It is currently 13 May 2024, 13:04

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 185 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 68 Next
Author Message
PostPosted: 31 Oct 2010, 23:29 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
@CristianMiu : te-ai ales cu o pila . Nu cred ca drumarii sunt de vina . Am avut si eu o colectie de cuie dar imi ocupa cam mult loc in garaj si am aruncat-o.

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 31 Oct 2010, 23:45 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
asa e, nu drumarii sunt de vina si nici nu trebuie sa faci caz ca platesti tu taxe, asta e tara si astia sunt oamenii.

La benzinarie, un dobitoc a alimentat in timp ce fuma, asta nu-i nimic, dar a si aruncat filtrul in cosul de gunoi care, bineinteles, avea un sac ce a luat foc. L-au stins angajatii imediat pentru ca au fost pe faza. Eu nu inteleg de ce ne miram de ce vedem si ce se intampla, sau de ce ne agitam ca "dom'le afara e magic", nu oameni buni, ar putea sa fie si aici bine, dar oamenii sunt...in multe feluri. In alta zi, o tanti pe o banca, curata niste praz pe care tocmai il cumparase, cosul de gunoi era la 2 metri de ea si nici nu se sinchisea sa se uite la el, arunca pe jos. E normal sa arunce pe jos, nu? Normal ca da, doar plateste taxe si impozite, pai ce mama masii. E normal sa fumezi in benzinarie, doar platim taxe, pompierii trebuie sa munceasca pentru bani, nu?
atitudine, daca o tinem una si buna, ca platim taxe si ni se cuvine totul nu ajungem nicaieri si peste 10 ani tot discutiile astea le vom purta. Nu suntem educati, nu avem sapte ani de acasa, asta e problema!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 00:11 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
valerica Quote:
asa e, nu drumarii sunt de vina si nici nu trebuie sa faci caz ca platesti tu taxe, asta e tara si astia sunt oamenii.

La benzinarie, un dobitoc a alimentat in timp ce fuma, asta nu-i nimic, dar a si aruncat filtrul in cosul de gunoi care, bineinteles, avea un sac ce a luat foc. L-au stins angajatii imediat pentru ca au fost pe faza. Eu nu inteleg de ce ne miram de ce vedem si ce se intampla, sau de ce ne agitam ca "dom'le afara e magic", nu oameni buni, ar putea sa fie si aici bine, dar oamenii sunt...in multe feluri. In alta zi, o tanti pe o banca, curata niste praz pe care tocmai il cumparase, cosul de gunoi era la 2 metri de ea si nici nu se sinchisea sa se uite la el, arunca pe jos. E normal sa arunce pe jos, nu? Normal ca da, doar plateste taxe si impozite, pai ce mama masii. E normal sa fumezi in benzinarie, doar platim taxe, pompierii trebuie sa munceasca pentru bani, nu?
atitudine, daca o tinem una si buna, ca platim taxe si ni se cuvine totul nu ajungem nicaieri si peste 10 ani tot discutiile astea le vom purta. Nu suntem educati, nu avem sapte ani de acasa, asta e problema!
Pai cred ca punctul tau de vedere este putin distorsionat. In sensul ca pe undeva ai si dreptate - la partea cu civilizarea unei natii care, de fapt, nu a fost civilizata niciodata, la dezoltarea unui simt civic corespunzator. Dar nu sunt deloc de acord cu tine la partea cu taxele si pretentiile. Pretentiile unui popor constient de drepturile sale cresc odata cu civilizarea sa si cu includerea sa in activitatile civice. Sa-ti dau un exemplu, in State aia suna la Politie si daca te-ai uitat la el peste gard, fiindca stie ca e dreptul lui sa fie protejat pentru ca Politia e platita din banii lui. Corect, nu dai foc si stai si te uiti ca vin pompierii si sting, ca sunt platiti din banii tai, insa daca ai sti/simti/fi pe deplin constient ca aia iti cheltuie banii tai atunci cand vin sa stinga focul, ai gandi de 2 ori...si chestia asta vine odata cu civilizarea salbaticilor.

P.S. Exista popoare carora civilizatia nu li se potriveste defel (rusii de exemplu) si care pot fi conduse si devin productive doar in regimuri totalitare, dictatoriale. Cred si sper insa ca noi avem cealalta sansa...


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 01:24 
Offline
User avatar

Joined: 03 Apr 2007, 12:26
Posts: 883
Location: Constanta
Foarte interesant punctul tau de vedere , Adi .Intr-adevar , platim taxe si pentru asigurarea unei minime educatii civice . Din pacate , de vreo 20 de ani se pare ca nu alegem alternativa la care te referi in PS.
Ce e trist insa , in PS , este ca te referi la alte popoare cu care nu ne-am putea niciodata compara din punct de vedere al civilizatiei . Cam cate secole i-ar trebui gloriosului popor roman sa atinga un nivel cel putin comparabil cu al mujicilor rusi? Sa nu mai vorbim de chinezi .
Rusii , fara dictatori , dar cu monarhi , au dezvoltat una din cele mai mari civilizatii europene in ultimii 500 de ani . Nu cred ca exemplul tau a fost cel mai bun .
Eu cred ca ar trebui deja sa luam in considerare o comparatie intre 25 de ani de dictatura si 21 de ani de libertate fortata . \
Atunci o sa vedem ca simtul civic , civilizarea (si nu civilizatia) romanilor nu pot fi aduse decat prin dictat .

_________________
Image

AR 156 2.5 V6


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Hai sa fim realisti si sa recunoastem ca in ultimii 6 ani tot o dictatura a fost si vestea buna e ca mai urmeaza 4. :worthy:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 10:47 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Dictatura ?!?! :ziped:

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 11:44 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Nea Victor Quote:
Foarte interesant punctul tau de vedere , Adi .Intr-adevar , platim taxe si pentru asigurarea unei minime educatii civice . Din pacate , de vreo 20 de ani se pare ca nu alegem alternativa la care te referi in PS.
Ce e trist insa , in PS , este ca te referi la alte popoare cu care nu ne-am putea niciodata compara din punct de vedere al civilizatiei . Cam cate secole i-ar trebui gloriosului popor roman sa atinga un nivel cel putin comparabil cu al mujicilor rusi? Sa nu mai vorbim de chinezi .
Rusii , fara dictatori , dar cu monarhi , au dezvoltat una din cele mai mari civilizatii europene in ultimii 500 de ani . Nu cred ca exemplul tau a fost cel mai bun .
Eu cred ca ar trebui deja sa luam in considerare o comparatie intre 25 de ani de dictatura si 21 de ani de libertate fortata . \
Atunci o sa vedem ca simtul civic , civilizarea (si nu civilizatia) romanilor nu pot fi aduse decat prin dictat .
Rusii sunt unde sunt acum doar din 2 motive simple: 1. Putin a fost presedinte. 2. Putin prim ministru. Putin a fost unul dintre cei care a inteles repede cum se gestioneaza o natie cum e cea a rusilor. Adu-ti aminte ca pana prin '99 in Rusia domnea o debandada totala, habar nu aveau sa-si gestioneze resursele, habar nu aveau de puterea pe care o aveau si o au inca din punct de vedere economic. A fost nevoie de un Stalin modern, temperat, dar cu mana forte care sa taie in carne vie si sa conduca tara ca pe un business. In Rusia nu este civilizatie, Rusia nu este un model pentru noi. Rusia este condusa acum de un altfel de "monarhie", a baietilor care o exploateaza si sug din ea cat pot. Ori noi zicem ca nu prea vrem asta, nu?

Un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=VrRHM-oSHlw" onclick="window.open(this.href);return false;
Allex Quote:
Hai sa fim realisti si sa recunoastem ca in ultimii 6 ani tot o dictatura a fost si vestea buna e ca mai urmeaza 4. :worthy:
Aproape ca sunt de acord cu tine, pentru prima data. Putin a fost si va ramane un model pentru Basescu...


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 15:32 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7048
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Cum toti cetatenii cu bun simt platesc taxe de drum, iar printre ei ma enumar si eu, ma astept sa am un drum de bun simt, nu cer un asfalt drept ca in palma, pentru ca sunt constient ca nu vom avea asa ceva prea curand, insa sa fie ceva modest care sa nu-ti puna viata in pericol. Spre exemplu sambata seara pe mihai bravu, am vazut un mare canal descoperit, nesemnalizat...insa asta e, cum iti este norocul sau cat de atent esti la ocolit canale sau gropi foarte mari.

Si tinand cont de poporul roman, nu stiu cand se va schimba...majoritatea ( 80% - 90% )sunt lipsiti de ratiune, bun simt si total nepasatori, aplicand intotdeauna 'lasa ba ca merge asa' . Singura perioada in care toata lumea lucreaza, este in perioada alegerilor, atunci se asfalteaza, se vopsesc blocuri si scoli, se menajeaza spatiile verzi, etc.

Ma abtin de la alte pareri, nu sunt in masura sa spun cum ar trebui procedat, insa cu siguranta ar treb sa creasca numarul cetatenilor cu bun simt, care merg cu o hartie in buzunar pana la primul cos de gunoi , nu fumeaza in benzinari si nu arunca pe geam ambalaje in timp ce se deplaseaza cu masina.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 17:24 
Offline
User avatar

Joined: 02 Dec 2006, 00:02
Posts: 677
Location: Baia Mare
intotdeauna dam vina pe cei de sus pentru ceea ce se intampla dar daca noi cei de jos adica oamenii simpli nu facem nimic in aceasta privinta atunci nu o sa mearga bine niciodata.e foarte usor sa dam vina pe altii.poate ca si noi daca am ajunge sus am fura(poate mai putin).

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 165cp
ex:Seat Leon 1.9 TDI 2001 110cp+
ex:Skoda Octavia 1.9 TDI 2007 105cp
ex:Audi A6 2.7 quattro 2006 180 cp
ex:Alfa 155 1.9 TD 1993 90cp
ex:Alfa 156 1.9 JTD 2002 115 cp


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 18:18 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3234
Car: Giulietta QV
mei , nu exista "poate" ! trebuie sa stii ce o sa faci ! furi sau nu furi . eu unul sunt sigur ca nu am sa fur :peace:

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 18:52 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
alfetta Quote:
mei , nu exista "poate" ! trebuie sa stii ce o sa faci ! furi sau nu furi . eu unul sunt sigur ca nu am sa fur :peace:
d-aia nu esti acolo
toti "fura", depinde la ce nivel. De la un punct in sus se cheama "business" si ce e peste "business" se cheama "afaceri externe". Oriunde in lume.


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 19:16 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7048
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Jaggguar Quote:
toti "fura", depinde la ce nivel. De la un punct in sus se cheama "business" si ce e peste "business" se cheama "afaceri externe". Oriunde in lume.

Buna fraza asta :) :clapping:

f tare jagguar :))

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 01 Nov 2010, 23:23 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
cristih Quote:
Dictatura ?!?! :ziped:
Nuuu, voiam sa zic democratie :lol: Poate se va aprinde lumina si pe strada ta.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 11:23 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Allex Quote:
cristih Quote:
Dictatura ?!?! :ziped:
Nuuu, voiam sa zic democratie :lol: Poate se va aprinde lumina si pe strada ta.
@allex, lumina pe strada lui a fost aprinsa tot timpul, pt ca @cristi era un sustinator infocat al Presedintelui si probabil mai e. Asa-i?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 13:45 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
:thumbdown:
Nu am vrut sa raspund la primul (dupa cum m-am oprit si din celalalt topic sa mai comentez aberatiile), dar vad ca sunt chiar intrebat de unii foarte revoltati care au mai multe luminite pe strada lor.
Ar fi fost mult mai bine cu prostanacul acum. Cu al'de Voicu la interne, Costiniu mare in justitie si etc. etc.
Un singur lucru vreau sa punctez si aici ma opresc: faptul ca peste tot este balacarit si facut in tot felul vi se pare dictatura?!?! Cum se poate spune asa ceva acum, in timpurile acestea? Pe vremea lui bombonel ce era fratilor? Toti taceau in front (de la unii avea cumparata linistea, asta e alta discutie). Aprindeti-va luminile.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 14:28 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
oricum , mai rau decat oamenii de kkt in sine ma enerveaza aia care zic ca de ce comentam ca oricum nu se schimba nimic ca sunt romanii de cacao ... si cam ce ar trebui sa facem , sa ne resemnam si sa nu ne mai deranjeze nimic pentru ca se stie ca romanii sunt oricum niste nesimtiti , lasi , hoti , jegosi si mai au tupeul sa ii si deranjeze ceva in tara lor .... nici macar ca dai niste bani ( multi dealtfel ) pe taxe , impozite etc nu trebuie sa ai niste asteptari ca , la draq , suntem niste vite si e normal sa fim tratati asa ....


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 15:33 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
cata frustrare @mugurele in postul tau, ai ceva talent sa te plangi si sa te vaicaresti in privinta taxelor platite de tine. Ar trebui sa fii premiat, nu pentru taxe platite ci pentru patima asta de a spune ca ai pretentii la taxele platite. Ai pretentii de la cine, pe cine tragi tu la raspundere pentru suferintele tale si pentru frustrarile asumate si adunate timp de 365 de zile an de an, a darilor tale catre stat? Nu cumva in sinea ta crezi ca ar trebui sa fie o echipa, care sa vegheze asupra noastra si sa stranga dupa noi, cand ne purtam ca niste hoti, animale, nesimtiti, jegosi....aaa? Cam asa ar trebui, nu?
Eeeei, nu man, nu asta e ideea, ar trebui ca simtul civic sa ne spuna, sa nu aruncam seminte pe plaja, nici mucurile si paharele de bere sa le ingropam in nisip, sa nu umplem parcarile cu rahat, resturi si pet-uri, camping-urile dupa fiecare iesire la aer liber sa nu fie gropi de gunoi, sa nu scoatem bancomate din perete, sa nu jefuim banci si postasi si muuuulte alte fapte de acest gen, care probabil pentru cei ce le fac e cat se poate de normal, darile platite de ei justifica multe.
Daca te deranjeaza ceva in tara asta, sunt oamenii ei, nu taxele tale, nesimtirea oamenilor iti face viata grea nu cateva milioane pierdute, pe care le platesc alte milioane de oameni, care nu vor intelege niciodata ca ei sunt problema.
Ne vaitam ca nu avem plaje curate, a cui e vina? a statului? sigur nu, e a jegosilor care 7 zile pe an ingroapa kiÅŸtoace, pahare de bere, resturi de porumb si gogosi in nisip. Munte, la 2000m si la Babe se gasesc destule pet-uri si resturi, nu statul le arunca acolo sa ne faca viata grea. Pila de a intrat in prag, a fost aruncata de un om, caruia, porbabil, i-a fost greu sa o duca la un centru de reciclat si a preferat sa o lase pe marginea drumului. Despre cainii vagabonzi nu mai zic nimic, traiesc in haite si ataca oameni, mmmm sunt si ei mici si trebuie hraniti, bun asa.

Nu te enerveaza oamenii de kkt ce iti fac si tie viata grea, te enervez eu mai tare cand iti spun ca multi locuitori ai acestei tari sunt oamenii de kkt si ma deranjeaza mai mult nesimtirea, mizeria ce o lasa si o arata, decat taxele platite la stat.
Cum ar trebui sa fie ca tu sa fii multumit? Daca nu ai mai plati taxe, ai fi fericit? Ar fi tara pe care ti-ai dori-o, cea in care ti se permite sa nu dai un ban la stat si sa te lafai in toti banii castigati?
aaaa, si oamenii de kkt, care nu te enerveaza asa tare, sa faca tot ce vrea **** lor, asa ar fi bine!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
cristih Quote:
Ar fi fost mult mai bine cu prostanacul acum. Cu al'de Voicu la interne, Costiniu mare in justitie si etc. etc.
o iau ca pe o intrebare si iti raspund ca probabil era mai bine cu Becali.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 18:43 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Nu avem conducatori! Asta se intampla in Romania, ca sa fim in ton cu titlul topicului. Nu am zis ca actualul e bun, e vai de mama lui. Dar unu mai bun nu a aparut la alegerile vechi si nu prea vad sa apara ... din pacate pentru noi.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 20:56 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
valerica Quote:
cata frustrare @mugurele in postul tau, ai ceva talent sa te plangi si sa te vaicaresti in privinta taxelor platite de tine. Ar trebui sa fii premiat, nu pentru taxe platite ci pentru patima asta de a spune ca ai pretentii la taxele platite. Ai pretentii de la cine, pe cine tragi tu la raspundere pentru suferintele tale si pentru frustrarile asumate si adunate timp de 365 de zile an de an, a darilor tale catre stat? Nu cumva in sinea ta crezi ca ar trebui sa fie o echipa, care sa vegheze asupra noastra si sa stranga dupa noi, cand ne purtam ca niste hoti, animale, nesimtiti, jegosi....aaa? Cam asa ar trebui, nu?
Eeeei, nu man, nu asta e ideea, ar trebui ca simtul civic sa ne spuna, sa nu aruncam seminte pe plaja, nici mucurile si paharele de bere sa le ingropam in nisip, sa nu umplem parcarile cu rahat, resturi si pet-uri, camping-urile dupa fiecare iesire la aer liber sa nu fie gropi de gunoi, sa nu scoatem bancomate din perete, sa nu jefuim banci si postasi si muuuulte alte fapte de acest gen, care probabil pentru cei ce le fac e cat se poate de normal, darile platite de ei justifica multe.
Daca te deranjeaza ceva in tara asta, sunt oamenii ei, nu taxele tale, nesimtirea oamenilor iti face viata grea nu cateva milioane pierdute, pe care le platesc alte milioane de oameni, care nu vor intelege niciodata ca ei sunt problema.
Ne vaitam ca nu avem plaje curate, a cui e vina? a statului? sigur nu, e a jegosilor care 7 zile pe an ingroapa kiÅŸtoace, pahare de bere, resturi de porumb si gogosi in nisip. Munte, la 2000m si la Babe se gasesc destule pet-uri si resturi, nu statul le arunca acolo sa ne faca viata grea. Pila de a intrat in prag, a fost aruncata de un om, caruia, porbabil, i-a fost greu sa o duca la un centru de reciclat si a preferat sa o lase pe marginea drumului. Despre cainii vagabonzi nu mai zic nimic, traiesc in haite si ataca oameni, mmmm sunt si ei mici si trebuie hraniti, bun asa.

Nu te enerveaza oamenii de kkt ce iti fac si tie viata grea, te enervez eu mai tare cand iti spun ca multi locuitori ai acestei tari sunt oamenii de kkt si ma deranjeaza mai mult nesimtirea, mizeria ce o lasa si o arata, decat taxele platite la stat.
Cum ar trebui sa fie ca tu sa fii multumit? Daca nu ai mai plati taxe, ai fi fericit? Ar fi tara pe care ti-ai dori-o, cea in care ti se permite sa nu dai un ban la stat si sa te lafai in toti banii castigati?
aaaa, si oamenii de kkt, care nu te enerveaza asa tare, sa faca tot ce vrea **** lor, asa ar fi bine!
Si totusi , eu care nu arunc gunoaie si mucuri de tigari pe jos , pe plaja , la Babele ,nu am voie sa am asteptari daca tot dau niste bani la stat ? Crezi ca poti accepta ca nu toti sunt jegosi si de kkt ? Si ca merita ceva mai bun si chiar ca au dreptul sa fie suparati ca lucrurile stau pe loc si de banii pe care ii dau primesc doar batjocura ? Poate pentru tine e suficient sa primesti nimic desi ti se ia o gramada ... Eu nu vreau sa halesc toate mizeriile cacanarilor care imi cheltuiesc banii si care ,culmea , mai sunt si aparati de altii carora li se pare normal sa traim in nesimtire si sa nu comentam .


Top
   
PostPosted: 02 Nov 2010, 21:29 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
OK! Sa presupunem ca tu esti cetateanul model si esti perfect. Ce asteptari ai tu de la stat, cum ar trebui sa fie bine pentru tine, ce ar trebui sa se schimbe, cum vezi tu lucrurile de esti a infocat impotriva sistemului?
Cum traim in nesimtire si ce e de comentat, ce sa comentam?
Base si ai lui conduc, ok, psd e de rahat, ok, fmi ne strange, ok, politicieni sunt degeaba, etc., altceva, cine e vinovat pentru taxele platite de tine? Inteleg ca statul/sistemul, dar cine mai exact, statu' e mare, ce crezi tu ca e de facut?
Eu nu apar pe nimeni, dar astea sunt legile, statul nu e facut de ieri sau de acum 6,8,10,20 de ani, asa e dintotdeauna, ai o solutie?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 03 Nov 2010, 02:15 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
valerica Quote:
ai o solutie?
De ce-ar avea el? E ca şi când te duci la fast-food şi îţi cumperi un sandviş care e de căcat şi atunci când întrebi de ce e de căcat ţi se răspunde cu o chestie de genu' "ştii să faci tu unu' mai bun?"


Top
   
PostPosted: 03 Nov 2010, 10:16 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Asta e o problema clasica a natiunii. O fi Mugurel platit din banii nostri ca sa aiba el solutii. @Valerica doctorii au gasit o solutie: spaga, da nu va convine, profesorii sunt in continuare incapabili. Ai dreaq bugetari, in loc sa gaseasca solutii se plang ca n-au bani si platesc taxe degeaba la stat. La problema asta trebuie sa gasesc eu o solutie?

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 03 Nov 2010, 12:19 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Dragi baieti, daca va plangeti de ceva, probabil doriti si altceva, aveti o nemultumire a carei solutionare credeti ca o stiti.
E exact ca la fast-food, iei un sandwich de cacat, iti dai seama de asta si daca te duce, stii de ce e asa si ce sa faci mai departe. Daca iti iei un sandwich de cacat si vii si imi spui mie ca de la cel fastfood nu ti-a placut mancarea, nu eu iti voi da solutia, nu stiu eu ce e in capul tau.
Asa e @Allex, "e o problema clasica a natiunii", suntem niste plangaciosi si o facem fara sa ne gandim. Doar dam drumul la gura fara sa gandim, votam fara gandire, tragem la raspundere pe cine nu trebuie. Da, e o problema clasica, nu stim ce vrem si comentam ampulea. Nu e platit din banii nostri sau poate e, nu stii tu asta si nici eu si nici el nu va spune, dar el se vaicareste si se victimizeaza de parca ar fi singurul om din lume ce plateste taxe, pe langa asta vine cu niste pretentii irealizabile, pretentii pe care le are nu la cine trebuie. El nu are o tinta anume, nu stie ce vrea, la el problema e STATU', statu' si atat, el e vinovat pt toate, statu'.

Vezi tu dragule @Allex cum pui tu punctele, pai cam asa e dragutule, doctorii cer spaga, pt ca nu au salarii, perfect normal, e firesc sa te ard daca eu nu am bani. Profesorii sunt nepregatiti si cer salarii mai mari, performante educationale exista, jumate' au picat la bac anu' trecut, firesc si normal, pentru asta trebuie o prima. Profesorii de obicei intra mult dupa pauze la ore, orele se fac cu 5-6 elevi mai rasariti, profesorii nu au pic de creativitate in a dezvolta gandirea elevilor, ii lasa in voia Domnului. Asa e in mai toate domeniile, dar noi avem pretentii. Eeeeheee! si sunt multe pe care oamenii simpli, nu le vor intelege niciodata, pt ca problema noastra "reala" e Statul, el e vinovat pentru toate, noi, doar niste sfinti, niste mici nevinovati, cetateni model.

De ce ar avea @mugurel, pt ca el e cel mai in masura sa o spuna, pe toate topicurile el isi spune ofurile despre taxe, impozite si alte cele platite de el, dar si de restul lumii. Daca el o spune cu atata inversunare, poate s-a gandit la ceva si stie ceva, prin a o spune doar de dragul de a o spune, nu rezulta nimic, mă da nimic, verzi si uscate. Spui ca platesti, asa si? si eu, spune mai bine ce e de facut, crezi in ceva? Stiu ca platesti, la fel ca el sunt alte 22milioane care platesc la stat ceva.

De ce l-am intrebat pe el de solutie? PENTRU CA ARE ASTEPTATARI! Daca ai asteptari, probabil ar trebui sa le spui, nu poti astepta ceva, nu pica nimic fara o solutionare, nu?
mugurel Quote:
Si totusi , eu care nu arunc gunoaie si mucuri de tigari pe jos , pe plaja , la Babele ,nu am voie sa am asteptari daca tot dau niste bani la stat ? Crezi ca poti accepta ca nu toti sunt jegosi si de kkt ? Si ca merita ceva mai bun si chiar ca au dreptul sa fie suparati ca lucrurile stau pe loc si de banii pe care ii dau primesc doar batjocura ? Poate pentru tine e suficient sa primesti nimic desi ti se ia o gramada ... Eu nu vreau sa halesc toate mizeriile cacanarilor care imi cheltuiesc banii si care ,culmea , mai sunt si aparati de altii carora li se pare normal sa traim in nesimtire si sa nu comentam .

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Last edited by valerica on 03 Nov 2010, 12:25, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 03 Nov 2010, 12:23 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
sa zicem ca sunt un super bengos si scot solutia din palarie .... ce as putea face ? ma duc si bat la usa guvernului si zic `` salut bai , sunt Mugurel si am venit sa va dau o solutie cum sa nu va mai pishati pe noi desi va dam la bani la greu `` ? probabil ca CristianMiu trebuia sa zica ``saru`mana boierilor ca v-ati facut pomana cu mine si mi-ati infipt pila in prag `` si sa mearga mai departe gandind ca toate sunt bune si frumoase .
Bai nene acum ma gandesc unde draq gresesc eu .... pana la urma dau niste bani ( la magazin , fast-food , stat ) pe ceva ( obiecte , servicii , haleala , orice ) ma astept sa primesc ceea ce trebuie in schimbul acelor bani .... dar vine valerica si zice ca daca nu primesc nimic trebuie sa fiu multumit , sa imi vad de drum si nici macar nu am voie sa fiu nemultumit ....

L.e ... valerica , acum am vazut postul tau . nu stiu cate impozite platesti tu si cat insumeaza ele . stiu doar ca eu pentru masina dau 9 mil. / an , pentru venituri cotizez cu 27% lunar in afara celor pe care le platesc pentru cartea de munca . parerea mea e ca dau destul de mult . poate daca tu dai 1 mil / an ti se pare normal sa fii calcat in picioare . iar explicatia ta ca mai sunt 22 mil. de romani in situatia asta si nu zic nimic e de cacat . unii gandesc diferit de ceilalti ca doar nu suntem o turma de oi .
dar sper ca tu traiesti bine ....


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 185 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 68 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]