It is currently 28 Apr 2024, 20:56

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 122 23 24 25 2628 Next
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 17 Oct 2021, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Doua expresii care merg mana in mana in cazul asta.

1. Cu o floare nu se face primavara.
2. Pestele de la cap se impute, dar de la coada se curata.

Daca batmanii nu-s in stare sa se curete intre ei de la cel mai mic la cel mai mare de ce as crede ca institutia de spalat creiere ar vrea vreodata, sa faca cuiva un bine ? Atat timp cat enspe mii de politicieni corupti pupa mana porcului si statul doneaza orbeste sute de milioane de euro catre aceasta institutie, nu ma incalzeste cu nimic ca exista si preoti corecti.

Sa o termine o data, sa dea Daniel o besina in catedrala sa decoleze pe Marte cu ea.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 17 Oct 2021, 10:57 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Mie mi-e greu sa trec peste imaginea papistasului care a inecat la botez copilul si apoi nu recunostea ca vina ii apartine.
Trecand mai departe e absolut de necrezut cum BORul nu s-a autosesizat si sa schimbe procedura de botez ca sa nu se mai intample asa ceva. Sau poate cer prea mult?... Sper sa nu cer prea mult cand zic sa-i f...a dracii pe lumea cealalta...

In alta ordine de idei, aseara am trecut pe langa o biserica unde o gloata de adolescenti se jucau si se distrau de minune in biserica. Unii jucau ping pong, altii ceva joc de grup. M-am uitat la ei 5 minute. Erau fericiti, radeau si se hlizeau. Cred ca Doamne-Doamne era si mai fericit la auzul rasetelor unor copii.
N-am sa traiesc sa vad asta intr-o biserica ortodoxa in Ro.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 24 Oct 2021, 22:19 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
dand Quote:
Buna alegere, Freajka - si eu am considerat ca cel mai bine e sa stai langa Zurich, e usor de ajuns in centru cum probabil ai observat deja si in general lumea din jur e mai deschisa. Si lacul e superb vara cand e soare, daca imi lipseste ceva din CH - strandurile alea cu iarba dar si cu piscine in aer liber de dimensiuni olimpice. Si 5-a-sideul de duminica pe terenul ala de handbal in spate la Bahnhofstrasse:)
Daca te hotarasti la o Alfa recomand insa sa conduci 40km in plus pana in Winterthur, ala e cel mai tare dealer Alfa. O afacere de familie, oameni extrem de pasionati, foarte rar vezi asa ceva.
Multa bafta in continuare!
Pana la urma am facut o vizita si am facut un test drive cu un Stelvio Veloce. Mi s-au parut super profesionisti si foarte deschisi oricaror intrebari si nelamuriri avute. Toata lumea a fost super amabila cu noi. Oarecum, ne-a parut rau ca nu am luat masina de la ei dar c'est la vie, o sa facem service-ul la ei pentru inceput.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 18 Feb 2022, 11:16 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1087
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
au inceput sa ma loveasca si pe mine noile contracte la energie. La gaz mi-a urcat de la 54Ron mwh la 315ron mwh. La curent tocmai ce am primit noua oferta de la enel cu 2.5x pretul actual. Bineinteles ca am dat decline si o sa contractez Hidroelectrica care are cel mai mic pret actual.

Situatia e trista, oricum o dai. Poate asa Europa (nu doar Romania) o sa fie fortata sa investeasca in tehnologii care sa reduca pretul energiei. Poate ca statul Roman ar trebui sa subventioneze orice fel de initiativa de energie ECO ca sa zic (solar, vant, geo). Se stie de ani de zile ca in partea de nord a Bucurestiului sunt acele zone geotermale (vezi de ce Therme Bucuresti a fost facut acolo), asa ca toti care au case in acele zone, ar merita sa faca puturi + pompe de caldura = energie gratis pe viata (cel putin partea de incalzire).

Sper sa trecem cu bine de perioada asta.

_________________
din 06.2021 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
din 11.2019 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 18 Feb 2022, 11:20 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Energia subventionata nu are cum sa fie ieftina, iar energia regenerabila, deocamdata din pacate nu are cum sa fie fara gaz. Viitorul deocamdata e destul de sumbru.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 18 Feb 2022, 12:33 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
In Romania avem asistati sociali, avem oameni fara venituri, avem salarii la negru.
Atata timp cat se va cheltui mai mult decat se castiga (oficial), nimeni nu ne va crede ca o ducem rau.
De altfel, nici nu se duce rau in Romania, toata lumea are proprietati imobiliare, toata lumea are masini; ce daca sunt locuinte construite atat de prost incat se pierde caldura prin pereti neizolati, prin ferestre termopan asamblate in niste grajduri dezafectate, ce daca masinile sunt niste cazaturi, neintretinute, si alimentate ocazional, sau folosite doar in concedii, ce daca duduie bancile de credite?

Ne meritam soarta!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 18 Feb 2022, 16:44 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Godzzi Quote:
Poate asa Europa (nu doar Romania) o sa fie fortata sa investeasca in tehnologii care sa reduca pretul energiei. Poate ca statul Roman ar trebui sa subventioneze orice fel de initiativa de energie ECO ca sa zic (solar, vant, geo).
Pai... hai s-o luam pe rand:

- Inima Europei e zona aia plina de cretini care au iesit cu furci si topoare cand au auzit ca sunt in constructie centrale nucleare. Le-a placut mai mult carbunele polonez.
- Energia eoliana s-a dovedit in ultimele lui ca este total impredictibila, la mana naturii. Bine ca sunt furtuni acum, dupa ce n-a mai batut vantul jumatate de an.
- Cea solara nu prea este eficienta decat in Portugalia, Spania, Grecia si o parte din Italia. Restul de 90% din Europa nu se poate baza pe ea in mod constant.
- Subventiile vin tot din buzunarul nostru.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 18 Feb 2022, 17:14 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
Atata timp cat se va cheltui mai mult decat se castiga (oficial), nimeni nu ne va crede ca o ducem rau.
De altfel, nici nu se duce rau in Romania, toata lumea are proprietati imobiliare, toata lumea are masini;
Asa este, chiar ai zis bine de tot.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Toshy, o mica paranteza: in UK sunt foarte la moda panourile solare, desi se stie ca nu e o tara prea insorita. Cu curentul produs in general se incalzeste apa pe timp de ziua si se stocheaza intr-un boiler conectat si la centrala termica a locuintei. Surplusul se introduce in retea. Evident, se primesc niste bani inapoi.
Am vazut de asemenea panouri solare de incalzit direct apa in numar mai mare decat m-am asteptat, data fiind localizarea si gradul de insorire local.

Sunt convins ca eficienta nu e precum in tarile din jurul Mediteranei, dar totusi functioneaza si randamentul este acceptabil. Deci se poate.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 02:18 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Panourile alea sunt o frectie si sunt mult mai impredictibile decat turbinele eoliene. Sunt niste lucruri care poate merg, poate nu, nu sunt o solutie la problema. Sunt totusi curios care sunt costurile initiale.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
In general sunt 2, 3 sau 4 panouri pentru o familie/casa.
La cat de chitrosi si pragmatici is englezii ma indoiesc profund ca ar accepta sa instaleze fara sa existe un beneficiu real.

Instalatia e simpla: panouri, unitate de comanda si distributie. Baterii nu se practica. Instalatia de incalzire e deja formata din centrala si tancul de stocare apa. Deci ai deja cea mai mare parte de instalatie.
Investitia e panouri si panou de comanda si distributie. Cat sa fie, 1500-2000? Manopera, care aia e scumpa. Apoi avize, aprobari,etc.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Un prieten in Uk si-a pus acum cativa ani panouri solare si din cate imi aduc aminte nu era o suma f mare, aveai si subventii £5000 pana acum un an-doi. Bine subventii sunt si acum, dar panourile solare nu mai sunt acoperite intrucat pretul a scazut si au devenit destul de raspandite. Amicul nu plateste energie de ani buni, ba inca da inapoi in retea, suma primita era ceva modic insa esential e ca economiseste circa £1500/an.

Revenind la Romania, inteleg ca AFM acorda subventii 18000 RON ptr panouri cu celule fotovoltaice, stiu pe cineva care isi monteaza.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 17:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Interesant ce ziceti voi aici. Acum 4 ani, eu am vrut sa imi pun panouri solare pe acoperis, dar calculele nu prea ieseau. Era o investitie care se recupera peste foarte multi ani, cam exact peste atati cati instalatia avea nevoie de o revizie consistenta. Poate cu subventii in UK merita investitia, dar tot imi e greu sa cred.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 17:51 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nu ies nici acum calculele, stai linistit. Productia efectiva la panouri e 15% din capacitatea instalata, deci pentru 6 kw putere ai nevoie de vreo 90 de kw in panouri, cu orientare ideala. Adica vreo 15 acoperisuri de casa normala. Iar fara baterii, nu ai energie noaptea si cind nu e soare, adica vreo 6 luni pe an. Astea cu panourile de pe casa care acopera tot si mai dau si in retea, e poveste cu pesti. Da ceva dar nu acopera tot.
Stocarea in boilere e o metoda mai ieftina decit bateriile dar randamentul e mult mai prost, sunt pierderi mari in caldura.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 20:26 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Posibil sa aiba si baterie solara, o sa-l intreb. Stiu insa sigur ca a avut niste subventii, la momentul ala avea si o firma de constructii deci matematica se poate sa fi dat mai repede cu plus.
Dar vorba lui Yux, n-ar fi atat de populare in uk daca n-ar da randament, deci pe undeva e o chestie.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 21:12 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Pai sa se intereseze yuxul de valoarea subventiilor din UK.
Pe mine toata instalatia m-ar fi costat cam 15k euro, eu avand facturi lunare de 30-50 euro la momentul respectiv, majoritatea consumului fiind facut noaptea.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 21:31 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Am aruncat o privire pe net, in uk cica instalarea ar fi in jur de £4800 (3.5kW solar PV system, 10 panouri, 20m² de acoperis) - costurile de instalare au scazut mult in ultimii ani, insa vestea proasta e ca si subventiile sunt cam zero acum. Vechiul program de feed back to the grid e si el gata, insa cei ce au instalat inainte de incheierea programului beneficiaza inca de 20 ani.
Teoretic cica iesi pe plus abia dupa 10 ani.
Internet people zic ca cica e inca rentabil...oarecum.
https://www.theecoexperts.co.uk/solar-panels/cost

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 19 Feb 2022, 21:50 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 300
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
dand Quote:
Am aruncat o privire pe net, in uk cica instalarea ar fi in jur de £4800 (3.5kW solar PV system, 10 panouri, 20m² de acoperis) - costurile de instalare au scazut mult in ultimii ani, insa vestea proasta e ca si subventiile sunt cam zero acum. Vechiul program de feed back to the grid e si el gata, insa cei ce au instalat inainte de incheierea programului beneficiaza inca de 20 ani.
Teoretic cica iesi pe plus abia dupa 10 ani.
Internet people zic ca cica e inca rentabil...oarecum.
https://www.theecoexperts.co.uk/solar-panels/cost
Atita timp cit nu se spune cit este costul mediu al unui KWh si consumul mediu de electricitate pt utilizatorii casnici din UK chiar nu are nici o relevanta 4800 lire, 10 - 20 ani cit este manopera si altele asemenea. Bine ar fi de stiut si costul mediu al gazelor acolo unde exista.

_________________
DA !


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 00:04 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nu in ultimul rind, 3,5 kw putere instalata la randament de 15% nu are cum acoperi integral consumul unei gospodarii. Si la 100% randament, doar un frigider mai teapan sau un cuptor electric cer 3kw putere. Nu mai vorbim de un wallbox de electrica de 7,5 kw ca fluieram la biserica.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 08:50 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Bajetii, tipicul aici e sa incalzeasca apa din boiler/rezerva de apa, pe care o folosesti la apa calda curenta si/sau incalzire. Deci salvezi la gaze sau curent, depinde ce are casa.
Panourile nu dau curent direct pentru utilizare in case in afara de ce zic mai sus. De unde si suficienta pentru 2-4 panouri si varsatul in retea.

Evident ca exista si variatiuni de aici, cu baterii, cu panouri extinse pe tot acoperisul, etc.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 09:41 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Eu înțeleg ce spune yux și are logica.

@giulialover, de curiozitate de ce obții doar 15% randament?

Referitor la consum, cuptorul electric la putere maxima consuma 2-3kw(depinde de model). Aerul condiționat la putere maxima 2-3kw, statia de calcat iarăși 1-2kw, iar un frigider sub 500w.

Tind sa cred că este oarecum avantajos sa devii proconsumator... Mai ales că prețul la kw va exploda cat de curând.

O familie tind sa cred că nu are o medie de consum mai mare de 1kwh.

Investita in acumulatori pentru stocarea curentului electric, tind sa cred că este foarte costisitoare și implică mai multe lucruri, printre care și o cameră tehnica pentru baterii, asigurarea acestora în caz de incendiu, etc, etc.



Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 10:50 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 300
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
yux_mm Quote:
Bajetii, tipicul aici e sa incalzeasca apa din boiler/rezerva de apa, pe care o folosesti la apa calda curenta si/sau incalzire. Deci salvezi la gaze sau curent, depinde ce are casa.
Panourile nu dau curent direct pentru utilizare in case in afara de ce zic mai sus. De unde si suficienta pentru 2-4 panouri si varsatul in retea.

Evident ca exista si variatiuni de aici, cu baterii, cu panouri extinse pe tot acoperisul, etc.
Bun si cit este pretul pe KWh la furnizorul de electricitate in UK ? Cit platesti tu KWh eventual cit costa metru cub de gaze ?

_________________
DA !


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 13:10 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Nesquick: expunere+randament de transformare+nr. de zile insorite+alternanta zi-noapte

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 13:13 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1087
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
in perioada urmatoare eu o sa incep procesul de a monta panouri solare, cu accept pe "incep". Din ce se aude, prin AFM care iti da 20k RON, dureaza cam 3 ani. O sa vad.

Iata niste detalii mai intati ca vad ca pe aici se arunca cu procente si nu am nici cea mai mica idee la ce se refera.
1. Panoul solar are randament 98%. Scrie ca face 400w, atunci in realitate face ~390W. Cand face? Cand conditiile sunt perfecte, adica atunci cand soarele cade fix la 90 de grade pe el si nu e nici supraincalzit. Deci, daca tu iti montezi panourile fix spre SUD cu un grad de inclinatie de 31grade (cum este recomandat in Bucuresti), atunci productia ta o sa fie de 3.5x puterea instalata. Asta este media zilnic. Deci daca pui un sistem de 3.5kw, atunci media ta de productie zilnica este undeva la 12.25kwh.
2. Costurile nu sunt chiar atat de absurde. Eu imi doresc un kit de 6kw care se invarte pe la 30k RON (fara montaj).
3. Cum pretul la kwh este peste 1RON acum si daca reusesti sa pui prin AFM, atunci faci ROI-ul in mai putin de 5 ani. Acum cativa ani cum zice si Toshi, si fara AFM, ROI-ul era undeva pe la 15 ani.
4. In decembrie 2021, s-a votat o ordonanta de urgenta care reglementeaza statul de prosumator si vanzarea "cantitativa". Adica, cat injectezi in retea, atat ai voie sa consumi. Practic reteaua o sa fie un fel de baterie personala. Practic, ce produci vara, pot consuma iarna. Partea proasta e ca nu exista inca norme de aplicare. Exista promisiuni ca luna viitoare apar.

Eu unul chiar imi doresc sa montez. Am colegi pe grupurile mele de masini electrice care au de ani buni si facturile lor au disparut de tot.

_________________
din 06.2021 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
din 11.2019 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 20 Feb 2022, 13:31 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
aschiuta Quote:
yux_mm Quote:
Bajetii, tipicul aici e sa incalzeasca apa din boiler/rezerva de apa, pe care o folosesti la apa calda curenta si/sau incalzire. Deci salvezi la gaze sau curent, depinde ce are casa.
Panourile nu dau curent direct pentru utilizare in case in afara de ce zic mai sus. De unde si suficienta pentru 2-4 panouri si varsatul in retea.

Evident ca exista si variatiuni de aici, cu baterii, cu panouri extinse pe tot acoperisul, etc.
Bun si cit este pretul pe KWh la furnizorul de electricitate in UK ? Cit platesti tu KWh eventual cit costa metru cub de gaze ?
Asta era linkul care vroiam sa-l pun initial, ca include toate detaliile si comparatia cu preturile actuale si viitoare (pana in aprilie, pretul pe kWh era fixat in ceea ce prioveste maximum, din aprilie e prevazut sa creasca cu 54%)
https://www.moneysavingexpert.com/utili ... ar-panels/

Yux, ideea e sa ai macar un 4kWp (medium), asa zic baietii astia cam peste tot, altfel nu e cost effective.
https://www.pvfitcalculator.energysavingtrust.org.uk/

Nu pot sa-mi pun panouri solare ptr ca stau intr-un bloc mic, dar facand un execitiu de imaginatie, Energysavingtrust imi zice ca as economisi £336 pe an, in conditiile in care as fi pe pretul mediu (20p, eu deja sunt pe un 2years locked cu 26p) si as sta acasa toata ziua:
Attachment:
kwp.png
kwp.png [ 52.25 KiB | Viewed 513 times ]
In fine, asta e in UK, cel mai bine vedeti cum e cu subventiile de la AFM in Romania, e clar ca nu scoti economii majore instantaneu fara o subventie, dar cu cei 18000 RON se aliniaza poate mult mai bine.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 122 23 24 25 2628 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]