It is currently 14 May 2024, 20:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 728 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 16:42 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1224
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
E posibil sa fie naive gandurile mele dar daca toti cei mentionati de mine ar gandi un pic si-ar da seama ca mai devreme sau mai tarziu vor fi afectati de ce se intampla in Romania: afaceristii, din cauza legilor tampite ce le dau alesii, adolescentii din cauza sistemului de invatamant si ca mai tarziu vor trebui sa-si caute un job si nu vor gasi sau daca vor gasi, vor munci pe 3 lei. Iar Dand, eu nu zic ca sportul nu contribuie la dezvoltarea natiunii si nu aduce beneficii statului dar acum totul este scapat din maini prea tare si lumea ar trebui sa se concentreze pe ce e de facut acum din punct de vedere economic pt redresarea Romaniei ca apoi sa se poata apleca si asupra celorlalte activitati care ar aduce un plus de valoare tarii !

_________________
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 18:55 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
82sas Quote:
Mai fratilor pana unde trebuie sa ajunga cutitul ca sa va rasculati odata? Oare chiar atat de resemntati sa fim?Ar trebui sa fie cate 1 milion in fiecare zi pana la data respectiva in strada iar in ziua aia Toate marile orase sa paralizeze de protestatari, sa le fie de-a dreptul frica jigodiilor din parlament sa mai iasa din incinta parlamentului. Accentuez sa fie pline de protestatari si nu de grevisti, sa iasa si romanul care are ce pune pe masa si ala cu firme si afaceri si adolescenti si cei amarati, TOTI !
prietene, tu ai sta pe strada, nu stiu cate zile, sa protestezi? Dau la pariu ca daca ar fi protest langa blocul tau, ai fi la serviciu, nu ti-ai permite sa pierzi o zi de munca pt o cauza neclara. Opreste-te cu aberatiile astea cu revolutia. De ce sa protestezi cand esti condus de alesi, alesii poporului? Situatia noastra e total diferita de a Greciei, noi protestam din alte motive, pe langa asta, in Romania protesteaza doar bugetarii, la prima vedere doar ei sunt afectati, ei sunt miza si tinta, mediu privat nu e constient inca. Asa ca, situatia e urmatoarea, bugetarii protesteaza pentru cei -25% iar cei ce lucreaza in privat se uita la tv, se mira si ii doare-n fund. Mai sunt cei platiti si trimisi sa protesteze violent in fata prefecturilor si sediilor de partid, ei sunt aparte si obisnuti in tara, agitatori sau sustinatori, depinde de situatie, un job de week-end.
Allex Quote:
Nuuu, nu conducerea ne strica, ... e vina mea ca am ajuns unde suntem. Gandind asa am ajuns unde suntem si ne meritam din plin soarta.
ne meritam soarta, ba chiar din plin!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 19:06 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
valerica Quote:
nu are nicio relevanta, de ce tvr ar trebui sa transmita meciul? Sunt 5 canale de sport, ele ar trebui sa transmita si in ele ar trebui sa arunci, nu in tvr, care nu ar fi avut nici un castig! In al doilea rand, meciul era in direct la ora 5, pt 1 milion de parai, audienta de la 5 dimineata era un rahat, pentru o televiziune nationala nu era atat de simplu sa scoata banii pt meci si nici macar sa scoata banii bagati.
Va agitati ca romanii, pun pariu ca putini se trezeau sa vada meciul, iar cei ce se trezeau, adormeau in urmatoarele 10min la meciurile de deschidere. Audienta kanci, nu mai zic, seara in reluare nu se mai uita nimeni, deja toata lumea stia rezultatul si automat, romanii obisnuiti cu live, nu puteau vedea reluari. Pt tvr, insemna sa arunce pe geam un milion $!
In State meciurile sunt transmise de HBO, o televiziune privata, ca si in alte tari. La noi e diferit, romanii au arama de fata si si-o arata cat pot ei de tare, lor li se pare normal ca Televiziunea Romana(unde ei cotizeaza,dom'le) sa le transmita un meci de box, "Pai cum, cu romanasul nostru Bute, sa nu il vedem si noi", iar daca e transmis nici de-ai naibii nu va uitati, da' acum o sa va bateti cu pumnu'n piept, "io ma uitam, ba si io!". Oricum, putini stiu cine e Bute, putini stiu ce palmares are, e ca un foc de paie pt majoritatea romanilor. Cand e meci, "aaa, Bute, campionul nostru", la 10min dupa, nu mai stie nimeni nimic, nici macar nu stiti ce centura are sau daca e infrant vreodata. Doar sa comentati, atat si nimic mai mult!
Romania - incotro?
r: nicaieri, oamenii din ea sunt redusi, vb. lu' Razvan, labili! Nu conducerea ne strica, mintea asta ingusta ce ne f**e de grija altuia!
esti foarte inversunat vad .... ce ar fi daca ai vorbi doar pentru tine si nu in numele celorlalti ... stii tu ca nu ma trezesc eu sau altul ca sa ne uitam la ora 5 la televizor ??? pe cine f..e grija acum ? in ultimile doua saptamani au fost curse MotoGP la ora 6 dimineata .... ghici ce ? m-am trezit .... iti vine sa crezi ? crezi ca nu m-as fi trezit sa il vad pe Bute ?
si nu crezi ca e mai normal sa transmita meciul televiziunea nationala decat un canal strain ? inca mai sunt sate care nu au cablu dar in care o mana de oameni s-ar bucura sa il vada pe romanul lor cum ia centura de campion mondial ... da` banuiesc ca stii tu ca nu s-ar trezi si oricum nu merita sa vada asa ceva ca defapt ii doare in cur de rugby , box , patinaj etc etc si nici nu sunt seriosi ca doar nu se duc la stadion .... bulangii , prefera sa munceasca la camp decat sa mearga la un meci de 2 lei ....
la partea cu ``oamenii din tara asta sunt redusi ``sunt de acord ... asa e . sunt unii pe aici care se chinuie din greu sa demonstreze asta ...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 19:31 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Nu, nu mi se pare normal ca in situatia de fata tvr sa transmita meciul cu Bute. Tvr nu este un program sportiv, putea sa faca asta, GSP sau alt program, normal ei au bani de BRANESTI-BRASOV(live), pt ca a ramas eticheta asta tampita ca tvr trebuie sa transmita meciuri de afara. Pai de ce? De ce sa nu transmita GSP?
Dar pe tine te doare ca nu a transmis meciu' tvr, asta e problema, nici macar nu ai comentat de Pro tv, care pe 16oct a transmis live, in direct Vitali Klitschko vs Shannon Briggs. E cumva Vitali roman sau e Bute ucrainian?
Da, stiu ca nu s-ar trezi lumea sa il vada pe Bute, stiu ca nu se prea se trezesc oamenii sa vada meciuri in toiul noptii, o stiu si au simtit-o cei ce odata transmiteau astfel de meciuri, romanii dau din gura si atat, nici macar reluarile de la 21 nu faceau audienta.
mugurel Quote:
da` banuiesc ca stii tu ca nu s-ar trezi si oricum nu merita sa vada asa ceva ca defapt ii doare in cur de rugby , box , patinaj etc etc
da, pe majoritatea ii doare-n cur de sport, nici acolo!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 20:42 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
valerica Quote:
Pai de ce? De ce sa nu transmita GSP?
Pt ca tvr e platit din banii nostri si gsp nu. Gsp poate sa-si aleaga ce transmite pt ca o face pe banii lor, si daca nu fac audienta/profit dau faliment. In schimb tvr orice ar transmite nu va da faliment pt ca (din nou) e platit din banii nostri pe care noi "ii dam" chiar daca ne uitam chiar daca nu. Sper ca ai inteles de data asta.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 20:46 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
sper ca nu crezi ca banii aia se duc fix la tvr si ca nu vor ei sa aduca ce e nou si ce se cauta si cei de la tvr cu banii astia pe care ii dai tu an de an, si-au facut un cont grass in helvetia. spui glume si povesti de pe meleaguri romanesti :wink:
tvr e o televiziune mult mai mare decat restul, nu transmite dintr-o garsoniera si nici nu are studio-uri la chibrit in locul unor magazine, hai pe bune, fi si tu intelegator, tvr se plateste de pe vremea lu' nea' nicu, pe cand era unicul post si asa a ramas, o televiziune nationala, platita de locuitorii acestei tari. Bute, sportiv roman, profesionist, afiliat interbox, salariat tot al lor, banii au fost ceruti de interbox, nu a fost un meci de olimpiada sau de campionate, a fost meci de ibf, nici macar nu a fost el challenger, a fost un meci la fel ca si ultimele 5! Pe care le-ai vazut, stii cu cine a boxat, ce palmares au adversarii? Nu!
Da' te doare ca platesti la tvr, care nu iti face poftele sa il vezi pe Bute la 5, da' nu te intereseaza ca platesti abonamentul la gsp ca sa vezi niste canditate la retrogradare si meciuri din divizia B, asta ti se pare normal, ca e fotbal si trebuie sa stii ce face Dunarea Giurgiu sau Gloria!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Last edited by valerica on 22 Oct 2010, 21:13, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 21:12 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
ideea e ca TVR-ul e singurul care se prinde si la Cucuietii din deal .... nu intelegi ca oamenii aia nu au Digi , Boom , Dolce si alte d`astea pe care ar trebui sa cotizeze aproape o pensie pe luna ? e normal ca televiziunea nationala sa transmita meciul unui sportiv roman doar d`aia exista , sa transmita chestii de interes national . consider meciul asta mai important decat o dezbatere de cacat pe teme economice sau ce vizite de lucru mai fac Basescu , Boc , Udrea sau cacanarii astia care ne fac de ras oriunde s-ar duce in lumea asta . si unul dintre putinii care ne reprezinta calumea nu are loc nici macar la 5 dimineata ....
m-am uitat de curiozitate ce era asa de important de nu a putut fi modificata grila pe 15 oct ...
05:00 Carabinieri (italian serial, 2002 - 115.) la TVR 1
cu Andrea Roncato, Alex Partexano, Paolo Villaggio, Erika Blanc

05:55 Sport (rel.) la TVR 1
06:15 Imnul României la TVR 1

ce zici , avea loc meciul lui Bute ? nuuuuu , asteptau atatia oameni sa vada ce se mai intampla in Carabinieri .....


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 21:26 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Tu nu vrei sa intelegi ca aia e o ora moarta si nu se merita sa arunce banii? E loc de Bute, da' gigi din deal nu se trezeste, ca e rupt de munca, tu ai zis-o, stie ca o sa fie seara in reluare si nu are rost sa se trezeasca de la 5, seara nu se va mai uita ca a auzit la stirile de la 19 ca Bute a castigat si e bucuros si gata. Asa ca tvr si-a luat-o iar si a pierdut banii aiurea.
Dezbaterile alea de cacat nu costa nimic si aduc mai multi specatori decat Bute la 5. Andreea Marin a cam dus tvr-ul in spate cu surprizele, ca nu te uiti tu si eu, dar aia cu pensia de zici tu, vei fi surprins ca sunt telespectatori inraiti.
Omule, carabinierii sunt la ora aia pentru ca nu se uita nici dracu, nici macar el nu da o tura sa vada ce e pe acolo la ora 5!
Inca ceva, daca meciul era mediatizat si avea promovare si nu doar din partea tvr-ului, sa fii sigur ca era transmis pt ca era rentabil, dar fiind un meci disputat la Montreal, in tara nu s-a scris mai nimic, lumea nu a stiut. Au stiut doar cei ce au vrut sa stie si cam atat, in rest eu nu am vazut vreo stire sau vreo prezentare/interviu cu Bute inaintea meciului, nimic.

Iar daca se transmitea, tot va vaicareati ca de ce au cheltuit banii cand lumea iese in strada si noi suntem in criza. Ca in reclama, rom romanesc authentic!

inca ceva, pe site-ul ibf/usba Bute apare ca fiind canadian nu roman, pt ca e sportivul unui club canadian. Nu e datoria tvr-ului sa transmita meciurile unor sportivi profesionisti romani, datoria lor e ca meciurile de la olimpiade si campionale europene, mondiale sa fie difuzate pe postul national. Ce nu e clar, sunteti incuiati? Cate meciuri cu Mutu, Nesu, Ogararu, sau orice alt sportiv profesionist roman, angajat de un club din alta tara ati mai vazut pe tvr?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Last edited by valerica on 22 Oct 2010, 21:43, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Nu ma doare ca platesc gsp pt ca eu AM ALES sa fac asta. Oricum, recunosc ca nu am sanse in fata logicii tale.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 21:50 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Allex Quote:
Nu ma doare ca platesc gsp pt ca eu AM ALES sa fac asta. Oricum, recunosc ca nu am sanse in fata logicii tale.
de banii aia multi care ti se "fura" in conturile tvr, bucura-te ca ai vazut an de an formula 1 si acum champions league. De banii pe care ai ales sa ii dai la gsp, fi bucuros cu "marile derby-uri" si ca ai onoarea sa vezi live Victoria Branesti.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 22 Oct 2010, 23:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
valerica Quote:
Tu nu vrei sa intelegi ca aia e o ora moarta si nu se merita sa arunce banii? E loc de Bute, da' gigi din deal nu se trezeste, ca e rupt de munca, tu ai zis-o, stie ca o sa fie seara in reluare si nu are rost sa se trezeasca de la 5, seara nu se va mai uita ca a auzit la stirile de la 19 ca Bute a castigat si e bucuros si gata.
o sa te sochez dar crede-ma ca oamenii aia incep ziua de munca la ora aia ... nu cred ca fac nani pana la 11 - 12 si dupa aia daca au chef dau o raita prin sat pe la pasarici sau cafenele ....


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Oct 2010, 14:35 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
daca incep munca la 5, nu mai e loc de tv, munca si trezirea devreme sunt argumente ce nu isi au rostul.
esti incapatanat si nu vrei sa intelegi, nu aduci nici un argument ca meciul ar fi trebuit transmis de tvr, doar ca platesti tu abonament. Am scris tot ce era posibil si cred ca majoritatea au inteles ca acest meci, in 2010, nu isi avea locul pe programul national. Daca vrei sa intelegi ca Bute nu lupta pentru Romania, bine, daca nu, e doar treaba ta si ramai in continuare cu obsesia asta a platirii abonamentului din banii tai si simte-te ofensat ca un sportiv profesionist roman, care lupta pentru un club canadian, ce aduce glorie Canadei, nu e transmis si pe mirificul tau post national si iti ofenseaza patriotismul.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Oct 2010, 14:55 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
cât timp liber aveţi...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Oct 2010, 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
da Jagg , ai dreptate .... si il mai si pierd aiurea .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 17 Nov 2010, 02:58 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Interesanta polemica legata de Bute; aici in UK am avut "onoarea" sa cunosc un tip de 21-22 ani, foarte "tare" in propria-i viziune, care nu auzise in viata lui de Daniel Ghita sau Ciprian Sora. Ok, ati spune ca Bute e la alt nivel dpdv al performantelor si chiar asa este. Insa Bute lupta pt un club din Canada iar ca si "vedeta" sportiva e mai putin promovat decat ultima echipa de fotbal de kkt din Ro. Ori Sora si Ghita au fost de multe ori subiectul LK de la ore de audienta maxima in zile de weekend. In fine .... my point is : cultura sportiva a romanilor lasa de dorit; majoritatea stiu doar fotbal (care oricum e de 2 lei la noi), insa cand vine vorba de alte ramuri sportive, se uita ca viteii la poarta noua.

Acum, revenind la problemele din Ro.
Poate ati vazut sau auzit de evenimentele din Piatra Neamt. Poate o parte dintre voi, cei care ma cunoasteti personal, stiti ca sunt din Piatra Neamt de loc, ultimii 12-13 ani, inainte de UK, traindu-i in Bucuresti. Intamplarea a facut ca acum ceva ani sa intru in contact atat cu victima cat si cu criminalul.
Ca sa fac un scurt rezumat, evenimentul s-a consumat intre un camatar (asta ar trebui sa spuna cam tot) si un sociopat labil psihic, probabil manipulat sau incurajat in intentiile de omucidere de catre un alt rival de-al vicimei, care a scapat cu viata acum cativa ani dupa ce a fost impuscat in cap in fata blocului (cel putin asa speculeaza presa si ce-i drept suna foarte relevant).
Trecand peste evenimentul cu pricina, ce mi s-a parut si mai interesant a fost ca odata cu acest atac armat au fost puse in evidenta (again) carentele din sistemul judiciar romanesc. Un sef al politiei putin cam retard, un sistem corupt, un mediu infractionar care detine controlul unui oras precum Piatra Neamt. Falau (criminalul) era de multa vreme dus cu pluta. Omul asta reprezenta pericol public prin simplul fapt ca exista. El nici macar nu trebuia sa stea in puscarie, locul lui era la balamuc. Cu toate astea, a fost eliberat conditionat, pt ca ar fi fost exemplar in detentie,ar fi participat la programe culturale (ba ne lasi) and so on.
Ca am adus aminte de seful politiei Neamt , dl Soric (vb aia, chiar ca e de porc); omul e seful politiei insa nu a auzit ca, camataria e de fapt infractiune prevazuta de codul penal. Doar pt asta si trebuia sa fie demis instant.....

PS: urmeaza episodul 2 din noul serial cu impuscaturi la Piatra Neamt; tineti aproape :P

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 17 Nov 2010, 09:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
sincer sa fiu , in momentul in care la TV am auzit ca `` un interlop a fost ucis la Piatra Neamt`` pentru mine nu a mai contat restul ... de ce , cum , cine , cu ce sunt intrebari neimportante . m-am bucurat ca s-a mai dus unu` . si cu putin noroc se duce si labilu` la parnaie/balamuc . deci deja doi ... sa vedem ce va urma , poate mai dau coltu` si alti cocalari .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 17 Nov 2010, 21:34 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
mugurel....maine poate vei fi tu, sau eu. Atunci devine nasol. Undeva in adancul mintii mele, iti dau dreptate, dar problema ramane. Poti sa stai linistit intr-o bodega sorbindu-ti cafeaua, si pac!...o bucatica mica de plumb iti trece printre urechi. "Uai...sa-mi bag...de fapt vroiam sa-i dau omoru' l-a ala de la cealalta masa."

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 18 Nov 2010, 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
slabe sanse sa fiu eu urmatorul .... nu sunt nici camatar , nici interlop , nici nu o ard prin locuri dubioase cu personaje dubioase si nici nu cred ca sunt multi oameni chititi sa dea cu glontu` dupa mine ....


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 18 Nov 2010, 13:52 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
Eu ma bucur ca a mai crapat unu`, adica interlopu`. Si la fel si ala de l-a aranjat.
E plin de d-astia, habar nu au cine a scris Luceafarul si nu ai loc de nesimtirea lor, de X5-urilor lor parcate pe spatiul verde, prosta crestere, sfidatori, si lista poate continua.

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 19 Nov 2010, 02:18 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
mugurel - care_este voia sa zica ca se poate intampla ca tu sa fii intr`o cafenea iar din pura intamplare la masa vecina sa fie un fel de Mararu iar un alt fel de Falau sa intre si sa traga mai putin priceput decat "the real Falau" iar plumbul ala nenorocit sa te loveasca pe tine. Mesajul, de fapt si de drept, ar fi fost ca ceea ce se intampla intre ei nu ne intereseaza, sa se omoare, insa nu in locuri publice, pentru ca acolo este pusa in pericol si viata oamenilor care nu au nici o legatura cu ei.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Nov 2010, 23:57 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Haideti sa va spun ce m-a mai scarbit in ultimele zile, in politica romaneasca :?

Adunarea de oligofreni lingai din PDL pentru numirea elenei "the muse" udrea in fruntea partidului; atatea limbi in poponetz mai vezi doar in filmele porno. Ma uitam si nu-mi venea sa cred ... fapte care intrec orice penibil gen toti lingaii care si-au adus omagiile acestei revelatii a partidului, declaratiile imbecile ale membrilor PDL, nuantate cu imagini de acum jignitoare la adresa natiei romane (imagini cu videanu`, eba, etc) sau declaratia acestei fofo de cotroceni prin care declara razboi lui oprescu....care probabil nu prea vrea sa-i dea contracte tovarasului cocos (parc`asa`i zice ...)

Cat despre basescu....cum o fi sa conduci o tara care-ti inghite dubla personalitate? :)

ps: si ca sa vin si cu ceva apreciativ, atunci pot sa-mi exprim admiratia pentru invatatoarea care, de capul ei, a facut greva foamei pt 70 zile; un om care si-a exprimat revolta impotriva sistemului si care ar putea fi un exemplu pt natia romana. Nu, asta nu inseamna ca toti romanii (bine, aia care n-au rude-n pdl...) ar trebui sa faca greva foamei, ci sa invete ca totusi e dreptul lor sa se ridice si sa spuna un mare nu impotriva jegurilor care conduc acea tara; si sa o faca fara rusinea faptului ca acum un an poate multi dintre ei au votat cu cine n-a trebuit, pentru ca in fod sa gresesti e omenesc :wink:

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Nov 2010, 04:14 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Mr. D , tu chiar mai crezi in romani? Poporul erou ?! Daca da , hai in strada .

PS: Aia cu greva foamei sustinuta de aparate chiar si-a gandit viata. Politic . Greva foamei nu tine niciodata 70 de zile . Se cam termina dupa 40.

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Nov 2010, 13:34 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Domnilor,

grele subiecte se dezbat pe acest forum si, mai ales, in acest topic... Stau de cateva zile si citesc forumul asta, de imi zic colegii ca m-am rupt de lume...
Chiar nu as vrea sa intervin prea serios fiindca mi-e teama de reactii exagerate (cum am mai vazut de curand, din pacate). Unele spirite se aprind repede, se pare...
Dar, avand in vedere de la ce a pornit toata dezbaterea, vreau sa spun si eu:
Am 41 de ani, am avut de multe ori ocazia sa plec din tara, aproape ca m-am certat cu nevasta acum vreo 11-12 ani pe tema asta (ea sustinand plecarea), dar am ramas, cu o incapatanare si o speranta irationale, acum lucrez intr-o firma multinationala, am apartament, masini (deh, toata lumea conduce in Bucuresti), cont in banca, NICI UN credit si castig si imi permit mai mult decat majoritatea celor ce au plecat din tara. Totul FARA PILE si cunostinte!!
Va rog, nu va ofuscati, nu vreau sa ma laud... Vreau doar sa spun ca poate am avut noroc, dar poate nu...
Si iubesc tara asta, asa cum e ea, aproape dureros. Am umblat peste tot in Europa (nu in lume) si de fiecare data de-abia am asteptat sa ajung acasa: in praful asta, aglomeratia asta, jaful asta, etc...
hai ca devin patetic...
Si inchei spunand doar ca ma gandesc de multe ori sa imi fac un tricou pe care sa scriu:
Sunt alb
Sunt heterosexual
Sunt crestin
Sunt roman
Deci... sunt o tinta!

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Nov 2010, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Mr.D Quote:
Haideti sa va spun ce m-a mai scarbit in ultimele zile, in politica romaneasca :?

Adunarea de oligofreni lingai din PDL pentru numirea elenei "the muse" udrea in fruntea partidului; atatea limbi in poponetz mai vezi doar in filmele porno. Ma uitam si nu-mi venea sa cred ... fapte care intrec orice penibil gen toti lingaii care si-au adus omagiile acestei revelatii a partidului, declaratiile imbecile ale membrilor PDL, nuantate cu imagini de acum jignitoare la adresa natiei romane (imagini cu videanu`, eba, etc) sau declaratia acestei fofo de cotroceni prin care declara razboi lui oprescu....care probabil nu prea vrea sa-i dea contracte tovarasului cocos (parc`asa`i zice ...)

:wink:
sincer sa fiu cred ca mai penibil a fost circu` de la alegerea Baseascai mici europarlamentar si presedinte al organizatiei de tineret al PDL ... e o semianalfabeta , macar Udrea vorbeste decent . oricum Udrea o sa fie sustinuta pana in panzele albe de toti PDL-istii ca astia se caca pe ei sa nu cumva sa o supere pe ea sau pe Basescu ... si probabil va candida cel putin la primarie daca nu si la prezidentiale .

L.E @lucianm ; felicitari pentru realizari si ca te-ai incapatanat sa ramai aici ... totusi realizarile , masinile si castigul nu te feresc sa inghiti cacaturile pe care le inghitim toti in tara asta . singura diferenta daca ai fi plecat poate ca asta ar fi , ca nu ai mai fi simtit ca esti bataia de joc a celor care conduc tara si ca de banii pe care ii dai chiar primesti ceva in schimb .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Nov 2010, 14:10 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Mugurel,

ai dreptate, institutional vorbind.
Dar ceea ce primesc inapoi nu e de la institutii, ci de la oamenii pe care ii intalnesc, de la locurile pe care le vad, de la prietenii mei, etc.
Si, gandeste-te, orice avantaj vine si cu dezavantaje: iti plac agerimea, istetimea, versatilitatea si voiosia romanilor? Atunci, aproape obligatoriu, vor veni la pachet cu smecheria, permanenta tendinta de frauda si nesimtirea. Iti plac rigoarea, organizarea si gandirea pragmatica a europenilor (mai ales anglo-saxoni)? Atunci trebuie sa accepti si raceala, taria de cap si inchistarea lor.
Depinde ce poti sa accepti.
Insa eu inca mai cred cu tarie (irational, aproape, cum am spus) ca vom putea schimba ceva doar fiind aici!
A propos, am o intreaga colectie de intamplari (hazlii, daca ai un anume simt al umorului) din categoria "de ce nu as pleca din Romania"...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 728 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]