțin sa fie de folos omului de rând.
Eu fac parte din omul de rand. Si folosesc lucruri platite din banii nostri. Sotia a nascut la spital de stat. Copii au mers la gradinita de stat si acum sunt in clase primare la scoala de stat. Etc. Parintii/bunicii au avut pensie de stat. Etc.

Strict legat de infrastructura, da, suntem de toata jena. Dar una este bataia de joc a politicienilor, votati de noi, legat de tot ce tine de tara asta, si alta este sa spui ca daca ai putea nu ai plati taxe si impozite.
Stai ca nuanțezi greșit, vrei sa spui ca folosești lucruri platite din banii noștri si mai platesti extra peste.
Cati bani ai mai platit pentru nastere, asistente, anestezie, medic, mana doua, treia ...?
La grădiniță cotizezi, un cadouas acolo, ca altfel nu merge.

Prin 2013-14 m-am operat la Fundeni, am cumpărat până si leucoplast, pungi de gheata, tot ce se putea. Asta fara sa mai zic de plicuri. Un coleg de salon, un pensionar intrase la medic cu un plic cu 2000lei sa îl opereze, iar medicul i-a spus dupa ce a numarat banii "mai intreaba si te intorci pregătit"
Sistemul de sănătate este de departe macabru, ultima data cand am fost cu fii-miu la urgențe am ajuns la ora 21 si am plecat dupa ora 1 cu el în brațe ca dormea. Alti zeci de copii erau în aceeași situație.
La poștă ai fost vreodată sa vezi ca cozi sunt, batrani care stau ore pentru un amarat de talon de pensii!?
La orice instituție a statului e un adevărat haos, multi funcționari, eficienta slaba.
Grădinița, scoala? Glumești, le-as da cu untura si as lasa câinii sa le mănânce (ca asa era o vorbă pe vremuri) Sistemul nostru de învățământ e făcut să prostească omul, nu sa il dezvolte, treci "ca"cainele prin apa si apoi faci meditație cu profesorul de la clasa.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
@centurion Da, pentru ca la noi, cu exemplul luat de la altii asa zisi "civilizati", iti dau un paracetamol la supra pret. Te poti lipsi de serviciile medicale statale, daca te-ar lasa sa optezi sa-ti virezi tu fondurile la o asigurare de sanatate la care ai si garantia ca nu iei foc si ca te fac bine, nu te leaga de pat si te trateaza cu respect, sunt amabili si iti ofera tot ce e necesar si sa nu te mai legi de stat. Obligativitatile astea sunt niste mizerii ca sa-ti ia banii si sa nu-ti ofere nimic de calitate in schimb. Orice om cu constiinta stie ca trebuie sa-si asigure sanatatea singur, nu statul! La fel si cu pensia. Daca ai contribuit ani la rand la pensie, intreb si eu, de ce trebuie cei care sunt in campul muncii trebuie sa plateasca pensia pensionarilor? Si tot orice om cu constiinta, mai bine isi pune o parte din suma castigata si care este directionata pensiei, intr-un fond de investitii sau orice altceva care atunci cand iesi la pensie sa ai o suma frumoasa, nu 800 de lei dupa 30 de ani! :bash:

Ideea mea este ori statul te respecta 1000% ori daca nu e in stare, ceea ce este foarte evident, ne descurcam singuri mai bine. Lucrurile astea au fost demonstrate cu fapte de-a lungul timpului, inclusiv cu cel mai recent urat eveniment, razboiul, cand la granita de nord oamenii de rand s-au organizat mai bine decat statul ca sa ajute refugiatii. Tot la capitolul sanatate. De ce sunt nu stiu cate strangeri de fonduri pentru copii si persoane aflate in mari dificultati, facute de oameni obisnuiti sau ONG-uri si nu-i insanatoseste statul? Pai pentru ca e doar o sugativa. La luat e primul, la dat inapoi nici sa nu auda.

@antonelcodreanu CORECT! La scoala as fi vrut, pe langa cunostintele generale, sa ma invete cum sa fac banii si sa fie Win-Win, cinstit, corect si eficient.

@centurionP.S. Nu-s ok ambele. Inca sufera si a trecut o luna.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
centurion Quote:
valerica Quote:
Vedem cu ochii noștri cum banii nu ajung nicăieri, cel puțin sa fie de folos omului de rând.
Eu fac parte din omul de rand. Si folosesc lucruri platite din banii nostri. Sotia a nascut la spital de stat. Copii au mers la gradinita de stat si acum sunt in clase primare la scoala de stat. Etc. Parintii/bunicii au avut pensie de stat. Etc.

Strict legat de infrastructura, da, suntem de toata jena. Dar una este bataia de joc a politicienilor, votati de noi, legat de tot ce tine de tara asta, si alta este sa spui ca daca ai putea nu ai plati taxe si impozite.
Te inteleg foarte bine.
Dar si tu, daca ai socoti cat platesti lunar ca impozit, plus cat mai dai oricum pe langa (gen spagi, medicamente sau alte lucruri cumparate, fondul clasei, etc) si cat primesti, ai vedea ca poate ar fi mai bine sa pastrezi banii astia si sa platesti tu, atunci cand ai nevoie.
La un salariu mai mic, sistemul te ajuta cumva, la salarii peste media pe economie, tu ajuti sistemul, daca ma intelegi...
Dam o gramada de bani unor persoane care, dupa ce ca-si insusesc direct, adica fura, o parte din ei, pentru restul nu i-as lasa nici sa-mi tunda iarba, ca sigur o tund neregulat, mult prea incet, strica masina de tuns, si apoi ma si mint in fata ca au facut treaba buna, stand langa iarba netunsa.

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Last edited by lucianm on 20 May 2022, 13:23, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Nu stiu daca studiul a fost finalizat, dar sper sa apara oficial, ca sa ne mai facem inca odata de kkt; se pare ca (si) romanii prin utilizarea invatamantului sovietic, au reusit sa lucreze la intretinerea unui specimen anatomic, deloc dorit.
Acest sistem educational (impropriu zis educational), se bazeaza doar pe a memora: poezii, texte, formule, etc, si nu pe dezvoltarea creativitatii.
Dupa cel putin 15 ani de astfel de educatie, creierul se dezvolta mai mult in stanga si mai putin in dreapta, in timp ce in tarile cu apa calda este tocmai invers.
Adica, la 18-20 de ani, un astfel de om, este inhibat, inadaptat si inadaptabil, si deloc flexibil, supus, cu toleranta la nivel de dobitoc, iar la 30 de ani deja a uitat si ce a invatat (formule matematice, date istorice), pentru ca fara exercitiu uiti si scrisul si tabla inmultirii.

Daca nu educatia, atunci cine?

Doctori? Degeaba sunt bine pregatiti (ma mir cum, probabil, doar pentru ca unii dintre ei isi fac meseria cu pasiune, si sunt ancorati in realitate, participa sustinut la diferite cursuri si dupa ce termina facultatea), daca nu au compasiune (ca asta nu se preda undeva), daca nu au educatie, respect fata de pacient, fata de ei.

Politisti? Astia nu au nimic, nimic, nimic. In afara de niste sirene occidentale pe niste masini fara ITP, asigurare si cu rezervoarele mai mereu goale, sunt aceiasi baieti cu ochi albastri, securisti moderni (macar aia vechi stiau sa faca niste dosare adevarate si performau la tehnici de a te bate fara sa lase semne). Stie cineva daca dupa Sectia 1 s-a mai construit in Romania vreun post de politie nou? Nu de alta, dar prin birourile alea vechi, cu gratii sudate, si sigilii din plastelina, inca se mai aud bataile masinilor de scris, iar pe blatul de melamina inca se vad urme de indigo si miroase a sunca afumata si ceapa zdrobita cu bastonul.

Administratia publica, din toate serviciile? Stiti ca inca se poarta registre pe caiete studentesti de matematica, pe care in fiecare dimineata o basinoasa, care a descoperit scaunul pe role trage linii si scrie in capul primei coloane "NR.CRT." dar nu stie ce inseamna, fiindca ea a fost pusa pe post pentru ca, si cel mai probabil, singurul criteriu profesional, a fost: "scrisul citet"? Mi-a luat 2 saptamani sa inmatriculez o masina, si m-am miscat super bine, o saptamana mi-a fost calculat impozitul...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 20 May 2022, 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Lucian a sintetizat perfect, cu cat ai mai multi bani, cu atat esti mai putin incantat sa platesti taxe si impozite. Musk si Bezos, spre exemplu, sunt atat de enervati de ideea asta de a plati taxe incat ani intregi nu au platit nimic.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4141 posts ]  Go to page Previous 1161 162 163 164 165 166 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]