It is currently 04 Jun 2024, 17:54

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 06:02 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Mda, stiu ca n-am mai dar de o multime de timp pe aici, dar am si eu o problema...
Acum aproape o luna mi-a expirat permisul de conducere si cand m-am dus sa mi-l schimb am avut surpriza ca functionarul de la ghiseu sa-mi spuna ca permisul meu e suspendat din 2008 si ca trebuie sa ma duc la politie sa clarific situatia. La politie, unde normal ca am fost tratat ca un infractor de militianul de la ghiseu care era foarte nervos ca am avut tupeul sa-l deranjez la ora 12:10 cand el la 12:10 termina programul, dupa ce am intrebat care e situatia, am aflat ca nu e treaba lor ca n-am fost instiintat de suspendarea permisului, dupa care mi-a fost trantita usa in nas.
Am ajuns nervos acasa si pana la urma mi-am adus aminte de tot episodul... In 2008 un jegos m-a oprit undeva prin centrul orasului pe motiv ca am trecut pe rosu la un semafor. Lasand la o parte faptul ca e unul dintre singurele lucruri pe care eu nu le fac, de unde era el, nici macar nu se putea vedea intersectia unde cica am trecut pe rosu. Episodul a iesit rau pentru ca eu nu am vrut sa-i dau actele cand am auzit de ce m-a oprit, am sunat la 112 pentru ca nu a vrut sa se legitimeze, au venit jandarmii... ca in filme. Dupa chestia asta, peste doua zile mi-a venit acasa o citatie prin care ma somau sa ma duc la politie a doua zi dimineata sa le predau permisul, chestie pe care am facut-o dar insotit de un avocat. Acolo a fost alt scandal pentru ca gaborii la un moment dat chiar au vrut sa ma perchezitioneze (!) sa-mi ia permisul si tot felul de intimidari de genul asta. Pana la urma, din cate imi aduc aminte, mi-au facut un proces verbal pentru "nerespectarea ordinelor organului de politie" sau ceva asemanator, proces verbal pe care eu nu l-am semnat, urmand ca sa mi-l trimita acasa si eu sa-l atac in instanta... numai ca respectivul proces verbal nu a ajuns.
Acum nu mai am permis si din punctul lor de vedere, de 3 ani de zile am condus cu el suspendat.
N-am avut zilele astea timp sa ajung la politie si oricum nu am mai condus si din cate vad, azi e zi libera, deci nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac sa "clarific" situatia, dar din ce stiu eu, nu e prea roz... Inainte sa ajung sa vorbesc cu avocatul si cu cei care ar putea rezolva situatia, poate imi dai voi idei sau ma lamuriti despre ce trebuie sa fac...


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 08:58 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
ai nevoie sigur de un avocat !
iar daca permisul a fost suspendat in 2008 cum mama masii mai este si acum suspendat ? l-au anulat cumva ?
un permis se poate suspenda si fara a fi predat , trec lunile de restrictie , maxim 3 luni plus una ca nu l-ai predat la timp si redevine valid .
la un permis anulat e alta situatie insa ma indoiesc sincer ca ti-au anulat permisul pentru trecere pe rosu .
aceeasi situatie am avut-o si eu in jud Brasov cand am plecat de la Alfafest in 2009 parca ... m-au oprit ca am depasit pe linie continua , i am zis sa imi arate pe camera , nu a vrut , eu nu am vrut sa semnez , nu am vrut sa predau permisul, nici nu i l-am aratat dar m-am legitimat cu CI , a oprit martor dupa 25 minute care nici nu avea habar ce facusem eu , a semnat ala ca ca a fost de fata cand eu nu am vrut sa dau organului permisul de conducere si am plecat . nici pana in ziua de azi nu stiu care e situatia cu procesul ala verbal , cert este ca cu toate ca militianul m-a amenintat ca am permisul suspendat nu am avut nici un fel de problema , mi-am verificat lunar permisul prin cunostinte si aparea valid.
in orice caz , momentan pana nu rezolvi situatie nu iti recomand sa mai mergi cu masina , este dosar penal .
cred , nu sunt sigur dara asa banuiesc eu ca se va proceda , avocatul iti va scoate un certificat de grefa - o hartie care atesta ca pregatesti un proces impotriva celor ce ti-au suspendat permisul , in baza careia politia va fi nevoita sa iti restituie/elibereze permis de conducere , pana la terminarea procesului si instiintarea ta de catre instanta avand drept de circulatie .
bafta ...

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 09:09 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Corect: cum naiba sa ai mah permisul suspendat 2-3 ani ? :). Vorba lui Gabi, poate..anulat. Dar nici asta nu e posibil asa usor, decat daca ai avut vreun proces (slabe sanse, ca altfel erai si tu chemat pe acolo cumva, instiintat, etc) in care sa-ti iei ceva cu suspendare/amenda penala + complementar anulat permisul de conducere (trecutul pe rosu totusi nu este infractiune :), doar...ultrajul eventual..).
Ma mir cum de nu l-ai intrebat pe ala de la ghiseu "cum aia a matii mah sa am permisul "suspendat" de 3 ani ?? " :), sunt curios ce raspundea..
Oricum, vorba lui Gabi: ia un avocat si intra in ei tare. Nu ar strica insa sa mai pui o intrebare la Rutiera, poate totusi e vorba de o eroare legat de suspendarea aia..
Fa si o reclamatie la ei zic eu..nu strica.
Oricum insa, priveste si tu partea plina a paharului: bine ca nu te-au prins la volan cumva, ca era nasol.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 17:57 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Da mai... e suspendat din punctul lor de vedere si eu trebuia sa ma duc sa-l predau, dupa care sa-l iau inapoi, chestie pe care n-am facut-o pentru ca n-am stiut, si din cate m-am uitat eu peste legile lor de rahat, daca nu-l predai, cand te prind, se dubleaza perioada de suspendare.
Faza misto e ca din 2008 pana acum am fost controlat si am luat o multime de amezi :naughty:


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 18:36 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
toshy Quote:
Faza misto e ca din 2008 pana acum am fost controlat si am luat o multime de amezi :naughty:
Atunci e o greseala. Pana acum aveai dosar penal.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 18:58 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jun 2009, 10:18
Posts: 146
Location: Turda
toshy Quote:
e suspendat din punctul lor de vedere si eu trebuia sa ma duc sa-l predau, dupa care sa-l iau inapoi, chestie pe care n-am facut-o pentru ca n-am stiut, si din cate m-am uitat eu peste legile lor de rahat, daca nu-l predai, cand te prind, se dubleaza perioada de suspendare.
Exact. Asa a patit si o cunostinta care a avut permisul suspendat 30 de zile pentru cumul de puncte. Faza interesanta e ca imediat dupa "expirarea" perioadei de suspendare a fost oprit si a inceput distractia cu dosarul penal pentru conducere cu permisul suspendat. La tine trebuie sa fie ceva eroare la mijloc, altfel nu-mi dau seama cum nu te-au depistat datile trecute cand ai mai fost oprit / sanctionat.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 19:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 14:11
Posts: 684
Car: Alfa Romeo 156
Location: IASI
Foarte interesanta povestea :scratch: Bafta multa si sa ne anunti si pe noi cum ai scos-o la capat!

_________________
156 1.6TS 120CP
"Senza cuore saremmo solo macchine"


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 20:25 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
La cat sunt de "destepti" politistii si alti oameni din functii de conducere din brasov, nu ma mira situatia data...Neaparat sa contactezi un avocat care sa se ocupe de treaba asta.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 22:33 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
toshy Quote:
Da mai... e suspendat din punctul lor de vedere si eu trebuia sa ma duc sa-l predau, dupa care sa-l iau inapoi, chestie pe care n-am facut-o pentru ca n-am stiut, si din cate m-am uitat eu peste legile lor de rahat, daca nu-l predai, cand te prind, se dubleaza perioada de suspendare.
Faza misto e ca din 2008 pana acum am fost controlat si am luat o multime de amezi :naughty:
Faza e asa: in astfel de cazuri, nu conteaza ca nu te duci sa il depui la Politia daca ti-a fost retinut (desi esti obligat sa o faci), permisul oricum ti se suspenda pentru perioada x. Deci chiar daca nu te-ai dus sa il duci (ca n-ai vrut, ca n-ai stiut, etc..nu conteaza), tot iti intra perioada de suspendare atunci cand trebuie (deci NU cand te duci tu sa il depui).


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 15 Aug 2011, 22:47 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Tupac Quote:
tot iti intra perioada de suspendare atunci cand trebuie (deci NU cand te duci tu sa il depui).
Eu nu am auzit de suspendare de 3 ani, totusi...


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 16 Aug 2011, 07:23 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Pffff... merci. O sa va tin la curent cu evolutia porcariei.
Pana acum am crezut ca cea mai cretina chestie pe care am patit-o cu militia a fost atunci cand un nenorocit, care m-a oprit la un filtru de alcool, a vrut sa-mi ia talonul pentru ca nu am numarul de inmatriculare pe centru.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 16 Aug 2011, 09:31 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Jaggguar Quote:
Tupac Quote:
tot iti intra perioada de suspendare atunci cand trebuie (deci NU cand te duci tu sa il depui).
Eu nu am auzit de suspendare de 3 ani, totusi...
Pai normal ca n-ai auzit - pentru ca nu exista.
Eu ma refeream mai sus la general. La el, daca a avut o suspendare de x luni de zile, trebuia sa intre in vigoare la 2-3 saptamani de la comiterea faptei, chit ca preda sau nu carnetul.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 16 Aug 2011, 21:34 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2006, 12:36
Posts: 1265
Car: 156 1.9 mJTD
Location: Radauti (Bucovina) / Sibiu
Treaba sta cam in felul urmator, la un control de rutina de obicei nu se verifica si valabilitatea lui in baza de date decat daca este ceva suspect, in general se verifica doar prezenta fizica a plasticului. A doua chestiune este ca meltenilor le e lene sa scoata suspendarea din baza de date a permisului fix cand au expirat cele 3 luni ci o scot abia atunci cand il ridici tu de la ghiseu iar cum tu nici macar nu l-ai predat nu se pune problema de ridicat deci figureaza in continuare ca suspendat.De exemplu eu am intarziat vreo 2 saptamani sa-mi ridic permisul si desi perioada de suspendare expirase eu apaream in continuare ca suspendat , daca intarziam inca 1 an atunci inca 1 an eram suspendat. Eu zic sa nu faci mare tam-tam cu amenzile alea luate in perioada asta ca nu te avantajeaza ba dimpotriva poate fi o dovada a lor ca ai circulat cu permisul suspendat...totusi e ciudat ca nu a verificat nimeni in tot acest timp situatia permisului. Mai bine ai merge pe varianta ca ai stat suficient cu permisul suspendat expirand si 3 si 6 luni ca pedeapsa dublata ca nu l-ai predat fizic si ca ar fi timpul sa scoata si ei chestia asta din sistemul lor. Ai avut noroc ca nu te-a verificat nimeni serios la un filtru ca te alegeai cu un dosarel de toata frumusetea :disgust1: .

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 mJTD (Bella) Image
Renault Megane2 1.5 DCI (BUG) Image
Renault Clio 1.5 DCI (Barca) Image
Image
ALFA ROMEO dauneaza grav permisului!


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 21 Nov 2011, 19:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Bun, dupa cateva luni am trecut peste greata de a ma duce la militie, dar pana la urma s-a rezolvat. Sunt la fel de scarbosi si praf la fel cum imi aduceam aminte de ei.
A trebuit sa dau o declaratie pe propria raspundere in care ziceam ca nu am condus in perioada in care mi-a fost suspendat - doar doua luni - si mi-au scos suspendarea. A trebuit sa ma duc la seful militiei rutiere sa vorbesc cu el si asta a fost.
Sa-mi fie invatatura de minte si sa nu-i mai las niciodata sa-mi mai faca ceva fara martori si fara sa matur cu ei pe jos prin tribunal.


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 21 Nov 2011, 20:24 
Offline
User avatar

Joined: 20 Apr 2010, 14:54
Posts: 1465
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
toshy Quote:
.....fara sa matur cu ei pe jos prin tribunal.


Partea cea mai nasoala la noi este faptul ca nu este pedepsit cel care te "arde" ci statul. Dupa parerea mea,ar trebui ca cel care te amendeaza pe nedrept si demonstrezi asta in judecata,sa plateasca[ori tie ori statului]. :)

_________________
-Alfa Romeo Brera-
EX: Ducati Monster
EX: Alfa Romeo 159 TI 2.4 Nero'Etna
EX: Alfa Romeo 159 my09 2.0JTDm TI
EX: Renault Twingo 1.2
EX: Fiat Barchetta 1.8
EX: Alfa Romeo 159 my08 1.9JTDm
EX: Alfa Romeo 147 1.9JTD 140cp(soft Tibi)
Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp


Top
   
 Post subject: Re: Permis suspendat...
PostPosted: 22 Nov 2011, 08:55 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3255
Car: Giulietta QV
nu se ajunge nicaieri : ei vorbesc pe un ton violent , tu sari de cur in sus , ei te acuza ,tu nu recunosti.....stiu ca mare parte dintre politisti sunt niste jegosi , dar proportia se pastreaza si pe partea noastra, de cetateni.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 16 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]