It is currently 27 Apr 2024, 20:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 124 25 26 27 28
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 01 Mar 2022, 16:02 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Freajka Quote:
antonelcodreanu Quote:
Rusia a intrat in Ucraina pentru demilitarizare, si exact asta nu face.
Se plimba ca bezmeticii printre blocuri.
Cu cladirile civile ce au?

(Se prea poate ca bombardarea lor sa fi fost pusa la cale de ucraineni, e asa de simplu sa faci un Zet cu creta pe turela caracatitei, dar nimeni nu vrea sa creada asa ceva, desi in razboaie se poarta diversiunea, insa pana la a dovedi, toate acuzele se indreapta catre invadatori).

Rusii au tot testat bomba termobarica in ultimii 7-8 ani, nu este exclus ca acum sa o si foloseasca.
Cred ca poate ai nevoie sa schimbi sursa de informare, numa zic. Scenarii stiintifico-fantastice putem avea cu totii dar nu se preteaza momentului. Vad ca s-a deschis caz la Curtea Internationala de Justitie, o sa aflam adevarul peste multi ani.

@Valak, era mai bine sa nu fi fost in NATO si UE, ci un satelit al Rusiei :bash: . E bine ca majoritatea, inclusiv PSD-ul, au decis altceva acum multi ani. Nu avem luxul de a fi impartiali, trebuie sa alegem de ce parte a baricadei suntem. Prefer sa fiu 'sclavul' 'corporatiilor' si sa ii pot injura la protest si in mediul online decat arestat, batut si sa ma impiedic din greseala de la etaj.

Am impresia ca ati uitat cum era Romania inainte de UE si dupa.
Ce e eronat in ceea ce spun?
Asta cu sursele este acum subiectul de care se agata toata lumea.
Sursele transmit informatiile, insa doar cei care stiu sa aleaga vor fi mai aproape de adevar.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 01 Mar 2022, 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
Freajka Quote:
antonelcodreanu Quote:
Rusia a intrat in Ucraina pentru demilitarizare, si exact asta nu face.
Se plimba ca bezmeticii printre blocuri.
Cu cladirile civile ce au?

(Se prea poate ca bombardarea lor sa fi fost pusa la cale de ucraineni, e asa de simplu sa faci un Zet cu creta pe turela caracatitei, dar nimeni nu vrea sa creada asa ceva, desi in razboaie se poarta diversiunea, insa pana la a dovedi, toate acuzele se indreapta catre invadatori).

Rusii au tot testat bomba termobarica in ultimii 7-8 ani, nu este exclus ca acum sa o si foloseasca.
Cred ca poate ai nevoie sa schimbi sursa de informare, numa zic. Scenarii stiintifico-fantastice putem avea cu totii dar nu se preteaza momentului. Vad ca s-a deschis caz la Curtea Internationala de Justitie, o sa aflam adevarul peste multi ani.

@Valak, era mai bine sa nu fi fost in NATO si UE, ci un satelit al Rusiei :bash: . E bine ca majoritatea, inclusiv PSD-ul, au decis altceva acum multi ani. Nu avem luxul de a fi impartiali, trebuie sa alegem de ce parte a baricadei suntem. Prefer sa fiu 'sclavul' 'corporatiilor' si sa ii pot injura la protest si in mediul online decat arestat, batut si sa ma impiedic din greseala de la etaj.

Am impresia ca ati uitat cum era Romania inainte de UE si dupa.
E mult mai simplu de atat: discutia asta, pe un forum rusesc, nu ar fi putut avea loc, iar noi am fi fost, daca nu la parnaie, cel putin urmariti.
Parca jumulit e mai bine decat cu creierii imprastiati de o racheta. :disgust:

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 01 Mar 2022, 17:13 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
https://www.euronews.com/next/2022/03/0 ... k-in-a-sin

Rachetutele astea horifice sunt in arsenale de ceva vreme, dupa cum.spune articolul, si sunt foarte nasoale se pare.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 01 Mar 2022, 23:28 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1087
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Eu vad mai simplu armata rosie si nu o compar cu fosta armata rosie de acum 50 de ani.

- soldatelul care lupta pe teren este mai uman si cred ca nu are taria sa omoare, sa taie etc. etc. Cati din noi astazi putem sa taiem o gaina? De ce nu se intampla acelasi lucru si cu ei? Mai ales ca din cate vedem sunt baieti de 20-25 de ani. Chiar e foarte greu sa omori pe cineva.......si chiar daca esti rus.
- soldatelul care apasa butoane (rachete, drone, avioane). Aici e alta poveste pentru ca nu prea vezi efectele actiunilor tale. Tragi 200 de rachete, cad 5 blocuri si mergi mai departe. Cred ca tocmai de asta au cam schimbat rusii strategia, si actioneaza mai mult de la distanta.

- de partea cealalta, Ukrainenii lupta pentru terenul lor si chiar se simt violati, calcati si tradati de fratele vitreg. Sunt mult mai determinati ca Rusii.

_________________
din 06.2021 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
din 11.2019 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Mar 2022, 09:07 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Godzzi Quote:

- soldatelul care apasa butoane (rachete, drone, avioane). Aici e alta poveste pentru ca nu prea vezi efectele actiunilor tale. Tragi 200 de rachete, cad 5 blocuri si mergi mai departe.
Conștientizezi ca nu e nici film, nici joc, da?

Despre traumele soldaților implicati in teatrele de operațiuni găsești info destulă, trebuie doar sa vrei. ;)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Mar 2022, 09:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Godzzi Quote:
Eu vad mai simplu armata rosie si nu o compar cu fosta armata rosie de acum 50 de ani.

- soldatelul care lupta pe teren este mai uman si cred ca nu are taria sa omoare, sa taie etc. etc. Cati din noi astazi putem sa taiem o gaina? De ce nu se intampla acelasi lucru si cu ei? Mai ales ca din cate vedem sunt baieti de 20-25 de ani. Chiar e foarte greu sa omori pe cineva.......si chiar daca esti rus.
- soldatelul care apasa butoane (rachete, drone, avioane). Aici e alta poveste pentru ca nu prea vezi efectele actiunilor tale. Tragi 200 de rachete, cad 5 blocuri si mergi mai departe. Cred ca tocmai de asta au cam schimbat rusii strategia, si actioneaza mai mult de la distanta.

- de partea cealalta, Ukrainenii lupta pentru terenul lor si chiar se simt violati, calcati si tradati de fratele vitreg. Sunt mult mai determinati ca Rusii.
Nu poti vorbi despre uman, cand in aceste vremuri de libertate cineva te obliga sa pierzi un an din viata (pana in 2008 erau chiar 2 ani), si aici ma refer la serviciul militar obligatoriu din Rusia.
Un an in care vei fi umilit, vei fi terorizat, cand va trebui sa speli wc-uri, sa cureti sute de kg de cartofi, sa maturi frunze, sa cureti mozaic, cand vei purta aceiasi bocanci si aceleasi haine, cand vei marsalui prin praf vara, si vei ingheta sub o ciuperca iarna, cand nu vei avea acces la telefon, televizor, la patul moale de acasa, la mancarea pusa in farfurie de mamica, cand vei fi trezit in miez de noapte cu tambal, cu gamela, cu cosmar.
Nu cred ca s-a schimbat ceva din mentalitatea de a fi din vest si de a face armata in est, iar Rusia e asa mare, ai oricand ocazia sa fii trimis la 2500 km de casa.
Incorporarile in Rusia se fac in doua campanii, in primavara (01 aprilie - 15 iunie) si in toamna (01 octombrie - 31 decembrie), si anual, se recruteaza cca 270000 de soldati in termen, majoritatea provin din mediul rural, din saracie, din familii dezorganizate, adica sunt cei care nu pot fenta sistemul.
Cel mai prost fruntas e vacarul satului.
Circa 20% din militarii in termen sunt orfani, adica vorba aia: fara mama, fara tata!

Campania de a ataca Ucraina a inceput cu mult inainte de Februarie 2022, se vehiculeaza o cifra de 200000 de soldati relocati in jurul granitelor Ucrainei, sub pretextul unor instructii pe teren, instructia pe teren inseamna dormit in corturi, spalat la lighean, in vant, in ploaie, in viscol, mancare proasta, iar in cazul de fata au mai fost si dezinformati si cu creierele spalate, dar mai mult, militarii in termen au prins sau vor prinde ZFR (zile fara rost), umilinta mai mare nu exista, psihologic i-a facut varza.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Mar 2022, 09:52 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1087
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
E normal sa existe traume in ambele variante scrise de mine. Eu doar le compar....cine executul ordinul mai usor? Cel care apasa pe tragaci si isi vede victima cu proprii ochi, sau cel care apasa pe buton dintr-o masina la granita cu Belarus?

_________________
din 06.2021 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
din 11.2019 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Mar 2022, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Godzzi Quote:
E normal sa existe traume in ambele variante scrise de mine. Eu doar le compar....cine executul ordinul mai usor? Cel care apasa pe tragaci si isi vede victima cu proprii ochi, sau cel care apasa pe buton dintr-o masina la granita cu Belarus?
Este dupa capacitati.
Ala care e cu pusca in mana in prima linie, este carne de tun, el nu are valoare pentru cine il trimite acolo, e o persoana cu gandire limitata, el nu prea are discernamant, trage de frica si de disperare, el este intre glontul partii adverse si glontul camaradului, deci are 33,33% sansa sa scape, si 66,66% ocazia sa moara.
Ala de la butoane a fost mai orientat, e mai protejat decat primul, dar tocmai asta il face mai determinat.
Ordinele nu se discuta, se executa, iar sub presiunea razboiului, cand ori mori, ori traiesti, nu prea iti permiti luxul sa faci analize...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Mar 2022, 10:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3228
Car: Giulietta QV
De la un prieten , mai jos . Acum sper sa iasa poporul rus in strada , poate se lasa cu o Revolutie, daca nu , macar generalii care mai au cap prin armata rusa , sa-l faulteze pe Putin .


Attachments:
9F651CBC-2B5B-4596-A6DC-04A3BF679A1D.jpeg
9F651CBC-2B5B-4596-A6DC-04A3BF679A1D.jpeg [ 65.31 KiB | Viewed 1088 times ]

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Mar 2022, 21:39 
Offline

Joined: 15 Oct 2019, 10:03
Posts: 138
Car: Alfa GT
Location: Iasi
Mai marea majoritate isi spun speranta in oamenii lui...
Din ce stiu, Putin si-a ales singur pe cine are langa el. Tind sa cred ca toti sunt o apa si un pamant. Imi place sa cred ca si ei s-ar gandi la familiile lor, copii lor, copiii copiilor lor etc., dar se pare ca nu prea exista ceva semne incurajatoare. Nu degeaba pastreaza distanta fata de restul cand se aseaza la masa kilometrica (mai in gluma, mai in serios). E paranoic, cred ca se asteapta la orice.

Nu mai am cuvinte, si sincer sunt temator. Imi pun speranta ca totusi aceste negocieri vor ajunge undeva, sa ne revenim cu toti la normal.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 31 Mar 2022, 10:06 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Zilele trecute am ramas surprins ca pana si curierul de la Bookster era asiatic, indian ceva. Ma obisnuisem sa ii vad pe strada pe livratorii de la Jerrys care sunt tot de import. Dar ieri stateam in statie la tramvai in fata la mall Vitan, acolo e o patiserie si fiind coada ma si gandeam ca suntem amatori de produse de patiserie. Cand colo, apare un personaj exact ca in "where is Waldo?" mai tuciuriu si nu parea indian din Vitan ci chiar din Asia. Pana si astia aveau angajat vanzator, un indian.
Partea rea e ca in zona mea la casele de pariuri, sunt grupuri de baieti de-ai nostri care stau acolo de dimineata pana la inchiderea casei.
Curierul de la dpd din zona mea imi spune ca nu ii convine programul, el isi termina livrarile la 12 si trebuie sa stea pana la 15 "degeaba", asa ca deja e in preaviz. Dar un client care isi termina coletele de impachetat dupa amiaza, nu le mai poate trimite, doar a doua zi.
Cred ca avem o problema in zona asta a muncii necalificate, nu stiu ce naiba se intampla dar ar trebui stimulati romanii sa munceasca, nu sa angajam straini. Stiu ca noi am invadat tarile civilizate, dar parca prea usor i-am imbratisat pe straini si noi suntem vai pl noastra de amarati, cum apare o scumpire de kkm pe noi de frica, dar nu isi pune nimeni problema unde munceste amaratul ala dupa ce termina liceul. Norocul nu cred ca merge infinit la pacanele.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 31 Mar 2022, 12:19 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Cu 500-600 de euro a devenit aproape imposibil de trăit în conditii decente în București. Daca mai adaugi și nesimțirea unor angajatori, cu target de nerealizat si ziua de munca de 10-12 ore, deja e destul de clar de ce se intampla asta.

In schimb, cu 500 de euro, cei de care spui, reușesc sa isi întrețină familiile sau chiar sa pună bani deoparte.

Din păcate cred ca trendul se va accentua, ei vin la noi, noi plecam la alții. Pt exact același motiv, banii.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 31 Mar 2022, 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
GLOBALIZARE!
Pe langa acest aspect eu sunt de părere ca poți câștiga decent oriunde în lumea dacă nu ești leneș si delăsător. Era o vorba din bătrâni 'omul sfințește locul'.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 31 Mar 2022, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Cine sunt muncitorii necalificati care au joburile astea? Eu imi amintesc cum aveam colegi in scoala/liceu care nu prea faceau prezenta, iar cand erau la ore faceau orice altceva decat sa fie atenti, aveau note mici, nu isi faceau vreodata temele, dezinteres total fata de orice inseamna scoala sau responsabilitate. N-au ajuns multi pe la facultati, iar putinii dintre ei care au ajuns acolo, au facut facultati de genul Hyperion sau mai stiu eu ce alte prosteli de genul, unde au platit pentru diploma aia si atat. Evident ca dupa o viata de huzureala, n-au nici chef de munca, mai ales cand au venituri mici. Dar e si o situatie logica, invatamantul nostru e la pamant si ii creste pe indivizii astia, de care noi ulterior ne plangem ca n-au pic de interes sa munceasca.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 31 Mar 2022, 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Cred ca ce se intampla la noi e pe de-o parte ceva specific tarilor africane, putrede, unde vezi la tot pasul modele de indivizi absolut mediocri, dar care fac usor o multime de bani prin tot felul de tertipuri/combinatii. Intelegi destul de repede ca munca cinstita e saracie curata si abandonezi strada asta, crezand ca nu duce nicaieri. E pacat, fiindca e mare nevoie de meseriasi priceputi, sunt tot mai putini, scolile de meserii au disparut, colegiile tehnice sunt la pamant, intreg invatamantul e o hazna. Dincolo de patronii care isi bat joc de angajati - nu toti sunt asa, doar cei care nu se supun regulilor pietei, multi fiind conectati la banul public sau fiind multinationale cu zero scrupule si care platesc cei 500 - 600 de Euro de care vorbea goldfinger - cred ca mai e foarte nociva si discrepanta asta mare dintre nivelul de trai si standardul de viata. Nivelul de trai e unul scazut in Romania, in timp ce standardul de viata promovat e unul comparabil cu cel occidental, unde veniturile sunt de cateva ori mai mari. Tu iti permiti Logan, dar standardul cere macar un Passat, iti permiti un concediu in Grecia, dar standardul cere macar o saptamana la Mamaia, iti permiti haine din Decathlon, dar standardul cere Zara, iti permiti Nokia, dar standardul cere iPhone etc. Toate astea duc la multa frustrare si apoi la resemnare.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 124 25 26 27 28

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]